مد جدید؛ کتاب را با کابینت هماهنگ کن
۹۳۹۰۳۵
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
۶۸۱۹
وقتی کتاب جزئی از دکوراسیون داخلی می‌شود
شاید شما هم شنیده باشید که این روز‌ها بازار کتاب‌های دکوری حسابی داغ است، آن هم دقیقاً زمانی که کتابخوان‌ها حسرت خرید یک جلد کتاب را می‌کشند. اگر از مشتری‌های پر و پا قرص اینستاگرام هستید، شاید دیده باشید که پرفالوئر‌ها یا به قول اینستاگرامی‌ها اینفلوئنسر‌ها وقتی می‌خواهند پز خانه و زندگی‌شان را بدهند، کتابخانه‌شان را به نمایش می‌گذارند.

روزنامه ایران: «صورتی هست؟ پنج تا صورتی بدین پنج تا هم آبی نفتی. سبز صابونی چطور؟» فکر می‌کنید این سؤال‌ها را مشتری چه مغازه‌ای می‌پرسد؟ فکر می‌کنید اینجا چه مغازه‌ای باشد؛ بوتیک یا فروشگاه نخ فرش؟ اشتباه می‌کنید، اینجا کتابفروشی است و این سؤال‌ها، سؤال‌های یک خریدار کتاب.

مد جدید؛ کتاب را با کابینت هماهنگ کن

شاید شما هم شنیده باشید که این روزها بازار کتاب‌های دکوری حسابی داغ است، آن هم دقیقاً زمانی که کتابخوان‌ها حسرت خرید یک جلد کتاب را می‌کشند. اگر از مشتری‌های پر و پا قرص اینستاگرام هستید، شاید دیده باشید که پرفالوئرها یا به قول اینستاگرامی‌ها اینفلوئنسرها وقتی می‌خواهند پز خانه و زندگی‌شان را بدهند، کتابخانه‌شان را به نمایش می‌گذارند. البته پز دادن با دکوراسیون کتاب، قصه‌ای قدیمی است ولی خب هرچیزی که گران می‌شود، دوباره جای خود را در قلب‌ها باز می‌کند؛ قلب آنهایی که حسرتش را می‌کشند و قلب آنهایی که می‌توانند با آن پز بدهند.

فروشندگان کتاب در میدان انقلاب هم تأکید می‌کنند که این روزها کتابخانه درست کردن و دیزاین خانه با کتاب بدجوری مد شده. کتابخانه‌هایی که هم نشان دهنده فرهیختگی صاحبخانه است هم به در و دیوار رنگ و جلا می‌دهد. یکی از کتابفروش‌ها همان طور که دارد یکی از قفسه‌ها را مرتب می‌کند، می‌گوید: «بدا به حال ما که فرهیختگی هم در کشورمان یکجور مد شده.»یکی از دستفروش‌های کتاب خیابان انقلاب به من پیشنهاد می‌دهد اگر دنبال کتاب دکوری هستم، بهتر است به آقای... سر بزنم. او برای هر کتاب 15 تا 17 هزار تومان می‌گیرد و رنگ کتاب دلخواهم را خیلی خوب درمی‌آورد. می‌گوید تو که داخل کتاب برایت مهم نیست، رنگ را انتخاب کن و با خیال راحت برو.

آقای... که در زیرزمین یک پاساژ کار می‌کند، تعدادی کتاب شیمی نشانم می‌دهد و می‌گوید: «خانمی آمد و همه کتاب‌های مورد نیازش را از همین کتاب‌های شیمی زد. بهتر از این است که توی کتابت خالی باشد.» شنیده بودم کتاب‌های دکوری از جنس ام دی اف یا مقوای تو خالی هم از چین وارد می‌شود و به گفته کتابفروش‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن به فروش می‌رسد اما آقای صاحب کتابفروشی می‌گوید از این کتاب‌ها ندارد. یعنی اگر دنبال این جور کتاب‌ها هستم باید اطراف بازار تهران دنبالش بگردم نه میدان انقلاب. به هرحال کلاس میدان انقلاب بالاتر است و اینجا کتاب واقعی دست مشتری می‌دهند. حالا اگر مشتری می‌خواهد با آن اُپن آشپزخانه یا اصلاً تختخواب بسازد، به خودشان مربوط است؛ هرچند اینجا هم هستند کارشناسانی که حسابی مشاوره بدهند.

مسئول فروش یکی از کتابفروشی‌های معروف خیابان انقلاب می‌گوید: «خیلی‌ها که کتاب‌های این مدلی می‌خرند، طراح دکوراسیون هستند و این روزها هم کتابخانه برای دکوراسیون داخلی بشدت مد شده. من خیلی مشتری دارم که می پرسند کتاب صورتی داری؟ کتاب آبی داری؟ سبز صابونی داری؟ اصلاً هم محتوا برایشان مهم نیست. بعضی‌ هم که می‌خواهند برای یک جای دولتی کتاب تهیه کنند باز همین مدلی کتاب می‌خرند. مثلاً می‌خواهند پشت میز مدیرعامل‌شان یک تعداد کتاب باشد. همین چند روز پیش یکی آمد و یک سری کتاب تقاضا کرد.»

شنیده‌ام بعضی هم برای تهیه کتاب دکوری سراغ دست دومی‌ها می‌روند که این فروشنده درباره آن می‌گوید: «کتاب دست دوم آن شکل و زیبایی را ندارد و معمولاً آنهایی که دنبال کتاب دکوری هستند، شکلش برایشان مهم است برای همین هم کتاب‌های افستی توی بازار خیلی زیاد شده.»

آقایی که کمی آن سوتر ایستاده و خودش را صاحب نشر معرفی می‌کند، می‌گوید: «تازه خبر نداری خیلی‌ها کتاب زبان‌های این مدلی می‌خرند که بگویند خیلی فرهیخته‌اند. برای همین هم کتاب‌های انگلیسی افستی این روزها خیلی مد شده. الان هر کتاب انگلیسی اصل حدود هفت یورو است و اگر بخواهید آنقدر پول بدهید که یک کتاب چاپ اصلی داشته باشید حدود 200 هزار تومان باید خرج کنید. خب این کار را نمی‌کنند و افست انگلیسی را به قیمت 20 تا 30 هزار تومان می‌خرند. من مطمئنم این کتاب‌ها را نمی‌خوانند و فقط با آنها پز می‌دهند و عکس می‌گیرند و از این جور کارها.»

یکی ازمشتری‌ها حرف‌هایمان را می‌شنود و می‌گوید: «ای آقا کجای کاری؟ آدم سراغ دارم که روزنامه به زبان انگلیسی، صبح به صبح می‌گذارد روی میز کارش که پز بدهد، درحالی که یک کلمه هم انگلیسی بلد نیست. حالا آدم‌هایی که توی خانه‌شان الکی کتاب می‌گذارند، جای خود دارد. باور کنید رفتم خانه یکی از اقوام جدید دیدم کلی کتاب دارد، پرسیدم کدام یکی را خوانده‌. کلی هم کتاب درست و حسابی داشت. راحت جواب داد تزئینی است! خیلی راحت و بدون خجالت. قبلاً آدم‌ها خجالت می‌کشیدند کتاب را دکور ببینند یا بگویند فلان کتاب را نخوانده‌ام.»

یکی از کتابفروش‌های میدان انقلاب کتاب‌های نفیس شعر شاعران بزرگ پارسی را عرضه می‌کند از همان کتاب‌های نفیسی که حتماً شما هم آن را در کتابخانه خیلی‌ها دیده‌اید. صاحب کتابفروشی می‌گوید « قبلاً خیلی‌ها این کتاب‌های نفیس را به عنوان کتاب دکوری می‌خریدند اما این روزها آنقدر قیمت‌شان بالا رفته که کمتر خریدار این مدلی دارند.

یکی از کتابفروش‌ها که حسابی از بازار نشر کتاب ناامید است، می‌گوید: کلاً فروش کتاب این روزها کم شده، کسی که آب و نان ندارد که کتاب نمی‌خرد. کتاب‌های پرفروش را افست می‌کنند و می‌فروشند و این طوری به ناشرها لطمه می‌زنند. حالا بگذار در این بازار شلم شوربا یک عده هم کتاب را بخاطر جلدش بخرند به خاطر قیمت، شکل، سایز یا رنگش. بگذار کتابخانه‌شان را قشنگ‌تر کنند و عکس‌های آنچنانی برای اینستاگرام‌شان بگیرند، به کجا برمی‌خورد؟ بخرید ما که حسود نیستیم 10 جلد آبی نفتی برای بغل دراور، 12 تا هم زرد قناری برای کنار آباژور.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/09/23
خیلی عقبی، n س

ال مد شده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج