احتمال تحریم مقامات ایرانی از سوی اروپا
۹۳۷۸۳۰
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
۱۳۱۵۸
وزرای خارجه بلوک اتحادیه اروپا، روز دوشنبه توافق کردند، این اتحادیه برای مجازات مجرمان حقوق بشری، رژیم تحریمی هدفمند شبیه به قانون مگنیتسکی را تنظیم کند. این مصوبه به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد، طبق استاندارد‌های حقوق بشری خود، دست به تحریم مقامات و افراد مختلف از سراسر دنیا بزند.

تابناک: وزرای خارجه بلوک اتحادیه اروپا، روز دوشنبه توافق کردند، این اتحادیه برای مجازات مجرمان حقوق بشری، رژیم تحریمی هدفمند شبیه به قانون مگنیتسکی را تنظیم کند. این مصوبه به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد، طبق استاندارد‌های حقوق بشری خود، دست به تحریم مقامات و افراد مختلف از سراسر دنیا بزند.

 قانون مگنیتسکی سال ۲۰۱۲، لایحه دو حزبی است که توسط کنگره ایالات متحده به تصویب رسیده و در دسامبر ۲۰۱۲ توسط رئیس جمهور وقت آمریکا، باراک اوباما به شکل قانون درآمده است و هدف از آن مجازات مقامات روسی مسئول مرگ حسابدار روسی، سرگئی مگنیتسکی در زندان مسکو در سال ۲۰۰۹ بوده است.

از سال ۲۰۱۶ که این قانون در سطح جهانی اعمال می‌شود، به دولت ایالات متحده اجازه می‌دهد افرادی را که مجرمین حقوق بشر می‌خواند، مجازات، دارایی‌های آن‌ها را مسدود کرده و از ورود آن‌ها به ایالات متحده جلوگیری کند. اکنون اتحادیه اروپا و به ویژه مسئول جدید سیاست خارجی این بلوک یعنی جوزپ بورل، به دنبال تصویب قانونی مشابه آن و مختص این اتحادیه است.

بورل در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای خارجه اروپا، حقوق بشر را "اولویت آشکار اروپایی‌ها ... و تعهد خویش" توصیف کرده است.

وی گفته: بنا به درخواست چندین کشور عضو، ما توافق کرده ایم کار مقدماتی برای تدوین یک رژیم تحریم جهانی برای رسیدگی به نقض جدی حقوق بشر را آغاز کنیم. این رژیم متناظر با قانون به اصطلاح مگنیتسکی ایالات متحده خواهد بود.

بورل بیان کرد: توافق جامعی برای اجرای مقدمات این کار وجود دارد و سرویس امور خارجی اروپا ـ که بدنه دیپلماتیک اروپاست ـ مستندات این کار را فراهم خواهد آورد تا قانونی مشابه مگنیتسکی ایجاد کند. این اقدامی ملموس خواهد بود که مجدداً بر رهبری جهانی اتحادیه اروپا در موضوع حقوق بشر تأکید می‌کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: این اعلامیه درست پیش از روز حقوق بشر در دهم دسامبر منتشر شده، اما تدوین این قانون زمان بیشتری خواهد برد؛ مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند که کار مقدماتی ماه‌ها به طول خواهد انجامید.

وزیر امور خارجه هلند، استف بلاک، که برای ایجاد این قانون فشار و اصرار زیادی داشته است، در توئیتر نوشت: این یک سیگنال بسیار قوی است که امروز اتحادیه اروپا به اتفاق آرا تصمیم به تصویب قانون اروپایی مجازات جهانی نقض حقوق بشر گرفته است.

قانون پیشنهادی هنوز نام مشخصی ندارد. اما دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تمایلی ندارند که آن را "قانون مانیتسکی اتحادیه اروپا" بنامند، زیرا منجر به نگرانی‌ها در این باره می شود که هدف این قانون فقط مقامات روسی است؛ هرچند قانون متناظر در ایالات متحده در سراسر جهان اعمال شده است.

هنگامی که پارلمان اروپا در اوایل سال جاری خواستار اجرای چنین رژیم تحریمی در این بلوک شد، اظهار داشت: این رژیم باید نمادین نام سرگئی مگنیتسکی را داشته باشد.

به گفته یک دیپلمات ارشد، این رژیم پیشنهادی به اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا بدون ارسال پیامی مبنی بر برخورد با یک کشور، شهروندان و مقامات آن را به طور خاص هدف قرار دهد، زیرا این مجازات‌ بنا بر مسئولیت فردی و نه ملیت خواهد بود؛ هرچند شاید برخی همچنان این مجازات را به عنوان مجازاتی ملی برای یک کشور خاص در نظر بگیرند.

یک دیپلمات دیگر بیان کرده: نکته این است، جنایاتی وجود دارد که نمی‌تواند به یک کشور نسبت داده شود. ما باید بتوانیم عاملان فردی را در آن پرونده‌ها پاسخگو کنیم.

به گفته یک دیپلمات سوم، این رژیم تحریمی به دنیا نشان می‌دهد ما قوی هستیم. وی افزود: این سیستم بسته به نحوه استفاده کشور‌های عضو، می‌تواند هم نمادین و هم مؤثر باشد.

به شکلی جالب توجه نشریه پولیتیکو به نقل از برخی دیپلمات‌های اروپایی اشاره کرده که یکی از اهداف احتمالی این رژیم، تحریم حقوق بشری مقامات ایران است.

این نشریه با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران که منجر به تلفات انسانی شده، نوشته است: بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، دچار یک معمای اساسی در سیاست خارجی شده. معمایی که یک سر آن تحریم حقوق بشری ایران و پایبندی به استاندارد‌های اروپایی حقوق بشری است و سوی دیگر آن حفاظت از ارتباطات معنادار و قوی با ایران به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام.

بورل در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه گفت که رویکرد و خط اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای مانع از اعمال تحریم در موارد نقض حقوق بشر نیست، این مساله هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.

با این حال وی گفته که این موضوع امروز در شورای اروپا مورد توجه قرار نگرفته و در مورد آن بحثی نشده است.

آنچه به نظر میرسد این است که قانون جدید در کنار استاندارد‌های اروپایی و غربی حقوق بشر، می تواند احتمال موج جدید از تحریم‌های فردی را علیه ایران و مقامات ایرانی در پی داشته باشد. به ویژه آنکه به تصریح دیپلمات‌های اروپایی این رژیم جدید تحریمی مستقیم افراد و نه کشور‌ها را هدف قرار می دهد.

این موضوع می تواند چالش بسیار اساسی را در آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کند. آینده‌ای که با حضور مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ظاهرا در مورد مسائل ایران رویکرد همدلانه‌ای ندارد، چندان روشن به نظر نمی رسد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/09/19
دستشون درد نکنه ...خون هیچ بی گناهی پایمال نخواهد شد خود اقایون باید هرکس این وسط مقصر باشه باید مجازات بشه ... عوامل خاطی این اتفاقات اخیر و هر کس و از هر نهاد امنیتی بوده باشه باید مجازات کنند تا بهانه دست اروپا و امریکا ندن
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/09/19
خدا کنه بشن حد اقل پولهای بیت المال از کشور خارج نکنن.مثل خاوری...
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
پس انیفکس انیتکس واتکس چی شد چقدراین مسولین مابیچارن دلخوش به چی بودن جناب عراقچی لطفا اینقدرلاف نیامسخره
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1398/09/19
همه ی جنایتکارارو باید تحریم کنن و انشالله به زودی همشون به جهنم واصل میشن
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/09/19
کی بود گفتیم این روشها آخرش بن بسته اول آمریکا بود حالا چند کشور دیگر هم اضافه شدند آمریکا یه طرفه از بر جام رفته کنار شما کنار نرو تعامل داشته باش اخلاق اسلامی چهار کشور دیگه که بودند هنوز دارن التماس میکنند
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/09/19
خیلی هم خوب یکی ظریف و روحانی تا مدت زمانش تمام نشده احتیاج به تحریم دارن
پاسخ ها
وانک علا خلق عظیم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
وقتی کشور دوست وبرادر ماراتحریم میکنه چه امیدی به آمریکا و اروپا داشت کشور تک و تنها فقط خدا برای ما باقی مانده انساالله این ملت شریف ایران را از شر خوارج خلاص کنه
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1398/09/19
خدا کنه با پول مردم زرت زرت نرن دمشونگرم
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1398/09/19
با موگرینی که سلفی گرفتیم نتیجه نداد اینکه اجازه عکس نمیده
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1398/09/19
مسئولان پولهای که در خارج سرمایه گذاری کردی به ایران برگردانی قبل ازاینکه اجنبی بخورن یک مثال میگه نه خودم خورم نه کس خوردگنده کنم به سگ دهم
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1398/09/19
آفرین یه کار درست کردید....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
دوستان بهتره مردم ایران خودش باسازکار های قانونی فرد یا افراد یا مسئولی روباز خواست یا تنبیح بکنه لازم نیست یه مشت تفاله غربی با سوء نیت وبا ژست های گوناگون وبا اهداف پنهان برای مردم کشور ما دلسوزی بکند
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1398/09/19
امروز چند شنبه ست؟ کسی یه جلیقه زرد نداره بده به ما؟ آخه یکشنبه بعدی برنامه داریم!!! ببین کی ادعای دفاع از حقوق بشر داره!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج