بدترین کشور‌های جهان برای زنان
۹۴۸۷۶۲
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
۶۵۲۳ 
با اینکه در قرن ۲۱ تصویر زنان همواره با اعتماد به‌نفس، زیبایی و استقلال همراه بوده است، اما با این حال در همه‌ی کشور‌های دنیا این امر عملی نشده است. زنان در بعضی کشور‌های دنیا امروزه نیز با مشکلاتی مثل جهل، تبعیض و قوانینی بر علیه خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

برترین‌ها: با اینکه در قرن ۲۱ تصویر زنان همواره با اعتماد به‌نفس، زیبایی و استقلال همراه بوده، اما با این حال در همه‌ی کشور‌های دنیا این امر عملی نشده است. در بعضی کشور‌های دنیا، زنان امروزه نیز با مشکلاتی مثل جهل، تبعیض و قوانینی علیه خود دست و پنجه نرم می‌کنند. از این رو همه‌ی افراد به نوبه‌ی خود باید قدمی در جهت بهبود این اوضاع بردارند تا این کره‌ی خاکی به مکانی بهتر برای زنان تبدیل شود. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا به معرفی کشور‌هایی بپردازیم که در آن‌ها بدترین قوانین علیه زنان وجود دارند.

۱۰. ایالات متحده

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

ایالات متحده همواره به عنوان یکی از بهترین کشور‌های دنیا شناخته شده است، اما این کشور در امور مربوط به زنان جایگاهی در میان کشور‌های پیشرفته در اختیار ندارد. تنها کشور غربی که در این فهرست وجود دارد ایالات متحده است که هرساله در این کشور آزارها، تجاوز‌ها و بی‌عدالتی‌های زیادی علیه زنان در آن اتفاق می‌افتد.

جالب است بدانید که ایالات متحده بیشترین تعداد شکایت زنان در رابطه با تجاوز جنسی را در دنیا دارد که همین امر وضعیت بد جامعه‌ی این کشور را نشان می‌دهد. اخیراً زنان این کشور با راه‌اندازی پویشی به نام «MeeToo» با بیان کردن تجربه‌های تلخ خود در مورد آزار و اذیت‌های موجود، سعی در بهبود این وضعیت داشته‌اند، با این حال آمار‌ها حاکی از عدم بهبود اوضاع در این کشور دارند. به امید روزی که زنان در این کشور به جایگاه بهتری دست یابند.


۹. نیجریه

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

نیجریه دیگر کشوری است که در آن هرساله زنان زیادی قربانی سنت‌های غلط، تجاوز‌ها و جنگ‌های داخلی می‌شوند. سازمان حقوق بشر نظامیان این کشور را به شکنجه و قتل‌عام غیر نظامیان، مخصوصاً زنان این کشور طی جنگ ۹ ساله داخلی متهم کرده است. نیجریه همچنین به عنوان یکی از بدترین کشور‌ها در زمینه‌ی قاچاق انسان به حساب می‌آید و هرساله زنان زیادی نیز به این طریق قربانی سوء مدیریت در این کشور می‌شوند.


۸. یمن

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

هشتمین کشور موجود در این فهرست، کشور یمن است که با وجود مشکلاتی نظیر خشونت‌های غیرجنسی، مشکلات بهداشتی و اقتصادی و فرهنگ پایین و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی به یکی از بدترین کشور‌ها برای زنان تبدیل شده است.

جنگ‌های مداوم باعث شده است که در این کشور حدود ۲۲میلیون نفر در فقر زندگی کنند و همین مسئله به یکی از بحران‌ها در بنیاد‌های حقوق بشر در سراسر دنیا تبدیل شده است. زنان و دختران زیادی در این کشور در معرض خشونت‌های غیرانسانی و همچنین سوء استفاده‌های جسمی و روانی قرار دارند. پویش‌های زیادی در سراسر دنیا در جهت بهبود وضعیت زنان این کشور تشکیل شده‌اند، اما متاسفانه تا به امروز نتوانسته‌اند باعث تغییر وضعیت حاکم بر این کشور شوند.


۷. جمهوری دموکراتیک کنگو

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

این کشور سال‌ها است که به علت جنگ‌های منطقه‌ای و هرج‌ومرج‌های فراوان به یکی از بدترین کشور‌ها برای زنان تبدیل شده است و هرساله زنان و دختران زیادی در این کشور مورد سوء استفاده‌ی جنسی قرار می‌گیرند. در جمهوری کنگوی شرقی، جنگی که در گذشته جان بیش از ۳میلیون نفر را گرفته است دوباره شعله‌ور شده است و زنان در خط مقدم این جنگ قرار دارند.

بسیاری دیگر از بانوان این کشور توسط شبه نظامیان و گروه‌های تروریستی دیگر مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. مسئله‌ی امنیت و رفاه بانوان در این کشور به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های گروه‌های بشردوستانه تبدیل شده است. آمار‌ها حاکی از آن است که روزانه بیش از ۱۱۰۰ مورد تجاوز در این کشور گزارش می‌شود. از سال ۱۹۹۶ تا به امروز نیز بیش از ۲۰۰هزار تجاوز به صورت رسمی گزارش شده است. همین اعداد نشان دهنده‌ی وضعیت وحشتناک حاکم در این کشور است.


۶. پاکستان

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

ششمین کشور این فهرست، کشور آسیایی پاکستان است. در مناطق قبیله‌ای این کشور زنان به منظور جبران خطا‌های مردان، مورد شکنجه و بعضی سوء رفتار‌ها قرار می‌گیرند. اما چیزی که در این کشور به طور چشم‌گیری در حال افزایش است، قتل‌های ناموسی و مربوط به خانواده است و فعالان حیطه‌ی حقوق بشر و سیاستمداران در این کشور با موج جدیدی از افراط گرایی مذهبی مواجه هستند.

زنان و دختران در این کشور در معرض سوء رفتار‌های زیادی هستند و متاسفانه این کشور قانونی برای محافظت از زنان در برابر خشونت‌های خانگی ندارد. پاکستان به علت تبعیض‌ها در حیطه‌های گوناگون، عدم امکانات رفاهی و سنت‌های قدیمی علیه زنان به یکی از بدترین کشور‌ها برای زندگی زنان تبدیل شده است. طبق آماری ارائه شده، در این کشور حدود ۹۰درصد از زنان در زندگی خود خشونت خانگی را تجربه کرده‌اند.


۵. عربستان سعودی

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

این کشور با اینکه یکی از غنی‌ترین کشور‌ها در زمینه ذخایر نفت و گاز به حساب می‌آید، اما در زمینه‌ی دفاع از حقوق زنان، از بدترین کشور‌های دنیا محسوب می‌شود. سنت‌های قدیمی و غلط، تبعیض در زمینه‌های مختلف و حتی در مواردی عدم به رسمیت شناختن زنان، این کشور را به کشوری ضعیف در حیطه‌ی حمایت از حقوق زنان تبدیل کرده است. زنان در این کشور سال‌ها حتی حق رانندگی نیز نداشتند.

در ﺳﺎﻝ ۲۰۱۱ ﺯﻧﺎﻥ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ پویشی ﺩﺭ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﺑﻪ ﻣﻤﻨﻮﻋﯿﺖ ﺭﺍﻧﻨﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻨﺪ ﻭ «ﻣﻨﺎﻝ ﺷﺮﯾﻒ» ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺯﻧﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﻸ ﻋﺎﻡ ﺭﺍﻧﻨﺪﮔﯽ ﮐﺮﺩ ﻭ ﭘﺨﺶ ﻓﯿﻠﻢ ﺁﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﻨﺘﺮﻧﺖ ﺑﺎﺯﺗﺎﺏ ﮔﺴﺘﺮﺩﻩﺍﯼ در پی ﺩﺍﺷﺖ. خوشبختانه اخیراً در این کشور اقداماتی در جهت بهبود قوانین و از بین رفتن تبعیض‌ها علیه زنان صورت گرفته است، اما با این وجود نیز این کشور راه زیادی را در جهت رسیدن به چشم‌انداز روشنی برای حمایت از زنان در پیش دارد.


۴. سومالی

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

بیش ار دو دهه جنگ، سومالی را به کشوری جنگ زده تبدیل کرده است. جنگ‌های رخ داده در این کشور به آتش خشونت علیه زنان دامن زده است. هر ساله آمار‌های وحشتناکی درباره‌ی حقوق زنان در این کشور منتشر می‌شود که جامعه‌ی جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این کشور تنها ۷درصد کرسی‌های مجلس مربوط به زنان است.

در بین دختران متولد شده در سومالی تنها ۹درصد در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها متولد شده‌اند. سومالی از نظر دسترسی زنان به امکانات بهداشتی و رفاهی یکی از بدترین کشور‌های دنبا محسوب می‌شود. البته یکی از اصلی‌ترین دلایل این اتفاقات وضعیت ضعیف اقتصادی اغلب مردم سومالی است. در این کشور حتی بسیاری از مردم در تهیه کردن غذای روزانه و آب آشامیدنی نیز مشکلاتی جدی دارند.


۳. سوریه

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

از سال ۲۰۱۱ که جنگ داخلی در این کشور شروع شده است تا به امروز زنان زیادی در کشور سوریه مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. سوء استفاده‌های جسمی و روانی سالانه زنان زیادی را در این کشور تهدید می‌کند. این کشور از نظر دسترسی به امکانات بهداشتی و سوء رفتار‌های جنسی و غیرجنسی یکی از بدترین کشور‌ها برای زنان به حساب می‌آید. خشونت‌های خانگی، ازدواج در سنین پایین و تولد نوزادان ناخواسته هرساله زندگی زنان زیادی در سوریه را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. با وجود تشکیل پویش‌های جهانی فراوان در جهت بهبود اوضاع زنان این کشور، جنگ‌های داخلی مانع تغییر وضعیت زنان و دختران این کشور می‌شود.


۲. افغانستان

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

دومین کشور این فهرست، کشور افغانستان است که به دلیل وجود گروه‌های تروریستی متعدد و جنگ‌های داخلی وضعیت زنان این کشور به‌شدت نابسامان است. حدود ۸۰درصد زنان و دختران این کشور بی‌سواد هستند و بسیاری از زنان به علت کمبود امکانات و نبود مکان‌های درمانی در اثر زایمان جان خود را از دست می‌دهند. امید به زندگی زنان در کشور افغانستان تنها ۴۵ سال است که همین امر افغانستان را به یکی از بدترین کشور‌ها در این زمینه تبدیل کرده است.

پس از ۳ دهه سرکوب و جنگ، تعدادی زیادی از زنان افغانستان قربانی تجاوزات جنسی شده‌اند. زنان در بیشتر از نیمی از ازدواج‌ها در کشور افغانستان سنی کمتر از ۱۶ سال دارند. آمار‌های تاسف‌باری در مورد زایمان در این کشور وجود دارد. حدود ۸۵درصد از نوزادان این کشور در مراکز درمانی به دنیا نمی‌آیند. همچنین این کشور بالاترین میزان مرگ و میر مادران را در حین زایمان در اختیار دارد. افغانستان به عنوان بدترین کشور برای زنان در سه حوزه‌ی خشونت غیرجنسی، دسترسی به امکانات بهداشتی و دسترسی به منابع اقتصادی شناخته می‌شود. به امید اینکه روزی این کشور به مکانی ایده‌آل برای زندگی زنان تبدیل شود.


۱. هندوستان

بدترین کشور‌های جهان برای زنان

بر اساس تحقیق‌های انجام شده، کشور هندوستان به عنوان بدترین کشور در حوزه‌ی خشونت‌های جنسی و برده داری نوین برای زنان شناخته می‌شود. آمار‌ها حاکی از آن است که در این کشور هر ۳ دقیقه یک جرم علیه زنان رخ می‌دهد و هر ۲۹ دقیقه نیز یک زن در این کشور مورد تجاوز قرار می‌گیرد. متاسفانه در قرن گذشته حدود ۵۰میلیون از زنان در حین زایمان یا سقط جنین، در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰۰میلیون زن در این کشور قربانی قاچاق انسان شده‌اند.

در این کشور حدود ۴۴درصد از زنان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند. خشونت خانگی دیگر موضوعی است که در کشور هندوستان رواج دارد. به طوری که حدود ۷۰درصد زنان در این کشور در طول زندگی خود مورد خشونت خانگی قرار گرفته‌اند. دولت هندوستان هرساله تلاش‌های گسترده‌ای در جهت جلوگیری از قاچاق انسان و خشونت خانگی انجام می‌دهد، اما با این وجود نیز این کشور به یکی از بدترین کشور‌ها برای زندگی زنان تبدیل شده است.

منبع: wonderslist

رسول گل افلاک
برچسب ها: