خروج عضو ارشد القاعده از ایران!
۹۲۴۸۸
۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۰
۸۲۵۲
یک روزنامه آمریکایی به نقل از یکی از مقامات مبارزه با تروریسم این کشور مدعی شد که یکی از چهره های شناخته شده القاعده که پیشتر معاون رهبر فعلی این شبکه بود و مدتی را در ایران سپری کرده چندی پیش این کشور را ترک کرده ست.
خبرگزاری مهر: یک روزنامه آمریکایی به نقل از یکی از مقامات مبارزه با تروریسم این کشور مدعی شد که یکی از چهره های شناخته شده القاعده که پیشتر معاون رهبر فعلی این شبکه بود و مدتی را در ایران سپری کرده چندی پیش این کشور را ترک کرده ست.

واشنگتن پست نوشت: "ثروت شحاطه" یکی از چهره های شناخته شده القاعده که رابطه گسترده ای با "ایمن الظواهیری" رهبر فعلی القاعده دارد، بعد از چند سال حضور در ایران از این کشور خارج شده است.

شحاطه آخرین تروریست تحت تعقب است که ایران را ترک می کند و بدین ترتیب موجب شکل گیری این پرسش می شود که نقش تهران در خصوص اجازه دادن و یا وادار کردن اعضای القاعده برای ترک ایران چیست.

به گفته مقامات آمریکایی، شحاطه که 53 سال دارد پیش از پیوستن الظواهری به القاعده و زمانی که وی جنبش جهاد اسلامی مصر را رهبری می کرد معاون او بوده است.

به گفته مقامات آمریکایی، رابطه شحاطه با الظواهری به ده ها سال قبل برمی گردد. وی در سال های اخیر فعالیت کمی داشته اما با این وجود تردیدی وجود ندارد که وی یکی از معروف ترین تروریست های تحت تعقیب است.

واشنگتن پست در ادامه مدعی می شود: بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر و لشکرکشی آمریکا به افغانستان در سال 2001، تعدادی از اعضای القاعده به ایران گریختند. هنوز مشخص نیست که این افراد تا چه حد در ایران آزادی عمل داشته اند. در طی دو سال گذشته اغلب این افراد ایران را ترک کرده اند. بر اساس اسناد منتشر شده ار سوی ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان سیا، بعد از سال 2001 میلادی 13 نفر از اعضای القاعده به ایران فرار کرده بودند.

پیشتر گزارش هایی از سوی کشورهای غربی مبنی بر اینکه آن دسته از اعضای القاعده که به ایران گریخته اند، در این کشور تحت بازداشت خانگی بوده و تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی ایران هستند منتشر شده بود.

بر اساس اسناد موجود در آمریکا، شحاطه یکی از باتجربه ترین اعضای القاعده و طراحان عملیات های این شبکه تروریستی محسوب شده و از جایگاه خوبی در میان سایر اعضای القاعده برخوردار است.

واشنگتن پست در پایان می نویسد: هنوز مشخص نیست که شحاطه در چه تاریخی از ایران خارج شده اما گفته می شود که وی به لیبی سفر کرده است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج