آخرین بازمانده از شاگردان نیما یوشیج درگذشت
۹۳۳۰۹۱
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
۱۳۸۱۴ 
بهمن صالحی، آخرین بازمانده از نسل شاگردان نیما یوشیج صبح امروز درگذشت.

مهر: حسن نوغانچی صالح معروف به بهمن صالحی، از شاعران کهنه کار ایران و آخرین بازمانده از نسل شاگردان نیما یوشیج صبح امروز سه‌شنبه پنجم آذر ۱۳۹۸ در بیمارستانی در شهریار درگذشت.

آخرین بازمانده از شاگردان نیما یوشیج درگذشت

سیدضیاءالدین شفیعی، ادیب پیشکوست و از همراهان زنده‌یاد صالحی در یادداشتی با عنوان «آخرین غزلواره‌ی مردی از گیلان» به مساله درگذشت او پرداخته است. این یادداشت را در ادامه بخوانید:

گیلان‌زمین همواره یکی از جدی‌ترین کانون‌های شعر در پهنه‌ی ادبیات فارسی بوده است و تقریبا هیچ گرایش، نحله و سمت و سوی شاخص و مهمی در ادبیات فارسی شکل نگرفته که نماینده‌ی نامداری از این سرزمین نداشته باشد. در شعر پس از نیما نیز چه در غزل‌نو، و چه در نیمایی و سپید و چه در شعر مدرن موجودیت این مرکزیت بسیار جدی ست.

یکی از نام‌های درخشان و پرکار این روزگار که می‌توان از او در چند افق از شعر، آثار یگانه و شاخصی به میان آورد زنده‌یاد بهمن صالحی است.

آخرین بازمانده از شاگردان نیما یوشیج درگذشت

حسن نوغانچی صالح معروف به « بهمن صالحی» در سال ۱۳۱۶ در رشت به دنیا آمد او که شعر را با قالب‌های کلاسیک شروع کرده بود و از نخستین کسانی بود که غزل را در هیئتی متفاوت می‌نوشت و آن‌قدر در این دیگرگونه سرودن متبحر شد که سرفصلی نو با عنوان «غزلواره» را به شعر دهه‌ی چهل و پنجاه قبولاند. «صالحی» پس آشنایی با نیما و پیشنهاد تازه‌ و جسورانه‌ی او برای شعر، قالب‌های پسانیمایی را هم آزمود و متکی به تصاویر تازه و زبان اغلب روزآمدش، برخی از آثارش را در جمع بهترین نمونه‌های شعر نیمایی و آزاد امروز می توان یافت.

آثار صالحی ابتدا در مجلات فردوسی، سپید و سیاه و امید ۱۳۳۳ منتشر شد و کتاب‌های «افق سیاه‌تر» در سال ۱۳۴۵/ «مردی از گیلان» در سال ۱۳۴۷/ و از آن پس نیز مجموعه‌های بسیار دیگر را منتشر کرد از جمله: «باد سرد شمال»/ «سلام بر مرگ»/ «کسوف طولانی»/ «نخل سرخ»/ «زخم‌های زیبای عشق»/ «در حوالی عطش»/ «باغ کاغذی»/ «زمزمه‌های آدینه»/ «همسفر با کلمات»

شعر صالحی در قیاس آثار همنسلانش، از پختگی و جسارت‌های یگانه‌ای که دارد؛ و علی‌رغم فراز و فرودهای پی در پی، موفق شده است مخاطبانش را بیشتر ذوق‌زده و کم‌تر مایوس ‌کند.

هرگز اما نام و جایگاه ادبی زنده‌یاد بهمن صالحی با این کارنامه‌ی پربار و موثر ، به درستی دیده نشد و علی رغم نقش یگانه‌ای که بی وقفه در سروری، پدری و گرمابخشی به شعر روزگار خود داشت تکریم نشد.

زنده‌یاد بهمن صالحی یکی از واپسین شاگردان نزدیک نیما بود امروز پنجم آذرماه در بیمارستانی در شهریار ما را ترک کرد و جهان باقی شتافت.»

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/09/05
روح همه بزرگان فارسی زبان از جمله ایشان ‌ و نیما و سهراب شاد باد
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/09/05
روحش شاد و یادش گرامی باد .
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1398/09/05
روحش شاد، کاش زودتر می رفت و این روزها رو نمی دید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
چرا..حال بد خودتو به بقیه نچسبون
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/09/05
روحشان شاد و یادشان گرامی
شعرهای نیما یوشیج برای من یعنی کلا خاطره
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1398/09/05
ر وحش شاد راهش پررهروباد
Iran, Islamic Republic of
16:46 - 1398/09/05
خدا رحمتش کند و یادش گرامی .
United States
06:08 - 1398/09/07
چرا نظر منو چاپ نکردی؟ از توده ای ها میترسی؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج