دخالت بیگانگان در حوادث آبان سندیت ندارد
۹۳۷۷۱۷
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
۴۹۵۳ 
محمود صادقی در روزنامه اعتماد نوشت: دست‌كم تاكنون، هيچ شاهد و مدركي كه به‌طور مستقيم از نقش‌آفريني خارجي‌ها در اين اعتراض‌ها حكايت داشته باشد، ارايه نشده است.

محمود صادقی نماینده مردم تهران در یادداشتی در روزنامه اعتماد به احتمال پخش اعتراف‌هاي تلويزيوني بعضي بازداشت‌شدگان اعتراض‌هاي آبان‌ماه واکنش نشان داد:

اخيرا شاهد بوديم كه رييس‌جمهوري از احتمال پخش اعتراف‌هاي تلويزيوني بعضي بازداشت‌شدگان اعتراض‌هاي آبان‌ماه 98 سخن گفت، اساسا انتظار چنين اظهارنظري نسبت به پخش اعتراف‌هاي تلويزيوني از جانب ايشان نمي‌رفت.

حال آنكه براي جرايم سياسي، دادگاه بايد با حضور هيات منصفه تشكيل شود و مردم نيز مي‌توانند در جلسات حاضر باشند تا به‌ نحوي در وجدان قاضي و قضاوت عادلانه او اثر بگذارند. به اين اعتبار هدف از برگزاري دادگاه علني به هيچ عنوان رسوايي متهمان نبوده و نيست. هر چند در جرايم اقتصادي بعضا اين گرايش نيز تا حدودي مطرح است اما هدف اصلي برگزاري دادگاه علني همان است كه وجدان و ناظر جمعي نيز در روند محاكمه دخيل شوند. نكته حائز اهميت اين است كه پخش اعتراف يا محاكمه پيش از برگزاري دادگاه پيش‌بيني نشده است.

اين در حالي است كه در تجارب گذشته، نوعا در پرونده ترور دانشمندان هسته‌اي، نفس فيلمبرداري به‌ نحوي مصداق شكنجه و در راستاي تخريب شخصيت افراد و تحت فشار قرار دادن آنها صورت گرفت. حال آنكه وقتي امروز اين پرونده را بررسي و پيگيري مي‌كنيم، مسوولان ذي‌ربط در پاسخ به پيگيري‌هاي مجلس مي‌گويند هدف از پخش آن اعتراف‌ها درنهايت اين بوده كه به جامعه نشان دهند كه كاري ضربتي صورت گرفته تا بتوانند رسوايي ترور اين دانشمندان را رفع و رجوع كنند، حال آنكه همين اعتراف‌ها خود به رسوايي ناگوارتري عليه نظام انجاميد و خوشبختانه امروز از اين تجربه تلخ، به‌خوبي درس گرفته‌ايم.

همزمان با پيگيري‌هايي كه در رابطه با اين پرونده صورت گرفت، طرحي به‌منظور منع پخش اعتراف‌هاي تلويزيوني و راديويي را تدوين كرديم كه اگر چه هنوز در نوبت بررسي است و به تصويب نرسيده اما همين قوانين فعلي نيز اجازه پخش چنين اعتراف‌هايي را سلب كرده است. از ديگرسو در حالي كه بعضا از نقش برخي كشورهاي بيگانه در ماجراي اعتراض‌هاي آبان‌ماه 98 صحبت مي‌شود، لازم است توجه داشته باشيم كه اولا دست‌كم تاكنون، هيچ شاهد و مدركي كه به‌طور مستقيم از نقش‌آفريني خارجي‌ها در اين اعتراض‌ها حكايت داشته باشد، ارايه نشده است.

حال آنكه اخيرا در يكي از جلسات امنيتي، اذعان شده كه عامل اصلي اعتراض‌ها و معترضان از اقشار متوسط به پايين بوده‌اند. هرچند ادعاهايي درباره نقش بيگانگان نيز مطرح شده كه شخصا منكر آن نيستم اما لازم است به ‌جاي پخش اعتراف افراد، اسناد و مدارك متقن به اطلاع افكار عمومي برسد. ضمنا از آنجا كه ما در مجلس نيز اطلاع دقيقي از جزييات اين مهم نداريم، شايد روشنگري در اين راستا، عملي مثبت نيز باشد. اما بايد اين ملاحظه مهم را درنظر بگيرند كه در روزهايي كه احساسات شهروندان و جامعه جريحه‌دار شده، با بيان اينكه همه معترضان به بيگانگان وابسته بوده يا تحت نفوذ قرار گرفته‌اند، بيش از پيش مردم را نرنجانيم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1398/09/19
یک بام و دو هوا !
این هم مورد دیگه از رفتار تبعیض آمیز و تناقض گونه در ایران
پخش اعترافات و محاکمه مفسدین و متهمین اقتصادی و مالی ممنوع و متوقف میشه اما یک عده که واقعیت اتهامشون مشخص نیست اعترافات آنها باید پخش بشه تا باقی مردم بترسند و عوامل بیگانه رو دخیل بدونند که نقشه و نیرنگ دارند برای کشور !!

آررررره بابا شما خوبید!
سیرک راه انداختید با این صدا و سیمای میلی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
رئیس جمهور آمریکا با صراحت اعلام حمایت کرد ولی ایشان دنبال مدرک هستند حتما نامه کتبی با امضاء رئیس جمهور میخواهند
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1398/09/19
اگر مجلس دوتا مرد داشته باشه اولی اش خانم سلحشوری و دومیش اقای صادقی
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1398/09/19
شما ترس از اعترافات مفسدان اقتصادی دارید
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
بیگانه و پادوی بیگانه دست در دست یکدیگر در صدد براندازی نظام در طی چهار دهه گذشته! مردم ساده لوحی کافی ست و دیگر گول شعارهای بظاهر زیبا را نخورید.
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/09/19
'''' لابد از نوع اعترافات تحمیلی !'''
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/09/19
در صورتیکه تعداد انگشت شمارمسئولین از زمان گرانی بنزین خبر داشتن ،بعید بنظر میرسه که بیگانگان هماهنگ کننده اعتراضات باشند ،فقط می توانستند تا حد کمی دامن بزنن، اگر هم اعترافی از سیما پخش بشه شک و تردید هائی از شکنجه یا کذب در اذهان ملت تداعی خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1398/09/19
بیگانه کجا بود بابا، ملت رو بدبخت کردید،
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1398/09/19
اخه چرا فکرتونو به کار نمیندازین وقتی رییس جمهور یه مملکت با مجلس شوروای میلی خبر از گرانیه بنزین نداشتند خخخ ..پس امریکا و صهیونیست حتما اینده نگربودند که مردم رو روز گرانیه بنزین تحریک کنند. خدا به دادمون برسه که.....خیلی بدبخت و ساده لوحیم
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1398/09/19
صادقی جون تکلیفت رو روشن کن اصولگرایی اصلاح طلبی اعتدالی منافقی ضد انقلابی اسراییلی هستی یا آمریکایی یا روس بجون جواد ما همه گیج ومنگیم تو با کی هستی
Iran, Islamic Republic of
01:13 - 1398/09/20
اصلا حرف درستی نیست ولی آشوبگران یک قسمت از هزار قسمت معترضین هم نبودند
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/09/20
بابا نمایندگان مجلس اگه چیزی بگن که سر دم انتخابت رد صلاحیتشون میکنن
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1398/09/20
بابا نمایندگان مجلس اگه چیزی بگن که سر دم انتخابت رد صلاحیتشون میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج