خوب و بد‌های حضور برانکو در تیم ملی
۹۳۲۵۵۰
۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۴
۱۰۱۸۶ 
حضور برانکو در تیم‌ملی فوتبال ایران، اتفاقی است که هم پیامد مثبت دارد و هم منفی. با بررسی مهم‌ترین پیامدهای احتمالی این انتخاب می‌توان گفت که اگر برای اثرات منفی این تصمیم فکری نشود، ممکن فوتبال ایران از چاله کنونی به چاهی عمیق بیفتد.

خبرگزاری ایسنا: حضور برانکو در تیم‌ملی فوتبال ایران، اتفاقی است که هم پیامد مثبت دارد و هم منفی. با بررسی مهم‌ترین پیامدهای احتمالی این انتخاب می‌توان گفت که اگر برای اثرات منفی این تصمیم فکری نشود، ممکن فوتبال ایران از چاله کنونی به چاهی عمیق بیفتد.

نلسون ماندلا، رئیس جمهور فقید آفریقای جنوبی و از معروف‌ترین مبارزان علیه آپارتاید در دیداری که با اعضای تیم‌ملی فوتبال کشورش در هلدرفونتاین داشت و در حالی که نمی‌توانست کلمه "فوتبال" را به درستی تلفظ کند، درباره این ورزش گفت: "فوتبال یکی از متحدکننده‌ترین فعالیت‌ها بین ماست."

ماندلا به طور کلی فوتبال را درست شناخته بود و از پتانسیلی که این ورزش در جامعه دارد، آگاه بود اما بررسی جزئیات اتفاقات فوتبالی نشان می‌دهد که مثال‌های نقضی هم وجود دارد؛ مانند داربی‌هایی که در سراسر دنیا بین دو تیم رقیب برگزار می‌شود و به میدان جنگی برای دو طبقه از جامعه، دو نگاه سیاسی و ... تبدیل می‌شود.

در ایران اما نمونه‌ی نقض دیگری برای متحدکننده‌ بودن فوتبال پدیدار شد. دو قطبی کی‌روش – برانکو! دو قطبی‌ای که تاحدودی اتحاد را بین هواداران فوتبال نابود کرد و حتی باعث شد که برخی، آرزوی شکست تیم ملی کشورشان را داشته باشند. البته با رفتن کی‌روش و برانکو از فوتبال ایران، این نگاه بین هواداران فوتبال کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شد اما امروز اخباری مبنی بر احتمال حضور دوباره برانکو در تیم‌ملی منتشر شد که می‌تواند مانند آتش زیر خاکستر باشد.

حضور برانکو در فوتبال ایران پیامدهای مثبت و منفی فراوانی به همراه خواهد داشت. مهم‌ترین نکته مثبت برانکو، شناخت خوب این مربی از شرایط فوتبال ایران است اما از طرف دیگر، نکات منفی‌ای در حضور دوباره برانکو در ایران وجود دارد که نمی‌توان نادیده گرفت.

اولین پیامد منفی حضور برانکو در تیم‌ملی، زنده شدن دوباره دو دستگی بین هواداران کی‌روش و برانکو است. با این تفاوت که قبلا برخی هواداران برانکو، آرزوی شکست و عدم موفقیت تیم‌ملی را داشتند اما پس آمدن برانکو به تیم‌ملی برخی هواداران کی‌روش چنین آرزویی خواهند داشت و نتیجه‌اش، از بین رفتن اتحاد هواداران فوتبال خواهد بود و این ختلاف زمانی پررنگ‌تر خواهد شد که برانکو نتواند با تیم ملی نتیجه بگیرد.

پیامد منفی نگران‌کننده‌تر حضور برانکو در تیم‌ملی، مشکلات سابق برخی بازیکنان تیم‌ملی با این مربی کروات است. مشکلاتی که می‌تواند باعث ایجاد حواشی فراوانی در بدنه تیم‌ملی و بین بازیکنان و کادر فنی شود.

در ادامه به مرور مهم‌ترین مشکلات و اختلاف‌نظرهای برانکو و بازیکنان تیم‌ملی می‌پردازیم.

سردار آزمون

برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری پیش از دیدار پرسپولیس و سایپا در فروردین‌ ماه سال ۹۷ در پاسخ به این سوال که آیا بازیکنانش را برای آماده‌سازی تیم‌ملی در راه جام‌جهانی به مدت ۴۰ روز در اختیار کی‌روش قرار می‌دهد یا نه، صحبت‌های کنایه‌آمیزی راجع به عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران انجام داد. او در صحبت‌هایش گفت: "بله دیروز متوجه شدم لژیونرها خیلی آماده‌اند و آنها در زمین پرواز می‌کردند. طارمی، انصاری‌فرد و آزمون پرواز می‌کردند، بعد از نیم ساعت آنها را دیگر در زمین ندیدم. آیا لژیونرها هم ۴۰ روز همراه تیم ملی به اردو می‌روند یا نه؟!"

این که این صحبت‌های برانکو باعث ناراحتی لژیونرها شد یا نه، موضوعی نامشخص است و اظهارات سرمربی وقت پرسپولیس تنها واکنش پدر سردار آزمون را به همراه داشت. پدر سردار آزمون با لحنی تند در پیامی به برانکو اعلام کرد که دیگر حق ندارد درباره پسرش صحبت کند.

مهدی طارمی و رامین رضاییان

این دو بازیکن سابق پرسپولیس در تابستان ۹۵ به ریزه‌اسپور ترکیه پیوستند. انتقالی که ظاهرا زیاد به مزاق برانکو خوش نیامد چون هم بدون هماهنگی با او رخ داد و هم سرمربی وقت پرسپولیس خواهان ماندن این دو بازیکن در تیمش بود. البته حضور طارمی و رضاییان در این تیم ترکیه‌ای کم بود و در نهایت این دو بازیکن با لطایف‌الحیل مختلف - که منجر به محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل‌وانتقالات شد - در نیم‌فصل ۹۶-۹۵ به پرسپولیس بازگشتند.

با این حال شرایط برای این دو بازیکن پس از بازگشت به پرسپولیس تغییر کرده بود. برانکو که هنوز از جدایی نابهنگام طارمی و رضاییان ناراحت بود، در تصمیمی که شاید از سوی هر مربی حرفه‌ای دیگری هم اتخاذ می‌شد، آن‌ها را تا مدت‌ها از جمع بازیکنان اصلی‌اش کنار گذاشت.

در این بین وضعیت به حدی برای رضاییان وخیم شد که او پس از نیم‌فصل دوباره از پرسپولیس جدا شد اما مهدی طارمی پس از حضور یک سال و نیمه در پرسپولیس از این تیم جدا شد.

اشکان دژاگه

در کش‌وقوس‌های دعوای کی‌روش و برانکو در جریان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، این دو نفر مصاحبه‌های فراوانی علیه یکدیگر انجام دادند و اتهاماتی مانند دلالی به یکدیگر زدند.

در این بین برانکو ایوانکوویچ در یکی از مصاحبه‌هایش برای کنایه زدن به کی‌روش به اشکان دژاگه، یکی از کاپیتان‌های تیم‌ملی اشاره کرد. سرمربی وقت پرسپولیس در صحبت‌هایش گفته بود: "دعوت شدن دژاگه به تیم ملی پس از یک سال بازی نکردن مشکل من نیست که بخواهم درباره آن صحبت کنم."

البته دژاگه هیچ‌وقت به این صحبت‌ برانکو واکنش نشان نداد اما قطعا از این صحبت‌ها خوشحال نشده است.

در حال حاضر نتایج ضعیف ویلموتس با تیم‌ملی فوتبال ایران و نحوه همکاری او با فدراسیون فوتبال به شکلی است که شاید پس از قطع همکاری با این مربی بلژیکی، کسی به فدراسیون بابت این موضوع خرده نگیرد.

با این حال موضوع مهم‌تر پس از جدایی ویلموتس از ایران، انتخاب جانشین اوست؛ موضوعی که فدراسیون فوتبال دیگر حق اشتباه در آن را ندارد و باید جدا از شعارهایی که تاکنون داده، به معنای واقعی کلمه از اتفاقات گذشته درس بگیرد و تصمیم درستی برای آینده تیم‌ملی اتخاذ کند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:28 - 1398/09/04
برانکو هیچ نمیکنه چون زمانی که مربی تیم ملی بود بهترین نسل فوتبالی ما رو داشت حالا چی
Iran, Islamic Republic of
05:32 - 1398/09/04
خداییش برانکو نباید بیاد چون خیلی حاشیه سازی کرد برا تیم ملی قطعا ورودش پر از حاشیه خواهد بود و همونطور که تو همین مقاله هم خوندیم و خودمون هم یادمونه تو دعوای کیروش و برانکو همیشه شروع کننده هر دعوایی بین کیروش و برانکو این برانکو بوده که دعوا رو شروع میکرده...
Iran, Islamic Republic of
06:25 - 1398/09/04
وزیر ورزش حالا دانسته که هیچ کس مثل کیروش نخواهد شد.بجای تعویض سر مربی وزیر را زیر سوال و تعویض کنید که در این مدت کار خواصی و تدارک را برای برای تیم ملی نکرده بود.
Iran, Islamic Republic of
07:25 - 1398/09/04
آخه کدوم آدم عاقلی دوباره اینو با این کارنامه فوق درخشانش تو کشورای دیگه و تیم ملی خودمون میاره سرمربی میکنه !!!! یعنی حذف فاجعه بار تو جام جهانی با این سرمربی فوق باسواد بس نبود که باز میخوان تکرار کنن !!! عجب مغز خر خورده هایی داریم ما
Iran, Islamic Republic of
07:43 - 1398/09/04
دلال کروات دست بکارشده بازم ازپول بیت المال به جیب بزنه.بخاطراینکه پول لنگ روبدن یه تخفیف ازاین میگیرن بعد خودشو رو قالب میکنه به فدراسیون
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/09/04
برانکو تیم ملی ایران و به حاشیه برد و اگر کی روش نبود معلوم نشد چه میشد بعد به خاطر خوش خدمتی به عربها به عربستان رفت دیدین تمرینانتش در حد تیمهای باشگاهی شون هم نیست پول خوش خدمتی را بهش دادن و اخراج کردن الان هم اگربیاید شک نکنید تیم ملی رو مسخره عربها میکنه کسی که میگفت بازیکنان تیم ملی بعد از اردوهای کی روش سه کیلو چاق میشوند و کلا اگر با پرسپولیس موفق بود به خاطر جو ان موقع و ضعیف بودن تیمها و حمایتهای خاص بود سمینار چلوکبابی هم که دیگه
استقلال کبیر ⭐⭐. چهارفینال آسیا و دوقهرمانی. لنگ موز خور آسیا
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/09/04
این دلال ک بزرگتررین خیانت رو کرد ب تیم ملی و باعث و بانی رفتن کی روش و مسبب وضعیت الان هست نباید بیاد. کاویانپور و اصلانیان اعلام کردن ک این برانگوه قبلا توتیم ملی از بازیکنان پول میگرفت و اگر بازیکنی پول نمیداد خطش میزد و یکی دیگه رو جایگزینش میکرد. بابا با اوردن این خیانتکار عزت تیم ملی رو پایین میارید. کسی ک آرزوی شکست تیم ملی رو میکرد علنی و هواداران لنگ هم همچنین
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1398/09/04
اینا همش ی بازیه! خلاصش اینه ک ما این دوره جام جهانی برو نبستیم
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/09/04
چرت نگو کسی طرفدار باخت تیم ملی نبوده و نیست
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1398/09/04
باخت به ژاپن و اردن و مساوی با بحرین تو مقدماتی تا سه تا از پرتقال و سه تا مکزیک خوردن با نسل طلایی فوتبال ما عزیزی و. مهدویکیا و کریمی و دایی بخون جالبه میگن
برانکو سوم اسیا شد و کیروش جامی نگرف اولا همه بازیهای درخشان تیم ملی و تو جام جهانی دیدندو. 8سال اول اسیا بودن دوم در جام ملتها زمان کیروش سومی و برداشته بودن وگرنه سوم میشدیم حالا چطور سوم شد برد تایلند مساوی با ژاپن و عمان که خنده دارترین صعودبه عنوان تیم دوم بودمرحله بعد رفتیم از چین باختیم رده بندی مساوی با بحرین تو پنالتی بردیم این افتخارت این شخصه بعلاوه اخراج از باشگاهای قطر و امارات و. عربستان و کرواسی
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1398/09/04
برانکو بیاد هم روحیه بازیکنای خوب رو خراب می کنه هم ما میشیم کامبوج دوم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج