تصاویر گذر عطارد از مقابل خورشید
۹۲۸۱۰۸
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
۱۲۵۴۳
علاقه‌مندان به نجوم در سراسر دنیا دیروز عصر شاهد یکی از پدیده‌های زیبای آسمانی بودند.

ایسنا: به نقل از دیلی‌میل، دیروز رصدگران شاهد یک پدیده نادر آسمانی در سراسر جهان بودند.

تصاویر گذر عطارد از مقابل خورشید

این رویداد که با عنوان "گذر" شناخته می‌شود، تنها هر ۱۳ سال یک بار اتفاق می‌افتد و تنها با تجهیزات مناسب و بدون حضور ابر قابل رویت است.

تصاویر گذر عطارد از مقابل خورشید

به این ترتیب دیروز غروب سیاره عطارد از مقابل خورشید عبور کرد. پدیده گذر عطارد از مقابل خورشید از ساعت ۱۱:۳۵ به وقت گرینویچ آغاز شد و ۵ ساعت و نیم به طول انجامید.

تصاویر گذر عطارد از مقابل خورشید

بنابراین زمان زیادی برای رصد وجود داشت.

در انگلیس، جوامع آماتور نجومی و رصدخانه‌های عمومی رویدادهایی را برگزار کردند و اعضای آن توانستند از طریق تجهیزاتی مناسب و تخصصی با خیالی آسوده پدیده گذر را ببینند.

تصاویر گذر عطارد از مقابل خورشید

پروفسور "مایک کروز"(Mike Cruise) رئیس انجمن سلطنتی نجوم انگلیس اظهار کرد، پدیده گذر یک نمایش آشکار از چگونگی حرکت سیارات به دور خورشید است.

تصاویر گذر عطارد از مقابل خورشید

وی ادامه داد، این پدیده به این دلیل اتفاق می‌افتد که عطارد یکی از دو سیاره منظومه شمسی است که نزدیک‌تر از زمین به دور خورشید می‌چرخد.سیاره دیگر هم زهره است.

گفتنی است در هر قرن تنها ۱۳ یا ۱۴ گذر برای عطارد وجود دارد. از دید ما در زمین، عطارد از بالا یا پایین خورشید عبور می‌کند. اما گاهی اوقات مدارهای زمین و عطارد به گونه‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند که عطارد مستقیما میان زمین و خورشید عبور می‌کند.

وقتی که این اتفاق بیفتد، عطارد از زمین، مانند یک نقطه کوچک(حدود ۰.۵ درصد قطر خود خورشید) دیده می‌شود.

صدها سال است که محققان از پدیده گذر برای مطالعه طریقه حرکت سیارات و ستاره‌ها در فضا استفاده می‌کنند.

تصاویر زیر عکس‌هایی از پدیده گذر در عصر روز گذشته است.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1398/08/21
منزه است پروردگار آسمانها وزمین ، اوست قدرت لایزال و خالق این همه عظمت ، انسان وقتی به این عظمت نگاه میکند به حقارت خود پی میبرد این سیاره ومثل این را اگر زمین فرض کنیم حضور ما 8 یا 9 میلیارد انسان و سایر موجودات خلقت و کوه ها ودریاها چقدر ریز و کوچک و بی ارزش است و ما با این همه حقارت در مقابل بخش کوچکی از عظمت خلقت خداوند چقدر نافرمانیم ومتکبر در حالیکه در برابر این همه عظمت که فقط میلیونها سال نوری طول میکشد تا فقط از کهکشان راه شیری آن خارج شویم چقدر حقیریم و کوچک ، این تازه یک کهکشان از میلیاردها کهکشانیست که هیچ کس از سر وته ان خبر ندارد
چقدر ما حقیریم
چقدر عاجز وناتوان
چقدر ذلیل و کوچک
ولی چقدر متکبر وگستاخ ویاغی
خیلیها حتی از روی تکبر حاضر نیستندسرتعظیم وسجده به پیشگاه خالق این هستی فرود آورند سجده ای که خداوند به آن نیاز ندارد فقط به ما درس ادب واحترام در پیشگاه آفریننده این همه هستی می آموزد
چه بد مردمی هستیم ما
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
سبحان الله
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج