مشمولا‌ن یارانه‌ی بنزینی دولت چه کسانی هستند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۲۹۳۰۷
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
۱۳۰۴۸
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به جزئیات برنامه حمایتی - معیشتی جدید دولت پرداخته است.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به جزئیات برنامه حمایتی - معیشتی جدید دولت پرداخته است.

تنها دقایقی پس از اعلام افزایش قیمت بنزین در بامداد جمعه، رئیس سازمان برنامه و بودجه از یک طرح جدید حمایتی رونمایی کرد. طرحی که هفته گذشته از سوی رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت، وعده آن داده شده بود و در آخرین روز هفته مشخص شد پیوست طرح اصلاح قیمت بنزین است.

به گفته محمدباقر نوبخت، رویکرد دولت در اصلاح قیمت بنزین این است که همه منابع آن عینا به خود مردم پرداخت شود. در این زمینه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، متشکل از روسای قوا تصویب کرد که ۱۰۰ درصد منابع حاصل از سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین، به‌صورت حمایت معیشتی بین خانوارهای مورد نظر توزیع شود.

مشمولا‌ن یارانه‌ی بنزینی دولت چه کسانی هستند؟

طبق اعلام نوبخت، بیش از ۱۸ میلیون خانوار متشکل از ۶۰ میلیون نفر مشمول بسته‌های حمایت معیشتی محسوب می‌شوند. مسوولیت شناسایی این ۱۸ میلیون خانوار بر عهده وزارت رفاه است. سوال اصلی اینجاست که حدود ۲۰ میلیون نفری که خارج از چتر حمایتی جدید می‌مانند، چه کسانی هستند و چطور شناسایی می‌شوند؟ پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد این تعداد، جزو سه دهک بالایی جامعه، یعنی دهک‌های هشتم، نهم و دهم هستند. شناسایی این افراد براساس یک آزمون وسع و فرمولی است که با استفاده از داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان (مستقر در وزارت رفاه) انجام می‌گیرد.

شنیده‌ها حاکی از این است که متر شناسایی، مجموعه‌ اطلاعات از دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای افراد، همچون ارزش و تعداد املاک، ارزش و تعداد خودرو، گردش حساب سالانه و میزان تراکنش‌های مالی ماهانه است. در کنار اینها، برخی شاخص‌ها همچون تعداد سفرهای خارجی در سال نیز احتمالا در شناسایی افراد غیرمشمول دخیل است. به‌نظر می‌آید فرمولی که وزارت رفاه براساس آن شناسایی را انجام می‌دهد، قرار است به تصویب هیات وزیران نیز برسد تا تبدیل به یک قاعده کلی شود.

برخی این سوال را مطرح می‌کنند که اگر دولت می‌تواند افراد غیرمشمول طرح حمایتی جدید را شناسایی کند، چطور در حذف یارانه‌بگیران نقدی تعلل می‌کند. تفاوتی که در اجرای دو روش وجود دارد در این است که در پرداخت یارانه نقدی، ممکن است عده‌ای از یک درآمد ثابت که سال‌ها گرفته‌اند و به آن محتاج شده‌اند، محروم شوند؛ درحالی‌که در مورد طرح حمایتی جدید، درآمدی که تاکنون خانوارها نداشته‌اند به آنها افزوده می‌شود و تنها ممکن است به خانواری، درآمد جدید تعلق نگیرد.

در نتیجه تفاوت اصلی، در محروم کردن و اضافه کردن درآمد است و از این‌رو، سیاست‌گذاران معتقدند در پرداخت یارانه در طرح جدید، دست بازتری خواهند داشت که به سه دهک با درآمد بالای جامعه، پرداختی صورت نگیرد. ضمن اینکه اگر کسی از دایره شناسایی وزارت رفاه جا ماند، می‌تواند بار دیگر خود را در معرض آزمون وسع این وزارتخانه قرار دهد و زیر چتر حمایتی قرار گیرد، اما در حذف یارانه نقدی، به‌دلیل اینکه خانوارها از چتر حمایتی خارج می‌شوند، نیاز به دقت و وسواس بیشتری دارد.

برآوردهای اولیه این بوده که طرح حمایتی جدید در قالب کارت کالا باشد. به این معنی که خانوارها بتوانند با استفاده از مبالغ تزریق شده، از طریق یکسری فروشگاه‌ها اقدام به خرید کالاهای مورد نیاز کنند. اما طبق برخی گمانه‌زنی‌ها، انجام این طرح نیازمند ۱۰۰ هزار فروشگاه است، تا خانوارها قادر به خرید از این فروشگاه‌های خاص باشند و وزارت صمت معتقد است این تعداد فروشگاه با پراکندگی مدنظر سیاست‌گذار، در دسترس نیست. علاوه بر این برخی خانوارها امکان استفاده از این کارت‌های اعتباری را نخواهند داشت. به همین دلیل شانس پرداخت نقدی اکنون بیشتر از پرداخت اعتباری است.

یک سوال مهم این است که آیا پرداخت‌های حمایتی جدید موقتی و محدود به چند ماه اول افزایش قیمت بنزین است یا در سال آینده نیز تداوم خواهد یافت؟ هنوز تصمیم در مورد آن قطعی نشده و اطلاعیه رسمی صادر نشده است، اما شواهد حکایت از آن دارد که فعلا برنامه دولت، تداوم پرداخت است. با توجه به روندی که بودجه سال آینده دارد، احتمالا این طرح تبدیل به یک طرح پایدار شود.

خانوارها در این طرح بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان دریافت خواهند کرد؛ خانوار یک نفره ۵۵ هزار تومان و خانوار ۵ نفره به بالا نیز ۲۰۵ هزار تومان. پس سرانه دریافتی هر فرد با توجه به بعد خانوار(تعداد فرد در خانوار) متفاوت خواهد بود. در نگاه اول این‌طور به‌نظر می‌آید که سیاست‌گذار تصمیم گرفته حمایت بیشتری از خانوارهای با بعد کمتر کند، اما پیگیری «دنیای‌اقتصاد» حاکی از این است که در طرح جدید، مخارج هزینه مسکن براساس بعد خانوار از مجموع هزینه‌ها خارج شده و سپس مجموع هزینه‌های خانوار بر حسب تعداد افراد، ملاک قرار گرفته است. اصلی‌ترین کالایی که می‌تواند هزینه‌ها را در بین خانوارها متفاوت کند، مسکن است، با خارج شدن این قلم هزینه، هزینه‌های باقی‌مانده از همگنی بیشتری برخوردار شدند و در نتیجه ممکن است این اعداد در خانوارهای مختلف دارای اثر یکسانی در پوشش هزینه‌ها باشد.

مثلا هزینه‌های غیرخوراکی یک خانوار یک‌نفره در سال گذشته (به استثنای اجاره بهای مسکن) معادل ۶۳۴ هزار تومان در ماه برآورد شده است(طبق گزارش بودجه خانوار مرکز آمار) و ۵۵ هزار تومان یارانه جدید معادل ۶/ ۸ درصد از این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. برخلاف نگاه اولیه، هر چه تعداد خانوار بالاتر رود، درصد پوشش یارانه جدید نیز بیشتر خواهد شد. مثلا یارانه ۱۳۸ هزار تومانی خانوار سه نفره می‌تواند ۱/ ۹ درصد از هزینه‌های غیرخوراکی را تامین کند. یا در مورد خانوار ۶ نفره، یارانه ۲۰۵ هزار تومانی می‌تواند منجر به پوشش ۱۳ درصد از هزینه‌ها شود.

علت این تناقض ظاهری به آنجا بازمی‌گردد که خانوارهای ایرانی پرجمعیت، در مصرف هزینه‌های غیرخوراکی با صرفه‌جویی بیشتری رفتار می‌کنند. مثلا هزینه غیرخوراکی خانوار ۵ نفره از هزینه غیرخوراکی خانوار ۷ نفره، بیش از ۲ میلیون تومان در سال بیشتر است. با این حال، مشکلی که همچنان وجود خواهد داشت در حاشیه‌ها است. در حاشیه‌ها این نگرانی وجود دارد که به ضرر یکسری افراد و حتی شکست خانوار منجر شود و تشویق به سمت خانوارهای با جمعیت کمتر صورت گیرد.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/08/25
یبار 45 تومن یارانه بهمون دادید برا گرون کردن سوخت برا هفت پشتمون بسه ...!!!
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1398/08/25
دروغه اگر صد رصد این پول به مردم اختصاص داده شود باید به هر خانواده بیش از پانصد هزار تومان پرداخت شود این گرانی برای تامین بودجه فلسطین و لبنان وسوریه است مرگ بر روحانی مرگ بر مسئولان بی کفایت
پاسخ ها
خاطره
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
آخه این چه کاریه دولت داره انحام میده بابا دهک پاین دهک بالا نداره حق تک تک مردم ایرانه پول دار بی پول نداره
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/08/25
البته و صد البته این تخمین برای مردمه ولی مسعولین غیر از اینه
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1398/08/25
باور کنید همه اینها خالی بندی الکی بقولا گدا گول زدن است یه ظلمی کردین اینهمه ثروت واموال بتاراج بردین اینهم بخورید اینقدر دهان ملت گرفتار مانند بچه پرنده بامید هیچ باز نگدارید بقول دادن
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/08/25
فقط خود روحانی و کابینه اش ولا غیر
Netherlands
09:44 - 1398/08/25
حتی کامل نمیخوان بدهند ۵نفرباید۲۷۵هزارتومان باشه ودرضمن کسانی هم هستند از۷نفره بیشترهستندند
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1398/08/25
آقا یارانه نمیخام. بس کنید با سیاست یارانه جیب خودتون پرمیکنید
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/08/25
مردم دیگه بدبخت تر شدند
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1398/08/25
همش دروغه فقط برای چند ماهی هست مردم ایران ديگه به شما اعتماد ندارند چونکه چهل سال هست که فقط دروغ شنیده اند
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1398/08/25
این همان وعده عزت مند شده مردم ایران بود که حالا باید شصت میلیون نفر یارانه معیشت بگیرند ،یعنی تقریبا دو برابر جمعیت سال 57
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
دروغه شک نکنید
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/08/25
تحلیل شما با حرف مردم تناقض دارد اینکه به کی میده یا نمیده فعلا بحث نیست چون مغالطه میکنید بحث این است که دولت اصلا با اینکار در ظاهر به افرادی میدهد ولی در عمل از جیب مردم برمیدارد چون آثار تورمی آن درست روی کالای روزمره مصرفی میگذارد که جمع کنی بیشتر از پرداختی میشود ثانیا چیزی را گران کردید که قاچاق نشه حیف و میل نشه کسی که خودرو داره مگر قاچاقچیه ماشین ها مصرف بالا در صد کیلومتر دارن تعداد خودرو با بنزین مصرفی هم خوانی نداره به معنی قاچاق نیست در محاسبه خودرو تعداد درست است ولی مصرف هر خودرو را از میانگین کمتر حساب میکنی بعد میگید این همه قاچاق میشه
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
گران کردن بنزین هیچ دخلی به قاچاق اون نداره فقط قاچاقچی عزیز و زحمت کش اونور مرز میگه بنزین گرون شده و میکشه رو بنزین همین
و گر نه گرانی بنزین بالتبع باعث گرانی بنزین در اون طرف مرز میشه این وسط فقط من و توه بدبختیم که کلاه میره سرمون
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/08/25
گور پدرتون با یارانه دادن تون
خار مادرتون رو بدید به ملت بهتره تا یارانه
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/08/25
گور پدرتون با یارانه دادن تون
خار مادرتون رو بدید به ملت بهتره تا یارانه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
لطفا هر چرندی را منتشر نکنید
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/08/25
دادن یارانه به مردم کار اشتباهی است
پاسخ ها
کورش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
کی گوش میده داداش ما داریم خودمون رو خسته میکنیم ،،،
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1398/08/25
اگه واقعا راست میگید همون یارانه رو بیشتر بدید چه کاریه کمک معیشتی بدین بده مردم، مگه فقیر گیر اوردین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ماهم میتونیم چی بگیم ولی احترام می داریم خواهش ن بی احترامی نکنین
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1398/08/25
خوددولت کداگودوله وقتی باشناسنامه مرده یارانه بگیره‌اینونمیگیره الهی حناق‌بخوره
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1398/08/29
دیگه بریدم تورو به هرکسی که میپرستین چرا اینقدر دروغ چرا حق وناحق میکنین الان سه ساله آواره غربت شدم دو تا بچه دارم پسرم15 سالشه دخترم13 سالشه یه کلاهبردار هست ونیستمونو بالا کشید الان چند ماه بیکارم خدا شاهده شرمنده زن وبچه ام هستم دیگه نمیدونم چکار کنم تنها پناه وتکیه گاهم فقط خداست.
پاسخ ها
o.....m
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
ممنون میشم اگه صدای داغ دلمو به آن بالایی ها برسونید ازتون خواهش میکنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
عارفی_4
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر