بازار داغ دلالی سهمیه بنزین در جایگاه‌ها
۹۳۴۷۲۲
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
۱۳۹۸۶
کمتر از سه هفته پس از دو نرخی شدن بنزین و بازگشت نظام سهمیه‌بندی، در برخی نقاط تهران و شهرستان‌ها بازار خرید و فروش بنزین سهمیه‌ای به نرخ کمتر از ۳ هزار تومان داغ شده است.

خبرگزاری مهر: کمتر از سه هفته پس از دو نرخی شدن بنزین و بازگشت نظام سهمیه‌بندی، در برخی نقاط تهران و شهرستان‌ها بازار خرید و فروش بنزین سهمیه‌ای به نرخ کمتر از ۳ هزار تومان داغ شده است.

بیش از دو هفته از افزایش و دو نرخی شدن بنزین و برقراری دوباره نظام سهمیه‌بندی می‌گذرد. طی این مدت انتقادات زیادی به جوانب مختلف این طرح مطرح شده است. کارشناسان برقراری مکانیزم فسادخیز بنزین دو نرخی و نظام سهمیه بندی را بازگشت به گذشته و دور از عدالت می دانند و معتقدند دولت به جای بازگشت به گذشته، باید با اصلاح سیاست گذاری در حوزه سوخت، مکانیزم عادلانه تری را برای بازتوزیع منابع حاصل از اصلاح قیمت پیش بینی می کرد.

تصمیم دولت برای اجرای سیاستی که هشت سال قبل آزموده شده و نقاط ضعف آن عیان گشته بود، در حالی است که طی سالهای گذشته مراکز پژوهشی معتبر کشور، طرحها و پیشنهادات متنوعی را جهت اصلاح سیاست دولت در این بخش ارائه کرده بودند و برخی از این پیشنهادات از سوی مسئولان دولتی نیز مورد استقبال قرار گرفته بود.

به ادغان کارشناسان، مهمترین پاشنه آشیل سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین، فسادخیز بودن آن است؛ موضوعی که حسن روحانی در ابتدای دوره اول ریاست جمهوری خود نیز به آن اذعان داشت و به همین دلیل هم، بازار سوخت کشور را به سمت تک نرخی کردن و حذف کارت سوخت پیش برد.

اینک، کمتر از سه هفته پس از برقراری نظام سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین، جایگاه های سوخت شاهد شکل گیری بازار خرید و فروش سهمیه هستند؛ بازاری که نرخ‌های آن متناسب با اینکه در ابتدا، میانه یا انتهای ماه قرار داشته باشیم، متفاوت است.

خبرنگار مهر با خودروی شخصی به تعدادی از پمپ بنزین‌های پایتخت سر زد و بعنوان کسی که قصد سوخت گیری دارد، با جایگاهداران وارد گفتگو شد؛ تقریبا در بیشتر آنها امکان سوخت گیری با بنزین آزاد بانرخی پایین تر از سه هزار تومان وجود دارد.

ارزان هم داریم؛ گران نزنید

متصدی جایگاه: چند لیتر بزنم؟

خبرنگار: ۱۰ لیتر

متصدی: با نرخ کمتر هم هست اگه می خوای!

خبرنگار: سهمیه‌ای ؟

متصدی : نه، آزاد.

خبرنگار: چند؟

متصدی : الان اینی که دارم ۲۸۰۰ تومنیه !

خبرنگار: کارت خودته؟

متصدی : نه

خبرنگار: کی از سهمیه اش سیر شده که حراج کرده؟

متصدی : زیاده، خب تاکسی ها سهمیه شون تو ماه از بین میره، مجبوره.

خبرنگار: ۲۰ لیتر بزن؛ ولی باز گرونه.

متصدی : خواستی آخر ماه بیا ۲ هزار تومنی هم هست؛ خودت کارت نداری؟

خبرنگار: دارم، ۱۰ روز اول تمومه.

مامور: ۲۰‌ام ماه به بعد بیا ارزون تر هم گیرت میاد.

متصدی یکی دیگر از جایگاههای سوخت نیز به خبرنگار مهر گفت: اغلب بنزینی که خارج از کارت، اما کمتر از سه هزارتومان عرضه می شود، سهمیه تاکسی‌ها بخصوص تاکسی های دوگانه سوز است. چرا که سهمیه سوخت تاکسی ها به ماه بعد منتقل نمی شود و همین محدودیت زمانی باعث ایجاد بازار قیمتی ویژه ای شده است؛ به طوری که در روزهای ابتدای ماه، میزان فروش سهمیه کمتر و به همین دلیل نرخ این بنزین بعضا بالای ۲۵۰۰ است اما با نزدیک شدن به روزهای آخر ماه که تاکسی های بیشتری اقدام به فروش مانده سهمیه خود می کنند، نرخ این بنزین حتی تا دو هزار تومان هم پایین می آید.

اشتباه بزرگ دولت در برقراری مکانیزم فسادخیز گذشته

در همین ارتباط، علی حسینی، کارشناس انرژی نیز با اذعان به اینکه بازار خرید و فروش سهمیه بنزین در جایگاههای سوخت دوباره گرم شده است، گفت: طرح اصلی هدفمندی یارانه ها از ابتدا پیشنهاد خوبی بود که متاسفانه انتظار می رفت عیوب آن به مرور زمان شناسایی و برطرف شود. چرا که به هر حال طرحی می تواند در عین جامع بودن، اصلاحاتی داشته باشد در صورتی که چنین نشد و دولت تدبیر و امید نیز همان طرح را به شکل بدتری اجرا کرد.

وی افزود: اقتصاد یارانه ای درکل دنیا به جز مواردی اندک، منسوخ شده است. ایران نیز با گام برداشتن در این راستا، می تواند از بار مالی دولت بکاهد. در ارتباط با اصلاح نرخ بنزین باید دید آیا هدف از اجرای این طرح گام برداشتن در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها است یا خیر. به طور کلی باید هدف از اجرای طرح را مشخص کرد. چرا که این طرح زنجیروار بوده و به صورت سالانه باید بخشی از آن اجرایی می شد. در وهله نخست بهتر است مجلس با ورود به این موضوع الزام اجرای سالانه این قانون را برای دولت ها تشدید کند.

این کارشناس انرژی اظهار داشت: نرخ بنزین در تمام کشورهای همسایه ایران بیش از نرخ بنزین داخلی است، بنابراین با وجود اینکه قیمت بنزین به ۳ هزار تومان برای هر لیتر آزاد افزایش یافته است، همچنان حاشیه سود جذابی برای قاچاق سوخت وجود دارد. از سویی دیگر باید توجه داشت که دو نرخی بودن سوخت قطعا فسادزا است.

وی ادامه داد: در حال حاضر و علیرغم گذشت کمتر از یکماه از برقراری دوباره نظام سهمیه بندی، در برخی نقاط تهران و شهرستان ها شاهد فروش بنزین خارج از سهمیه به نرخ کمتر از ۳ هزار تومان هستیم. متصدیان جایگاهها این نوع بنزین را از نرخ ۲۳۰۰ تومان تا ۲۸۰۰ تومان در جایگاه های سوخت معامله می فروشند. چنین رخدادی موید آن است که اقدام دولت نیاز به اصلاح جدی و سریع دارد.

وی با اشاره به اینکه باید بانک اطلاعاتی صحیح و دقیقی از خودروها و میزان پیمایش آنها تهیه شود، توضیح داد: هر چند که شعار دولت از اجرای این طرح منفعت رسانی به اقشار کم درآمد بود اما می بینیم که بی عدالتی در دل این طرح نهفته است به نحوی که فقط خودرو دارها از یارانه سوخت بهره می برند در حالیکه یارانه این سوخت باید بین ۸۳ میلیون نفر جمعیت ایران توزیع شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/09/10
با این توضیحاتی که نوشتید شک ندارم می خواهید سهمیه تاکسی ها رو کم کنید که نرن بنزین سهمیه ای رو زیر قیمت بنزین آزاد بفروشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
40درصد تاکسیها کار نمکنند و نیاز بکار کردن ندارند تاکسی گرفتند تا راحت داخل طرح ورود کنند و کار شخصی خود را انجام دهند
United States
14:43 - 1398/09/10
برگشتیم به دوران احمدی جون .بنزین . کارت و دبه و بقیه ماجرا...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
دوران احمدی جون شب خوابیدی صب پاشدی بنزین گرون شد یا فقط دبشو یادته نمکدون
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1398/09/10
روحانی خیرش را ببین ،درهم دوهزارتومان درستش کن ،تا سوخت بنزین راحلال بشه
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1398/09/10
امان ازدست تاکسی ها همه طرفه
-
15:07 - 1398/09/10
یاد کوپن فروشهای میدون انقلاب افتادم
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1398/09/10
باز تاکسی دارا به جای کار کردن میان بنزینشونو میفروشن
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1398/09/10
برادر خانم های من هر دو سال های سال است که تاکسی دارند و تا حالا یک مسافر هم سوار نکرده اند.
فقط برای استفاده شخصی خودشان است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
تو که حقت جایی دیگه پایمال شده گیر دادی به برادر خانومت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
امان از این برادرخانمهای مفت خور، من دارم ،چه جالب.
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1398/09/10
ميخواستن باگرون کردن بنزين جلودلال ودزدي وقاچاقشوبگيرن چى شدپس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
چکارشون دارید بنده خدا دولت داره ایجاد شغل میکنه
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1398/09/10
خب مثلا یه تاکسی صد لیتر بنزین فروخت تو هر لیترم پانصد تومن سود کرد این میشه پول نیم کیلو گوشت این دیگه سر وصدا کردن نداره چی میشه نیم کیلو هم گوشت گیر راننده بیاد کسایی که این چیزهارو بزرگ میکنن میخوان دزد واقعی دیده نشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
بنزینی که باید صرف جابجایی هموطنان بشه ولی تبدیل به گوشت بشه ، آن گوشت خوردن نداره .
در حقیقت آن مقدار بنزین امانت در دست تاکسی دارها هست برای جابجایی مسافران .
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1398/09/10
روحانی برای بعضی ها اشتغال زایی کرده ورانندگا ن تاکسی ها وکارکنان پمپ بنزین و...ماشاالله بر این دولت بی بخار ورئیس جمهور مغز پهن چه مملکتی داریم ایول ...ننگ بر خائنین ومفسدان و وطن فروشان
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1398/09/10
آقایان با این کارتان فساددلالی رابیشترکردیدهرچندکه شمانه تنهافکرمردم نیستیدبلکه صداقت خودراازدست دادیدکه بالاترین سرمایه بودکه متاسفانه بااین عملکردناشایسته دولت ضربه بزرگی به مردم ازنظراقتصادی زده اید
Netherlands
18:36 - 1398/09/10
همین روزاست با این گزارش خبرنگارا بنزین تک نرخی شه سه تومن حالا ببینین
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1398/09/10
تاکسی شده وسیله شخصی کاربرد طرح ترافیک و حال سهمیه بنزین حال نفع سرمایه دار یا فردی ب پراید مسافر کشی می کن
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1398/09/10
حالا قاچاقچیا بجای لیتری ۱۵تومن ۱۲تومن سود میکنند،،البته قاچاقچیا که ازمردم نمیتونن باشند،،وصل هستند بجایی،،اینکاروکردن مردم بنزین کم مصرف کنن،،بنزین بیشتری واسه قاچاق داشته باشند،،
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1398/09/10
باز با دروغ میخوان کارهایی انجام بدن۰ اخه کو تا سر برج؟ این داستانها بوی دروغ میده.
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1398/09/10
البته وقتی فساد از بالا باشد همه گیر میشود ،در ضمن حالا راننده تاکسی مبلغ جزئی از این راه درآ ورد،برید سراغ دزدان هزار میلیاردی ،نکبت زادهای دزد و چپاول گران بیت المال
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1398/09/11
ای دولت نا پخته الکی میگه صد ها ساعت کار کارشناسی شده یارانه احمد نژاد مرا قطع کردی یارانه بنزین به من ندادی ازسال 96 گفتی رتبه بندی می دهم ندادی پاداش باز نشستگی تو یک خودرو معمولی نمیشه چرا این همه با من دشمنی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج