همایون شجریان و انتظاری که برآورده نشد!
۹۲۸۹۰۸
۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
۸۳۳۱
انتساب اشتباه یک شعر به هوشنگ ابتهاج در آلبوم «افسانه چشم‌هایت»، فارغ از انتخاب مهیار علیزاده، آهنگساز آلبوم، این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که چطور همایون شجریان نمی‌تواند تشخیص دهد یک شعر متعلق به هوشنگ ابتهاج نیست؟

خبرآنلاین: سمیه علیپور در یادداشتی به ماجرای انتساب اشتباه یک شعر به هوشنگ ابتهاج در آلبوم «افسانه چشم‌هایت»، اثر مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی که مهیار علیزاده آهنگسازی‌اش را برعهده داشته است، پرداخت.

او در بخشی از یادداشت خود در این باره نوشت: «چرا یک آهنگساز که آن هم برای همایون شجریان و علیرضا قربانی به دنبال ترانه است در اینترنت به دنبال شعر می‌گردد؟ یعنی کتاب و کاغذ و چاپ و اعتبار آنچه چاپ شده اینطور از کشور رخت بربسته که در چنین روند هم نمی‌تواند جایی داشته باشد؟

همایون شجریان و انتظاری که برآورده نشد!

اینطور عادت‌ها در مملکت ما تغییر کرده که همین اینترنت با انواع و اقسام غلط‌هایی که در آن دیده می‌شود و با بخشی که اصلا به صورت رسمی به عنوان «فیک نیوز» شناخته می‌شود منبع استناد است؟ آیا فردی همچون مهیار علیزاده که خود را همکار بزرگان موسیقی ایران می‌داند از این وضعیت آگاه نیست؟ چطور می‌شود به جای دست گرفتن کتاب، و لذت غرق شدن در کلام ه.الف.سایه گشتن در صفحه اینترنت را ترجیح داد؟ این خود تصویرگر مات شدن بخشی از فرهنگ جامعه است: همان ناپدید شدن اعتبار بخشیدن به آنچه اصالت دارد و رضایت دادن به هرچیز که دم دست‌تر است.»

علیپور ادامه داده است: «بعد از خطای فاحش علیزاده باید سراغ همایون شجریان رفت. (این نوشته آگاهانه بیشتر همایون شجریان را در نظر دارد زیرا نه شناختی از علیرضا قربانی دارم و نه علاقه‌ای به کارهایش.) چطور است که همایون شجریان نمی‌تواند تشخیص دهد یک شعر متعلق به هوشنگ ابتهاج نیست؟

در حقیقت این اصلا انتظار زیادی از فردی در جایگاه همایون شجریان نیست که توانایی تشخیص شعر سایه را داشته باشد. اگر همایون شعر سایه را از غیر تشخیص ندهد و ملودی اصل را از تکراری، پس تفاوت او با دیگرانی که بسیارند و می‌آیند و احتمالا چند سالی دیگر نه ردی از آنان هست و نه صدایی چه خواهد بود؟

ما برای همایون آینده‌ای طولانی امید داریم... درخششی در اوج... امیدی که با رنگ صدای او به قلب‌های جوانان جاری شود... نوری که از مسیر رو به پیشرفت او در دل‌ها بتابند... قرار نیست همایون همانند هرکسی باشد، او از ابتدا خود را مانند کسی که رهگذری در دنیای موسیقی است و ته صدایی دارد و آمده چندی پولی دربیاورد و شهرتی بهم بزند نشان نداد که حالا ما به این وضعیت رضایت دهیم. او توقعی ایجاد کرد که حالا باید پاسخگو باشد.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1398/08/23
اقای همایون شجریان خواننده خوبی هست ولی اصلا قابل مقایسه با بزرگانی مانند پدرش وگلپایگانی ایرج وعلیرضا افتخاری نیست البته دراواز خوانی وتحریر خیلی خوب هست ولی در ترانه خانی فاصله فاحشی باخوانندگان مذکور دارد ولی باسالار وقربانی تقریبا در یک رده قرار می گیرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
آفرین
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1398/08/23
تا کور شود هر آنکه نتواند دید
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1398/08/23
جالبه کسی که ادعای کارشناسی داره و به بررسی کار همایون و موسیقی سنتی می پردازه شناختی از علیرضا قربانی نداره و تاکید داره که علاقه ای هم نداره پس چطور در این حوزه کارشناسی می کنه بحث کارشناسی یه چیزه و بحث علاقه موضوع دیگر که علاقه در بحث کارشناسی نباید دخیل باشد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج