کدام خانوارها باید منتظر یارانه بنزین باشند
۹۳۶۵۵۹
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۶
۱۷۴۹۴
رسیدگی به درخواست جاماندگان از دریافت یارانه بنزین از ابتدای هفته وارد فاز اجرایی می شود.

خبرآنلاین: تا پایان دومین روز از آذرماه ، یارانه بنزین برای ۶۰ میلیون نفر یا به عبارت دیگر نزدیک به ۱۸ میلیون خانوار ایرانی بنا بر اعلام محمدباقر نوبخت واریز شد. دولت با پیش بینی سازوکاری خواستار ثبت تقاضا از سوی کسانی شد که نیاز به دریافت یارانه بنزین دارند. طبق آخرین آمارها بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار درخواست در این راستا ثبت شده است اما آنچه اهمیت دارد این است که تمامی درخواست‌ها پس از شرکت در آزمون وسع، با مجوز صادره مبنی بر بازبینی تمامی حساب‌های بانکی و تراکنش‌ها تعیین تکلیف می‌شوند .

هر چند بحث بر سر دسترسی یا عدم دسترسی به حساب‌های بانکی در این راستا بالا گرفت اما سخنگوی طرح کمک معیشتی ، در این باره توضیح داد که دخالت انسانی در بازبینی حساب‌ها صورت نمی‌گیرد. وی در توضیح این مطلب افزود: شما در سال می‌دانید چند تراکنش در شبکه شاپرک انجام می‌شود؟

حدود ۸۰۰ میلیارد تومان حجم تراکنش است. ما هم چند تراکنش به آن اضافه می‌کنیم و درخواست به سمت بانک مرکزی می‌فرستیم و می‌گوییم فلان فرد از این میزان مجموع درآمد بالاتری دارد یا خیر؛ مجموع واریزی و هزینه را در نظر می‌گیریم. شاخص‌ها را هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم کنکاش کنیم. اصلا نه امکانش وجود دارد و نه فرصتش وجود دارد. ما می‌خواهیم از سیستم بانک مرکزی استعلام بگیریم.

چه کسانی منتظر نباشند؟

هر چند شمار ثبت درخواست برای دریافت یارانه بنزین بالاست اما به استناد شاخص های اعلامی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش مهمی از کسانی که متقاضی دریافت یارانه بنزین هستند، مشمول آن نخواهند شد. خانوارهایی که اعضای آن دارای «واحد مسکونی»، «شغل» و «خودرو» به طور «همزمان» هستند یا خانوارهایی که دارای «دو واحد ملکی» هستند.

خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلان‏شهرها ۱۲ میلیارد ریال و در سایر شهرستان‏ها ۹ میلیارد ریال باشد و خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون تومان باشند ، این یارانه را دریافت نمی‌کنند. این یارانه به کارفرمایانی که بیش از ۳ بیمه‏پرداز داشته باشند و خانوارهایی که بیش از ۳ سفر خارجی غیر زیارتی داشته‏اند نیز تعلق نمی گیرد. در عین حال گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ جمعاً بیش از ۳ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، از این یارانه بهره‌مند نمی‌شوند.

خانوارهای یک نفره که بیش از ۴ میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشند، نیز مشمول دریافت این یارانه نخواهند بود . سقف درآمد برای خانوار دو نفره و سه نفره نیز به ترتیب ۵ و ۶ میلیون تومان در ماه اعلام شد و خانوار چهار و پنج نفره بیشتر نیز اگر ماهانه بیش از هفت و هشت میلیون تومان درآمد داشته باشند، مشمول دریافت این یارانه نخواهند بود.

میدری ، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی می گوید بخش مهمی از افراد که یارانه بنزین نگرفته‌اند در این شرایط قرار دارند . وی از این دسته از افراد که شش میلیون خانوار را تشکیل می‌دهند، خانوارهای متوسط رو به بالا یاد کرد.

آنها که یارانه نمی‌گیرند کمک معیشتی می‌گیرند؟

سئوال مهمی که این روزها مطرح این این است که آیا یارانه بنزین به کسانی که یارانه نقدی دریافت نمی‌کنند، تعلق می‌گیرد؟ ان گونه که سخنان مقامات رسمی نشان می دهد پاسخ این سئوال منفی است .

بررسی‌ها نشان می دهد سه گروه خانوار یارانه نقدی دریافت نمی کنند. گروه اول را افرادی که از سال‌ها پیش انصراف داده یا از ابتدا یارانه نقدی دریافت نکرده‌اند.

خانوارهایی که به دلیل تغییرات شناسنامه ای( طلاق، تولد، و...) تعداد نفرات خانواده آنها تغییر کرده است و خانوارهایی که کمتر از ۸ ماه از قطع واریز یارانه نقدی آنها گذشته است نیز گروه دوم و سوم را در بر می گیرد.

هر چند میرزایی، سخنگوی طرح یارانه معیشتی گفته بود از ابتدای دی ماه ثبت نام برای دریافت این یارانه توسط خانوارهایی که یارانه نقدی نمی گیرند، فراهم است، سازمان هدفمندی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای شفاف در این خصوص تاکید کرد: «درخواست بررسی مجدد و ثبت‌نام برای دریافت یارانه‌ای که در طرح حمایت معیشتی دولت تعریف شده است، صرفاً در خصوص بسته حمایتی معیشتی حاصل از منابع سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین است.

این اطلاعیه افزود: در سال جاری هیچ قانون و بودجه‌ای برای پرداخت یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی به افراد غیرمشمول و یارانه‌اولی وجود ندارد و پیش‌بینی نشده است.

بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته مقرر بود برای اعتراض به عدم دریافت یارانه معیشتی (یارانه بنزین) با شماری گیری # ۶۳۶۹ * با شماره سرپرست خانوار، کد ملی سرپرست خانوار را وارد کرده و پس از ثبت اعتراض منتظر دریافت پیامکی حاوی کد ره‌گیری می ماندند. پس از دریافت کد رهگیری با مراجعه به سامانه اعلام‌شده در پیامک یا دفاتر پیشخوان،فرد، اعتراض خود را نسبت به عدم دریافت بسته معیشتی اعلام‌ کرده و به دولت اجازه می دهد حساب‌های بانکی را بررسی کرده و در صورت احراز نیازمندی، بسته معیشتی دو ماه گذشته را یک‌جا به‌ حساب جاماندگان واریز کند.

با این حال برخی پیامک را دریافت نکردند و در نتیجه سخنگوی طرح حمایت معیشتی دولت اعلام کرد: کسانی که با ثبت‌نام در سامانه پیامک دریافت نکرده‌اند از صبح (یازدهم آذرماه) فرصت یافتند تا به‌جای کد رهگیری که برای آنها ارسال نشده شماره‌ حسابی را که یارانه نقدی برای‌شان واریز می‌شود را به‌عنوان کد رهگیری در سایت Hemayat.mcls.gov.ir وارد کنند و از این طریق مراحل اعتراض خود را کامل کنند.افراد سالمندی که دسترسی به سیم‌کارت شخصی ندارند هم می‌توانند برای ثبت درخواست خود شماره ملی و شماره‌حساب واریز یارانه نقدی را در سایت Hemayat.mcls.gov.ir وارد کنند.

این مراحل نشان می دهد کسانی که یارانه نقدی نمی‌گیرند، امکان ثبت نام را در سایت دارا نیستند.

درحال حاضر چیزی حدود ٧٦‌میلیون ایرانی یارانه نقدی ٤٥‌هزار و ٥٠٠ تومانی دریافت می‌کنند و از این تعداد تنها ٦٠‌میلیون نفر کمک‌های حمایتی را علاوه بر یارانه نقدی ٤٥‌هزار و ٥٠٠ تومانی دریافت می‌کنند و به این ترتیب دولت چیزی حدود ١٦‌میلیون ایرانی را از فهرست دریافت کمک‌های حمایتی حذف کرده است که با درنظرگرفتن بعد خانوار چهارنفره این تعداد تقریبا چهارمیلیون خانوار می‌شوند.

یارانه بنزین برای خانوار ۱ نفره، ۵۵ هزار تومان؛ خانوار ۲ نفره، ۱۰۳ هزار تومان؛ خانوار ۳ نفره، ۱۳۸ هزار تومان؛ خانوار ۴ نفره، ۱۷۲ هزار تومان و خانوار ۵ نفره، ۲۰۵ هزار تومان تعیین شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 40
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1398/09/16
خاک بر سرتون که اینقد برای جیب ملت کیسه دوختین، خدا لعنتتون کنه، خدا خودتون و اونایی که از روی جهالت و نفهمی بهتون رای دادنو تا اخرالزمان لعنت کنه
پاسخ ها
AAAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
خانواده
وزرا
نمایندگان
و تمام مدیران‌بانگ ها
آنگونه که بررسی شده این سه گروه محتاج تر از دیگران هستن.
AAAAAAAAAA
United Arab Emirates
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
طبق بررسی های انجام شده این دولت گشنه حتی به یک‌نفر هم نداده
نوبخت تمام‌این پول ها را به حساب فامیل های خود ریخته نمونه بارز حساب دایی و عموی نوبخت را بررسی کنید تمام حقایق روشن خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1398/09/16
دارای هیچ کدام از شرایط نگرفتن یارانه بنزین نیستم ولی بهم تعلق نمی گیرد خدارو شکر
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1398/09/16
همش دروغ
من ده ساله بیکارم
کارگر تامین اجتماعی بودم
نه یارانه به من دادن
نه این یارانه جدید رو
همش دروغ
همش حرف
جلوی 80میلیون ،چشم در چشم نگاه میکنن
و به راحتی دروغ میکن
دروغ دروغ
پاسخ ها
بدون نام
Bulgaria
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
داداش یارانه یه خانواده روندادن بجاش به سه خانواد۲نفره دادن آمارشون بره بالا افتاد
Iran, Islamic Republic of
01:38 - 1398/09/16
نوبخت خجالت بکش
خجالت بکش
روزی میرسه که باید جواب تمام. دروغ هایی که گفتی ،رو بدی
الکی با لبخند ،دروغ به خورد ما نده
شیرین عسل کی هستی تو
Iran, Islamic Republic of
01:56 - 1398/09/16
ای خدا همتون رو لعنت کنه واسه چی بنزین رو گرون کردین وحالا هم دارین از زیر دادن یارانش. در میریرد. خدا کنه بنزین به زندگیاتون بزنه وهمش بسوزه که مارو جزغاله کردبن. !!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
05:41 - 1398/09/16
جواب روشنه، فقط خانواده مسئولین، اونم یارانه های چند صد برابر
بقیه ملتم یه فکری به حال خودشون بکنن چون دولت قرار نیست یارانه ای بده
Iran, Islamic Republic of
05:54 - 1398/09/16
لعنت خدا بر شما باد. این گرانی مسکن و ماشین از,بی عرضگی شماست. تقصیر ما نیست. شما پول بنزین میدی یا قلع و قلم میکشی برای مردم مستضعف. خدایاااااااااااااااا کمکمان کن از دست این حق الناس ها که به یگانگی خودت قسم هیچ یک از اینها را حلال نخواهم کرد حتی اگر تمام بهشت رو به من بدن
Iran, Islamic Republic of
06:21 - 1398/09/16
توبنزین برگردون به همون ۶۰ تومان من و همه ملت یه چیزی هم می‌زاریم رویارانه ومعیشتی میدیم به دولت
Iran, Islamic Republic of
06:23 - 1398/09/16
'''''هیچ خانوار ''' نباید منتظر دریافت '' یارانه بنزین از این '' دولت گدا صفت '' باشد!
Iran, Islamic Republic of
06:25 - 1398/09/16
منتظر باشند تا زیر پایشان علف دراید
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1398/09/16
بگو فقط خودمون میخوریم ... ووووووملت هم بمیریم
Iran, Islamic Republic of
06:56 - 1398/09/16
من بازنشسته ام ماشین ندارم.حقوقم کمتر از میزان مورد نظر اعلام شده است.خانه کم قیمتی دارم که اوقافی است.پسرم بعلت بیماری ،بیکار است.
ثبت نام کردم ولی کد رهگیری دریافت نکردم.
سایت هم باز نمیشود.
بخدا دروغ میگویید.
Iran, Islamic Republic of
06:56 - 1398/09/16
من بازنشسته ام ماشین ندارم.حقوقم کمتر از میزان مورد نظر اعلام شده است.خانه کم قیمتی دارم که اوقافی است.پسرم بعلت بیماری ،بیکار است.
ثبت نام کردم ولی کد رهگیری دریافت نکردم.
سایت هم باز نمیشود.
بخدا دروغ میگویید.
Iran, Islamic Republic of
07:32 - 1398/09/16
به هر کسی میگیم میگه بمن ندادند .اینها دارند دروغ میگویند.
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1398/09/16
خدا به حق قرآن همتونو نابود کنه باید ماهی ۵۰۰_به هر نفر بدید این حق ما ایرانیها است خسته نمیشید از ....
Iran, Islamic Republic of
07:58 - 1398/09/16
بخوره تو‌سرتون کمک معشیتی. اگه اسمش همینه پس حقمون بیشتره از این حرفا
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1398/09/16
فقط بلدید دروغ و حرف مفت تحویل مردم بدید خدا زودتر ریشتونو بکنه
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/09/16
من نه خونه نه پول فقط 50 تومن وام گرفتم ماشین خریدم پس جزو دهک بالا هستم کارمن هم راننده تاکسی هستم معنی پولداری رو هم با تدبیر فهمیدم امیییییید جان
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1398/09/16
این پول مال همه ایرانی ها هست اونی که داره خب شاید بیشتر تلاش کرده بعضی هم تنبل تشریف دارن کار نمیکنن که ندارن مثل اینکه پدر کسی بمیره بگن چون این پسرش داره بهش ندن به اون پسرش که نداره بدن شایدیک پسرش اهل کار وتلاش باشه ویک پسرش بی عرضه تنبل باید به مساوی تقسیم بشه مثل ارث تو فیلم امام علی هم نگاه کنید حضرت علی بیت المال رو مساوی تقسیم میکرد ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
عزیزم کاربر مشهدی 08/31،اون خوبه خودت میگی فیلم بوده، بعد به امید اون فیلم موندی عجبا عجب، افرادی مثل سرکار با این حال که خودت جواب خودت را میدهی باز منتظری، متاسفانه افراد مملکت احتیاج به آگاهی دارند،
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1398/09/16
ببخشید کسانی که خانوار آنها 5 نفر به بالاست.بسته حمایتی معیشتی شامل نمیشه. .
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1398/09/16
اووووو حالا چقدر سر یارانه بنزین هاپلی می کنند مملکت نیست گو
United Arab Emirates
10:31 - 1398/09/16
ما نه خونه داریم نه ماشین نه زمین همسرم بیماری داره و درست نمیتونه کارکنه دوبچه مدرسه ای با کلی خرج به ما ندادن گفتن شما پولدارین اما یکی رو میشناسم خودش کارمند رسمی شوهرش بازنشسته و الان کارمیکنه چند خونه و ماشین هم دارن ولی به اونا دادن نوبت ما که شده میگه حساباتون رو بررسی میکنم خدا ازتون نگذره من حلال تون نمیکنم اون دنیا جواب پس میدین
United Arab Emirates
10:51 - 1398/09/16
همه این حرفها دوروغه! میخوان به سه دهک پایینی که شاید حداکثر 20 میلیون نفر هستن هم یارانه و هم معیشتی بدن و بقیه رو نه یارانه میدن و نه معیشتی، یعنی اونایی که معیشتی بهشون تعلق نگرفته طبق گفته خودشون یارانشون هم قطع میکنن، چون در واقع وضع اقتصادی دولت خرابه و هدف اصلی، کاهش تعداد یارانه بگیرانه، میگین نه، حالا خواهید دید!
United Arab Emirates
10:51 - 1398/09/16
همه این حرفها دوروغه! میخوان به سه دهک پایینی که شاید حداکثر 20 میلیون نفر هستن هم یارانه و هم معیشتی بدن و بقیه رو نه یارانه میدن و نه معیشتی، یعنی اونایی که معیشتی بهشون تعلق نگرفته طبق گفته خودشون یارانشون هم قطع میکنن، چون در واقع وضع اقتصادی دولت خرابه و هدف اصلی، کاهش تعداد یارانه بگیرانه، میگین نه، حالا خواهید دید!
United Arab Emirates
10:54 - 1398/09/16
هدف کم کردن تعداد یارانه بگیران به سه دهک پایینی، یعنی اونایی که بهشون معیشتی دادن حداکثر 20 میلیون نفرن و طبق گفته خودشون اونایی که معیشتی بهشون تعلق نگرفته یارانشون هم قطع خواهد شد، ببینید چقدر زرنگ هستن اینا!
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/09/16
همش دروغ میگن . من باز نشسته تامین اجتماعی هستم . یک و ششصد حقوق میگیرم . ماشین اصلا ندارم . یه خونه کلنگی دارم . توی یه شهر کوچیک هستم . چهار سر عایله دارم . دو جوان سربازی رفته و بیکار و مجرد دارم . درامد دوم هم ندارم . ولی این آقایان رو چه اصولی تشخیص دادن به من یارانه سوخت تعلق نمیگیره ؟؟
جواب خدا رو چی میدید؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/09/16
مردمو محتاج نون شب و گدایی کردین...افتخار نداره این کارا...بدین هم خودم میرم قعطش میکنم تا بچه هاتون تو امریکا و کانادا خوش باشن
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/09/16
درگذشته مسئولینی گفتندکه دولتیها ومسئولین حسابها ودارییهای خودشون رابرای مردم اعلام کنندکه نکردند حالا برعکس شده دولتیها به مردم میگند دارایها وحساب بانکی خودتان را اعلام کنیدچرا هرچی را میخواند بهترکنند بدو بدتر میکنند خدایا رحم کن
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1398/09/16
به منی ک با ماهی یکوپونصد دارم میگیرم با زنو بچه.مستاجرم هستم یارانه نمیدن.حالا من هیچی آقای روحانی به این بیچارهایی که اومدن بهت رای دادن یارانه بده.
Bulgaria
17:50 - 1398/09/16
اکثریت حذف شدههاخانوادههای چهار وپنج نفره هستن دولت بجای اینکه به یک خانواده پنج نفره پول بده به ۳خانواده ۱و۲ونفره داده آمارش بره بالا افتاد دوستان
Iran, Islamic Republic of
02:27 - 1398/09/17
خدا لعنت کنه همتون رو کمر همه ضعیف ها رو شکستید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج