۱۰ واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گوارا نمی‌دانستید
۹۲۳۴۴۰
۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
۷۸۰۵ 
چه گوآرا (چگوآرا) شخصیتی تاریخی است که بسیاری عاشقانه او را می‌پرستند و بسیاری او را چهره‌ای منفور می‌دانند. او یکی از بزرگترین موفقیت‌های کمونیست‌ها و یکی از بیرحم‌ترین قاتلان تاریخ اخیر است.

برترین‌ها: چه گوآرا (چگوآرا) شخصیتی تاریخی است که بسیاری عاشقانه او را می‌پرستند و بسیاری او را چهره‌ای منفور می‌دانند. او یکی از بزرگترین موفقیت‌های کمونیست‌ها و یکی از بیرحم‌ترین قاتلان تاریخ اخیر است.

10 نکته و واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گِوآرا نمی‌دانستید

بدین ترتیب جای تعجب ندارد که چنین مردی که بسیار او را می‌ستایند و بسیاری او را منفور می‌دانند برای همگان چهره‌ای شناخته شده و آشناست. اگر چه بسیاری با سرگذشت چه گوآرا آشنایی دارند، اما در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با جزییات و نکاتی پنهان و کمتر شناخته شده در مورد این شخصیت کمونیست انقلابی آشنا کنیم.

۱۰. نام بحث برانگیز

نام «چه گوآرا» همزمان باعث ایجاد تنفر و عشق در میان جهانیان می‌شود. نام او برای برخی مترادف مبارزه برای آزادی است و برای برخی دیگر مترادف با کشتار و مرگ.

چیزی که بسیاری نمی‌دانند این است که نام چه گوآرا زیاد رمانتیک نیست. نام او هنگام تولد ارنستو لینچ بود که جذابیت چه گوآرا را ندارد. نام خانوادگی او از آنجا آمده است که او خانواده‌ای نیمه ایرلندی داشت. در این تصویر ارنستو لینچ را در سن ۲۲ سالگی می‌بینید.

۹. چه بدبو

10 نکته و واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گِوآرا نمی‌دانستید

در دوران نوجوانی چه گوآرا با لقب «چانچو» به معنای «خوک» شناخته می‌شد، زیرا وی علاقه زیادی به حمام کردن نداشت و هفته‌ای تنها یک لباس پوشیده و یکبار نیز آن را عوض می‌کرد. در تمام دوران زندگی‌اش، چه گوآرا به خاطر بدبو بودن و کثیف بودنش شناخته می‌شد.

۸. ارنستو نابغه

برخلاف چهره‌ای که همه ما از چه گوآرا داریم، او در دوران جوانی یک نابغه درس‌خوان بود. او عاشق بازی شطرنج بود و حتی در تورنمنت‌های محلی نیز شرکت می‌کرد.

در دوران گشت و گذار با دوستان شطرنج‌بازش، ارنستو اشعاری که دوست داشت را با عشق و علاقه می‌خواند. درس‌های مورد علاقه او در مدرسه ریاضی و مهندسی بود. بدین ترتیب ارنستو چه گوآرا در دوران نوجوانی یک درس‌خوان نابغه بود.

۷. کوبایی یا نه؟

10 نکته و واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گِوآرا نمی‌دانستید

اگر چه او را به خاطر فعالیت‌های انقلابی‌اش در کوبا می‌شناسند، اما چه گوآرا در یک خانواده آرژانتینی متمول بدنیا آمده و هیچگاه شهروند کوبا نشد. در هنگام تولد او، پدرش چنین گفته بود: «اولین چیزی که باید به آن اشاره کرد این است که در رگ‌های پسر من خون شورشیان ایرلندی جاری است».

۶. چه گوآرای پزشک

شایعات و مناقشات بسیاری در اینترنت بر سر این موضوع وجود دارد، اما در ژوئن ۱۹۵۳، چه گوآرا درس‌های خود در رشته پزشکی را به اتمام رسانده و با نام دکتر ارنستو گوآرا فارغ‌التحصیل شد. در دوران تحصیل گوآرا به مطالعه و درمان جذام علاقه داشت.

۵. سفر به آمریکا

10 نکته و واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گِوآرا نمی‌دانستید

در سال ۱۹۶۴، چه گوآرا برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به ایالات متحده سفر کرد. در مدت سخنرانی، او از ایالات متحده به خاطر سیاست جداسازی نژادی انتقاد کرد و چنین گفت: «کسانی که فرزندان خود را می‌کشند و به طور روزمره به خاطر رنگ پوستشان علیه آنان تبعیض قائل می‌شوند، کسانی که می‌گذارند قاتلین سیاهان آزاد باشند، از آن‌ها محافظت می‌کنند و بیش از پیش جمعیت سیاهپوست را به خاطر تقاضای حقوق قانونی‌شان به عنوان انسان‌هایی آزاد مجازات می‌کنند. چگونه کسانی که این کار‌ها را انجام می‌دهند خود را حامیان آزادی می‌نامند؟».

۴. فرزندان چه گوآرا

اگر چه چه گوآرا را به عنوان مرد خانواده نمی‌شناسیم، اما واقعیت این است که او از همسر اول خود، هیلدا گادیا، یک فرزند داشت، دختری که در فوریه ۱۹۵۶ در مکزیکو سیتی به دنیا آمد.

وی همچنین از همسر دوم خود آلیدا مارچ که از انقلابیون مطرح بود نیز صاحب ۴ فرزند شد. تصویری که در بالا می‌بینید کامیلو نام دارد که یکی از پسران اوست.

۳. ارنستو بی‌دست

10 نکته و واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گِوآرا نمی‌دانستید

بعد از اعدامش، یک پزشک نظامی دست‌های چه گوآرا را قطع کرد. افسران ارتش بولیوی جنازه او را به یک مکان نامشخص منتقل کرده و از صحبت در مورد اینکه آیا بقایای جسد او را دفن کرده یا سوزانده‌اند خودداری نمودند.

دست‌های او در محلول فرمالدئید گذاشته شد تا برای انگشت‌نگاری و تشخیص هویت به بوئنوس آیرس فرستاده شوند، زیرا پلیس آرژانتین اثر انگشت وی را در اختیار داشت. بعد‌ها این دست‌ها به کوبا فرستاده شدند.

۲. نماد کلیشه‌ای

یک تصویر گرافیکی تک رنگ با کنتراست بالا از چهره چه گوآرا به عنوان یکی از مشهورترین، تبلیغاتی‌ترین و کالاسازی‌شده‌ترین تصاویر در سراسر جهان شناخته می‌شود که بر روی کالا‌های بسیاری نقش بسته است، از تی‌شرت گرفته تا کلاه، پوستر، تتو، لباس زیر و بسیاری دیگر که باعث کلیشه‌ای شدن این تصویر شده است.

تصویر اورجینال توسط یک عکاس روزنامه‌نگار به نام آلبرتو کوردا برای مراسم بزرگداشتش تهیه شده بود. در آن زمان کوردا این تصویر را روی دیوار محل کارش نصب کرد. بعد‌ها یک روزنامه‌نگار ایتالیایی این تصویر را دیده و از او خواست که این تصویر را داشته باشد. بدین ترتیب کوردا این تصویر را در اختیار این روزنامه‌نگار ایتالیایی قرار داد که آن را در سراسر جهان منتشر کرد.

۱. سنت ارنستو

10 نکته و واقعیت بسیار جالبی که در مورد چه گِوآرا نمی‌دانستید

برای بسیاری در کوبا، ارنستو چه گوآرا یک قهرمان ملی محبوب است، جایی که تصویر او روی اسکناس‌های پزو کوبایی نقش بسته و کودکان در مدرسه هر روز صبح با شعار «ما شبیه چه خواهیم بود» به سر کلاس درس می‌روند.

در آرژانتین، موطن چه گوآرا، تعدادی از مدارس کشور به نام او نامگذاری شده، تعداد زیادی موزه نام او را بر خود داشته و در سال ۲۰۰۸ نیز یک مجسمه برنزی ۴ متری در شهر روزیاریو، محل تولدش، افتتاح شد/ علاوه بر این، بسیاری از کشاورزان بولیویایی از او با عنوان سنت ارنستو یا ارنستو مقدس یاد کرده و به نام او دعا می‌خوانند. با این وجود کلیسای کاتولیک او را یک قدیس ندانسته و قدیس‌سازی از او را تقبیح کرده است.

منبع: listverse

حسین علی پناهی
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/08/10
اگر انقدر خوش تیپ و جذاب نبود. باور کنید آنقدر سر زبان ها نبود
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/08/10
روانی کمونیست هرچی بدبختی هست مال این کشورهای وابسته به روسیه است
Iran, Islamic Republic of
03:04 - 1398/08/11
البته يكى از دلايل بد بو بودنش اين بوده كه طهارت خودشو نميگرفته
حالا با اين وضع وقتى يک هفته هم حموم نره حسابشو بكن چه اوضاعى ميشه
مخصوصا در اون محيط استوايى
به گواهى نزديكانش او اغلب به طرز شديد و بسيار زننده و تندى بو گوه ميداده
در حدى كه برخى از افرادى كه براى اولين بار به حضورش مشرف ميشدند به حال تهوع مى افتادند
United States
07:15 - 1398/08/11
کمونیست بوگندو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
اینم اخر نتیجه گیری .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
از شما مال مردم خوار ظاهر نما و دو رو خیلی بهتر است
بدون نام
-
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
با همین عبارت(کمونیست بوگندو) که به شهید چگوارا ی قهرمان گفتی مشخص شد تو مغزت گندیده و احتمالأ علتش اینه که شبها توی فاضلابهای آمریکا میخوابی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
شهید چگوارای قهرمان خخخخ
روحش با شهید ابراهام لینکلن محشوره
بدون نام
-
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
شما که اسم لینکلن و چگوارا رو آوردی از همون حرکت دلقک وارت معلومه فکر نکنم حتی بقدر یه خط در مورد آبراهام لینکلن و چگوارا و اینکه چه بودند و چه کردند شناخت داشته باشی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
اونايى كه شبها توی فاضلابهای آمریکا میخوابند فسيلهاى حزب توده خودتون هستند كه عوض مام ميهنتون (يعنى همون شوروى دايى استالين) سر از امريكاى امپرياليست درآوردند بسوز كه دارى خوب ميسوزى كمونيست خودفروخته :))))
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1398/08/11
تا همین چند وقت پیش که خداتون بود بخصوص سبزها، حالا شد بوگندو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
هههه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
هههه
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1398/08/11
یک جنایتکار تروریست
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
میشه بفرمایین کی رو ترور کرد!؟ اصلأ میدونی کی بود و چکار کرد! بعید میدونم سوادت بکشه
Iran, Islamic Republic of
19:20 - 1398/08/13
والله حتی یک نفر از اینهایی که سنگ لنین و استالین و کیم و کاسترو و چه گوارا و سایر این جک و جونورها رو به سینه میزنند و میگن نظام سرمایه داری فلان و بسانه، حاضر نیستند حتی یک سال در بهشت هایی که اونها بر اساس تعالیم رییس بزرگ (پیغمبرشون حضرت مارکس!) ایجاد کردند از قبیل ونزوئلا و کوبا و کره شمالی و .. زندگی کنند. همشون هم آخر سر یا از امریکا و کانادا سر در میارن و یا از پادشاهی های شمال اروپا. جماعت مهمل مزخرف مفتخور و حرف مفت زن و یاوه گو
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1398/08/26
چهره و عکس های با سیگارش توی ایران معروفش کرد
تلفظ اسمش هم یجور جالبه و قشنگه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج