قاچاق سوخت و پولشویی؛ دو روی یک سکه
۹۳۲۲۲۹
۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
۳۵۶۴ 
ترکيه يکي از مهم‌ترين مقاصد سوخت قاچاق ايران است. در ماه‌هاي گذشته هر ليتر بنزين در ترکيه حدود 10 هزار تومان فروخته مي‌شد در حالي که نرخ بنزين در ايران تنها 1000 تومان يعني يک‌دهم قيمت بنزين در ترکيه بود.

روزنامه آرمان ملی: ترکيه يکي از مهم‌ترين مقاصد سوخت قاچاق ايران است. در ماه‌هاي گذشته هر ليتر بنزين در ترکيه حدود 10 هزار تومان فروخته مي‌شد در حالي که نرخ بنزين در ايران تنها 1000 تومان يعني يک‌دهم قيمت بنزين در ترکيه بود.

از سوي ديگر، ترکيه مانند پلي ميان ايران و کشورهاي اروپايي‌ست که مي‌تواند منبع مناسبي براي ورود کالاي قاچاق اروپايي به ايران باشد. اين معامله دوسر برد براي قاچاقچيان و پولشويان اما در نهايت به سوخت منابع ملي ايران ختم مي‌شد. در صورتي که سود هر ليتر بنزين قاچاق را در کمترين ميزان آن، تنها 4000 تومان در نظر بگيريم و ميزان روزانه قاچاق را نيز در کمترين رقم آن يعني 10 ميليون ليتر تصور کنيم، در اين صورت قاچاقچيان از اين محل به طور روزانه 40 ميليارد تومان، ماهانه 1200 ميليارد تومان و سالانه 14 هزار و 400 ميليارد تومان خواهد بود

. به گفته محمد فاضلي- عضو هيات علمي دانشگاه شهيدبهشتي- قاچاقچي سوخت، براي انتقال اين پول به ايران، آن ‌را به منسوجات و البسه تبديل مي‌کند و حتما مي‌تواند به کالاهاي ديگر هم تبديل کند. اين جامعه‌شناس و تحليلگر مي‌افزايد: به‌عنوان مثال 700 ميليون تومان کالاي ترکيه‌اي حتي اگر در ايران به نصف قيمت يعني 350 ميليون تومان هم فروخته شود، به اين معناست که قاچاقچي 100 ميليون تومان هزينه خريد سوخت در ايران را در بازگشت به 350 ميليون تومان تبديل کرده و کالاي ترکيه‌اي را هم به نصف قيمت همان کالا در ترکيه، در ايران به فروش رسانده است. اين کار همزمان پولشويي نيز هست! حميدرضا صالحي- رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني ايران- نيز دو هفته پيش گفته بود: روزانه هفت ميليون ليتر گازوئيل از مرزها قاچاق و خارج مي‌شود و پولشويي‌هايي نيز اتفاق ميفتد.

قدم سخت دولت براي آغاز اصلاحات اقتصادي

گزارش‌هاي موسسات بين‌المللي نيز نشان مي‌دهد که ايران در رتبه نخست پولشويي جهان قرار دارد. مؤسسه حکمراني «بازل» مستقر در سوييس، که جرايم پولشويي و مبارزه با تروريسم را بررسي مي کند، از سال 2013 تا 2017، ايران را هر سال در ميان 146 کشور جهان در رتبه نخست پولشويي قرار مي‌داد. در سال 2018 اما ايران و 9 کشور ديگر را به دليل کمبود اطلاعات از اين رده‌بندي کنار گذاشت. کارشناسان نبود قوانين بازدارنده و يا عدم توجه به قوانين موجود و اجرا نشدن آنها را در بروز اين نابهنجاري بزرگ موثر مي‌دانند. قوانيني که در صورت عملياتي شدن مي‌توانند به خوبي منشأ پول‌هاي کثيف را رديابي کرده و تمامي حفره‌هاي عبور چنين پول‌هايي را شناسايي کنند. اگرچه ايران از سال‌ها پيش قوانين مربوط به پولشويي را تصويب کرده است اما به نظر نمي‌رسد نسبت به اجراي آن نيز عنايت ويژه‌اي شده باشد.

در کنار اين روند، عدم واقعي کردن قيمت سوخت در کشور و سهل بودن قاچاق آن به خارج از مرزها، ظرفيت بزرگي را براي چنين پول‌هاي کثيفي آفريده است. سرمايه‌هايي که از اين مسير مي‌سوزند تنها به هدررفت سوخت محدود نمي‌شوند بلکه گسترش قاچاق و ورود پول‌هاي کثيف، باندهاي ثروت و قدرتي را ايجاد مي‌کند که در مواقع خاصي مانند برهه بي‌سابقه سال گذشته مي‌توانند در بازارهاي ايران از جمله بازار حساس ارز، بحران‌آفريني کنند. از سوي ديگر نيز سوخت شدن سرمايه‌ها، تعطيلي کارخانجات و خطوط توليد، ضربه‌هاي کاري ديگري را به اقتصاد ايران وارد مي‌آورند. عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در اين‌باره به ايرنا گفته است: افزايش قيمت بنزين، حاشيه سود قاچاق اين کالا را پايين مي‌آورد.

به همين دليل در درازمدت، مي‌تواند باعث کاهش قاچاق سوخت شود. عباس آرگون افزوده است: پولشويي، يکي از اهداف و آثار قاچاق سوخت بوده است. بنابراين با کاهش حاشيه سود اين نوع قاچاق، اين راه پولشويي نيز مسدود مي‌شود. اکنون دولت در آغاز راه اصلاح قيمت بنزين قرار دارد؛ در صورتي که بتواند در اين مسير، حاشيه امني را براي اقتصاد خانوارها ايجاد کرده و آنها را از آسيب‌هاي ناشي از واقعي کردن نرخ سود در امان نگاه دارد، در اين صورت گام‌هاي بدي و همسان شدن قيمت بنزين داخلي با قيمت‌هاي جهاني دور از دسترس نخواهد بود. اين سياست صحيح اقتصادي اگرچه با فشار بر بخش‌هايي از جامعه همراه شده است، اما در نهايت مي‌تواند به درمان گوشه‌اي از دردهاي اقتصاد ايران بيانجامد و قدم بزرگي براي اصلاحات اقتصادي باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1398/09/03
الان جنوب شرق قاچاق،،ماشینای سنگین هم بار میارن طرف سیستان سوختشون میفروشن،،بلوچستان هم دیگه ماشالا
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/09/03
خجالت نکشید تو ایران هم بکنید 10 هزار تومن
لعنت به شما که هیچ کاری بلد نیستید و قدرت رو هم ول نمیکنید
و فشارش فقط رو دوش مردمه
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1398/09/03
دولتی ک خودش قاچاق سوخت میکنه کجامیخادجلویه قاچاق سوخت و بگیره
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/09/03
اگه فقط قاچاق سوخت اینقدر درامد پس این همه درامدی که تو این مملکت هست کجای که ما این وضع را داریم
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1398/09/03
....قورباغه هم ابو عطا میخونه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج