افزایش قیمت بنزین، منبع تامین کمک به خانوارها!
۹۲۸۲۰۱
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
۱۲۳۹۳ 
اگر دولت بخواهد برای تامین منابع مورد نیاز جهت حمایت از ۱۸ میلیون خانوار ایرانی، دست به افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خصوص افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بنزین بزند، این افزایش قیمت می‌تواند در سناریو‌های مختلف باعث افزایش نرخ تورم به میزان ۱.۳ تا ۴ درصد شود.

تابناک: اگر دولت بخواهد برای تامین منابع مورد نیاز جهت حمایت از 18 میلیون خانوار ایرانی، دست به افزایش قیمت حامل های انرژی به خصوص افزایش 100 درصدی قیمت بنزین بزند، این افزایش قیمت می تواند در سناریوهای مختلف باعث افزایش نرخ تورم به میزان 1.3 تا 4 درصد شود.

 روز گذشته رئیس جمهور روحانی در جمع مردم رفسنجان گفت: در روزهای آتی طرحی برای خانواده‌هایی که در فشار اقتصادی هستند اعلام می‌کنیم. از ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار ایرانی عده‌ای زندگی مناسبی دارند اما اکثریت ۱۸ میلیون خانوار نیاز به مساعدت و کمک دارند و امیدواریم از ماه آینده به هر خانوار حمایتی ماهانه داشته باشیم. رئیس جمهور تاکید کرد: این طرح مهم دولت در سال 98 بوده که در روزها و هفته های آینده مشخصات آن برای مردم اعلام می‌شود و این قدم دولت برای حمایت مردم در زندگی روزمره‌ آنها است.

دولت برای حمایت از 18 میلیون خانوار حدوداً چقدر منابع نیاز دارد؟

قبل از پاسخ به این پرسش ها باید گفت که نقد جدی که به وعده رئیس جمهور برای حمایت از 18 میلیون خانوار مطرح است این است که اگر به طور میانگین اعضای یک خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم، دولت می خواهد در این طرح به 72 میلیون نفر از 80 میلیون نفر جمعیت ایران کمک کند! حالا پرسش این است که دولت در این سال ها کشور را چگونه اداره کرده است که هم اکنون این تصور برای رئیس جمهور پیش آمده است که باید از 90 درصد مردم حمایت های مالی صورت گیرد؟

فارغ از این نقد، اگر فرض بگیریم که دولت برای حمایت از هر نفر از این 72 میلیون نفر، همان مبلغ 45500 تومان یارانه ها را در نظر بگیرد، بودجه ای در حدود سه هزار و 276 میلیارد تومان نیاز است.

این بودجه را دولت از کجا می خواهد تامین کند؟

هر چند که هنوز رقم مساعدت به هر خانوار مشخص نشده است اما این وعده کمک به 18 میلیون خانوار ایرانی در حالی است که در سال جاری دولت با کسری بودجه 150 هزار میلیارد تومانی رو به رو است و قرار است نیمی از این کسری بودجه را از طریق کاهش هزینه ها و نیمی دیگر را از طریق افزایش منابع از چهار روشی که در مورخه 5 مرداد ماه 1398 به تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا رسید، تامین کند. این چهار راهکار عبارت بودند از: واگذاری و مولد سازی دارایی های دولت توسط وزارت اقتصادی به میزان 10 هزار میلیارد تومان، 50 درصد موجودی حساب ذخیره ارزی به میزان 4 هزار و 500 میلیارد تومان، فروش اوراق مالی اسلامی مازاد قانون بودجه 98 به میزان 38 هزار میلیارد تومان و برداشت از حساب مخصوص نزد صندوق توسعه ملی به میزان 45 هزار میلیارد تومان.

مجموع ارقام فوق، 97 هزار و 500 میلیارد تومان است ولی سقف مجاز دولت برای فروش اوراق و برداشت از صندوق توسعه ملی،62 هزار میلیارد تومان است. بنابراین 21 هزار میلیارد تومان از رقم فوق کسر می شود و مجموع ارقام فوق برابر 76 هزار و 500 میلیارد تومان است.

حالا پرسش اساسی این است که در حالی که دولت با کسری بودجه 150 هزار میلیارد تومانی در سال جاری رو به رو است و حتی برای جبران این کسری بودجه بر روی منابع صندوق توسعه ملی نیز حساب باز کرده است، چگونه می خواهد هزینه کمک به 18 میلیون خانوار را تامین کند؟

علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در جریان بازدید از روستای زلزله‌زده «ورنکش» میانه، در توضیح این طرح با بیان اینکه طرح اجتماعی و معیشتی با ضریب ۲/ ۳ درصد بخش اعظم دهک‌های جامعه را دربرمی‌گیرد، گفت: ۱۸ میلیون نفر از مردم کشور از مزیت‌های این طرح برخوردار می‌شوند. سخنگوی دولت وعده داد که جزئیات بیشتر و تکمیلی درباره منابع اعطای کمک معیشت به 18 میلیون خانوار ایرانی را در روز چهارشنبه در نشست خبری هیات دولت اعلام خواهد کرد.

هر چند که باز هم منبع تامین درآمد مورد نیاز برای حمایت از 18 میلیون خانوار مشخص نیست اما می توان گفت احتمالاً دولت قصد دارد که منابع این طرح را از محل افزایش قیمت حامل های انرژی تامین کند چرا که " طبق تبصره 14 قانون بودجه 98 بالغ بر 140 هزار میلیارد تومان منابع ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی مصوب شده است که بخشی از مصارف آن برای کمک نقدی و غیرنقدی اقشار آسیب پذیر و تحت پوشش نهادهای حمایتی در نظر گرفته شده است".

این احتمال از آنجا تقویت می شود که طبق برآوردهای انجام شده در گزارشی که توسط سازمان برنامه و بودجه مننشر شده است «میزان یارانه‌های پنهان پرداخت شده» توسط دولت در بودجه ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر و بالغ بر ۶۴۹ هزار میلیارد تومان است که بیش از ۹۲ درصد این مبلغ یعنی معادل حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از کل یارانه پنهان مربوط به حامل‌های انرژی شامل فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی و برق است.

افزایش قیمت بنزین، منبع تامین کمک به خانوارها!

همچنین نتایج همین گزارش نشان می دهد که عمده یارانه‌های پنهان مستقیم به خانوار‌های پردرآمد می‌رسد؛ برای نمونه، از مجموع ۱۲۳ هزار میلیارد تومان بنزین، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک پایین (کم درآمد) و حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک بالا (پردرآمد) است.

افزایش قیمت بنزین، منبع تامین کمک به خانوارها!

بنابراین به احتمال بسیار زیاد دولت قصد دارد با اصلاح قیمت حامل های انرژی به خصوص اصلاح قیمت بنزین، منابع این طرح کمک به 18 میلیون خانوار را تامین کند.

هر چند که اصلاح قیمت حامل های انرژی می تواند مزایایی چون کاهش میزان مصرف و قاچاق را در پی داشته باشد اما قطعاً این افزایش قیمت دارای آثار تورمی خواهد بود. محتمل ترین گزینه در بین حامل های انرژی جهت اصلاح و افزایش قیمت آن، بنزین است. به فرض اگر دولت بخواهد برای تامین منابع مورد نیاز جهت حمایت از 18 میلیون خانوار دست به افزایش قیمت بنزین بزند این افزایش قیمت چه آثار تورمی را به دنبال خواهد داشت؟

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی آثار تورمی افزایش قیمت 100 درصدی بنزین در سه سناریو پرداخته است. در سناریوی اول افزایش 100 درصدی قیمت بنزین، در سناریوی دوم افزایش 100 درصدی قیمت بنزین با فرض اختصاص سهیمه 60 لیتری بنزین به هر خودرو و در سناریوی سوم افزایش قیمت 100 درصدی بنزین با فرض اختصاص سهمیه 20 لیتر بنزین در ماه برای هر فرد در نظر گرفته شده است.

افزایش قیمت بنزین، منبع تامین کمک به خانوارها!

در جدول زیر آثار تورمی سناریوی های مختلف افزایش قیمت 100 درصدی بنزین را ملاحظه می کنید. همان گونه که مشخص است بسته به اینکه دولت چه سناریویی را برای افزایش قیمت بنزین در نظر بگیرد این آثار تورمی متفاوت خواهد بود. در مجموع افزایش صددرصدی قیمت بنزین در سناریوهای مختلف بین 1.3 تا 4 درصد نرخ تورم را افزایش خواهد داد.

شایان ذکر است که طبق آنچه که در این گزارش مرکز پژوهش ها آورده شده است: "در برآوردهاي فوق تنها اثرات مستقيم و غير مستقيم تغيير قيمت بنزين با ا ستفاده از روش داده ستانده لحاظ شده است و صرفا جهت مقايسه اثرات تورمي سناريوهاي مختلف افزايش قيمت بنزين قابليت استفاده دارد و اثرات تورمي كل افزايش قيمت بنزين به دليل اثرات رواني افزايش قيمت اين كالاي استراتژيك به احتمال زياد بالاتر از ارقام فوق خواهد بود كه موضوع اين مطالعه نبوده است."

برچسب ها:
انتشار یافته: 87
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1398/08/21
این هم میشه تیرخلاص برپیکر بی جان مامردم بدبخت....خداریشه ظلم رو بسوزونه حالا میخواد انقلابیون باشن یادغیرو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
واقعا طرفندی فقط برای بی جان کردن ملت بیچاره ی فقیر ظلم کم نمیشود فقط زیاد خدا ریشه ی ظلمتان بکند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
از اموال خودتببخش آگه راست میگید
دولت حرومی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
خداوند اول احمدی نژاد و دوم روحانی رو لعنت کنه ، ۲ نفری که از سمنان اومدن کل کشور نابود کردند متنفر شدم از این استان ، یعنی پست تر از این ۲ نفر فقط میتونه رئیس جمهور بعدی باشه که اونم احتمال قوی باید از سمنان باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
این همه صغری کبری نشونه ترس و وحشت از انجام این کاره. دولت جراتش را نداره.
بدون نام
United States
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
ماشین گرون شد رفت پراید 100میلیونی به زودی
الهام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
توجیب ماها رو نزن کمکت رو نخاستیم بنزین گرون بشه صدها قلم کالا گرون میشه آقای باعقل معنی کمک به مستضعف فهمیدیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
البته کمک به برخی خانواده های کارکنان خاص، مثل وزارتخانه ها، قوه قضائیه ، شرکت نفت، شهردا ریها
بسیجی خط امام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
قیمت سوخت باید به قیمت جهانی عرضه شود نه کمتر نه بیشتر
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1398/08/21
اشتباه گفتن همچین چیزی نیست به ضرر مردم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
صددرصد بضرر صد درصدضررملت فقیراست همچی گران میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
جیب مردم رو با گرونی بنزین میزنن بعد یکم از همون پول رو بعنوان صدقه میزارن کف دستمون!
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1398/08/21
همش دروغه ،،میخوان برای انتخابات جمع کنن ،،ولی اعلامش چیزدیگه هست ،،
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1398/08/21
100% افزایش قیمت بنزین 4% تورم داره ؟؟؟! مردم چی فرض کردین اینکه میشه 400%
پاسخ ها
بدبخت
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
خوب چی میشه کرایه هاپنج برابر میشه بدخودمردم میگن بنزین گرون شده پیش از دولت همه چی رو گرون می کنن خون همدیگه رو توشیشه می کنن دولت هم همینو می خواد
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1398/08/21
حمایتی درکار نیست
فقط گرونیش نقده!
India
18:03 - 1398/08/21
من نمیدونم چرا هرموقع نزدیک انتخابات میشیم به فکر مردم وبه خصوص افراد کم درامد می افتند و حرفشو میزنن مردم سرگرم بشن تا انتخابات که تموم شد وبه خواستشون رسیدن دیگه یادشون میره چی وعده دادند از طرفی با گرون شدن بنزین دوباره گرون شدن کالا و اثار مخربش بازم رو دوش مردم ضعیف که من خودم یکی از اونها هستم.تاکی باید بازی بدین مردم رو خدا خیرتون بده این راهش نیست.
Poland
18:04 - 1398/08/21
آقا نکنین.دستتون درد نکنه.میشه کمک نکنین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
خواهشا بمن فقیر اینجوری کمک نکنین
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1398/08/21
آقای روحانی تو رو خدا دیگه بهمون کمک نکن تو رو به جدت بذار قبلی ها رو خرج کنیم بعدش برای کمک از شما خودمون بهت اطلاع میدیم
-
18:07 - 1398/08/21
منابع با افزایش قیمت بنزین همیشه تعمین شده ولی راه اشتباه است اگر با امریکا توافق کنی بهتر از این است تا خود اقتصاد خانواده پویا بشه در هر حال ترامپ احتمال شکست دارد ولی با ایران بتواند ولو نمادین مذاکره کند برنده میشود و از طرف ایران نیز اصلاح طلبان هم مجلس و هم ریاست جمهوری را قوروق میکنند.در دنیا کسی از امریکا خوشش نمیاد ولی منافع و شرایط کشور را در نظر میگیرد امریکا نه با نفوذ ایران و نه ایران هسته ای هیچ مشکلی ندارد فقط میخواهد ابر قدرت ولو در ظاهر بماند
United Arab Emirates
18:08 - 1398/08/21
باز انتخابات نزدیک شد و.....اقشاری از مردم بیکار هستند و اصلا:در این دولت ودولت قبل دیده نشده اند وحتی فاقد سهام عدالت و ....می باشند.در صورتیکه در کشورهای خارج( مسلمان تر از ما )به آنها بیمه بیکاری و... تعلق می گیرد. تنها چیزی که در این کشور وجود ندارد مسلمانی است؟؟؟!!!
اللهم عجل لولیک الفرج
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1398/08/21
کمک به خانوارها بهانه است تورم و بیکاری نشانه است.
Iran, Islamic Republic of
18:13 - 1398/08/21
دولت میتواند..به اتومبیل های خارجی توسط کارت اتومبیل بنزین پنج هزارتومانی بدهد چون کسی که این مدل ماشین ها را سوار میشه وضع مالی خوبی داره نباید ازیارانه بنزین استفاده کنه .
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1398/08/21
بزرگترین کار روحانی همین نگه داشتن قیمت بنزین و سهمیه بندی نکردن بنزین بوده که احمدی نژاد با این کارش تورم و مردم رو بدبخت کرد بود و همه دغدغه داشتن و دنبال بنزین بودن نصف عمر تمام ایرانی ها تو دوره احمدی نژاد تو پمپ بنزین ها و جور کردن بنزین گذشت
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1398/08/21
بازهم نقشه جدید برای بدبخت کردن مردم
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/08/21
با این چیزها نمیشه سر مردم کلاه گذاشت تجربه نشان داده با افزایش قیمت بنزین تک ریالی به ملت نمیدید
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1398/08/21
از اون طرف گرون میکنه از طرفی میخواد کمک کنه
جان من کمک نمیخواد بدترش نکن
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1398/08/21
عجب بهانه ای برای گران کردن بنزین
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1398/08/21
خیلی مسخره ست که بیعدالتی های کلان مثل همین یارانه پنهان واختصاص یارانه بیشتر به ثروتمندان با وضع موجود فقط بخاطر احتمال ایجاد تورم احتمالی معطل وبایکوت بماند ،دولت میبایست بنزین را به فیمت واقعی عرضه واگر هم یارانه ایی قرارهست بدهد به همه مردم مساوی بدهد تا انهایی که چن برابر مردم مستمند وسیله نقلیه دارن همچون روال اشتباه گذسته ببشتر بهرمند نباشند وحق به حقداربرسد
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1398/08/21
اینها شعار هستند هیچ کمکی به حانوارها نخواهد شد همانطورکه هدفمندی یارانه ها برای بازسازی ، پیشرفت،...بود هیچ اتفاقی نیفتاد
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1398/08/21
جیب ما رانزنید نمی خواهیم چیزی به ما بدهید ۴۵۵۰۰تومن به ما دادین در عوض با گرانی پدر ملت را درآودید
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1398/08/21
خون دماغ شدیم از این تدبیر شما
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1398/08/21
از این جیب مردم در میارید یک هزارومشو تو این یکی جیب مردم میذارید این تازه خوش بینانشه
Germany
18:47 - 1398/08/21
به فکر مردم بی بضاعت هستید یا جیب خودتون
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1398/08/21
''''' و این هم بهانه ای ' جدید' برای افزایش قیمت بنزین! ''' برای سر و سامان دادن برای هجده میلیون نفر 'کم درآمد'
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1398/08/21
اینقدر شر و ور تحویل ندین ، این طرحتون هم مثل یارانه ها ، فقط واسه چاپیدن مردمه، توی این ده سال یه یارانه با هزار منت دادین و چند برابر حاملهای انرژی و بقیه ی چیزا را گرون کردین؟این طرح ها فقط با عوض شدن خودتون درست میشه ، شما ها که تا بازو دستتون را توی جیب مردم کردین بمیرید، ننگ بر شما ستمکاران
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1398/08/21
باز کلک با گران کردن بنزین گردن مردم فقیر بزارن
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1398/08/21
کمکش مثل یارانه هاست که ده برابر میگیرن.
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1398/08/21
جرات افزایش ندارید.بهتر است به جای دامن زدن به تورم دست از لجاجت با دنیا بردارید.
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1398/08/21
خاک تو سرتون با این ایده تون
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1398/08/21
فقط وفقط برای پولداراس ما بدبختر از همیشه میشیم
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1398/08/21
فقط وفقط برای پولداراس ما بدبختر از همیشه میشیم
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1398/08/21
بخاطر همین بعد از افزایش حامل های انرژی و به محض رئیس جمهور شدن یارانه ما را قطع کردی!؟ دروغگوی ریاکار!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
فقط مبخوای بنزین را گران کنی والله اگه یک ریال به مروم کمک کنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
فقط حرف بادهواعمل ندارن
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1398/08/21
خواهشا نمی خواد برای حمایت ۱۸ میلیون بنزین رو گران کنید ! تبعات این کار علاوه بر ۱۸ میلیون مابقی جمعیت به اصطلاح شما حرفه را نابود خواهد کرد.
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1398/08/21
بنزین از ۴۰۰به ۷۰۰رسید برای مردم چه خیری داشت جز اینکه مردم رو در سختی بیشتری انداختید.هیچ دولتی در ایران تا حالا به فکر مردم نبوده و نیست و نخواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1398/08/21
فکر کنم کفگیرشون برای اختلاس به ته دیگ خورده...بلاخره چهل ساله شما میخواهید به قشر کم درامد کمک کنید ولی سفرشون هر روز خالی تراز دی روز میشه
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1398/08/21
اره. اون250 تومن پول خروجی دیدم چطوری ب حوزه گردشگری کمک کرد. اینم بگیرین
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1398/08/21
جون مادراتون بزارید روحانی دورش تمام بشه دست به قیمت بنزین نزنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
فرق نمی کمه هرکی دیگه بیاد همینه!
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1398/08/21
چی شده یارانه قطع میکنند . میگن میخواهیم به فقیر کمک کنیم. بعد بنزین میخواهند گران کنند میگن میخواهیم به فقرا کمک کنیم.
United Arab Emirates
19:54 - 1398/08/21
بخدا قسمتان میدهم گران نکنید ما این خبر را نمی‌خواهیم.ازطلا بودن پشیمان گشته‌ایم. مرحمت فرموده ما را می کنید
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1398/08/21
خوب ماشینم به قیمت واقعیش بدید دست مردم
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1398/08/21
خدا بحالمان رحم کنه اینهم میشه مثل یارانه نان
پاسخ ها
خدا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
نفت و بودجه و دارایی های مملکت ارث پدری شونه،از اون ریالی خرج نمی کنن برای مردم/قانون میگه از خود مردم بگیر ،یه بخش کوچیکی را بده دوباره به خودشون البته کوبیدن تو سر یادت نره!!!
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1398/08/21
تا ملت رو به گدایی نندازن ول کن نیستند.بنزین رو از سیصد یهویی کردی هزار تومن ولی یارانه همونقدر موند.همش دروغ و خباثت از وجودتون و حرفاتون برا ملت میباره
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1398/08/21
دزدی نکنید حمایت کردن از مردم بخوره تو سرتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
همون
Iran, Islamic Republic of
20:57 - 1398/08/21
لطفا ۶۵ میلیون نفر را قربانی ۱۸میلیون نفر نکنید،اگر چه دنبال گران کردن بنزین به بهانه ۱۸ میلیون نفر فیلمه مثل یارانه که بعد مدتی قطع کنید
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/08/21
اکثر همین خانوارها اعلامی همان گروه استفاده کنندگان از بنزین جهت مسافر کشی می باشند
یک پیشنهاد هرکه کارت بنزین خودرو بنام می باشد و سرپرست خانوار هم می باشد یارانه آنها حذف گردد حالا ببینید چند نفر جهت یارانه باقی می ماند
مرد حسابی با این مدیریت شما کار مردم ایران الان شده :
یا رقصاند یا خواننده یا ناطورند یا راننده
مردم امروزه از مسافر کشی و فروش دانای امرار معاش میکنند
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1398/08/21
داغت به دلمون الهی
زندگی که مردا!!؟؟قولش را تو انتخابات دادند!؟
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1398/08/21
مقدمه ایی برای افزایش بنزین
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1398/08/22
با گران شدن بنزین یعنی گشتن طبقه کم درآمد تمام جنس ها گران میشود سوال هم بکنی میگویند بنزین گران شده است در گشور ما هم کی کنتورل نیست هرکس هرقیمتی فروخت که فروخت
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1398/08/22
بهتره بگی منبع تامین انگل زاده هاو مفسدان
Iran, Islamic Republic of
00:20 - 1398/08/22
بجای اینکه یارانه فراورده های نفتی را کشورهای همسایه به یغما ببرند،بهتر است بین مردم ایران توزیع شود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
نزارن ببرند!
درد این نیست! درد چاپیدن مردمه نه یارانه دادن! هنوز اینو بعد گرفتن یارانه 45500 تومانیت نفهمیدی؟!
خدا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
نفت و بودجه و دارایی های مملکت ارث پدری شونه،از اون ریالی خرج نمی کنن برای مردم/قانون میگه از خود مردم بگیر ،یه بخش کوچیکی را بده دوباره به خودشون البته کوبیدن تو سر یادت نره!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
خدا! پیداش شد جمع کنید کاسه کوزه رو!
Iran, Islamic Republic of
06:14 - 1398/08/22
یارانه هامون قطع نکنید، کمک نخواستیم
Iran, Islamic Republic of
07:38 - 1398/08/22
پدر مردم درآوردین اینقدر که بفکر گران کردن هستین به فکر ارزان کردن باشید
پاسخ ها
خدا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
نفت و بودجه و دارایی های مملکت ارث پدری شونه،از اون ریالی خرج نمی کنن برای مردم/قانون میگه از خود مردم بگیر ،یه بخش کوچیکی را بده دوباره به خودشون البته کوبیدن تو سر یادت نره!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
طرحهای حدا! حرف ندارن فقط حیف آب دوغ خیارین!
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/08/22
کمکشون میشه همین یارانه 4550 تومانی که الن هیچ ارزشی نداره! تازه برای اون هم نقشه می کشن چجوری قطعش کنن! مثل قطع دهکهای بالا پائین وسط جلو عقب و...
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1398/08/22
اثرش بدبختی و فقیرتر شدن همونهایی که قراره بهشون کمک بشه!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/08/22
ازهرکسی بپرسیم میدونه تواین شرایط بداقتصادی بااین تورم بالا ودرآمدهای پایین هرگونه افزایش قیمت بخصوص درزمینه حاملهای انرژی اصلا به صلاح مردم ومملکت نیست یعنی کسی اون بالا نیست این نسایل روتجزیه وتحلیل کنه شما که دارین یارانه هارو به تعدادزیادی حذف میکنن ودوباره میخواین همون پول حذف شده هاروجوردیگه ای بهشون پرداخت کنین وبعدقیمت سوخت روببرین بالا یه نقداربه فکرمردم باشین مردم چه گناهی کردن .
Iran, Islamic Republic of
03:37 - 1398/08/24
تیر خلاص شلیک شد اون هم به بهانه افراد ضعیف
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/08/24
آقا زاده ها در اروپا پول کم آورده اند برای پول تو جیبی آنها بنزين را گران کردند
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/08/24
بنزین را لیتری ۷۰۰۰ کنید و یارانه و کمک معیشتی را ۷۰۰ هزار کنید تا بعضی از رانندگی خر و یابو قدر بنزین را بدانند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج