وعده کاهش قیمت گوجه‌فرنگی در روز‌های آینده
۹۳۷۷۳۵
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
۴۸۱۱
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اوج برداشت محصول گوجه‌فرنگی در فصول سرد سال در بهمن ماه است، گفت: از نیمه دوم آذر تا ۱۵ دی ماه به تدریج شاهد افزایش تولید این محصول و کاهش قیمت آن خواهیم بود، البته همه این موارد منوط به شرایط آب و هوایی مساعد است.

خبرگزاری ایسنا: مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اوج برداشت محصول گوجه‌فرنگی در فصول سرد سال در بهمن ماه است، گفت: از نیمه دوم آذر تا ۱۵ دی ماه به تدریج شاهد افزایش تولید این محصول و کاهش قیمت آن خواهیم بود، البته همه این موارد منوط به شرایط آب و هوایی مساعد است.

حسین اصغری درباره دلایل گرانی شدید قیمت گوجه‌فرنگی در هفته‌های اخیر و وضعیت قیمت این محصول در آینده، اظهار کرد: سبزی و صیفی در کشور به صورت چهار فصل تولید می‌شود اما تولید چهار فصل به معنای آن نیست که تولیدات در پاییز به اندازه تابستان است.

وی ادامه داد: شرایط اقلیمی برای تولید گوجه‌فرنگی در فصل پاییز خصوصا در آبان و آذر، در سخت‌ترین شرایط خود قرار می‌گیرد و به همین علت سطح زیر کشت این محصول در کشور در این دو ماه نسبت به ماه‌های دیگر، کمتر و به تبع آن تولید هم کمتر می‌شود.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: تولید گوجه‌فرنگی در پاییز در چهار استان بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در سطح ۳۲۵۰ هکتار با تولید ۱۳۵ هزار تن برنامه‌ریزی شده که مطابق برنامه نیز عمل شده است. به عبارت دیگر امکان تولید بیش از این مقدار هم وجود ندارد، زیرا سرما به ما اجازه کشت و کار نمی‌دهد. از طرفی تولید زمستانه نیز از چند روز آینده شروع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در فصل زمستان در استان‌های بوشهر، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان در سطح ۲۱ هزار و ۷۰۰ هکتار، یک میلیون و ۲۰ هزار تن گوجه‌فرنگی تولید خواهد شد و این در حالی است که متوسط ۱۸۰ هزار تن مصرف ماهیانه تازه‌خوری آن وجود دارد، اما یک میلیون تن گوجه‌فرنگی در این سه ماه تولید خواهد شد که در حد قابل توجهی بیشتر از مصرف آن است.

کاهش ۱۲.۵ درصدی قیمت گوجه‌فرنگی

اصغری با تاکید بر اینکه با افزایش تولید در زمستان با کاهش قیمت گوجه‌فرنگی مواجه خواهیم شد، گفت: امروز (دوشنبه ۱۸ آذر ماه) نسبت به دیروز گوجه‌فرنگی سر زمین ۸ درصد و در میدان میوه و تره‌بار ۱۲.۵ درصد کاهش قیمت داشته است. باید در نظر داشت چون افزایش قیمت به تدریج اتفاق افتاده است، کاهش قیمت نیز به تدریج رخ می‌دهد. البته مبنای صحبت ما میدان میوه‌وتره‌بار مرکزی تهران و غرفه‌های تحت نظارت شهرداری است؛ زیرا آنها از قیمت محصولات از جمله گوجه‌فرنگی گزارش رسمی می‌دهند.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: موضوع بعدی حائز اهمیت در خصوص بازار گوجه‌فرنگی، تفاوت قیمت سر زمین و خرده‌فروشی‌ها است که مسئولیت قیمت‌گذاری آنها زیر نظر صنف‌های مربوط به خود و وزارت بازرگانی است. امروز (دوشنبه ۱۸ آذر ماه) قیمت گوجه‌فرنگی سر زمین در استان‌های فارس، خوزستان و بوشهر، متوسط ۶۰۰۰ تومان است که ۷.۷ درصد نسبت به دیروز ارزان‌تر شده است. همچنین گوجه‌فرنگی در میدان میوه و تره‌بار مرکزی تهران متوسط به قیمت ۷۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. در میدان قزل‌قلعه و میادین شهرداری هم این محصول ۸۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است. این تفاوت قیمت سر زمین و آن چیزی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، گاهی بیش از ۲.۵ برابر است.

وی در پایان با بیان اینکه براساس متوسط مصرف کشور، صادرات محصولات و مصرف صنایع تبدیلی رب و سس و درصدی از ضایعات؛ سالیانه شش میلیون تن گوجه‌فرنگی در کشور تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: ۱۴۰۰ هکتار از گوجه‌فرنگی آماده عرضه در استان بوشهر را هفته گذشته تگرگ از بین برد و مدت زمانی طول خواهد کشید تا آن زمین‌های کشاورزی دوباره محصول دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1398/09/19
دلال میادبن بانی گرانی گوجه هستند ولایت این گرانی هزینه میکنند حتی اگر شده پنج روز کرایه به راننده بدهند که گوشه ای پارک کند تا بحران کمبود گوجه شود تحقیق کنید صحت حرفم را تایید میکنید
کشور ما پر از فراوانیه طمع افراد سودجو بخیل در این بحران بی تقصیر نیست
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/09/19
''''' وعده کاهش قیمت گوجه فرنگی''' را به دی ماه موکول کرده اند!
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/09/19
همه اینایی که گفتی یه ماه پیش وعده شو تا ده روز آینده داده بودن ولی این ده روز کی هست خدا میدونه اونم از این دولت افل و فشل و کر و لال و کور شل و شل و سیب زمینی !!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/09/19
چرا روک و راست از تآثیر صادرات گفته نمی‌شود.
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/09/19
شما وعده هم ندی بالاخره گوجه های مناطق گرم ایران داره فصل برداشت آن می رسد . فقط بلدید همه چیز را به نفع خود مصادره کنید
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1398/09/19
ای جوووووونم
اینم مثل بقیه وعده ها
ای جانم مسئول مدبر...
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1398/09/19
زور آزمایی دلار با گوجه
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1398/09/19
مشغولیم به گوجه وپیازوسیب زمینی،دولتمردان مملکتوبه تاراج بردن،کشورهای دیگه چه دغدغه ای دارن ماچی،
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1398/09/19
چشم بسته غیب میگه؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
عراقیا هم خوب زود فهمیدن شما چه اشغالی هستین هر جا باشین بدبختی دیگه راهتون نمیدن تو گشورشون بلخره فهمیدن موقع ای که جوونای خودتونو بستین به گلوله فهمیدن چقدر دوزدین گشور خودتونو بدبخت کردین دارین میرین عراق بدبخت کنین افرین به عراقیا
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1398/09/19
عراق ممنوع کرد ارزان پی شود
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1398/09/19
یعنی ممکنه ما هم بتونیم یک روز دوباره گوجه فرنگی بخریم وای خدا ، چه خبر خوبی ! مرسی از مسئولین که خودشون را در راه برآورده کردن آمال و آرزوهای این مردم به هر آب و آتشی میزنند ، واقعا ممنونم .
Iran, Islamic Republic of
05:13 - 1398/09/20
باه دیگه کشوربرادرعراق دیگه تحویل نمیگیره گفتن بزاربگنده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج