قرقاش: مذاکرات با قطر رو به عقب است
۹۴۲۳۰۱
۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
۱۱۳۹۲ 
وزیر مشاور در امور خارجه امارات روند حل بحران خلیج فارس و مذاکرات میان عربستان و قطر را «یک گام به جلو، دوگام به عقب» توصیف کرد.

خبرگزاری فارس: وزیر مشاور در امور خارجه امارات عربی متحده در توصیف تحولات مربوط به حل بحران قطر آن را «یک گام به جلو، دو گام به عقب» توصیف کرد.

«انور قرقاش» امروز در صفحه توئیتر خود نوشت: «یک مهمان خارجی درباره تحولات مربوط به بحران قطر پرسید و من به او جواب دادم "آن را یک گام به جلو، دو گام به عقب توصیف می‌کنم".»

به گزارش وبگاه خبری «اسپوتنیک»، وزیر اماراتی افزود: «مشکل در این نهفته است که سرسخت‌ترین دشمن قطر، خود قطر است.»

رایزنی‌ میان عربستان و قطر برای حل بحران شورای همکاری خلیج فارس از دو سال پیش کماکان جریان دارد. شاه سعودی هم از امیر قطر برای حضور در چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که نوزدهم آذر ماه در ریاض برگزار شد، دعوت کرد، اما امیر قطر سفری نه چندان مهم به کشور آفریقایی رواندا را به اجلاس ریاض که برای حل بحران قطر امید زیادی به آن بسته شده بود، ترجیح داد و به نمایندگی از خود، «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر کشور قطر را راهی اجلاس ریاض کرد.

قرقاش: مذاکرات با قطر رو به عقب است

عربستان، مصر، امارات و بحرین از حدود دو سال پیش روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ۱۳ شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس را از برای از سرگیری این روابط تعیین کردند.

در عین حال برخی کارشناسان مسائل حوزه خلیج فارس معتقدند، امیر قطر همچنان به عربستان بی‌اعتماد است و تا وقتی که ریاض به دنبال تحمیل سیاست‌های خود بر دوحه باشد امکان ندارد، اختلافات عربستان و قطر پایان پذیرد.

قطر طی هفته‌های گذشته هم از جدی‌تر شدن مذاکرات خود با عربستان برای پایان دادن به بحران خلیج فارس خبر داد، با این حال «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر به تازگی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفته است: «هنوز زود است از پیشرفت واقعی در گفت‌وگو با عربستان بگوییم.»

برچسب ها: