محمودزاده: قرارداد پرسپولیس با استوکس ریسک است
۹۵۰۳۱۵
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
۶۴۶۹ 
رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال می‌گوید که با توجه به احتمال محرومیت آنتونی استوکس، ممکن است باشگاه پرسپولیس با جذب او به مشکل بخورد.

خبرگزاری تسنیم: فریبرز محمودزاده با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما درباره وضعیت انتقال آنتونی استوکس به پرسپولیس گفت: فصل گذشته باشگاه تراکتور درباره استوکس، مکاتبه‌ای با سازمان لیگ داشت و او را از فهرست خارج کرد. فدراسیون هم ITC او را صادر کرد، پس هر باشگاهی می‌تواند با او قرارداد ببندد، اما باشگاه تراکتور در مسائل حقوقی و مالی استوکس نتوانست به تعهدات خود عمل کند. ممکن است فیفا یا شورای حل اختلاف رأی دهد و موجب محرومیت او شود.

وی افزود: هنوز پرونده در مراجع بین‌المللی مفتوح است، اما این مانع بستن قرارداد نمی‌شود. این یک ریسک است و ممکن است موجب محرومیت شود یا نشود. در بخش مالی با توجه به مستنداتی که داریم، استوکس بدون دلیل تیم را رها کرده است. فسخ یکطرفه، متفاوت با فسخ‌های دوطرفه است و طرفین می‌توانند شکایت کنند. اگر این شکایت اثبات شود، منجر به محرومیت طرف مقابل می‌شود.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ تصریح کرد: از نظر قوانین بین‌المللی و آیین‌نامه‌های موجود، هر باشگاهی در دنیا می‌تواند با استوکس قرارداد ببندد و منعی وجود ندارد، اما پرونده باز است و ممکن است منجر به صدور رأی شود. احتمال صادر شدن رأی درخصوص مسائل مالی هم وجود دارد و ممکن است بازیکن را محکوم کند که پولی به باشگاه بپردازد. به دلیل اینکه تراکتور این بازیکن را از لیست خارج کرد و ITC او هم صادر شده، هیچ منع حقوقی در خصوص پرسپولیس وجود ندارد.

محمودزاده درباره وضعیت ارسلان مطهری، مهدی ترکمان و صادق بارانی خاطرنشان کرد: باشگاه‌های مبدأ این بازیکنان یعنی ذوب‌آهن، پارس جنوبی و سایپا و شاهین شهرداری بوشهر درخصوص فسخ یکطرفه از بازیکنان خود شکایت رسمی کرده‌اند. ما بلافاصله پرونده را به کمیته تعیین وضعیت با مستندات ارسال کرده‌ایم و قول مساعد داده‌اند که هفته آینده به این موضوع رسیدگی شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رقم قراردادهای بازیکنان تیم‌ها، واقعی است یا خیر، بیان کرد: در فصول گذشته این مسئله درست بود و متأسفانه بازیکنان با باشگاه‌ها، این مسائل را داشتند، اما یکی از بهترین کارهایی که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در دو فصل اخیر انجام داد، ایجاد کمیته تعیین وضعیت فوتبال بود که فیفا این کمیته را قبول دارد و جای آن بسیار خالی بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از بازیکنان داخلی برای شکایت در مجامع بین‌المللی تهدید می‌کردند، اظهار داشت: فیفا مکاتبه کرده که ما کمیته تعیین وضعیت شما را قبول داریم و این کمیته اعلام رسمی کرده قراردادی قابل استناد است که در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ثبت شده باشد. بازیکنانی که قرارداد داخلی می‌بندید! اگر روزی کارتان به اختلاف بکشد، چون قراردادتان در سازمان لیگ ثبت نشده، قابل پیگیری نخواهد بود. ما چیزی به نام قرارداد داخلی نداریم.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ در این باره که آیا این کمیته، قرارداد بازیکنانی را که 10 میلیارد تومان بسته‌اند، دارد یا خیر، گفت: ما مدارک و مستندات قانونی می‌خواهیم. این مسائل به حداقل رسیده است و وجود آنها را انکار نمی‌کنم اما اگر کار بازیکنان به اختلاف بکشد، این مسائل زیرمیزی قابل پیگیری نخواهد بود. صددرصد با این موضوع برخورد خواهد شد. در مورد سقف قرارداد ما چیزی نداریم.

محمودزاده با اشاره به نشست فدراسیون‌نشینان با سلطانی‌فر تصریح کرد: من، تاج، بهاروند و همه مسئولان حضور داشتیم و وزیر ورزش و جوانان، مسائل اقتصادی کشور را مطرح کرد. او گفت باشگاه‌های ورزشی به فکر مردم و بیت‌المال باشند و رعایت کنند. اگر باشگاهی از این مسئله عدول می‌کند، طبق قوانین مصوب سال 96 در فیفا، هیچ منعی حتی روی مبالغ و نوع پول هم نداریم، دلار یا یورو بدهند. برخی از قراردادهای ما به ریال است و هیچ منعی ندارد، اما این مدیریت باشگاه است که باید این الزامات را رعایت کند. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به عنوان ناظر، حق دخالت در امور اجرایی باشگاه ها را ندارد و این تخلف به حساب نمی‌آید.

وی در پاسخ به اینکه آیا استقلال و پرسپولیس از نقل و انتقالات محروم هستند یا خیر، گفت: آنها به‌خاطر محرومیت‌شان هنوز مجوز دریافت نکرده‌اند، اما در روزهای آینده این اتفاق می‌افتد. چهار باشگاه صنعت نفت آبادان، شهر خودرو، پرسپولیس و استقلال از کمیته تعیین وضعیت، پرسپولیس، استقلال، صنعت نفت و نساجی از کمیته انضباطی. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قراردادها را رویت کرده‌اند. در روزهای آینده مجوز لازم صادر شود، قراردادهای‌شان به ثبت می‌رسد.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ یادآور شد: قانونی به نام کارفرما و کارمند داریم که آنها باید خودشان رعایت کنند و هیچگاه نه وزارت ورزش، نه سازمان لیگ و نه فدراسیون فوتبال، اجازه دخالت ندارند. هر نتیجه‌ای بگیریم به این سه نهاد منتسب می‌کنند.

محمودزاده در پاسخ به اینکه چرا رقم قراردادها اینقدر بالاست، گفت: برخی تخطی می‌کنند، اما این دال بر این نیست که نظارتی وجود ندارد. وزیر ورزش جلسه می‌گذارد، آیین‌نامه می‌دهد و کسانی که تخطی می‌کنند، باید پاسخگو باشند.

وی درباره قرارداد استراماچونی، ویلموتس و کالدرون که یکطرفه فسخ شده‌اند، خاطرنشان کرد: آیین‌نامه نقل و انتقالات شامل حال مربیان و کادر فنی نمی‌شود و مربوط به بازیکن است. پنجره نقل و انتقالات شامل آن می‌شود و قوانین بین‌المللی در آن جاری است، اما درباره چگونگی قرارداد مربیان و نوع جدا شدن آنها نیست. مربی با یک پیامک به مدیر باشگاه می‌تواند از تیم جدا شود.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ در پاسخ به اینکه آیا یحیی گل محمدی هم با یک پیامک می‌توانست از شهر خودرو جدا شود، گفت: دقیقاً. او با توجه به قراردادی که با باشگاه دارد، باید درباره مسائل مالی‌اش پاسخ می‌داد. مربی و کادر فنی در زمان ثبت قرارداد یا جدایی، مشمول آیین‌نامه نمی‌شوند، اما اگر گل‌محمدی در خصوص مسائل مالی نمی‌توانست رضایت شهر خودرو را به دست بیاورد، ممکن بود به پرداخت خسارت محکوم شود، حتی بالاتر از مبلغ قرارداد. به همین دلیل است که باشگاه پرسپولیس و گل‌محمدی سعی کردند یک رضایت دوطرفه داشته باشند.

محمودزاده در پاسخ به اینکه آیا استراماچونی، ویلموتس و کالدرون حق داشتند قراردادشان را یکطرفه فسخ کنند، تصریح کرد: کلمه حق داشتن با چیزی که من گفتم، متفاوت است. وقتی از حق داشتن حرف می‌زنیم، یعنی آنها دیگر نمی‌توانند شاکی داشته باشند، اما اینگونه نیست. در دعواهای مجامع بین‌المللی هر سه فقط درباره مبالغ حرف به سخن می‌آمد، نه قوانین. اگر هر فرد خارجی مبالغ را طی ماده 14 فیفا، دو ماه تذکر لازم یا مکاتبه کتبی را داشت، ما باید از این موضوع پیشگیری کنیم که به سادگی جدا نشوند.

وی در پاسخ به اینکه باید چه کرد تا قرارداد خارجی‌ها درست شود، گفت: این آیین‌نامه (نقل و انتقالات) بیش از 50 صفحه نیست. چرا سرانه مطالعه در کشور ما اینقدر پایین است؟ باورتان نمی‌شود خیلی از باشگاه‌ها این آیین‌نامه را مطالعه نمی‌کنند. یعنی اگر باشگاه‌ها این آیین‌نامه را مثلاً درباره حق آموزش مطالعه کنند، چه انقلابی در فوتبال ایران به وجود خواهد آمد.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ با بیان اینکه باشگاه‌های ایرانی در جابجایی بازیکنان، دقت لازم را برای ثبت قرارداد داشته باشند، تأکید کرد: از فصل آینده باشگاه‌های ایرانی با کمک فدراسیون و سازمان لیگ، دو جلسه با رئیس و دبیر کل فدراسیون و سایر اعضای سازمان لیگ و فدراسیون برگزار می‌کنیم. مکاتبه‌ای با فیفا درباره ساز و کار مشارکتی و حقوق آموزشی بازیکن که اگر بازیکنی ترانسفر می‌شود، داشتیم که در این بخش، دو مقوله داریم. یکی حقوق آموزش که مخصوص بازیکنان زیر 23 سال است و اگر ترانسفر شود، از 12 سالگی تا آن تاریخ، حقوق آموزش محاسبه می‌شود. مثلاً باشگاه پدیده ساری که صیادمنش در رده نونهالان توپ می‌زد، می‌تواند از انتقال او به استقلال، حق آموزش را مطالبه کند.

وی اعلام کرد: ما در فوتبال کشور فرآیندی به نام شناسنامه فوتبالی ایجاد می‌کنیم که در فصل آینده با دستور فیفا، AFC، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هر باشگاهی موظف است این شناسنامه فوتبالی را همراه با مدارک به ما ارائه بدهد. این شناسنامه فوتبالی می‌گوید بازیکنان از 12 سالگی تا سن ترانسفر در چه باشگاهی بوده‌اند و پولی که از مبلغ قرارداد وجود دارد، به اندازه‌ای که بازیکن تلاش کرده تا 23 سال تعلق می‌گیرد.

محمودزاده تاکید کرد: فراتر از آن، قانونی در فیفا به نام اتاق شیشه‌ای می‌گوید اگر بازیکنان باشگاه‌های دنیا از 23 سال هم بالاتر رفتند، به باشگاه دیگر منتقل می‌شود و تا 35 سالگی بازی می کند، پنج درصد از کل مبلغ در هر سنی منتقل شد، کسر می‌کند و بین باشگاه‌هایی که در رشد این بازیکن نقش داشتند، تقسیم می‌شود. این موضوع از فصل‌های آینده اجرا می‌شود و منوط به این است که باشگاه‌ها در انعقاد قرارداد و ترانسفر، دقت لازم را داشته باشند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1398/10/25
خود شما درمطان اتهام قراردارید آقای محمود زاده وپرونده خودتان به اتهام حیف ومیل اموال عمومی مفتوح ودرحال پیگرد قراردارد پس به فکرخودتان باشید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج