وقتی یک خارجی برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها تصمیم می‌گیرد
۹۲۶۴۰۴
۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۰
۸۰۰۰ 
اکنون که رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال در حال عزیمت به ایران برای نظارت بر حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست، درباره ریشه‌ها و چرایی این اتفاق بایستی عمیق‌تر نگاه کرد.

خبرگزاری فارس: در خبرها عنوان شده که جیانی اینفانتینو رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال برای دومین بار در یک سال اخیر،‌ قرار است وارد ایران شود. هر دو بار هم یک موضوع واحد داشت؛ حضور بانوان در ورزشگاه‌ها.

در نوبت اول،‌ رئیس اروپایی فیفا که مشهور به رویکردهای اقتصادی و بازاریابی در فوتبال است، در دیدار پرسپولیس و کاشیماانتلرز ژاپن به تهران آمد تا نظاره‌گر نبرد نهایی لیگ قهرمانان آسیا باشد. جایی‌که او از جایگاه شیشه‌ای ورزشگاه آزادی تهران پایین آمد و از نزدیک به سکوهای طراحی شده برای حضور بانوان رفت.

وقتی یک خارجی برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها تصمیم می‌گیرد

یک نمایش دیدنی و جذاب برای او که خود را فاتح این موضوع می‌دانست؛ با ژست‌های مختلف و جذابش برای عکاسان. اما این نقطه، آغاز ماجرایی بود که این روزها، در حال آشکار شدن ابعاد و زوایای پنهان آن برای همگان است.

* توافقات پنهان برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها؟

آن دیدار، نقطه آغازینی برای اینفانتینو و آنهایی بود که در پس این ماجرا، در پی رسیدن به اهدافی خارج از مستطیل سبز بودند. اتفاقی که به سرعت رنگ و بوی فشار به فدراسیون فوتبال و دستگاه های اجرایی ورزش کشورمان را به خود گرفت و تبدیل به مطالبه‌ای جدی شد.

البته، در این بین، روایت‌هایی نیز از دیدار رئیس جمهوری اسلامی ایران با رئیس فیفا به بیرون آمد که هرگز تائید یا تکذیب نشد؛ وعده حل موضوع!

روایتی که اگرچه واکنشی رسمی در پی نداشت و مسکوت ماند، اما پیگیری روند ماجرا در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که در حال گرفتن شکل اجرایی به خود است. اتفاقات و نامه‌نگاری‌هایی در آستانه دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان برابر کامبوج در مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر، ناگهان از ضرب‌الاجل و تهدید ضمنی به محرومیت می‌گفتند.

نتیجه نیز مشخص است؛ حضور بانوان در ورزشگاه آزادی با فشار بیرونی. فقط چند دقیقه از پایان بازی ایران و کامبوج نگذشته که بیانیه اینفانتینو در رسانه‌ها منتشر می‌شود و نام خود را پای این اتفاق می‌زند. این پیام مکتوب، سوالی بی‌جواب را ایجاد می‌کند؛ تفاهم یا توافق گام به گام؛ اما پنهان؟

* وقتی اینفانتینو وارد امور داخلی ما هم می‌شود!

اما این دیدار نقطه پایان حضور و بروز رئیس اروپایی فیفا در تصمیم‌سازی‌های فوتبال ایران نیست. او این بار پا را درازتر می‌کند و به یک باره از حضور بانوان در دیدارهای داخلی لیگ می‌گوید؛ البته با نظارت خودش! اتفاقی که نشان می‌دهد در چنین موضوعی که مشخصا داخل در امور داخلی کشور است، خود را محق می‌داند و برای اجرایی شدن تصمیم، نقش ناظر میدانی را می‌گیرد؛ اتفاقی که مانندی برای آن را یا نمی‌توان یافت یا بسیار نادر است.

"حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، الزامات و موانع آن"، سرفصلی است که در جای خود بایستی مورد بررسی قرار گیرد که نیازمند یک توجه واقع‌بینانه، میدانی و کارشناسی توسط داخلی‌هاست؛ اما تصمیم‌سازی یک شخص خارجی در فوتبال ایران، در چه قالب و چهارچوبی قابل ارزیابی است؟ آیا توافقات پنهانی در دیدارهای صورت گرفته با برخی مقامات ارشد، انجام شده که اینک اینفانتینو را اینگونه یکه‌تاز کرده است؟ چه اتفاقی روی داده که شاهد دخالت یکجانبه و افسار گسیخته رئیس فیفا در این موضوع هستیم؟ و ...

سوالات بسیاری پیشروی دلسوزان و علاقه‌مندان به فوتبال قرار دارد که منتظریم تا مقامات مسئول در دستگاه ورزش و فدراسیون به آنها پاسخ دهند و در عمل نیز شاهد رفتاری در شان باشیم. این ورود و مطالبه‌گری رئیس یک سازمان بین‌المللی در امور داخلی یک کشور، ابهامات زیادی را ایجاد کرده که بدان مفصل خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
03:30 - 1398/08/17
چند صدسالی هست دیگران واسه ما تصمیم میگیرم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
کاش خارجیا برامون تصمیم بگیرن چون خوبیمونو میخوان و خبرگزاری های زن ستیز فقط میخوان زنها رو از حقوقشون محروم کنن چون اصولگراهای واپسگران
طوفان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
تا حالا هر تصمیمی که با فشار از خارج کشور گرفته شده به صلاح مردم بوده و این تصمیم هم حق بانوان کشورم ایران هست
France
03:31 - 1398/08/17
به این دلقک خیمه سب بازی بگین تو که انقدر زورت زیاده و با نفوذ هستی، جریان حق و حقوق مربی تیم ملی رو رست کن تا بدبخت به پولش برسه!
United States
03:35 - 1398/08/17
به قوانین بین المللی احترام بگذارید. یا از ان خارج شوید،
Iran, Islamic Republic of
03:39 - 1398/08/17
چه ابهامی ایجاد کرده عزیز من؟
یعنی باید یک حق مسلم و بدیهی و ابتدایی را از حدود نیمی از جمعیت کشور را انکار کرد ؟ بانوان محترمه حق دارند در کنار مردان محترم بازیهای لیگ را تماشا کنند همچنان که حق دارند غذا بخورند و هوا تنفس کنند.
United States
03:41 - 1398/08/17
نیازی به این سوالات بیهوده و شبهه آفرینی های بیخود نیست،
آزادی بانوان جهت حضور در محیط های ورزشی يک مطالبه بحق و معقول است،
اینکه اينهمه سال امثال شما این حق طبیعی را با بهانه به خطر افتادن اسلام از زنان و دختران ایران سلب کردید و الان با حربه دخالت در مسائل داخلی قصد توجیه دارید اصلا برای مردم قابل قبول نیست، اگر واقعا فکر شان و جایگاه ایران بودید خیلی قبل تر باید بدون مقاومت اجازه حضور زنان را میدادید.
Iran, Islamic Republic of
05:08 - 1398/08/17
همه کارای این دولت مخفیانه بوده. البته مخالف ورزشگاه اومدن بانوان نیستم ولی این رفتارای خائنانه و مدام کشور رو ذلیل نشون دادن احمقانس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
چون بی لیاقت ها مدیرن دم خارجی یه گرم
Iran, Islamic Republic of
05:41 - 1398/08/17
دم این خارجی گرم و لعنت بر خبرگزاری های زن ستیزن
Iran, Islamic Republic of
05:42 - 1398/08/17
واپسگرا از خونه نشین کردن زن خوشش میاد مثل خبرگزاری فارس
Iran, Islamic Republic of
06:17 - 1398/08/17
برد بابا با این فکر قدیمی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
اصولگرا ها همیشه افکارشون قدیمی بوده وهست
Iran, Islamic Republic of
06:51 - 1398/08/17
خوب کاری می‌کنه
اگه به شماها باشه تا صد سال دیگه هم حق خانوم ها رو توی هیچ موردی به رسمیت نمی‌شناسین......

باید حتما زور بالا سرتون باشه شما جماعت مرتجع!!!!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
اصولگراها مخالف خانمان به خاطر همین از حضور همراه با پیروزی وموفقیت زنان در جامعه میترسن
France
07:27 - 1398/08/17
حتی کپی کردن ان نوشته از جایی دیگر هم توسط شما کار بدی است
Iran, Islamic Republic of
07:32 - 1398/08/17
چون قانون دست اوناست و سرپیچی کنید یعنی تعلیق ورزش ایران و هیچ کاری هم نمیشه کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/08/17
ببخشید طوری متن را نوشتید انگار جنایتی رخ داده مثل جنایت انگلیسیها در جنگ جهانی اول در ایران که منجر به مرگ ۹میلیون ایرانی شد اما هیچ مطلب تندی در مورد آن ننوشتید خوب حضور بانوان در ورزشگاه حق آنهاست بهتری به جای جبهه گیری شرایط را خودمان برایشان فراهم کنیم برای حضور آنها نباید که حتما چوب زور بالای سرمان باشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
درود بر شما
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/08/17
چه دخالتی در امور داخلی!!!!!! اگه اینا فشار نیارن زنان ما اجازه وروردبه هیچ ورزشگاهی رو پیدا نمیکنن.اگر هم این مورد تا حالا دیده نشده به خاطر اینه که فقط ما هستیم که حق دیدن فوتبال رو در ورزشگاه ها از خانما میگیریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
07:45 - 1398/08/17
خارجی خیلی خوب بس لطفا در فوتبال را ببندید مگه زنها حق ندارن شما که دم حق میزنید پس چی شد
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1398/08/17
اتفاقا برای ما همین اهرم خوب است وگرنه بانوان بدبخت باید سالهای سال پشت استودیوها بمانند.این نویسنده چقد چرت نوشته....
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/08/17
آخه فوتبال از سیاست جداست رئیس فیفا حق داره نظم رو اجرا کنه همش مثل تند روهای ایران نیست که شب بخوابن صبح برای مردم قانون وضع کنن تا پوست ملت رو بکنن
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/08/17
چرت و پرت نگو،همین حرفهای احمقانه باعث میشود جو بر علیه حضور زنان شود،حق خانم ها میباشد از تماشای فوتبال مثل آقایون لذت ببرند،هیس لطفا،...‌
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1398/08/17
مگر مسئولین نگفتند ورود بانوان با ثصمیم و اراده خودمون بوده
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1398/08/17
جناب فارس . شما هم ظاهرا از اون دسته آدمهایی هستی که نون خوردن در بحران رو دوست داری . اخوی . اگر بانوان بیان به ورزشگاه ، قطعا اینهمه بی اخلاقی و چاله میدون بازی نه از تماشگر بروز میکنه ، نه از بازیکن . فحش هم داده نمیشه . اصلا بتو چه ربطی داره که توی فونبال چه خبره . چطوره فوتبال هم تعطیل بشه ؟ اقتصاد رو که فلج کردین ، مونده ورزش . اینم نابود کنید و راحت بشید . ما اگه نخوایم امثال تو برای مملکت نصمیم بگیرن ، چه کسی رو باید ببینیم ؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ایرانی اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
اشتباه نکن دوست عزیز.امثال اینهابه نیمی ازجمعیت ایران بعضی حق هارودادن.صبروقت انتخابات ببین چطوری همین نویسنده چرت گودست وپامیزنه تاخانمهابه همپالکی هاش رای بدن.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
درود بر CR7
-
10:04 - 1398/08/17
وقتی با زبون خوش حالیتون نیست باید چوب بالای سرتون باشه ..خارجی یا داخلیش مهم نیست.. وقتی خودتون برای زن و دختر مملکتتون ارزشی نمیگذارید باید یکی از بیرون بیاد حالیتون کنه .چقدر گفتند اقا زن ها هم ادم هستند و باید حقوقشو ن رعابت بشه سالها وقت داشتید تا همون امکانات و فراهم کنید 40سال وقت کم نیست اما وقتی فکرتون واسه 10000000سال پیشه باید با چوب و زور از خارج حالیتون کنند ..این چرت و پرتها رو هم نگو داخلی خارجی میکنه انگار تخم دو زرده گذاشتیم که از تمام دنیا بالاتریم و خارجی و داخلی میکنیم عمو انسان و انسانیت مرزو نژاد و کشور نمیشناسه ..باید یادتون بدن هرکس میخواد باشه دستش درد نکنه
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1398/08/17
دستش درد نکنه که خواسته مردم رو اجابت کرد. تا باشه ازین خارجیا
Norway
11:15 - 1398/08/17
با سلام . لطفا نام نویسندگان مقاله ها را هم در پایین مقاله مقرون فرمایید تا از حداقل اختیارات خود بعنوان یک مطالعه کننده بهرمند باشیم .
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/08/17
برو بابا جفنگ نگو مردک
مربی خارجی فوتبال اوردیم پیشرفت کردیم
مربی خارجی والیبال اوردیم پیشرفت کردیم
مربی خارجی بسکتبال اوردیم پیشرفت کردیم
باید قبول کنیم که از دنیا به لحاظ فرهنگ سازی عقبیم
حتی اگه میشد باید ریس جمهور خارجی بیاریم که از این وضع اقتصادی در بیایم
حالا باز بشینین بخاطر یه نخ مو که بیرون نباشه موزع بگیرین
بسه بابا درد مردم چیزه دیگه هست..
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1398/08/17
هم اینجا کوتاه میاییم هم جاهای دیگه!
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1398/08/17
اینفانتینو غلط زیادی کرده. اگه راست میگه بیاد علت کچل بودنشوتوضیح بدهد یا رروابطش با سپ بلاتر رشوه گیر که میزبانی رو به قطر فروخت و سالی ده میلیون دلار اختلاس میکرد. چرا به ایران میزبانی نمیدهد فقط بلده اراجیف بگه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
اولا خودت غلط کردی • ثانیا دستش در نکنه که پوزه زن ستیزان کوته فکر منفعت طلب را به خاک مالید !
United Arab Emirates
13:23 - 1398/08/17
حتی ب بازی‌ای کشور های اسلامی ها راتون نمیدن میخواین کلا مخالفت کنید از زیر پرچم فیفا بیایین بیرون با لبنان فلسطین عراق سوریه ی اتحادیه بزنین
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1398/08/17
آقای اینفانتینو شما کشور خودت پر از مشکله در ورزشگاههای ایتالیا صدای نژاد پرستان بگوش میرسد که صدای میمون رو تقلید میکنند یا ازاخرمعلوم نشد چندتا قهرمانی یوونتوس جعلی بوده و با رشوه دادن بدست اومده و تبانی بیداد میکنه در کشورت! بعد اومدی در مورد بقیه کشورهانظر میدی. برو مشکلات فوتبال ایتالیا رو حل کن بعد بیا در مورد میزبان شدن قطر با پول دادن هم شفاف سازی کن بعدا حق اظهار نظر داری
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج