واکنش کدخدایی به توئیت پمپئو
۹۴۶۶۳۸
۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
۱۲۸۳ 
سخنگوی شورای نگهبان گفت: با گسترش فضای مجازی و روش‌های تبلیغات، همه هر روز تبلیغات می‌کنند و ما هم مرتب تذکر می‌دهیم، حتی به صداوسیما که این آقایانی را که در برنامه‌هایتان می‌آورید داوطلب انتخابات هستند.

تسنیم نوشت: سخنگوی شورای نگهبان گفت: با گسترش فضای مجازی و روش‌های تبلیغات، همه هر روز تبلیغات می‌کنند و ما هم مرتب تذکر می‌دهیم، حتی به صداوسیما که این آقایانی را که در برنامه‌هایتان می‌آورید داوطلب انتخابات هستند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در همایش دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در مجتمع فرهنگی دانشجویی ۱۳ آبان (لانه جاسوسی سابق آمریکا) برگزار شد، گفت: یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، بالاخص شهدای پرستار را که با جانفشانی در راه شکل‌گیری و استمرار نظام انقلاب اسلامی گام برداشته و با تقدیم جان خود، نهال انقلاب اسلامی را آبیاری کرده‌اند تا به درخت تنومند تبدیل شود، گرامی می‌داریم.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفت: در دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات که با همت اداره کل انتخابات برگزار شده است، آموزش‌های لازم در حوزه‌های مختلف نظارت بر انتخابات ارائه می‌شود تا امر حفاظت از آراء مردم که بر دوش یکایک شما است، به نحو مطلوب و قانونی انجام شود. دقت شما در اجرای صحیح قانون علاوه بر اینکه می‌تواند به سلامت انتخابات کمک شایانی کند، از اختلافات احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات تأکید کرد: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران یک امر تشریفاتی و شکلی نیست؛ یعنی امری نیست که فقط با برگزاری آن از خودمان رفع تکلیف بکنیم و بگوییم که یک انتخاباتی هم برگزار شد.

وی با بیان اینکه اصل اول در برگزاری انتخابات، بحث سلامت انتخابات است، گفت: تضمین سلامت انتخابات از وظایف ناظران است و ناظران در حیطه وظایف محوله - در هر شعبه و یا در هر جایی که وظیفه نظارت به او سپرده شده است - باید با رعایت موازین قانونی، نظارت کامل و جامعی داشته باشند تا مبادا خدشه‌ای به انتخابات وارد شود.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: اگر انتخابات بدون ناظر، داور و حَکم برگزار شود، اختلافات به‌وجود آمده لاینحل باقی خواهد ماند و هرکسی می‌تواند مدعی برنده بودن در انتخابات باشد، لذا وجود داور و حَکمی که رأی او قاطع دعوا و فصل‌الخطاب باشد، لازم است؛ اگر این مسئله را برای میادین ورزشی مانند فوتبال مثال بزنیم این است که رأی داور برای خطایی که کارت زرد و یا قرمز می‌دهد، فصل‌الخطاب است و نمی‌توان بالای آن حرفی زد، چرا که اگر رأی داور قاطع و فصل‌الخطاب نباشد، مسابقه فوتبال به هم خواهد ریخت.

وی با بیان اینکه وجود داور، ناظر و حکم برای سلامت انتخابات لازم است، گفت: در همه کشورها نهادهایی برای تضمین سلامت انتخابات وجود دارد، مثلاً در برخی کشورها نهاد قضایی مثل دیوان‌عالی کشور وجود دارد و در برخی کشورهای دیگر مانند کشور ما نهاد غیرقضایی وجود دارد.

کدخدایی با اشاره به هجمه‌های وارده در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان گفت: متأسفانه این هجمه‌ها که از داخل و خارج مطرح می‌شود، حرف بی‌پایه و اساسی است؛ چرا که اگر نظارت مؤثر وجود نداشته باشد، اصلاً رقابت هم مفهومی نخواهد داشت و رقابت را نمی‌توان استمرار بخشید.

وی افزود: این موضوع که نظارت استصوابی باعث ریزش آراء و عدم مشارکت شده است، حرف دشمنان نظام است و اصلاً حرف درست و صحیحی نیست، اما متأسفانه برخی افراد داخلی ناآگاه هم به آن می‌دمند؛ اخیراً نیز یک نظرسنجی که توسط یک دستگاه دولتی به منظور ارزیابی تأثیر عوامل مختلف در میزان مشارکت در انتخابات انجام شده، نشان می‌دهد بالاترین تأثیر در مشارکت مردم را «وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم» با ۴۷ درصد دارد و عوامل دیگر مانند «وعده‌هایی که مسئولان می‌دهند و عمل نمی‌کنند» و «بدرفتاری‌هایی که برخی مسئولان دارند» نیز بالاترین تأثیرها را دارد، اما «بررسی صلاحیت‌ها» (نظارت استصوابی) فقط و فقط چهار دهم درصد تأثیر را نشان می‌دهد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به توئیت پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت: انتخابات که هنوز شروع نشده، بحث تقلب و دستکاری در انتخابات را مطرح می‌کند، به خاطر اینکه می‌داند دموکراسی و انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، دموکراسی و انتخابات واقعی است و مردم ایران اسلامی با جان و دل در انتخابات شرکت می‌کنند.

کدخدایی افزود: پمپئو جواب بدهد که در آمریکا برای انتخابات هر دو مجلس چند نفر ثبت‌نام می‌کنند؟ یا برای انتخابات ریاست‌جمهوری چند نفر رقابت می‌کنند؟ آیا برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۲۰۰ نفر را داشته‌اید که ثبت‌نام کرده باشند و یا برای انتخابات مجلس، ۱۶ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند؟ لذا تأیید نشدن تعدادی از این ثبت‌نام‌کنندگان را بهانه‌ای برای دستکاری انتخابات مطرح می‌کنند و اینگونه می‌خواهند مردم‌سالاری واقعی ایران اسلامی را خدشه‌دار نشان بدهند که البته این دروغ‌ها را مردم باور نکرده و نمی‌کنند.

کدخدایی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان از نظارت استصوابی کوتاه بیاید تا مشارکت در انتخابات بیشتر شود، حرفی بی‌مبنا و خلاف تکالیف قانونی شورای نگهبان است.

کدخدایی تأکید کرد: در شورای نگهبان پرونده هر داوطلبی به دقت بررسی می‌شود تا اگر داوطلب حقی دارد، تأمین شود؛ لذا جدای از حساب و کتاب آن دنیا که همه باید روزی در محضر باری‌تعالی پاسخگو باشیم، در همین دنیا نیز ما موظفیم که حقوق همه افراد را مدنظر قرار دهیم، همه این کارها می‌شود که حقوق داوطلبان تأمین شود، اما اینطور نیست که بگوییم پس همه داوطلبان باید تأیید شوند؛ به‌ عنوان مثال فردی عضو گروه "پژاک" است و با لباس "پژاک" و اسلحه هم عکس دارد و به این مسئله نیز افتخار می‌کند، حالا برای داوطلبی در انتخابات ثبت‌نام کرده است، آیا این فرد باید تأیید شود؟

وی افزود: از آقای پمپئو باید پرسید آیا در آمریکا اجازه می‌دهند فردی به‌ عنوان یک گروه تروریستی ثبت‌نام کند؟ یا آقایی که سوابق قمه‌کشی دارد و مرتکب قتل عمد نیز شده، برای انتخابات ثبت‌نام کند؟ معتقدیم اگر نظارت نباشد چنین افرادی ممکن است با تبلیغات خوب، مردم را فریب دهند و به مجلس راه پیدا کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بر اصل دوم که بی‌طرفی شورای نگهبان است، تأکید و خاطرنشان کرد: تأکید ما همیشه بر این بوده که شورای نگهبان بی‌طرف است و برای ما تفاوتی ندارد افراد با چه رنگ و اظهارنظری برنده انتخابات می‌شوند؛ لذا برنده شدن زید و عمرو در انتخابات برای ما فرقی نمی‌کند، کسی که شرایط قانونی را دارد و صلاحیتش مورد تأیید واقع شده است، حق دارد به عنوان نامزد انتخابات، انتخاب شود.

کدخدایی تأکید کرد: قطعاً برای شما نیز به عنوان ناظرین انتخابات باید همینطور باشد و نباید هیچ‌گونه طرفداری از کسی کنید و ما این را بارها با صدای بلند فریاد زده‌ایم که شورای نگهبان بی‌طرف است و نتیجه آن را هم بارها در انتخابات مختلف مجلس و ریاست‌جمهوری دیده‌اید.

وی خاطرنشان کرد: روزی خبرنگار فرانسوی به من گفت که شما جانبداری از یک جناح می‌کنید، به او گفتم شما نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را در نظر بگیرید چه کسانی انتخاب شدند؟ در این دو دوره اخیر و یا در دهه هفتاد دولتی که وجود داشت متعلق به چه گروهی بود؟ در همه ادوار مجلس شورای اسلامی هم که گروه‌ها و احزاب مختلفی حضور داشتند؛ لذا باید روی مصادیق صحبت کرد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه اگر کسی به خاطر تخلفاتی که داشته است تأیید نشده و نتوانسته به مجلس راه پیدا کند بحث سیاسی نیست، گفت: در دوره گذشته حدود ۹ هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان برای اولین بار بود که در انتخابات ثبت‌نام می‌کردند که در این دوره حدود ۱۱ هزار نفر شده‌اند؛ یعنی غالب آن ۹ هزار نفر دوره قبل، دیگر در این دوره ثبت‌نام نکرده‌اند، آیا غرض‌ورزانی که به شورای نگهبان هجمه وارد می‌کنند دلشان برای آن‌ها سوخته یا برای قلیل افراد مفسد اقتصادی و ضد انقلابی که علیه حاکمیت هر چه می‌خواهند می‌گویند و شورای نگهبان جلو آن‌ها را طبق قانون گرفته است.

کدخدایی خاطرنشان کرد: بارها اعلام کردیم کسانی که ضدیت با حاکمیت داشته باشند حق ورود به مجلس را ندارند نه کسانی که علیه شورای نگهبان حرفی زدند یا انتقادی به مجلس و قوه‌قضائیه داشتند؛ لذا به افرادی که آلوده به فسادند یا با حاکمیت ضدیت دارند، بدون هیچ ابایی اعلام می‌کنیم شما حق ورود به مجلس را ندارید.

وی اشاره به تخلفات انتخاباتی گفت: قانون انتخابات ما ناقص و حداقلی و متعلق به دهه‌های ۶۰ و ۷۰ است؛ یعنی زمانی که رقابت‌های سنگین انتخاباتی مثل امروز نداشتیم، در قانون فعلی انتخابات تخلفات انتخاباتی به خوبی لحاظ نشده است و بخشی از تخلفات باید به قوه‌قضائیه ارسال شود و بخشی نیز که مؤثر در سرنوشت انتخابات است، باید شورای نگهبان نسبت به آن عمل کند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در خصوص تبلیغات نیز چنین است و در قانون فعلی تعریف دقیقی وجود ندارد؛ بالاخص که با گسترش فضای مجازی و روش‌های تبلیغات، همه هر روز تبلیغات می‌کنند و ما هم مرتب تذکر می‌دهیم، حتی به صداوسیما که این آقایانی را که در برنامه‌هایتان می‌آورید داوطلب انتخابات هستند و قانون هم خیلی جزئیات را مشخص نکرده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Sweden
16:18 - 1398/10/15
شورای نگهبان قرار بود از ورود صاحبان زر و زور و تزویر و بخصوص ایادی بیانه جلوگیری کند اما چیزی که اتفاق میافتد ورای این است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج