با وام مسکن چند متر خانه می‌توان خرید؟
۹۳۸۴۸۶
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
۴۶۷۸
حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: میزان تسیهلات فعلی مسکن چه در قالب صندوق پس انداز یکم و چه سایر وام‌ها تاثیری بر افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن ندارد چرا که رشد قیمت مسکن طی ۲ سال اخیر بسیار بالا بوده و براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار تا مرز ۱۳۰ درصد افزایش قیمت مسکن داشته ایم.

خبرگزاری میزان: حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: میزان تسیهلات فعلی مسکن چه در قالب صندوق پس انداز یکم و چه سایر وام‌ها تاثیری بر افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن ندارد چرا که رشد قیمت مسکن طی ۲ سال اخیر بسیار بالا بوده و براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار تا مرز ۱۳۰ درصد افزایش قیمت مسکن داشته ایم.

وی افزود: زمانی تسهیلات بانکی بر افزایش توان متقاضایان اثر گذار است که حداقل تا ۵۰ درصد از قیمت مسکن را تامین کند و تسهیلات فعلی و افزایش آن در آینده هم حدودا هزینه تهیه ۲۰ متر از یک واحد مسکونی در شهرهای بزرگ را شامل می‌شود و این رقم تسهیلات کسی را خانه دار نخواهد کرد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: سال ۸۳ که ۱۵ میلیون مبلغ تسهیلات مسکن بود تقریبا ۴۷ درصد از ارزش یک آپارتمان متوسط را در شهرهای بزرگ پوشش می داد، ولی تسهیلات فعلی تنها ۱۴ درصد از ارزش کل یک واحد مسکونی متوسط را شامل می شود.

عقبایی مطرح کرد: روش تسهیلات‌دهی از نظر کمی و کیفی تاثیری بر خانه دار شدن مردم ندارد و با توجه به بالا بودن سود تسهیلات، زمان بازپرداخت کوتاه آن نمی‌تواند به متقاضایان خرید مسکن کمک کند.

وی تصریح کرد: باید نسبت به تسهیلات مسکن نگاه کارشناسی و دید واقع بینانه داشته باشیم و رقم تسهیلات، سود و زمان بازپرداخت آن بهتر است با توجه به افزایش قیمت مسکن در مناطق مختلف شهرهای کوچک و بزرگ تعیین شود.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص پیش بینی قیمت مسکن در سال آینده بیان کرد: تا پایان نیمه نخست سال آینده شرایط رکود تورمی برای بازار مسکن پیش بینی می‌شود و قیمت‌ها روند صعودی نخواهند داشت و در برخی نقاط احتمال کاهش قیمت نیز وجود دارد.

براساس گزارش میزان، وام‌هایی که در بازار مسکن توسط بانک‌های عامل برای خرید پرداخت می‌شود تناسبی با قیمت‌های کنونی ندارد. هم‌اکنون دو نوع وام به متقاضیان پرداخت می‌شود یکی وام از طریق اوراق حق تقدم و دیگری وام صندوق پس‌انداز یکم است.

در شیوه اول بنا بر اعلام بانک، سقف تسهیلات قابل اعطاء از محل اوراق گواهی حق تقدم برای خرید مسکن جهت املاک تا ۲۰سال ساخت از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی در تهران ۶۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان و برای املاک بیش از ۲۰ سال تا ۲۵ سال در هر ۳ منطقه ۳۵ میلیون تومان است.

در شیوه دوم نیز حداکثر وام پرداختی به زوج‌ها ۱۶۰ میلیون تومان برای تهران و پس از یکسال سپرده‌گذاری است.

حال یک فرد باید برای خرید واحد مسکونی ۱۰۰ مترمربعی با توجه به جدیدترین متوسط قیمت اعلامی از سوی بانک مرکزی یک میلیارد و ۲۴۶ میلیون تومان پرداخت کند. وام اوراق حق تقدم با احتساب وام جعاله (در صورت پرداخت از سوی بانک) و البته هزینه خرید این اوراق (با قیمت حدود ۴۰ هزار تومانی) حدود ۸.۸ درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد.

با وام صندوق پس‌انداز یکم نیز یک زوج جوان می‌توانند ۱۲.۸ درصد یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری را خریداری کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1398/09/21
ولی من هر جور حساب کردم با این وام و پولم میتونم یه ۵ متری بخرم بشینم برینم تو این زندگی که چرا تو ایران به دنیا اومدم .
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1398/09/21
اندازه کلبه بابام که میشه
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1398/09/21
اینا اگه وام مسکن زیاد کنند هم مردم مسکن دار می شوند هم بخش اشتغال و رشد اقتصادی مهیا می شود . منتها نمی فهمند
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/09/21
تقریبا میخواست بگه قبر هم نمیشه خرید خونه پیش کش
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/09/21
اصلا بحثشو نکن فایده نداره.انشاالله وقتی قیمتها به یک سوم قیمتهای فعلی برسه شاید و شاید فرجی بشه.
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1398/09/21
بگواندازه لانه کبوتر.نه۱۲درصد
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/09/21
نه خانه میشه خرید و نه از عهده اقساطش برمیآیی یعنی ورشکست و بدهکار. اما اگر بتونی مثل آقایون مختلس. وام را بدون تضمین بگیری و قصد پس دادنش هم نداشته باشی......
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1398/09/21
به متر نمیرسه . بگو چند سانتیمتر میشه خرید
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/09/21
از سر دولتی این حکومت دو متر و نیم قبر در تهران
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1398/09/21
بسیار سپاس گزارم....خوب بعدش چی؟
الان مشکل مسکن جوانانالبته بهتره بگیم میانسالان حل شد؟
Poland
20:35 - 1398/09/21
مااز دستگاه قضائیه میخواهیم به جد با ما فیای مسکن برخورد کنند و این وضعیت اشفته در حوزه مسکن را سروسامان دهند.جوانان کاملا ناامیدشدند.بعد میگن چرا مردم اعتراض میکن.
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1398/09/21
حد اکثر ده متر خانه میشه خرید اما باید به اندازه سی متر خونه پول برگردونی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج