احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر
۹۴۰۲۶۰
۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
۱۰۱۰۸ 
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر خبر داد و گفت: بازارهای صادراتی به سه کشور محدود شده است.

خبرگزاری مهر: عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در نشست با فعالان اقتصادی که عصر امروز ۲۶ آذر ۹۸ برگزار شد، با اشاره به اینکه بازارهای صادراتی ما روز به روز محدودتر می‌شود، اظهار داشت: بازارهای ما هر روز خلاصه شده و هم اکنون، تقریبا اروپا را از دست داده ایم و عمده صادرات کشور به عراق، افغانستان و آذربایجان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه چقدر قبول داریم صادرات را با اتفاقات داخلی تفکیک کنیم، گفت: صادرات مبنای توسعه بوده و جریانی برای انتقال تکنولوژی به شمار می‌رود؛ یعنی کانالی است که در آن با فضاهای جدید کشاورزی آشنا می شویم؛ از همه مهمتر صادرات به تولید نظم می دهد؛ چون امری است که هم به نفع تولید کننده و هم صادر کننده است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه موافق هستم که موانع صادرات را بررسی و رفع کنیم، افزود: در این زمینه باید به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه چه کالایی را از چه مناطقی و با چه حجم مصرف آبی باید صادر کنیم؛ مثلا آیا صادرات گوشت قرمز با شرایط آب کشور باید مورد حمایت قرار بگیرد؛ در حالی که تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز ۱۵ تن آب مصرف می کند.

کشاورز با اشاره به اینکه تولید هر کیلوگرم گوجه فرهنگی در تابستان ۶ متر مکعب آب مصرف می کند، گفت: این عدد در پاییز به ۳ متر مکعب کاهش می یابد و به همین جهت ما تفاهم کردیم که از کشت این محصول در پائیز حمایت کنیم.

وی تصریح کرد: بنابراین صادرات باید با توجه به شرایط موجود و بحث آب جهت دار شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به در این وزارتخانه یک آدم اقتصادی نیست و همه فکر می کنند که کشاورزی چی ها باید وزارت جهاد را اداره کنند، گفت: تولید یک امر بسیار جزئی است و لازم است که متخصصان اقتصادی کنار ما قرار بگیرد در غیر این صورت نمی توانیم رقابت کنیم و فقط با یکدیگر دعوا می کنیم.

کشاورز تصریح کرد: همه امور تصدی گری باید به بخش خصوصی واگذار شود و حتی بخشی از امور حاکمیتی نیز به اعتقاد بنده قابلیت انتقال دارد. دنیا کشاورزی را با بزرگ شدن دولت پیش نبرده و دولت باید در این حوزه مختصر شود. مسئولیت ها را باید به فعالان بخش خصوصی بدهیم و آنها نیز باید مسئولیت پذیر و پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه میزان کود مصرفی کشور حدود ۲.۷ میلیون تن است، ادامه داد: تنها حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن از این میزان وارد می‌شود که با توجه به شرایط ایجاد شده این مقدار نیز به تدریج داخلی خواهد شد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نفع بخش است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اگر بتوانیم قیمت محصولات را روانتر و آزادتر کنیم، می توانیم یارانه را حذف کنیم، گفت: تا زمانی که کالایی یارانه ای است دولت باید در بازار آن حضور داشته باشد و این مسئله خارج از اختیار ما است.

کشاورز با اشاره به اینکه دلمان می خواهد ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، گفت: این امر بسیار به نفع بخش است چرا که مسائل شفاف می‌شود اما به عنوان یک عضو دولت نمی توانم این را مد نظر قرار ندهم که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده ای مثل ذرت، قیمت مرغ به حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان افزایش می یابد.

وی گفت: آیا ما توانستیم در بحث بنزین این مسئله را کنترل کنیم؛ در حالی که مصرف کنندگان بنزین از مرغ کمتر هستند، مردم الان نمی توانند گوشت قرمز مصرف کنند و بیشتر از مرغ استفاده می کنند. آیا ما باید مرغ را هم از آنان بگیریم. بنابراین نمی توانیم فقط به فکر تولید کننده باشیم و باید مراقب مصرف کننده هم باشیم چون اگر تقاضا نباشد تولید هم سرکوب می‌شود.

ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شکر حذف می‌شود

کشاورز با بیان اینکه سال گذشته تلاش کردیم هر چه می توانیم واردات کالاهای نهایی را با ارز نیمایی انجام دهیم، گفت: کالاهایی مانند چای، گوشت قرمز، کره و حبوبات شامل این طرح شده اند واین پیشنهاددرباره شکر و برنج هم به دولت داده ایم. فکر می کنم درباره شکر این امر پذیرفته شود؛ اما درباره برنج باید با وزارت صمت رایزنی هایی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از برخی کالاها مانند چای و گوشت قرمز منجر به پائین آمدن قیمت آنها در بازار شد، افزود: درباره کالاهای واسطه به دلیل اینکه به قیمت تمام شده محصول نهایی گره خورده است نمی توانیم این کاررا به راحتی انجام دهیم. مثلا اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی را از واردات جو حذف کنیم قیمت آن به بالای سه هزار تومان می رسد. یا درباره گندم قیمت به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رسید. آیا می توانیم این کالاها را با قیمت مذکور بخریم؟ و آیا فکر می کنیم که قیمت نان و سایر فرآورده ها چقدر افزایش پیدا می کند.

کشاورز با بیان اینکه در مسابقه قیمت همه بازنده هستند، گفت: بنابراین در بخش کشاورزی باید به گونه ای حرکت کنیم که این مسئله به حداقل برسد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بازارهای صادراتی محصولات کشاورزی کشور روز به روز محدود می‌شود، از احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر خبر داد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1398/09/26
به شکر هم یارانه می‌دهند؟
برای همینه که اینقدر دیابتی داریم
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1398/09/26
غلط اضافی ادامه داره
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/09/26
زیاد به مخ تون فشارنیاورید ببینید چی به نفع مردم میشه ایجور فشاراوردن به مخ تون که چی به نفع شماست غلطه ضمنا تاحالا که تحریم نبودیم چه غلطی کردین که موقع تحریم دیگه معلومه چه گندی میزنیداستاد!!!
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1398/09/26
چه خبره مرغ میخوای بکنی ۲۸هزار تومان اینم از افاضات ایشون که میخواد ارز شکرحذف کنه سال بعد یک جنگ دیگه درراه شکر ومرغ دراینجا چه ربطی به هم دارن
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1398/09/26
فقط بکم خاک بر سرتون کشور رو به کند کشیدین از امپراطوری پارس و مردمش مشتی مردم خار و ذلیل و فقیر باقی مونده دریغ است ایران که ویران شود
United Arab Emirates
18:36 - 1398/09/26
'''''' پس با این حساب و اطلاع رسانی آقایان ''' باید منتظر افزایش قیمت شکر بالاتر از ۱۰هزار تومان شویم!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1398/09/26
آفرین تازه واردعزیز،ازفرداواسه نیم کیلوشکربایدده تاسوپری بریم،احتکارشکرشروع شد،اینویکی توجیه کنه اینجاایرانه،ماهم ایرانی،صف شکرعشقه
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1398/09/26
ولي مسوولين همچنان مي تونن شكر بخورن
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1398/09/26
بجاش با ارز ۴۲۰۰تومانی غذآی سگ و گربه وارد میکنن
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1398/09/26
خدا مرگت بده دولت تبخیر امید !؟
الهی شرت از سر ملت یکجا کم‌بشه با دارو دسته ات
France
01:18 - 1398/09/27
این ها فکر جیب خودشونند نه ملت .
Iran, Islamic Republic of
06:43 - 1398/09/27
به درک حذف بشه همینجوریشم شکر تو بازار کمتر از ۸ تومن نیست .یعنی دو برابر ارز ....
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/09/27
شماکه مردم رانابودکردین اینم حذف کنید؟؟؟؟
-
10:22 - 1398/09/29
شکر 3 کیلویی امروز خریدم 18 هزار تومان از این هم بیشتر میشه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج