بحث و جدل بر سر استعفای روحانی ادامه دارد
۹۳۹۳۳۵
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۸
۱۴۹۴۹ 
ایده «استعفای حسن روحانی» که در روز‌های اخیر از سوی عباس عبدی تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح‌طلب مطرح شده با واکنش‌ چهره های اصولگرا و اصلاح طلب رو به رو شده است.

برترین‌ها: ایده «استعفای حسن روحانی» که در روز‌های اخیر از سوی عباس عبدی تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح‌طلب مطرح شده با واکنش‌ چهره های اصولگرا و اصلاح طلب رو به رو شده است.

عباس عبدی چندی پیش در یادداشتی در روزنامه اعتماد با اشاره به بالا گرفتن سطح تنش‌های سیاسی در کشور به بررسی راهکار‌های خروج از این وضعیت پرداخت و نهایتا به این نتیجه رسید راه درست برای خروج از بحران موجود برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است. 

موضع متفاوت کیهان درباره طرح استعفای روحانی

این فعال سیاسی پس از طرح این پیشنهاد به بیان جزییات آن پرداخت گفت:

* مسئله اصلی این است که لازمه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، "عزل"، "استیضاح" و یا "استعفای" روحانی است. عبدی می‌گوید برخی وزرای دولت نیز به این نتیجه رسیده اند"که با ادامه این حد از تنش دیگر، کاری نمی‌شود کرد. شنیده‌ام که معاون اول رئیس‌جمهور هم، کم‌وبیش به چنین فکری رسیده است."

* ایده برگزاری انتخابات زود هنگام با ایده خروج از حاکمیت در دوران اصلاحات تفاوت دارد. چرا که خروج از حاکمیت ایده‌ای تهاجمی بود، اما در شرایط کنونی ادامه این وضع، اصلاً به نفع هیچ‌کس نیست." چرا که "دولت دیگر قادر نیست هیچ تصمیمی بگیرد؛ مگر تصمیمات بسیار خرد که هیچ دردی را دوا نمی‌کند.

* رییس جمهور می‌تواند استعفا دهد و کنار برود و بعد، تصمیم بگیرند انتخابات زودرس برگزار کنند. البته، در اصل ۱۳۱ قانون اساسی هست که مقام رهبری می‌توانند کسی را به عنوان رییس جمهور معرفی کنند تا زمانی که انتخابات مجدد برگزار شود. معاون اول هم همزمان استعفا دهد تا شایبه دیگری پیش نیاید. این راه هم وجود دارد. فکر نمی‌کنم این پیشنهاد، مشکل حقوقی داشته باشد. با استعفای روحانی هیچ تضمینی برای بهبود اوضاع وجود ندارد بحث این است که از این وضعیتی که به هیچ وجه قابل دفاع نیست، عبور کنیم.

موضع متفاوت کیهان درباره طرح استعفای روحانی

البته پیشنهاد عباس عبدی پیشتر توسط سعید حجاریان دیگر سیاستمدار اصلاح طلب مطرح شده بود. حجاریان با اشاره به اینکه در کشور حاکمیت دو گانه وجود دارد، معتقد است شاید «پایان دادن به این معضل، از معبر استعفای رئیس جمهور و برگزاری همزمان دو انتخابات در اسفندماه سال جاری بگذرد تا نتیجتاً، مجلس و دولتی همسو با رؤسای همسوتر بر مصدر امور قرار بگیرند.»

پیشنهاد عباس عبدی با واکنش‌ چهره‌های سیاسی و رسانه‌ها روبه رو شده که در ادامه می‌خوانید: 

سید نظام موسوی، فعال رسانه‌ای اصولگرا: «استعفای مقامات سیاسی عموماً دو دلیل دارد: یا بدلیل ناتوانی در انجام وظایف است یا محدودیت اختیارات. اختیارات آقای روحانی بویژه در حوزه‌های اقتصادی و سیاست خارجی تقریبا از همه روسای جمهور قبلی بیشتر بوده و هست. پس طرح استعفای روحانی از جانب برخی همپیمانان سیاسی او چه دلیلی دارد؟»

رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات: «درست است که از روحانی ناراحتیم و به او انتقاد داریم و حتی بعضی از رای به او پشیمانیم، اما این دلیل همراهی ما با اقتدارگرایان حاکم بر دولت موازی پنهان نمیشود، اتفاقا زاویه ما با روحانی به دلیل سکوت و گاه همراهی او با آن اردوگاه و تخلف از وعده مقابله با آنان است.»

سید یاسر جبرئیلی؛ فعال سیاسی اصولگرا: «از کسی که همه سرمایه اجتماعی خود را باخته باشد، انتحار سیاسی بعید نیست. به نظر من استعفا اسم رمز یک انتحار در آینده نزدیک است.»

صادق زیباکلام؛ فعال سیاسی اصلاح طلب: به عقیده من با برگزاری انتخابات زودرس شرایط عوض نخواهد شد. به اعتقاد بنده در اسفندماه تندروترین مجلس بعد از انقلاب تشکیل می‌شود و اگر انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار شود، فردی تندرو‌تر از احمدی نژاد و قالیباف رئیس جمهور خواهد شد.

روزنامه کیهان هم با پیشنهاد استعفای رئیس جمهور مخالفت کرد و نوشت: طی روزهای اخیر و به ویژه پس از ماجرای افزایش ناگهانی و بی‌برنامه قیمت سوخت که به بهانه آشوب‌ها و اغتشاشات در شهرهای مختلف کشور تبدیل شد، طیف موسوم به اصلاح‌طلب بار دیگر پروژه استعفای روحانی را کلید زده‌اند.

اکبر ترکان از چهره های نزدیک به روحانی: پیشنهاداستعفای روحانی، پیشنهاد «تندروها و کارشناسان دوروزه» است.

گنجی مدیر مسئول روزنامه «جوان»: «استعفای روحانی مطالبه انقلابیون نیست.اگر مردم رای دهنده به مزایا و معایب دولت ناشی از رای خود برسند در انتخاب بعدی ریل را عوض می کنند.تغییر مردم سالاری باید این گونه محقق شود.انقلابیون به دنبال قهرمان سازی از بازندگان نیستند.علت اصرار همراهان روحانی بر استعفا فاصله گذاری تصنعی است.

عبدالله ناصری؛ چهره اصلاح طلب: به صراحت می‌گویم که اکنون برگرداندن قیمت بنزین هم نمی‌تواند شوک بزرگی که به جامعه وارد شده است را رفع کند و فقط استعفای روحانی می‌تواند قدری جامعه را آرام کند و زمینه اصلاح امور را ایجاد کند.

در سال‌های گذشته نیز در مقاطع مختلف این مبحث مطرح می‌شد. به ویژه در سال ۹۶ پس از اعتراضات دی ماه این موضوع بیشتر از جانب رسانه‌های اصولگرا مورد توجه قرار گرفت. اما در آن مقطع روحانی با قاطعیت اعلام کرد که استعفا نخواهد دارد در درون حاکمیت نیز مخالفت‌هایی با این ایده صورت گرفت.

اما حالا اوضاع با سال ۹۶ تفاوت‌های زیادی دارد. دولت دوم روحانی عملا شکست خورده است. اَبَر پروژه این دولت یعنی" برجام" نفس‌های آخرش را می‌کشد و راهکار‌های اقتصادی دولت نیز به نتیجه نرسیده است. فشار خارجی نیز در اوج خود قرار دارد. از همه مهمتر نارضایتی مردم از عملکرد دولت است به گونه‌ای که حتی عده‌ای می‌گویند روحانی حالا منفورترین سیاستمدار تاریخ پس از انقلاب است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1398/09/24
خوب روحانی و اصلاح طلب ها برن به جاش اصولگرایان بیان سر کار ببینیم چه گلی به سر ملت میزنن
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
همشون یه کرباسن. سرکاری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
اصولگراها که زمان احمدی نژاد قدرت داشتند چه گلی زدند که حالا بزنن؟ هنوز نفهمیدیم که مشکل افراد نیست ، مشکل اصلاح طلب یا اصولگرا نیست.
Iran, Islamic Republic of
07:54 - 1398/09/24
کیهان خیلی ساده حرف میزنه من نمیدونم چرا یه عده حرفاشو متوجه نمیشن!! ...
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1398/09/24
بیش از۹۰درصدمیگن استعفابدشمامیوین نه یعنسی چی بامردم نیستین مگه دنبال نابودی کامل هستین که دارمیش
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
بنویس بابا آب داد.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
با این کارها مشکل حل نمیشه ، حالا می‌بینیم یکی دیگه هم میاد همین میشه
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1398/09/24
روزنامه وابسته و قلم به مزد کیهان را مردم نمی خرند و برای شیشه تمیز کردن ماشین ها استفاده می‌شود.
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1398/09/24
حسین جون ، دیگه حنات رنگی نداره ، همه میشناسنت ...
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1398/09/24
مگه بود و نبود روحانی فرقی برای مردم بدبخت داره ؟
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1398/09/24
خیالت راحت تا روحانی مملکتوویران نکنه و همه ازگرسنگی بمیریم نمیره
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1398/09/24
عجب گیهان این هم از مادر عروس شما که چندین ساله دارید دولت را می کوبید پس چی شد خوب بزار انجام بدن
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1398/09/24
أحسنت برای چنین تحلیلی
درود بر شما
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/09/24
چقدر تحلیل های کیهان آبکی شده ...قیاس مع الفارق ...
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1398/09/24
کیهان همینه خودش مخالف روحانی بود ...
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1398/09/24
روحانی هم مثل کیهان احمدی نژاد بقیه شون
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1398/09/24
اگر استعفا بده کسی را نداره دربارش مطلب بنویس! انتقاد یا حمله کنه یکی از سوژه هاش وازدست میده، تا حالا آسمان ریسمان می بافتند که استعفا بده حالا چی شده مخالفت می کنند!؟دم خروس باور کنیم یا قسم... آقایان دراین شش سال هرچه که از دستشون اومد کوتاهی نکردند. سیاست یک بام دو هوا...
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/09/24
اگه مطمئن هستید بارفتن روحانی کارا درست میشه . ارز میاد رو هزار تومن پراید میشه پنج ملیون تورم و گرانی ریشه کن میشه . خوب زودتر این کارو بکنید . اما اگه نمیدونید و شک دارید . خوب مگه مرض دارید جامعه روبا این حرفا ملتهب میکنید.
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1398/09/24
والا بر یا بمون به حال ما فقیر فقرا هیچ کم زیاد ندار
کیه حرف ملت بد بخت گوش میده
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/09/24
تروخدا روحانی جان بچت اگه میخونی استعفا بده برو
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/09/24
این دروغگوی بزرگ را زودتر استیضاح کنید که مردم را نابود کرده خاک تو سرشون با دولتشون روز بروز بدتر داره میشه
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/09/24
روحانی راهیچ کس نمیتاند برکنار کند.چون بدون اجازه که اب نمیخورد.واقتدار وسواد سیاست هم که نمی داند.بزارین بره ژاپن وبببنه شاید درست بشه.
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1398/09/24
دعای ملت انشاالله برکناری ایشان است
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1398/09/25
یعنی روحانی اینقدر درک را ندارد خودش تصمیم بگیرد و البته فرا ر به جلو را همه بلدند؟ـ ما که سیاسی نبودیم قبل انتخابات گفتیم از دست اصلاح طلبان در راسش روحانی و دارو دسته هاشمی کار بر نمی آید؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج