حمیدرضا پگاه: همیشه مراقب خودم هستم!
۹۲۵۲۸۶
۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
۴۷۵۱ 
حمیدرضا پگاه نقش "محمودخان" را در سریال جدید تلویزیون بازی می‌کند و تأکید دارد بازیگر در لوکیشن غلط و گریم نادرست نمی‌تواند حسّ درستی داشته باشد و آن را به بیننده منتقل کند.

خبرگزاری تسنیم: عده‌ای هنوز او را با نقش غیبیش در سریال "تفنگ سرپر" به یاد می‌آورند، اما حمیدرضا پگاه بازیگری است با کارنامه‌ای جالب. او را هم در تجربه‌های سینمای مستقل دیده‌ایم، هم فیلم‌های کارگردان‌های فیلم اولی. گاهی در مجموعه‌های تلویزیونی ظاهر شده که در یک سطح از کیفیت نبوده‌اند. حمیدرضا پگاه با وقار و خوش‌چهره است و چند نقش به یادماندنی هم در کارنامه دارد. به حافظه‌ که رجوع کنیم تصویرش در "شبانه‌روز"، "چند تار مو"، "یکی می‌خواد باهات حرف بزنه"، "قلاده‌های طلا" و "عاشق مترسک" را به خاطر خواهیم آورد. در این گفتگو با این بازیگر از تجربه حضورش در سریال‌های تلویزیونی صحبت کردیم که این‌ روزها "گیله‌وا" را روی آنتن دارد.

حمیدرضا پگاه: همیشه مراقب خودم هستم!

هرچه پیش می‌روم شرایط برای کار خوب کمتر می‌شود

*شما بازیگر گزیده‌کاری هستید، این ویژگی را همیشه حفظ کرده‌اید و آهسته و پیوسته به مسیرتان در بازیگری ادامه می‌دهید.

من طراحی از پیش تعیین شده برای کارم ندارم، حتی شاید نخواهم گزیده‌کار باشم، این تصویری است که از بیرون دیده می‌شود. شرایط به گونه‌ای است که من کم کار می‌شوم، اگر پیشنهاد خوبی باشد، اگر نقش متفاوتی پیشنهاد شود، اگر پروژه‌ای ارزش ریسک‌کردن داشته باشد حتماً آن را می‌پذیرم. اما هرچه پیش می‌روم شرایط برای انجام کار خوب کمتر می‌شود.

گزیده‌کاری نخواهم کرد

*باز هم نمی‌شود این موضوع را نادیده گرفت که گزیده‌کار هستید. بعضی بازیگرها تقریبا هر پیشنهادی را می‌پذیرند. اما شما معیارهایی دارید که تلاش می‌کنید از آنها عدول نکنید.

با این تعریف شاید بشود از گزیده‌کاری حرف زد. فکر می‌کنم هر بازیگری ایده‌آلی دارد و تلاش می‌کند به آن پایبند باشد. در ضمن من از پرکاری بدم نمی‌آید، اگر شرایط به نحوی باشد که پرکار باشم، گزیده‌کاری نخواهم کرد. از بازیگری لذت می‌برم، این حرفه را دوست دارم، سعی می‌کنم به عنوان بازیگر مراقبت های لازم را از خودم و کارنامه‌ام داشته باشم، اما همیشه به فرصت‌هایی فکر می کنم که از دست می‌روند. عمر می‌گذرد و شما به عنوان بازیگر نمی‌توانید همیشه هر نقشی را بازی کنید.

دوست داشتم کار تاریخی انجام دهم

*چطور شد «گیله وا» را انتخاب کردید؟ فیلمنامه و نقش چه جذابیتی برای شما داشت؟

بعد از سریال "تفنگ سرپر" (امرالله احمدجو) سالها بود کار تاریخی نکرده بودم؛ اولین جذابیت این سریال برایم همین بود، دوست داشتم کار تاریخی انجام دهم. قصه استناد تاریخی داشت و مقطع مهمی از تاریخ سیاسی ایران معاصر را روایت می‌کرد. شخصیت "محمود خان" خوب نوشته شده و جای کار داشت. مجموعه این عوامل ترغیبم کرد در "گیله‌وا" بازی کنم. آقای عاشوری کارگردان این پروژه درباره این موضوع سال‌ها تحقیق کرده و روی آن مسلط بود، این دانش و آگاهی برایم مهم بود.

میهن‌پرستی از مضامین اصلی سریال

*بارزترین ویژگی شخصیتی محمود خان علاوه بر شجاعت و وقار، میهن‌پرستی اوست.

بله. میهن پرستی یکی از مضامین اصلی سریال است.

تئاتر پیشنهاد شود درنگ نمی‌کنم!

*این سال‌ها بیشتر در تلویزیون کار کرده‌اید، چهره‌های زیادی از تلویزیون و سینما به سمت تئاتر رفته‌اند. شما پیشنهادی برای حضور در تئاتر داشته‌اید؟ اصلا تئاتر را دوست دارید؟

من تئاتر را خیلی دوست دارم، گاهی پیشنهادهایی داشته‌ام اما درگیر پروژه‌ای بوده‌ام و نتوانسته‌ام روی صحنه بروم. گاهی هم پیشنهادها طوری نبوده که بتوانم کار خوبی انجام بدهم. حتماً اگر پیشنهاد خوبی از حوزه تئاتر داشته باشم و شرایط فراهم باشد، درنگ نخواهم کرد و می‌پذیرم.

شرایط از بیرون به شما تحمیل می‌شود

*در سینما چطور؟ فیلمنامه‌ها و نقش‌ها مطابق سلیقه شما نیست؟

در بازیگری شما نمی‌توانید همه شرایط را مهیا کنید تا به کار خوب برسید، شرایط از بیرون به شما تحمیل می‌شود. همان‌طور که گفتم من از نفس بازیگری لذت می‌برم، دوست دارم در سینما و تلویزیون نقش‌های خوب بازی کنم. اما وقتی پیشنهادها و شرایط همانی نیست که خروجی نهایی مثبت باشد، کم‌کار می‌شوم. من حتی بازی در فیلم‌ کوتاه را هم دوست دارم، فضای تجربی حاکم بر این فیلم‌ها، برایم جذاب است. درباره بازی در این حوزه هم مقاومتی ندارم، اگر نقش خوب باشد.

روایت تاریخ معاصر و قحطی ایران مهم است

*با کارگردان‌های جوان و فیلم اولی هم کار می کنید. سالها پیش با امید بنکدار و کیوان علی محمدی در "شبانه" همکاری کردید، سال گذشته در "دیدن این فیلم جرم است" مقابل دوربین یک کارگردان اول رفتید و اردلان عاشوری در "گیله‌وا" هم نخستین مجموعه تلویزیونی‌اش را ساخته است.

همان‌طور که گفتم تسلّط ایشان روی موضوع و دغدغه‌ای که درباره روایت تاریخ معاصر و موضوع قحطی ایران و نهضت جنگل داشت برایم جذاب و قابل احترام بود. کارگردان‌های کار اول، ممکن است کم‌تجربه باشند، اما یک دنیا انگیزه دارند. با دقت و عشق کار می‌کنند و نسبت به خروجی کارشان، وسواس و حساسیت بیشتری دارند. این احساسات و نگرش، برای من باارزش است.

"محمود خان" گرفتار می‌شود

*تجربه همکاری با آقای عاشوری چطور بود؟ اگر پیشنهادی داشتید می‌پذیرفت؟

بله، او به موضوع آشنا بود، درباره کاری که باید انجام می‌شد چشم‌انداز و تصویر کلی داشت، این باعث می‌شد تعامل و ارتباط ما با ایشان ساده و سریع اتفاق بیفتد. درباره شخصیت بارها با هم صحبت کردیم، "محمود خان" در موقعیت‌های مختلفی گرفتار می‌شود، مهم بود که مجموع رفتارها و واکنش‌های او منطقی و قابل باور باشد.

*بازی در نقش "محمود خان" توانایی و فیزیک خاصی می‌طلبیده است. مهارت‌هایی مثل سوارکاری بخشی از این توانایی است. تمرین ویژه‌ای داشتید؟

من از زمانی که بازیگری را به شکل جدی دنبال کردم، همیشه مراقب شرایط فیزیکی‌ام بوده‌ام. این یکی از مهارت‌هایی است که یک بازیگر باید داشته باشد؛ هیچ پروژه‌ای به خاطر آماده شدن بازیگر معطل نمی‌ماند و شما زمانی برای رسیدن به فرم دلخواه بدنی ندارید، پس بهترین راه حفظ آمادگی بدنی است.

برای بازیگر شرایط دشوار جذاب است

آمادگی بدنی برای بازی در پروژه‌ای روستایی، پرتحرک و از جنس «گیله وا» را داشتم. برای بازیگر، جذاب است که فارغ از معیارهای سریال‌ها و فیلم‌های آپارتمانی گاهی در شرایطی قرار بگیرد که کمی دشوار است، اما همین دشواری کار در دل طبیعت در گرمای تابستان، لذت بازیگری را برای من دو برابر می‌کند.

گریم و صحنه‌آرایی نادرست به بازیگر لطمه می‌زند

*در کارهای تاریخی لباس، گریم و دکور روی کارتان تأثیر می‌گذارد؟

بازیگری مجموعه‌ای از عناصر، امکانات و پدیده‌هاست، همه این‌ها مؤثر است و به کیفیت بازی بازیگر کمک می‌کند، اما هیچکدام به تنهایی نمی‌تواند عامل موفقیت باشد. بازیگر در لوکیشن غلط، با گریم نادرست نمی‌تواند حس درستی داشته باشد که آن را به بیننده منتقل کند. در نهایت، کار غیرقابل باور و غیرواقعی می‌شود؛ من فکر نمی‌کنم بازیگر بتواند ضعف‌های یک کار را برطرف کند، اگر ضعف گریم، صحنه‌آرایی، پوشش و ... وجود داشته باشد خروجی کار بازیگر هم آسیب می بیند و او به تنهایی، عامل موفقیت نمی‌تواند باشد.

همه به دنبال کیفیت بودیم

*در "گیله‌وا" بازی‌های خوبی از شما و اغلب بازیگرها دیدیم، یکی از امتیازهای مجموعه ترکیب بازیگرهاست.

من سابقه همکاری با خانم ستاره اسکندری داشتم و به جنس کار هم آشنا بودیم، با امیرحسین هاشمی (احمد) و حسین (مهدی زمین‌پرداز) کار نکرده بودم، اما همکاری بسیار خوبی در این پروژه داشتیم. با بهروز شعیبی دوستی داشتم اما همبازی نشده بودیم که در "گیله‌وا" این فرصت پیش آمد. خوشبختانه فضای کاری خوبی بین ما حاکم بود و همه به دنبال ارائه یک کار باکیفیت بودند.

دوست دارم فیلم بسازم

*شما دو فیلم کوتاه هم ساخته‌اید، چرا در این سالها به سمت کارگردانی نرفتید؟

من کارگردانی را هم دوست دارم، در این دو فیلم سعی کردم تجربه کنم. اگر موقعیتی پیش بیاید خوشحال خواهم شد فیلم بسازم.

ماجرای بدهکاری سینما به یک بازیگر

*در یکی از مصاحبه‌هایتان خواندم که گفته بودید سینما به من یک نقش درجه یک بدهکار است. ویژگی‌های این نقش درجه یک چیست؟

بیشتر از این که به نقش درجه یک فکر کنم، به یک فیلم سینمایی خوب فکر می‌کنم. مختصات یک فیلم خوب کاملاً مشخص است.

من شخصیت‌ها را بیشتر از تیپ‌ها دوست دارم

*بعضی بازیگرها تصوری از نقش خاص دارند، مثلا نقش معتاد یا نقش دیوانه. نقش‌هایی سخت که خیلی دیده می‌شوند.

سلیقه من این طور نیست؛ من شخصیت‌ها را بیشتر از تیپ‌ها دوست دارم. بازی کردن در نقشی که درست و مستحکم نوشته شده، لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است.

*بازیگری حرفه اصلی شماست؟ هیچ شغل دیگری ندارید؟

نه متأسفانه. در همه این سال‌ها مشغول بازیگری بوده‌ام.

فکر می‌کنم حواشی تمرکزم را بر هم می‌زند

*شما بازیگر کم حاشیه‌ای هستید، شاید این ویژگی تأثیر منفی و مثبتی برای شما داشته باشد. بعضی بازیگرها به خاطر حاشیه‌هایشان پرکار هستند و بیشتر دیده می شوند. فکر می‌کنید این اخلاق و منش شما، چقدر تاثیر منفی یا مثبت روی زندگی حرفه‌ای‌تان داشته است؟

تصمیمی برای خیلی از چیزها نداشته‌ام، این روحیه و اخلاق من است. سعی می‌کنم متمرکز روی حرفه‌ام باشم، به دیگر همکاران و سلیقه‌های مختلف احترام می‌گذارم. فکر می‌کنم حواشی تمرکزم را بر هم می‌زند و وظیفه من به عنوان بازیگر این است که در هر پروژه‌ای با تمام نیرو و انرژی حضور داشته باشم.

سختی‌ها و دشواری‌های بازیگری شیرین است

*اگر باز هم نقش تاریخی به شما پیشنهاد شود و به اندازه «گیله‌وا» شرایط کار دشوار باشد قبول می‌کنید؟

با کمال میل، همین دشواری‌هاست که بازیگری را لذت‌بخش می‌کند، این سختی‌ها شیرین است. "گیله‌وا" در تابستان و گرمای طاقت‌فرسا تصویربرداری شد، ماه‌ها درگیر این پروژه بودیم. امیدوارم بینندگان وقتی این سریال را می‌بینند همان احساس ما را داشته باشند، با اثری سرگرم‌کننده و با کیفیت روبرو شوند و از تماشای "گیله‌وا" لذت ببرند.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1398/08/13
سلام . هنرمند ارجمند و بازیگر توانا جناب آقای حمیدرضا پگاه ، به پاس یک عمر فعالیت هنری شما درعرصه سینمای ایران ، سپاس . مرد بااخلاق و دوست داشتنی ، پاینده باشید .
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/08/13
حمیدضا پگاه اصلا برای فیلم تاریخی خوب نیست مخصوصا صداش ولی برای فیلم های امروزی خیلی با کلاسه و مناسب هست.
پاسخ ها
shanjani.............
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
پس ایشان ' مالک شرکت '' پگاه '' میباشند?
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1398/12/09
آقای حمیدرضا پگاه نقشتونو در آوای باران خیلی دوست دارم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج