ربیعی: باید واقعیت‌های تحریم را به مردم می‌گفتیم
۹۳۸۹۶۵
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴
۹۶۱۳ 
علی ربیعی سخنگوی دولت در روزنامه ایران نوشت: این روزها ضرورت اقناع افکار عمومی را به‌کرات می‌شنویم. اینکه باید جامعه برای افزایش قیمت بنزین اقناع می‌شد. من هم معتقدم که ما اقناع نکردیم اما موضوع اقناع مورد نظر من اقناع جامعه درباره تحریم است.

علی ربیعی سخنگوی دولت در روزنامه ایران نوشت: این روزها ضرورت اقناع افکار عمومی را به‌کرات می‌شنویم. اینکه باید جامعه برای افزایش قیمت بنزین اقناع می‌شد. من هم معتقدم که ما اقناع نکردیم اما موضوع اقناع مورد نظر من اقناع جامعه درباره تحریم است.

چندی پیش آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نکاتی درباره سختی فروش نفت گفت که دیدیم مخالفان دولت چه هیاهویی بر سر آن ایجاد کردند. در حالی که این تنها شمه‌ای از مشکلاتی است که تحریم ایجاد کرده و جامعه حق دارد و باید بداند.

امروز من معتقدم ما اشتباه کردیم، باید مسأله تحریم را برای مردم به‌طور شفاف تبیین می‌کردیم، اما به‌دلیل عدم سوءاستفاده دشمنان امکان تشریح وضعیت را برای مردم نداشتیم و نتیجه اینکه مخالفان دولت آن را دستمایه اتهامات ناروا علیه دولت قرار دادند.

مخالفان دولت از تحریم‌ها خشنودند که دولت تحت فشار قرار می‌گیرد، مخالفان نظام خشنودند که تحریم‌ها نظام را هدف قرار می‌دهد و حتی گروه‌های وابسته به امریکا می‌گویند «مردم در خیابان‌ها علیه تحریم شعار نمی‌دهند، بلکه علیه نظام شعار می‌دهند.» و مایک پمپئو و برایان هوک نیز مطالبی به همین مضمون بیان کردند. ناآرامی‌های آبان و موج سواری مخالفان دیرین ما و دنباله روهای امریکا در کنار دولت امریکا یک بار دیگر و به هولناک‌ترین شکل، خطای رویکرد کتمان و انکارگرایانه در قبال تحریم‌ها را نشان داد. باید از این حوادث تلخ درس گرفت و برمبنای «سیاست حقیقت» حقایق تحریم‌ها را به ملت گفت و توافق اجتماعی جدیدی با ملت منعقد کرد.

رخدادهای تلخ اخیر محصول سیاست غلط اطلاع‌رسانی (در حقیقت «اطلاع نرسانی») درباره تحریم‌ها بود. باید به سؤال «برای چی تحریم می‌شیم» و تحریم چیست پاسخ داد. در غیر اینصورت همه فجایعی که تحریم برسر ایران می‌آورد به جانب حاکمیت فرافکنی خواهد شد.

تحریم‌ها به درستی یک «جنگ تمام عیار» توصیف شده‌اند اما ما ملتزم به این تشبیه یا استعاره «جنگ» نیستیم. اگر تحریم‌ها یک جنگ تمام عیار وحداکثری است باید در مقابل ملت را به شکل حداکثری بسیج کرد. باید هدف ما تولید رضایت حداکثری باشد. اما ما در عمل به بسیج حداقلی معطوف شده‌ایم نه بسیج ملی.

بسیج ملت الزاماتی دارد: برگزاری انتخابات در حد و تراز انتخابات مجلس نخست، گفت‌وگو با مردم وتبدیل همه رسانه‌ها و بخصوص رسانه ملی به رسانه‌ای که آینه تمام نمای ملت با همه سلایق فکری باشد، گشودگی اجتماعی و سیاسی، دیپلماسی فعال، عدم مداخله در زندگی خصوصی مردم، ایجاد احساس مشارکت نه فقط پای صندوق رأی بلکه در همه سطوح و پیشا و پس‌از صندوق رأی، مبارزه با تجرید ایران از نظام مالی وبانکی جهانی که اتهام تروریسم وپولشویی در رأس آن قرار دارد.

تنها در این صورت است که مقاومت ضد تحریم به‌طور خودجوش از سطح جامعه مدنی فوران کرده و در انتخابات و در مقاومت هر روزه ودر تلاش ملی برای رونق تولید و…تجلی می‌یابد. سیاست کتمان وانکارگرایی واقعیت تحریم بزرگترین تجلی «خود تحریمی» است و باعث می‌شود تحریم‌ها نه به جانب تحریمگران که به جانب حاکمیت فرافکنی شود. رویکرد انکار گرایانه در قبال تحریم باعث محرومیت از یارگیری ایران درسطح افکار عمومی جهانی می‌شود.

همواره گفته می‌شود که سرمایه اجتماعی ما کاهش یافته است اما نمی‌گوییم چگونه می‌توان آن را افزود: اعتماد مهم‌ترین رکن سرمایه اجتماعی است. اعتماد در سطح اجتماعی در دل سازمان‌های مدنی تولید می‌شود. اعتماد در سطح مناسبات دولت-ملت با «دادن» یعنی با واگذار کردن و با اعتماد کردن به مردم تولید می‌شود. ما به ملت باوری نوین نیاز داریم که تحریم‌ها را پشت سربگذاریم. یعنی باید مقاومت بر ضد تحریم‌ها را به جامعه واگذار کنیم. جامعه را دور نزنیم وبه مردم نگوییم مردم ما بدون شما وبرای شما وبه نیابت از شما با تحریم‌ها مقابله می‌کنیم.

رخداد آبان وموج سواری امریکا برآن نشان داد که رویکرد انکار گرایانه در قبال تحریم‌ها منجر به پنهان شدن واقعیت تحریم نمی‌شود، منجر به فرافکنی مصائب برخاسته از تحریم به جانب حاکمیت می‌شود. یعنی آن رویکرد که می‌گوید اگر از واقعیت تحریم سخن بگوییم به دشمن «گرا» داده‌ایم، در عمل بدترین‌گرا را به دشمن می‌دهد که احساس کند تحریم‌ها نتیجه داده وموفق شده که جنایت تحریم را به مجاری انحرافی فرافکنی کند. کتمان حقیقت تحریم منجر به رفع تحریم نمی‌شود منجر به تبرئه امریکا از جنایت تحریم می‌شود.

ما نتوانستیم از پتانسیل انسانی تحریم ستیزی در جهان غرب به سود منافع ملی استفاده کنیم. به‌عنوان مثال بر زمینه‌های غیاب دانش تحریم شناسی بود که گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر علیه تحریم‌های امریکایی حتی جایگاهی در حاشیه توجه ما کسب نکرد.

اما نظام بازنمایی تحریم‌ها توسط امریکا به گونه‌ای است که سعی در تحریف سرشت ضد ایرانی تحریم‌ها دارد و تحریم‌ها را به شکل یک امر «ضد رژیم» و نه «ضد ایران» بازنمایی می‌کند. چگونه می‌توان پرده‌های این تحریف خشونت‌بار و فاحش را کنار زد بدون اینکه واقعیت تحریم‌ها بیان شود؟ عدم بیان واقعیت در مورد تحریم‌ها زمینه‌ای به دست تخریبگران ضد دولتی می‌دهد تا به تعبیر تلخ و طنز آلود رئیس جمهوری چنین القا کنند که «نه. امریکا ونتانیاهو خیلی هم بد نیستند و فقط دولت بد است.»

واقعیت این است که برخی جریان‌های تندرو در عمل از تحریم‌ها استقبال می‌کنند و این استقبال عملی گاه بیانی آشکار می‌یابد. روشن است که بدون اتخاذ «سیاست حقیقت درباره تحریم‌ها» دولت نمی‌تواند بر آن همدستی اعلام نشده میان تحریمگران و سوءاستفاده‌کنندگان از تحریم غلبه کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1398/09/23
چی را گفتین که اینو بگین. یه مشت دروغگو شدن مسئول
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1398/09/23
روحانی و جهانگیری که خودشون رو کشتن از بس گفتن تحریم رفت و دیگه تحریم نداریم. برجام آمد و تحریم رفت. خودشون گفتن همه چی اوکی شده. پس خودشون تدبیر غلط کردند که غلط کردند‌ حالا اقناع افکار عمومی؟ ...
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1398/09/23
به زبان ساده تر با مردم رو راست نبودید
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/09/23
علت تحريم شما هستيد ولي مردم ميسوزند
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1398/09/23
مسولین صبر می‌کنند اتفاقی بیفتد، تازه یادشان می‌آید که مردمی هم در این کشور هستند، و انسان هستند و مجبور به زنده ماندن، می‌خواهند با مردم صادق شوند، که یک هفته بعد یادشان می‌رود، و در موج بعدی شدیدتر، یادشان دوباره می‌آید که...
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1398/09/23
ما هی گفتیم ش ما دورغ گوهستید کتمان میکردید!حالا دیگه ازاعتراف گذشته
-
09:19 - 1398/09/23
خودشون میبرن ‌‌‌‌..خودشون میدوزند...وقتیکه کارارکارگذشته و خراب شده تازه یادشان میآدمردم هم هستن‌.
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1398/09/23
آقای ربیعی سخنگوی دولت وعده ها 7سال دیربیدارشدی ساعت خواب
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/09/23
خودتونید
شک نکنید
خودتونید
فکر نکن ملت فهیم نیستن و بقیه ماجرا......
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/09/23
ربیعی مامردم ایران مثل بقیه مردم دنیاآرامش ورفاه واقتصادخوب میخواهیم سیاست وسیاسی بازی کاردولت ودولتمردان است
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1398/09/23
ربیعی به نظرم آدم زحمت کش و راست گوییه
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/09/23
''''واقعیت های تحریم از طرف مسئولین به مردم گفته شده!!!! تحریم ها ما را خود کفامی کند'' باعث رشد اقتصادی '' باعث تلاش کارگران!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1398/09/23
هنوز زود است نگویید بهتر است بگذارید پنهان باشد
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1398/09/23
هنوز زود است نگویید بهتر است بگذارید پنهان باشد
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/09/23
کدوم مردم خودتونو.... کردین. مردمی وجود نداره شما به دزدیتون ادامه بدین خیالتون جمع ماهمه خوابیم
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/09/23
تو خودت و نوبخت باید جایزه ی نوبل دروغ پراکنی بگیرید
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1398/09/23
خیلی دیر گفتی ربیعی مگر این مردم که به شما رای دادن دشمن شما هستند چرا با ملت حرف نمیزنبد یافقط چخان بلدید بگید ما نمیدونیم بنزین گران شده صبح بیدار شدیم مثل مردم دیدیم بنزین گران شده شما دنبال گاو بودید یامسئول دولت وملت شریف ایران هستید برو عمو خودت خاک کن حناتون دیگه برای خودتان هم بی رنگ شده
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1398/09/23
حرفهای قشنگ میزنین ولی در عمل هیچ اعتقادی ندارین ...
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1398/09/23
خیلی چیزایی که نگفتین بی سوادا و دکترای تقلبی ها و چه گندهایی که نزدین و ایران رو برگردوندید به هزار سال پیش
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/09/23
نیازی به گفتنش نیست. مردم خب میدونن چه بلایی سرشون آوردین و دارین میارین. دیگه چیزی از این سرزمین باقی نذاشتین جز زمین سوخته
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1398/09/24
اینقدر به مردم فهیم ایران دروغ گفته اید که حد ندارد. تحریم ها فقط برای مردم است نه برای شما آقایان. الاغ زاده هایتان اون ور دنیا دارند کیف می کنند و با پول بیت المال و مردم لذت می برند بعد می گویید تحریم داریم. تحریم یعنی برای همه. یعنی حسن روحانی هم باید مثل ما مستاجر باشد. باید جهانگیری مثل ما باید شرمنده همسر و بچه هایش باشد. این یعنی عدالت در تحریم؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
روشن
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
شماهم طرفدارناحق هستیدچرانظرات وحرفای مردموچاپ نمیکنیداخه مردم به شمااطمینان میکنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج