ویترین «سینماحقیقت» از نگاه عضو هیات انتخاب
۹۳۸۱۳۶
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
۲۳۳۸ 
مهدی شامحمدی مستندساز و عضو هیات انتخاب سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» از کیفیت بالای فیلم‌های بلند بخش مسابقه ملی جشنواره و نیز تاثیر شرایط اقتصادی کشور بر فضای مستندسازی سخن گفت.

خبرگزرای مهر: مهدی شامحمدی مستندساز و عضو هیات انتخاب فیلم‌های بلند مستند در سیزدهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت»، درباره فیلم‌های این دوره جشنواره و کیفیت آن‌ها در گفتگو با مهر اظهار کرد: امسال این افتخار را داشتم که به همراه فرید فرخنده کیش و کورش عطایی در بخش انتخاب فیلم‌های بلند حضور داشته باشم.

ویترین «سینماحقیقت» از نگاه عضو هیات انتخاب

مثل همیشه تعداد فیلم‌های بلندی که به جشنواره رسید حدود ۸۰ فیلم بود و نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد، این است که فیلم‌های بلند سینمایی مستندی که در کشور آمریکا ثبت می‌شود، معمولا کمتر از ۵۰ فیلم است. این اتفاق بسیار جالبی است که تعداد فیلم‌های مستند یک سال سینمای ایران حدود ۸۰ تا ۹۰ فیلم است که یک چهارم آن‌ها معمولا انتخاب می‌شوند تا در «سینماحقیقت» دیده شوند.

سال‌های گذشته فیلم‌های فوق‌العاده‌ای در جشنواره داشتیم که شاید امسال شاهد چنین فیلم‌هایی نباشیم، اما در ازای آن، فیلم‌های جان‌داری ساخته شده‌اند و می‌توانیم بگوییم سینمای مستند پایدار شده و دائم رو به رشد است
او با اشاره به اینکه فیلم‌های مستندی که پروداکشن‌های سینمایی دارند و پرهزینه هم هستند، امسال در جشنواره حضور کمرنگ‌تری دارند، عنوان کرد: متاسفانه شاید بتوانم بگویم دو فیلم را شاهد بودیم که ردپای یک تهیه‌کننده در آن‌ها وجود داشت و بقیه فیلم‌ها با هزینه‌های کم ساخته شده و این موضوع در آن‌ها بسیار مشهود بود. این موضوع نگران‌کننده، نشان‌دهنده تاثیر شرایط اقتصادی بر سینمای مستند است.

این کارگردان مستند ادامه داد: به طور مثال فیلم «اسرار دریاچه» یکی از فیلم‌هایی بود که سال گذشته رکورد پرهزینه‌ترین فیلم را داشت همچنین فیلم‌های دیگری از این دست که از نظر اجرایی استاندارد بالایی داشتند، در جشنواره به رقابت می‌پرداختند. امسال اما صرفا تلاش فیلمسازان برای نزدیک شدن به اندازه قاب سینما کاملا مشهود بود.

تهیه‌کننده مستند «خانه‌ای برای تو» با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی نقش پررنگی بر کیفیت فیلم‌های مستند دارند، گفت: با توجه به این شرایط نمی‌دانم سال‌های آینده چه شرایطی در انتظار سینمای مستند و فیلم‌هایش است. فکر می‌کنم فیلم‌ها با کمترین هزینه ممکن ساخته شوند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج