مشروح دادگاه بررسی مجدد پرونده نجفی
۹۳۳۴۲۱
۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
۴۵۲۰
نماینده دادستان در جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده قتل همسر دوم محمدعلی نجفی ضمن اعلام عدم دسترسی دادسرا به نظر کارشناسان گفت: طبق قانون مراتب وصول نظر کارشناس به طرفین اعلام می شود و آنها می توانند در مدت یک هفته اعلام نظر کنند اما در اینجا مفاد قانون از سوی دادگاه رعایت نشده و به دلیل عدم ابلاغ نظریه کارشناسی حق اعتراض دادگاه گرفته شده است.

خبرگزاری ایرنا: نماینده دادستان در جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده قتل همسر دوم محمدعلی نجفی ضمن اعلام عدم دسترسی دادسرا به نظر کارشناسان گفت: طبق قانون مراتب وصول نظر کارشناس به طرفین اعلام می شود و آنها می توانند در مدت یک هفته اعلام نظر کنند اما در اینجا مفاد قانون از سوی دادگاه رعایت نشده و به دلیل عدم ابلاغ نظریه کارشناسی حق اعتراض دادگاه گرفته شده است.

دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران امروز چهارشنبه به صورت علنی در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی و با حضور رسانه ها برگزار شد.

در ابتدای جلسه دادگاه، قاضی کشکولی اعلام کرد: دادگاه با حضور نماینده دادستان، عوامل بررسی صحنه جرم، کارشناسان پرونده، متهم پرونده و وکلای مدافع رسمی است و اولیای دم به دلیل منتفی شدن قصاص و اعلام رضایت و همچنین استعفای وکلای اولیای دم در دادگاه حضور ندارند.

در ادامه قاضی دادگاه از نماینده دادستان به عنوان مدعی العموم خواست تا در جایگاه حاضر شود.

محسن اختیاری نماینده دادستان گفت: در پرونده نجفی دادگاه اخطاریه ای برای دادسرا صادر کرد که موضوع و علت حضور مشخص نبود و به همین واسطه دادسرا نماینده ای را معرفی کرد اما ریاست شعبه دادگاه به دلایل نامشخص کپی اوراق پرونده را برای مطالعه نماینده دادسرا ارائه نکرد و حتی وساطت ریاست مجتمع دادگاه های کیفری یک استان تهران هم موثر واقع نشد.

وی ادامه داد: نماینده دادسرا صرفا موفق شد بخشی از پرونده را یادداشت برداری کند. حسب اطلاع واصله، موضوع به کارشناسی ارجاع شد که سه نفر کارشناسان اسلحه و دو نفر کارشناسان پزشکی قانونی بودند.

نماینده دادستان اضافه کرد: با توجه به گذشت اولیای دم و عدم وجود شاکی خصوصی، دادسرا مدعی العموم است و ضروری بود نماینده دادسرا نیز برای بررسی صحنه جرم دعوت می شد، کمااینکه وکلای متهم حضور داشتند.

اختیاری با اشاره به عدم ابلاغ نظر کارشناسی به دادگاه اظهار داشت: حق اعتراض دادگاه از بین رفته است.

محمد علی نجفی شهردار پیشین تهران، هفتم خرداد ماه امسال، میترا استاد همسر دوم خود را به ضرب دو گلوله در منزل خود واقع در منطقه سعادت آباد تهران به قتل رساند و عصر آن روز با حضور در پلیس آگاهی تهران به قتل اعتراف و دلیل آن را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

سه جلسه دادگاه این پرونده در شعبه یکم دادگاه کیفری به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی به صورت علنی برگزار شد و پس از آن، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، هشتم مرداد ماه در نشست خبری از صدور رأی پرونده قتل میترا استاد خبر داد و گفت: قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز، سه عنوان اتهامی نجفی بود که دادگاه در دو موضوع متهم را محکوم کرده است.

وی افزود: دادگاه قتل عمد را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیای دم حکم به قصاص صادر کرده است همچنین دادگاه در مورد اتهام صدمه غیرموثر در قتل، چون معتقد به انجام فعل واحد بوده، رای برائت داده است و نجفی در مورد نگهداری سلاح غیرمجاز متهم به دو سال حبس محکوم شده است.

سخنگوی قوه‌ قضائیه خاطرنشان کرد: حکم صادره غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است و در صورت اعتراض از ناحیه متهم یا وکلای متهم رسیدگی می شود.

اولیا دم میترا استاد در این پرونده از حق قصاص خود گذشت کردند ٣٠ شهریور ماه حمیدرضا گودرزی وکیل محمدعلی نجفی به ایرنا گفت: دیوان عالی کشور بعد از نقض رأی قتل عمد موکلم آن را به شعبه ۹ کیفری یک استان تهران برای رأی مجدد ارسال کرده است.

قاضی محمدی کشکولی، رییس شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران ۱۲ آبان ماه درباره آخرین وضعیت پرونده نجفی گفت: نظریه کارشناسی به وکلای طرفین پرونده ابلاغ شد و وکلا ۷ روز فرصت دارند که نظر کتبی خود را به ما اعلام کنند.

وی اظهار داشت: اگر وکلا به نظریه کارشناسی اعتراضی داشتند باید هیات قضایی بررسی کند که آیا این اعتراضات قابل اجابت است یا نیست. بعد از طی این مراحل وقت دادرسی مجدد تعیین می شود و به پرونده رسیدگی می شود و دادگاه علنی خواهد بود.

پس از آن، وکیل محمدعلی نجفی از ارسال ابهامات مطروحه به دادگاه خبر داد و گفت: متاسفانه دادگاه ابهامات اعلام شده از سوی ما را به کارشناسان ابلاغ نکرده و فقط در قبال این موضوع وقت رسیدگی تعیین کرده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/09/06
فقط خدا میداند که اینها چه هدفی دارند از این پرونده ؟؟؟!!! نجفی با اسلحه غیر مجاز ادم کشت و علنی هم اعتراف کرد بعدش خانواده مقتول رضایت میدن حالا خدا میداند هدف چیه که هردم ازین باغ بری می اید
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/09/06
برین گم شید . هر روز مردم را با یه مسخره بازی جدید سر گرم میکنید. دغدغه امروز مردم نجفی ها و امثال اینها نیست. فکری به حال مردم و گرانی‌هایی که دارد زنان و دختران را به فحشا میکشاند بکنید.
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/09/06
کاش اقای کشکولی یانماینده دادستان جواب این ابهام رامیدادن که علت مخالفت کشکولی نسبت به تقاضای دادستانی وحتی عدم قبول توصیه مافوق ایشان یعنی رییس کل دادگاههای کیفری یک تهران برچه مبنایی بوده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج