طراحی نرم‌افزاری برای کاهش خطرات پهپاد‌ها
۹۲۴۴۴۱
۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
۲۵۳۹
کسپرسکی، نرم‌افزاری ارائه داده که می‌تواند خطرات ناشی از پهپاد‌های غیرنظامی را به حداقل برساند.

افتانا: پهپادهای غیرنظامی، خطری جدی برای فرودگاه‌ها و برخی تجارت‌ها به‌شمار می‌روند؛ به همین دلیل شرکت کسپرسکی (Kaspersky) که در حوزه امنیت رایانه فعالیت دارد، راه‌حل جدیدی ارائه داده تا به سازمان‌ها کمک کند از خود در برابر تخلف غیرمجاز پهپادها محافظت کنند. با وجود تعیین ارزش بازار جهانی پهپادها در سال ۲۰۱۸، سازگاری این فناوری در مقیاس گسترده می‌تواند تحت‌تاثیر پیامدهای منفی مربوط به پهپادها قرار بگیرد.

طراحی نرم‌افزاری برای کاهش خطرات پهپاد‌ها

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که فقط ۳۱ درصد کسانی که به سوالات این بررسی پاسخ داده‌اند، نگرش مثبتی نسبت به پهپادها دارند.

بیشترین دلیل پیامدهای منفی پهپادها، استفاده غیرقانونی از آنهاست. یکی از نمونه‌های بروز چنین مشکلی در سال‌جاری و در «فرودگاه گاتویک» (Gatwick Airport) لندن بود که حضور پهپادها به انحراف هواپیماها از مسیر خود منجر شد. از پهپادها می‌توان برای کارهای مخربی مانند جاسوسی، آسیب رساندن به مردم یا زیرساخت‌های مهم نیز استفاده کرد.

شرکت کسپرسکی برای استفاده ایمن‌تر از پهپادها و افزایش مسئولیت اپراتور، روش مخصوص به خود را ابداع کرده‌است. این شرکت، یک نرم‌افزار ابداع کرده که چند ماژول سخت‌افزاری در آن به‌کار گرفته‌شده تا بتواند پهپاد را از اشیای دیگر تشخیص دهد. ماژول مخصوص شناسایی می‌تواند با کمک دوربین‌ها، فناوری لیدار و حسگرهای شنیداری، پهپادها را جست‌وجو کند. کسپرسکی، نخستین شرکتی است که از اسکنر لیزری برای تعیین موقعیت پهپاد استفاده کرده‌است.

هنگامی که نرم‌افزار، یک جسم متحرک را در آسمان شناسایی کند، مختصات آن را به یک سرور می‌فرستد سپس این اطلاعات را به یک واحد خاص ارسال می‌کند. واحد پس از دریافت اطلاعات با چرخش به سوی جسم حرکت می‌کند، به ردیابی آن می‌پردازد و سپس دوربین روی آن زوم می‌کند.

کسپرسکی، یک شبکه عصبی را نیز آموزش داده‌ تا پهپادها را از اجسام متحرک دیگر تشخیص دهد و هم‌زمان به تحلیل آنها در ویدئو بپردازد. اگر شبکه عصبی تشخیص دهد که جسم موردنظر یک پهپاد است، سرور دستوری را به ماژول می‌فرستد تا ارتباط میان ابزار و کنترل‌‌کننده آن را برقرار کند. این کار موجب می‌شود پهپاد بتواند به جایی که از آن آمده، بازگردد یا در مکانی که سیگنال ارتباطی آن با کنترل‌کننده قطع شده، فرود آید. به این ترتیب آسیب‌های وارد شده به پهپاد به حداقل می‌رسند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج