احتمال روی کار آمدن دولت پارلمانی در آینده
۹۳۸۴۸۱
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
۱۰۳۹۰
یک نماینده مجلس گفت: احتمال اینکه دولت پارلمانی از سوی مجلس یازدهم روی کار بیاید بسیار محتمل است و شاید در آینده این اتفاق بیفتد.

خبرگزاری ایلنا: یک نماینده مجلس گفت: احتمال اینکه دولت پارلمانی از سوی مجلس یازدهم روی کار بیاید بسیار محتمل است و شاید در آینده این اتفاق بیفتد.

رسول خضری درباره آرایش سیاسی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با توجه به ثبت نام افراد در این دوره از انتخابات، گفت: مجلس آینده با توجه به آن‌چه که در ثبت نام‌ها مشاهده کردیم قطعا با اکثریت اصولگرایان خواهد بود.

نماینده مردم پیرانشهر با اشاره به عدم ثبت نام برخی از چهرهای شناخته شده و همچین نماینده‌های فعلی مجلس، بیان کرد: تنها ۴ درصد از نمایندگان ادوار در این دوره ثبت نام کرده اند ۹۶ درصد به نوعی افرادی هستند که سابقه نمایندگی ندارند و از کل نمایندگان مجلس دهم تنها ۲۴۸ نفر ثبت نام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آرایش جریان‌های حاضر در سپهر سیاسی کشور در وهله اول به تائید و احراز صلاحیت‌ها بستگی دارد؛ باید منتظر ماند و دید چه کسانی به میدان انتخابات می‌رسند آن زمان است که می‌توانیم بگوییم که حضور جریان‌ها و گرو‌ها به چه صورتی خواهد بود.

به گفته نماینده اهل سنت مجلس دهم با توجه به افرادی که در انتخابات ثبت نام کردند،‌ پارلمان یازدهم یک پارلمان اصولگرا خواهد بود.

وی درباره اینکه هنوز تائید و یا رد افراد برای حضور در انتخابات مطرح نشده است، اما عده‌ای از همین اآلان رئیس مجلس آینده را معرفی می‌کنند، گفت: شخصیت‌های شناخته‌ شده‌ای از جناح اصولگرا در این دوره از انتخابات مجلس ثبت نام کردند و اینکه چه کسی در لیست‌ها قرار گیرد بستگی به نشست‌ها و اجتماعات‌شان دارد.

خضری ادامه داد: اصلاح‌طلبان هم با چهره‌هایی همچون علی مطهری وارد انتخابات شده‌اند که باید در آن طرف منتظر ماند و دید چه اتفاقاتی می‌افتد اما پیش بینی‌ها نشان می‌دهد مجلس آینده ما شبیه به مجلس هفتم باشد.

وی درخصوص اینکه یکی از ایراداتی که به مجلس دهم گرفته می‌شود سه فراکسیونی بودن آن است که باعث شد آن تحرک و پویایی لازم را نداشته باشد اما حال که پیش بینی شما تک جریانی است آیا این مجلس هم بی‌تحرک و ایستا خواهد بود، اظهار کرد: بله گفته می‌شود مجلس دو جریانی به دلیل ایجاد حس رقابت باعث پویای می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته باید بگویم مجلس یازدهم کاملا یک دست اصولگرایی نخواهد بود بلکه اکثریت با این جناح خواهد بود.

وی ادامه داد: همان طور که پیش‌بینی می‌کردند این دوره هم با اصلاح‌طلبان باشد اما طیف مستقلین هم آمد و به دور از سیاسی کاری دو فراکسیون دیگر به دنبال دغدغه‌های کف جامعه رفت و امروز با قاطعیت می‌گویم مجلس آینده دوجریانی خواهد بود با اکثریت اصولگرایان.

خضری با اشاره به این‌که افرادی که از جناح اصولگرایی آمدند مدعی شدند که دولتی را بر سر کار خواهند آورد، گفت: در مجلس آینده دولت سال آخرش است و رأی مردم تعیین می‌کند چه کسی رئیس‌جمهور باشد که او کابینه هم را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: گمانه دیگری هم مطرح می‌شود مجلس می‌خواهد مراحل دیگری را طی و یک دولت پارلمانی تشکیل دهد.

نماینده مردم پیرانشهر درباره دولت پارلمانی بیان کرد: ما قبلا هم بر اساس قانون اساسی دولت پارلمانی داشتیم که نخست وزیر بعدها به رئیس‌جمهور تغییر کرد، امروز هم اگر دولت بخواهد به سمت پارلمانی بودن برود قطعا باید قانون اساسی تغییر کند که نیاز به اذن رهبری دارد.

وی درباره اینکه آیا در مجلس برای تغییر دولت به سمت پارلمانی رفتن بحثی شده است، یا خیر گفت: در مجلس بحثی برای پارلمانی شدن دولت مطرح نشده است اما مجلس آینده با شکل‌گیری که خواهد داشت شاید این موضوع را مطرح کند.

خضری تاکید کرد: پیش‌بینی آن‌چه که در آینده اتفاق خواهد افتاد بسیار سخت است، زیرا نمی‌دانیم چه افرادی در مجلس حاضر خواهند بود اما با توجه به طیفی که برای حضور در خانه ملت ثبت نام کردند؛ مطرح کردن دولت پارلمانی یکی از احتمالات است.

وی در خاتمه عنوان کرد: علم سیاست محل احتمالات است و ممکن است بسیاری از اتفاق‌ها رخ دهد حال باید منتظر بود و دید چه رخ خواهد داد.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1398/09/21
یعنی بازهم کمتر کردن سهم مردم

چون نماینده ها ثابت کردند که جرات اعتراض ندارند
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/09/21
فکرنکنم با این وصعیتی که برای مجلس به وجود اومده دیگه کسی بخواد درامتخابات شرکت کنه چونکه مجلسیان دیگه کاره ای نیسنن
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1398/09/21
مگه همش چند تا نماینده داریم که میگه فقط 241نفرشون ثبتنام کردن؟؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/09/21
اصلاح طلل اصولگرا دیگه تموم ماجرا
United Arab Emirates
12:58 - 1398/09/21
کاملا فرمایشی ...چه حالی میده برایتون
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1398/09/21
من پیشنهاد می دم که نمایندگان مجلس را شورای نگهبان انتخاب کند و هزینه برای مملکت و وقت مردم هم ضایع نمیشه
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/09/21
کل نمایندگان مجلس دویست ونودنفرهستنددویست وچهل وهشت نفرازنمایندگان فعلی دراین دوره ثبت نام کرده اندمعلوم است مجلس یازدهم بامجلس دهم هیچ تفاوتی نداردوچیزی تغبیرنمی کند پس مردم خودشان را اذیت نکنندچون شماها حالاحالاها هستیداصلآ شما نماینده متولدشده ایدوکسی غیرازشما نمی تواندچرخ مملکت را بچرخاند
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1398/09/21
اصولگراها که همه در زندان هستند چطور میخان بیان مجلس!!!
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1398/09/21
مگه فرقی هم میکنه.اصولگرا واصلاحات.همه عین همند
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/09/21
همتون سرو ته یه کرباس هستید وهیچ قدرتی ندارید این بازیهای حزبی هم برای سرگرمی مردم هست وگرنه یه مشت آدم فرصت طلب هستید که فقط به فکر پرکردن جیب خودتان هستید اگر هم بخواهید حرکتی انجام دهید در واقع قدرتی ندارید
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/09/21
شما آرایش سیاسی انجام بدین و مشغول باشین . فقط رای از کجا میخوای بیاری
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1398/09/21
آقای نماینده صبح بخیر. یعنی میخوای حق انتخاب مستقیم رو از مروم بگیری؟ میحوای کشور بشه عین لبنان و عراق و مصر و ....
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/09/21
قطعا اصولگرایان پیروز خواهند شد به امید خدا...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج