داروخانه‌ها به مناطق مرفه شهر‌ها می‌روند!
۹۵۱۲۴۶
۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
۶۲۷۱ 
گزارش روزنامه «ایران» از تصمیم برخی نهاد‌ها در حذف محدودیت‌های تأسیس داروخانه را بخوانید.

گزارش روزنامه «ایران» از تصمیم برخی نهادها در حذف محدودیت‌های تأسیس داروخانه‌ را بخوانید.

داروخانه‌ها به مناطق مرفه شهر‌ها می‌روند!

در این گزارش آمده است: 

واگذاری پروانه تأسیس داروخانه بدون دارو و متصل بیمه 940 میلیون تومان، پروانه تأسیس داروخانه در هر 22 منطقه شهر تهران تنها 920 میلیون تومان، واگذاری مجوز داروخانه در منطقه سعادت آباد با تجهیزات و امکانات عالی بر اصلی با تردد و تابلوخور عالی و فروش روزانه 5 میلیون تومان به قیمت940 میلیون تومان.... در کانال تلگرامی ما عضو شوید ما به‌شما مجوز داروخانه‌های فعال و کروکی‌های پاخور را پیشنهاد می‌دهیم. تنها با 900 میلیون تومان می‌توانید صاحب یک داروخانه لوکس در شمال شهر شوید. این‌ها بخشی از آگهی خرید، فروش، رهن، اجاره مجوز خام، پروانه فعال و واگذاری مجوز تأسیس داروخانه‌ها است که حالا علاوه بر سایت‌های داخلی سر از کانال‌های تلگرامی هم درآورده است.

سرمایه‌گذاران هر روز مشخصات داروخانه‌های مختلف را با منطقه فعالیت و میزان فروش دارو در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی تبلیغ می‌کنند. آنها علاوه بر مجوز، داروخانه‌ها را بر اساس کروکی هایی که دارند، به قیمت‌های میلیاردی می‌فروشند.برای مثال قیمت مجوز تأسیس داروخانه در پیشوای ورامین به ارزش 700 میلیون تومان است؛ این رقم در مناطق لوکس تهران به بیش از 18 میلیارد تومان نیز می‌رسد. مجوزها هم اغلب دست دلالان است.

سرمایه‌گذار با مدرک تحصیلی فارغ التخصیل داروسازی پروانه تأسیس داروخانه را اجاره می‌کند و در عوض داروساز به‌عنوان مسئول فنی در داروخانه مشغول به کار می‌شود. این معامله‌ای است که بین سرمایه‌گذار و داروساز انجام می گیرد که البته ایراد قانونی هم ندارد. اما مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که بدانیم صف دریافت مجوز تأسیس داروخانه از سوی داروسازان جوان گاهی بیش از یک دهه طول می‌کشد و برای همین هم مجوزهای تأسیس داروخانه قیمت پیدا کرده و بازار آگهی خرید و فروش یا اجاره مجوز داروخانه حسابی داغ شده است.

آخرین نمودار مربوط به وضعیت داروخانه‌های ایران که از سوی مرکز آمار منتشر شده، نشان می‌دهد در ایران به‌ازای ٧٣٠٨نفر از جمعیت، یک داروخانه در کشور وجود دارد. به عبارتی تعداد کل داروخانه‌های موجود در کشور در سال 95، هزار و 937 داروخانه گزارش شده است که این عدد در حال حاضر نزدیک به 12 هزار مورد رسیده است. همچنین بر اساس آمار سازمان غذا و دارو تعداد داروسازان کشور حدود 20 هزار است. یعنی بقیه داروسازان احتمالاً مجوز تأسیس داروخانه‌شان را فروخته‌اند و مسئول فنی داروخانه شده‌اند یا اینکه در نهایت به نسخه پیچی دارو مشغولند.

در حالی که گفته می‌شود تصمیم به حذف محدودیت تأسیس داروخانه برای تسهیل صدور مجوز تأسیس داروخانه برای فارغ‌التحصیل‌های رشته داروسازی صورت گرفته است اما رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید؛ تصمیم حذف محدودیت جمعیتی و مقررات فاصله مکانی برای تأسیس داروخانه‌ها منجربه افزایش تخلفات دارویی و تبلیغ و مصرف القایی دارو در کشور می‌شود. دکتر محمدرضا شانه ساز در این باره عنوان می‌کند: تأسیس بی‌قید و شرط داروخانه منجربه تجمع داروخانه‌ها در مناطق لوکس می‌شود. از طرفی او معتقد است؛ افزایش بی‌حساب داروخانه‌ها کار اشتباهی است و به‌طور قطع به بازار دارویی کشور آسیب جدی وارد خواهد کرد.

رئیس انجمن داروسازان تهران در این باره به «ایران» می‌گوید: قیمت فروش و اجاره مجوز داروخانه‌ها به محل قرار‌گیری داروخانه و نزدیکی شان به نقاط پر رفت و آمد و نزدیکی شان به مراکز پزشکی بستگی دارد. برای مثال مجوز فروش یک داروخانه در مرکز پایتخت با مجوز فروش داروخانه در حاشیه شهر تفاوت زیادی دارد. برای همین آزاد‌سازی محدودیت تأسیس داروخانه موجب می‌شود سرمایه‌گذاران یا داروخانه داران برای سود بیشتر در نقاط خاصی از شهر تمرکز کنند.

دکتر حمید خویی با بیان اینکه مصوبه هیأت مقررات زدایی مبنی بر اصلاح مجوز تأسیس داروخانه‌ها از سوی نهادهای غیر تخصصی انجام گرفته است، می‌گوید: هیأت مقررات زادیی در مصوبه اخیر حذف محدودیت تأسیس داروخانه به چند نکته مهم توجه نکرده‌اند. نکته اول؛ در این مصوبه داروخانه را به‌عنوان محل کسب و کار و کالا در نظر گرفته‌اند که منجربه آزادسازی فروش دارو می‌شود در حالی که دارو ابزار نظام سلامت است که تحت نظارت و کنترل دولت است به‌طوری که داروسازان موظف‌اند از ارائه کالا به مشتری‌های نابجا خودداری کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Netherlands
10:12 - 1398/10/28
اتفاقا برعکس میگن، چون فروش داروخانه ها در قسمت های مرفه شهر کمتر از مناطق فقیر نشین هست و امتیاز داروخانه گرانتر . شانه سازو دیناروند و ...همشون ذینفع هستند و حتی دیوان عدالت هم کاری از دستش ساخته نیست و هر حکمی داده برعکسشو عمل کردند.
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/10/28
'''' مگه در مناطق ''' مرفه ''' شهرها ' کسی بیمار میشود??
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج