امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد
۹۳۱۲۶۵
۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
۲۴۶۵۶
سرمای ناگهانی هوا و بارش برف و گرانی بنزین و اعتراض‌هایی که در پی آن صورت گرفت و قطعی اینترنت و عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی سبب شد که بازتاب رسانه‌ای «هفته کتاب» و طرح «پائیزه کتاب» کمتر از همیشه باشد.

برترین‌ها: سرمای ناگهانی هوا و بارش برف و گرانی بنزین و اعتراض‌هایی که در پی آن صورت گرفت و قطعی اینترنت و عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی سبب شد که بازتاب رسانه‌ای «هفته کتاب» و طرح «پائیزه کتاب» کمتر از همیشه باشد.

اما روز ویژه طرح پاییزه که استقبال از کتاب و کتابفروشی‌ها در آن روز به اوج خود می‌رسد، امروز است. روز آخر هفته کتاب که در سال‌های اخیر روز کتابگردی نامگذاری شده است، روزی که کتابخوان‌ها قرار می‌گذراند تا به کتابفروشی‌های محبوب خود بروند و سری به آن‌ها بزنند و کتاب بخرند.

امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد

تخفیف ۲۰ درصدی کتاب در این روز‌ها سبب می‌شود که کتابخوان‌ها با سبد‌های سنگین‌تری از کتابفروشی‌ها به خانه بروند.

کتابفروشان و ناشران معمولا ویژه برنامه‌هایی را برای روز کتابگردی تدارک می‌بینند، از جمله جلسه دیدار با نویسندگان و مترجمان و تخفیف‌های ویژه این روز.

بسیاری از کتابخوان‌ها و دوستداران کتاب در این روز به شکل گروهی به کتابفروشی‌ها سر می‌زنند، معروف‌ترین گروه کتاب‌گردی در سال‌های اخیر کاروان احمد مسجد جامعی، وزیر سابق ارشاد و عضو شورای شهر تهران است. او آغازگر راهی بود که خیلی زود فراگیر شد.

مسجد جماعی امسال هم به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب فراخوان داده است که در متن آن آمده: ۶ سال از راه‌اندازی آئین مردمی کتابگردی گذشته، ۶ سال پیش این آئین برای پشتیبانی از کتابفروشی‌ها به عنوان کانون ارتباط نویسندگان و مردم و بخشی از فضای عمومی با نشاط و پویای شهری و برای قدردانی از کتابفروشان شکل گرفت. او در بخش دیگری از فراخوان خود با اشاره به وضعیت نامساعد بازار کتاب و کتابفروشی‌ها از عموم مردم خواسته است که به این حرکت فرهنگی بپیوندند؛ و نگذارند که چراغ کتابفروشی‌ها خاموش شود.

امسال در حالی به استقبال برنامه کتابگردی می‌رویم که تحریم‌ها بر انتشار کتاب نیز تاثیرگذاربوده است؛ و باعث گرانی قیمت کتاب شده است؛ و ممکن است به کم رونقی کتابفروشی‌ها منجر شود.

در چنین شرایطی نباید بگذاریم چراغ کتابفروشی‌ها خاموش یا کم نور شود. زیرا کتابفروشی‌ها چراغ خانه‌های ما را روشن می‌کند و نور امید را همچنان در دل ما زنده نگه می‌دارد. ما می‌توانیم با حضور در کتابفروشی‌ها و خریدن کتاب به روشن نگه داشتن این چراغ‌ها کمک کنیم؛ و شهر و خانه خود را روشن نگه داریم.

تجربه سال‌های اخیر نشان داده که کتاب فروشی‌ها در روز کتابگردی پررونق‌ترین روز سال خود را می‌گذرانند. اگر هر شهروند به نزدیکترین کتابفروشی محل زندگی خود برود و دست کم یک کتاب بخرد، روز کتابگردی پررونق‌ترین روز کتابفروشی‌ها در سال ۹۸ خواهد بود.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1398/08/30
اگرازنون شب وبنزین چیزی موندچشم
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1398/08/30
کتاب فقط قلعه حیوانات
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
نه خير هم. كتاب فقط كتابهاى حاج آقا قِرائتى
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
عجب کنایه ای زدی
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/08/30
کتاب بزرگترین دارایی یک انسان
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1398/08/30
پول نون هم نداریم
پول کتاب که هیچ دیگه
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/08/30
پول کتاب الآن داره با گوشت و مرغ برابری میکنه!
یکیش غذای روح و دیگری غذای جسم
اما وسعمون به هر دو نمیرسه
موندیم چه کنیم!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1398/08/30
امثال مسجدجامعی با پنبه سر می برن
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1398/08/30
چه فایده کتاب خوندنی که به عمل نرسه و فقط انباشت اطلاعات توی ذهنه.
من الاغی دیدم بارش انشا...
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1398/08/30
هر چیزی در جای خودش خوبه به نظرم کتاب مقدس تر از اون هست که همچین تیتر بی ارزشی رو براش بزنی. کسی که اهل کتاب باشه در هر صورت میخره مثل اونهایی که نان شب ندارند اما کتاب میخرن از خودم در نمیارم همچین آدمهایی وجود دارن مثل خودم در کودکی
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/08/30
کتاب نمیخوام بنزینمو بدین
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1398/08/30
کتاب بزرگترین دشمن انسانه
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1398/08/30
كتاب بهترين دوست.شكر خدا كه اين يكي دوست باوفا رو همچنان حفظ كردم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج