آلمان خواستار پایبندی کامل ایران به برجام شد
۹۲۶۲۱۶
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
۲۴۹۱ 
وزیر امور خارجه آلمان گام چهارم کاهش تعهدات ایران را در تضاد با توافق هسته‌ای دانست و از ایران خواست تا پایبندی کامل به تعهدات برجامی خود را از سربگیرد.

خبرگزاری ایسنا: وزیر امور خارجه آلمان گام چهارم کاهش تعهدات ایران را در تضاد با توافق هسته‌ای دانست و از ایران خواست تا پایبندی کامل به تعهدات برجامی خود را از سربگیرد.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه در واکنش به اعلامیه حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان در خصوص گازدهی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ تاسیسات فردو گفت: این مسئله غیرقابل قبول است. این گام با تعهدات ایران ذیل توافق هسته‌ای در تضاد است. ایران با این کار توافق هسته‌ای را در خطر قرار می‌دهد.

وی در ادامه گفت: ما قویا از ایران می‌خواهیم تا از تمامی اقدامات خود که از ماه جولای انجام داده، بازگردد و پایبندی کامل به تعهدات خود را از سربگیرد.

به گزارش ایسنا، این اظهارات در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ از زمان به روی کار آمدن دولتش با نقض برجام آشکارا از آن خارج شد و از سویی تاکنون هیچ یک از طرف‌های اروپایی به تعهدات خود در زمینه برجام عمل نکرده‌اند و صرفا خواستار تعهد یک طرفه ایران به توافق هسته‌ای هستند.

حسن روحانی روز سه‌شنبه در بخشی از سخنرانی‌اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد. البته پیشاپیش به ۱+۴ اعلام می‌کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن‌ها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی‌گردیم.

وی ادامه داد: طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن‌ها بچرخند اما به آن‌ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم. ما حساسیت‌های طرف مقابل را می‌دانیم و همچنین می‌دانیم که ممکن است آن‌ها سروصدا کنند اما هر وقت آن‌ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) روز سه‌شنبه پس از آنکه ایران اعلام کرد گام چهارم برای کاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می‌کند، گفت: روسیه نگرانی‌های تهران نسبت به تحریم‌ها را درک می‌کند اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را نیز نگران کننده می‌دانیم.

اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش ابراز نگرانی کرد. این اتحادیه همچنین خواستار بازگشت کامل ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ شد.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز سه‌شنبه در واکنش به اعلام ایران در خصوص اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: اقدامات اخیر ایران به وضوح توافق هسته‌ای را نقض می‌کند و تهدیدی علیه امنیت ملی ما محسوب می‌شود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم این اولین بار است که ایران به گونه‌ای آشکار و بی‌پرده تصمیم گرفته است که از برجام خارج شود که این نشان‌دهنده یک تغییر موضع اساسی است.

یوشیهیده سوگا، وزیر کابینه ژاپن روز چهارشنبه در واکنش به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت که توکیو، با وجود تصمیم اخیر ایران برای از سر گرفتن غنی‌سازی اورانیوم هر اقدام دیپلماتیکی را برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران انجام خواهد داد.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از آن‌که سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرد گازدهی به سانتریفیوژهای تاسیسات فردو را آغاز کرده است، گفت: ما از اخبار امروز رسانه‌ها درباره [تاسیسات هسته‌اس] فردو مطلع هستیم. بازرسان آژانس در محل هستند و هرگونه فعالیت مرتبط را به مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین گزارش خواهند داد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1398/08/16
ایران هم خواستار اعمال تعهدات شماست آقایان پر رو .
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1398/08/16
باش هروقت شما پایبند شدیذ ایران بازهم پایبند میشه .
Canada
12:55 - 1398/08/16
آیا آلمان ب تعهد خودش عمل کرده کشورم زیادی صبرکردآلمان نژادپرست مغرورخودخواه
Germany
13:00 - 1398/08/16
هر موقع تمام یازده بند و شرح وظایف که در برجام برای اروپایی ها و آمریکا یی ها اجرائی و منافع کشورمان تامین شد آنوقت ایران هم مثل آنها مدعی نبوده وتمام وظایف که در برجام برای ما در نظر گرفته شده است انجام خواهد داد کشورمان برای چک بی محل حساب نمیکند و معامله نمیکند
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1398/08/16
خاک بر سر. المان. بی. غیرت.
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1398/08/16
ایران هم خواستار کامل اجرای برجام از المان هست
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/08/16
جز کلمه «خیلی پرویی» حرف زدن با امثال شما وقت تلف کردنه،
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1398/08/16
غلط کرد.....خورد
بی شرفا چندین سال مردمو اسکول خودتون کردید دوباره روز از نو!!اینا غنی سازی کنن بعد شماهم محکوم کنید مردمم که هویجن این وسط
دوباره دو روز دیگه خاله بازیتون شروع میشه با هم بازم ۵ سال مردمو مچل خودتون میکنیدو...
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1398/08/16
چقدر پر رو هستین، مگه شما کاملا پایبندین؟!!! خجالت بکشین!!!
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1398/08/16
پایبندی شما چی؟ ایران با قدرت ادامه خواهد داد..
United Arab Emirates
14:30 - 1398/08/16
یکی به اینابگه خودتون عمل کردیدکه توقع زیادی ازماداریددنباله روهای امریکای جنایتکار،
United Arab Emirates
14:30 - 1398/08/16
یکی به اینابگه خودتون عمل کردیدکه توقع زیادی ازماداریددنباله روهای امریکای جنایتکار،
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1398/08/16
آقای وزیر خارجی آلمان یک سوال دارم چرا اروپاییان خیلی خیلی پرو هستند خجالت هم خوب چیزی است شما خودتان از ترس اربابتان یک تعهد عمل نکردید آن وقت بما میگویید به برجام پایبند باشیم ما هم میگوییم هوش
-
15:52 - 1398/08/16
اروپا میگه تحریم بمان برجام بمان عقل داشتند چنین حرفی را نمیزدند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج