جامعه جهانی ۸ بار اسرائیل را محکوم کرد
۹۲۹۲۳۳
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۲
۴۹۷۸ 
کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب هشت قطعنامه، اقدامات رژیم صهیونیستی همچون نقض حقوق بشر فلسطینیان، محاصره غزه و تداوم شهرک سازی را محکوم کرد.

ایرنا: کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب هشت قطعنامه، اقدامات رژیم صهیونیستی همچون نقض حقوق بشر فلسطینیان، محاصره غزه و تداوم شهرک سازی را محکوم کرد.

همزمان با تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه و کشتار مردم بی دفاع آن و با وجود مخالف هیات‌های آمریکا، کانادا و رژیم صهیونیستی، کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با تصویب قاطع هشت قطعنامه ضد اسرائیلی،‌ اقدامات این رژیم در نقض سیستماتیک حقوق بشر مردم فلسطین و کاربرد زور علیه شهروندان فلسطینی بویژه ساکنان نوار غزه که به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان منجر شده است و نیز شهرک سازی در سرزمین های اشغالی از جمله قدس شرقی و جولان شغالی را محکوم کرد.

جامعه جهانی ۸ بار اسرائیل را محکوم کرد

در این قطعنامه‌ها همچنین محاصره زمینی، هوایی و دریایی غزه، شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی، ‌اقدامات تحریک آمیز شهرک نشینان علیه شهروندان فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی و نیز تخریب منازل و بازداشت های خودسرانه و زندانی کردن فلسطینیان محکوم و بر بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و کاشانه خود، تاکید شده است.

در قطعنامه مربوط به جولان سوریه، از رژیم صهیونیستی خواسته شد تا با عمل به قطعنامه‌های مصوب سازمان ملل در خصوص جولان، به اشغال این منطقه پایان دهد. همچنین رژیم صهیونیستی از اعطای حق شهروندی اسرائیل به ساکنان جولان سوریه منع شده است.

در قطعنامه ای دیگر با اشاره به وضعیت اسفناک اجتماعی و اقتصادی آوارگان فلسطینی و نیز وضعیت بحرانی شدید آژانس امداد و اشتغال سازمان ملل متحد(آنروا)، از تمامی کشورها، ‌آژانس های تخصصی و سازمان‌های غیردولتی درخواست شد از تلاش‌ها و اقدامات آنروا در کمک رسانی به آوارگان فلسطینی حمایت کنند. دراین رابطه، قطعنامه مربوط به ادامه فعالیت‌های این نهاد امدادرسانی با رای مثبت اکثریت اعضا به تصویب رسید.

پایان اشغالگری تنها راه حل بحران فلسطین

در نشست مذکور، محمد رضا صحرایی نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته چهارم در پاسخ به اتهامات نماینده رژیم صهیونیستی، با تشریح مواضع ایران در قبال فلسطین گفت: با تصویب قطعنامه‌های ارائه شده به کمیته، جامعه جهانی بار دیگر حمایت قاطع خود را مردم فلسطین و حق تعیین سرنوشت آنان اعلام کرد و خواستار پاسخگویی رژیم صهیونیستی به دلیل جنایات علیه مردم فلسطین از جمله زنان و کودکان شد.

وی افزود: از ابتدای آغاز تراژدی فلسطین، سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای طرح‌ها و ابتکارات مختلفی را برای حل مساله فلسطین و کاهش آلام مردم این سرزمین ارائه داده‌اند.

این دیپلمات ایران ادامه داد: تصویب قطعنامه‌های متعدد در محکومیت رژیم اشغالگر، ارائه طرح‌ها و ابتکارات مختلف صلح و نیز ایجاد ماموریت‌های حقیقت یابی در این راستا بوده است. برخلاف این واقعیت، عدم پایبندی رژیم صهیونیستی به حقوق و مقررات بین المللی که از سوی برخی قدرت‌ها حمایت می شود، مانع دستیابی جامعه بین المللی به یک راه حل عادلانه برای این بحران شده است.

صحرایی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که پایان یافتن بیش از هفت دهه منازعه و درگیری در خاورمیانه و ایجاد صلح پایدار در این منطقه، صرفا با حل مساله فلسطین از طریق پایان یافتن اشغالگری، برخورداری مردم فلسطین از حق تعیین سرنوشت، بازگشت آوراگان فلسطینی به سرزمین خود و ایجاد دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف ممکن خواهد بود.

سوریه بلندی‌های جولان را آزاد می‌کند

بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد هم در این نشست ضمن استقبال از تصویب قطعنامه‌های ضد اسرائیلی به خصوص قطعنامه مربوط به جولان اشغالی، سیاست‌های رژیم صهیونیستی را علیه مردم فلسطین و سوریه محکوم و تاکید کرد سوریه بلندی‌های جولان را چه از طریق گفت‌وگو و چه با توسل به زور، از اشغال رژیم اسرائیل آزاد خواهد کرد.

روز تاریخی برای مردم فلسطین

ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد هم امروز را روزی تاریخی برای مردم فلسطین توصیف کرد و از همه کشورهایی که به قطعنامه‌های مذکور رای مثبت داده اند، قدردانی کرد.

نماینده آمریکا نیز در سخنان خود با انتقاد از اقدامات سازمان ملل علیه اسرائیل خواستار محکومیت حماس و جهاد اسلامی به جای رژیم صهیونیستی شد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج