همتی: تمام وام‌ها را دانه درشت‌ها نگرفته‌اند
۹۵۲۷۰۵
۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
۹۹۵۶
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فعلاً این بانک تمرکزی برای تغییر نرخ سود بانکی ندارد، گفت: نرخ سود هدف را شورای پول و اعتبار تعیین می کند.

خبرگزاری تسنیم: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفت وگوی ویژه خبری به بیان اهداف و برنامه های بانک مرکزی در طرح عملیات بازار باز پرداخت و درباره تغییر نرخ سود بانکی در راستای اجرای این سیاست، گفت: فعلاً تمرکز بانک مرکزی روی تغییر نرخ سود بانکی نیست.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه نرخ سود سپرده الان یک مقدار تعادل پیدا کرده است، افزود: نرخ سود بین بانکی حدود 18.5 درصد است و سال گذشته 20.5 درصد بود و الان دو واحد درصد کاهش یافته و بالای 20 درصد وجود ندارد. این سیاست یک شبه نیست و یک محصول یکساله است و ما می خواهیم اول این ابزار را همه همکاران ما کار کنند.

وی با تاکید براینکه نرخ سود هدف را شورای پول و اعتبار تعیین می کند، افزود: فردا اولین مرحله حراج اوراق عرضه در عملیات بازار باز انجام می شود.بانک ها پیشنهادات خود را به بانک مرکزی دادند و به تدریج بازار آگاهی پیدا می کند و اوراق پیش بینی شده دولت در بودجه سال آینده در بازار عرضه می شود و نرخ این اوراق نباید بی جهت در بازار بالا برود. الان نرخ حدود 21.5 درصد است و بین بانکی نیز 18.5 درصد است.

همتی گفت: اجازه نمی دهیم از این بابت نقدینگی و تورم لطمه بخورد و شرایط کشور دشوار است و با اقدامات صورت گرفته خیلی از مشکلات حل می شود. دولت منابع دیگری نیز برای کسب درآمد دنبال می کند.

* چرا بانک ها وام نمی دهند؟ همتی: تمام وام ها را دانه درشت ها نگرفته اند

رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه چرا بانکها سخت تسهیلات پرداخت می کنند؟ تصریح کرد: از ابتدای سال تا الان 626 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بانک ها پرداخت شده است؛ اینطور نیست که تمام این وام ها را دانه درشت ها گرفته باشند. 24 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است.

وی تاکید کرد: 71 درصد از وام هایی که به بخش صنعت داده شده، به سرمایه در گردش پرداخت شده است، یعنی سر سال باید این منابع پس داده شده و دوباره وام گرفته شود. ما اکنون 10 هزار میلیارد تومان برای اشتغال پایدار اختصاص داده شده و برای 328 هزار نفر نیز شغل ایجاد شده است.

رئیس بانک مرکزی: به خودروی وارداتی ارز نمی‌دهیم

همتی در پاسخ به اینکه چرا مردم تسهیلات بانک ها را دریافت نکرده اند؟ گفت: مخلص مردم هم هستیم و ما هم میدانیم مردم تحت فشار هستند؛ بانک ها هم مشکل و تخلف دارند ولی 90 درصد تامین مالی اقتصاد که الان جلوی امریکا و تحریم ایستاده است، را بانک ها انجام داده اند. بنابراین بانک ها کار می کنند و در مواقع تخلف با آنها برخورد می کنیم.

* بازار ارز قابل پیش بینی است؟/ دلار به چه نرخی می رسد؟

وی درباره بازار ارز و قابل پیش بینی بودن بازار با نرخ های فعلی گفت: یک سال و نیم قبل، در اوج التهابات ارزی، همین جا اعلام کردم از فردا تحریم های امریکا شروع می شود و ماهم سیاست های جدید ارزی مان را شروع کردیم؛ شوک امریکا را مهار و این توطئه را متوقف کردیم.

همتی اعلام کرد: برای ما ثبات نرخ ارز از نرخ ارز مهمتر است؛ هیچ وقت ثبات نرخ ارز را فدای نرخ ارز نمی کنیم؛ تمام برنامه من در بانک مرکزی این است که اقتصاد پیش بینی پذیر است.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین 32 میلیارد دلار برای واردات خبر دادو گفت: صادرکنندگان نیز 20 میلیارد دلار به کشور برگردانده اند. یعنی تا به امروز، 32 میلیارد دلار تامین مالی برای واردات داشته ایم و صادرکنندگان غیرنفتی 20 میلیارد دلار ارز آورده اند و خوب عمل می کنند و اگر سود هم می برند نوش جان آنها باشد.

وی با بیان اینکه صادرات ناشی از تولید است و تولیدکنندگان به آرامش بازار کمک کرده اند، افزود: این در حالی است که امسال تقویت تولید اولویت اول ما است و این مسیر را در تولید و صادرات به خوبی حمایت خواهیم کرد.

* خط و نشان همتی برای واردکنندگان خودرو؛ دیگر ارزی به خودروی وارداتی نخواهیم داد

همتی تاکید کرد که بانک مرکزی اصلاً به خودروهای وارداتی ارز نخواهد داد و افزود: برخی یاد گرفته اند که خودرو وارد می کنند و در گمرک نگه می دارند، تا بعد از چند ماه اجازه ترخیص را بگیرند؛ ولی بانک مرکزی دیگر ارزی را برای ورود ماشین اختصاص نخواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی به مقررات وارات خودرو در مرداد سال 97 اشاره و تصریح کرد: اگر خارج از ضوابط واردات خودرو صورت گیرد من به عنوان بانک مرکزی با این واردات مخالفت خواهم کرد و ارز آن را تامین نمی کنم.

وی با طرح این پرسش که در شرایطی که مواد اولیه ما با مشکل تامین ارز مواجه هستند، چرا باید خودرو وارد شود؟ گفت: حتی با واردات خودروهای هیبریدی هم موافق نیستم چراکه کارهای واجب تری داریم و باید برای سالهای آینده ذخیره ارزی داشته باشیم؛ ما به هر حال هنوز نمی دانیم شرایط تحریم در سالهای آینده چه خواهد شد.

همتی ضمن تاکید براینکه ذخایر اسکناسی ارز ما نسبت به یک دهه گذشته بی سابقه است، اذعان داشت: ولی من به خودم اجازه نمی دهم که آن را بی رویه در بازار بریزم. دلالان نمی توانند بر بازار اکنون اثرگذار باشند چراکه به خوبی می دانند اگر بانک مرکزی بخواهد یک شبه بازار را کنترل کند و ارز در بازار بریزد، حتما دلالان را دچار مشکل خواهد کرد.

* ادغام بانک ها در چه مرحله ایست؟

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه درباره ادغام بانک های نظامی گفت: گروههایی از دادگستری مشغول ارزیابی اموال و دارایی های بانکی هستند؛ دو بانک به زودی در بانک سپه ادغام شده و اکنون بیش از 60 درصد سهام بانکها به بانک سپه منتقل شده است و امکان ابقای آنها وجود ندارد و ظرف دو سه ماه آینده تابلوی بانک سپه بالای این شعب خواهد رفت.

وی همچنین خطاب به بانک ها گفت: اگر بانک ها می خواهند تخلف کرده و قوانین را رعایت نکنند، بانک مرکزی با آنها برخورد جدی خواهد کرد.

* همتی: تا الان وام بانکی نگرفته ام

همتی در پاسخ به سوال مردم مبنی براینکه چرا بانک ها سخت گیری می کنند در پرداخت تسهیلات و آیا رئیس کل بانک مرکزی هم مانند مردم این سختی ها را در دریافت وام داشته است؟ گفت: تا به حال وامی از بانک ها نگرفته ام؛ فقط یک بار بیست سال قبل وام هیات علمی گرفته ام؛ اما باید توجه داشت که 22 هزار شعبه در نظام بانکی وجود دارد که 758 هزار وام قرض الحسنه ازدواج داده شده اند؛ این در حالی است که اخلاق هر یک از شعب متفاوت است و بانک نیز باید مطمئن باشد که وام را به دست چه کسی می دهد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تشخیص نوع وثایق با رئیس شعب است و ممکن است که از هزار نفر 999 رئیس شعبه خوش سلیقه باشد و همکاری کنند؛ افزود: این در حالی است که از بانکها می خواهم که با وام گیرندگان ازدواج همکاری کنند.

* الان زمان مناسبی برای حذف صفر است؟

همتی درباره اینکه آیا الان زمان مناسبی برای حذف صفر از پول ملی است؟ تصریح کرد: این طرح الان در مجلس است و فکر نمی کنم زمان بدی برای اجرای آن باشد؛ کار مثبت و خوبی است و مجلس باید درباره آن تصمیم بگیرد هرچند سه سال زمان می برد تا آنرا اجرا کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه ارزش پولی که چاپ کردیم، 85 درصد 50 تومان، 10 هزار تومانی و 50 هزار تومانی است و نقش پول های خرد از بین رفته است، تصریح کرد: به تدریج پول های خرد حذف شده است.

* تراکنش بالای 100 هزار تومان از 8 بهمن با رمز پویا انجام می شود

وی در خصوص رمز پویا نیز گفت: رمز پویای پیامکی خیلی راحت تر است و در بانک ها اجرا شده است و از هشتم بهمن ماه، تک تک بانکها ظرف یک هفته به این سامانه پیامکی وصل خواهند شد؛ بنابراین تراکنش بالای 100 هزار تومان از 8 بهمن و در نهایت 15 بهمن دیگر باید با رمز پویا انجام شود.

همتی تصریح کرد: کل فیشینگ صورت گرفته در سال گذشته در مورد 100 هزار تومان به پایین، معادل 1500 تومان بوده است؛ فعلاً رمز پویا برای این تراکنش ها اجباری نیست ولی از هشتم بهمن ماه حتما مردم برای تراکنش های بالای صد هزار تومان، باید رمز پویا داشته باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:36 - 1398/11/02
آقای رئیس بانک مرکزی میشه بفرماییدکه ماهیانه چقدر حقوق میگیرید؟ آقای مدیریت جان ناموست تاییدوثبتش بکن
پاسخ ها
همتی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
هزارتومنش رو هم دانه متوسط ها گرفته اند !
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1398/11/02
برای افزایش کیفیت خودروهای داخلی تعرفه واردات رو صفر کنید
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1398/11/02
منظور آقای همتی اینه که بقیه وامها را بچه ها و فک وفامیل دانه درشت ها گرفته اند و الکی به بیچاره ها گیر دادیم انصاف هم خوب چیزیه
البته آقای همتی خبر نداره که با این وامهایی که دانه درشت ها گرفته اند دیگه بانکها که زورشون به اونا نمیرسه پدر مردم رو در آورده اند و وقتی یه بانکی چند هزار میلیارد پولش رو بردند راه ساده اش اینه که از چند هزار وام کوچک انتقام اونا رو بگیره اینا هم زود وصول میشن هم اگه ندن از ضامن میگرن خلاصه پدر صاحب وام رو در میارن تا جبران از دست رفته ها بشه تو دنیا هم زور فقط بالا سر ضعفاست
Iran, Islamic Republic of
02:42 - 1398/11/02
جناب همتی درست میگه ۹۵درصد از وام ها را دانه درشت ها گرفته اند و ۵درصد مابقی آن را نوچه های دانه درشت ها گرفته اند!!!جناب همتی فکری در جهت تصحیح اخذ وام نمایید جناب اگر کسی سند شش دانگ و چندتا ضامن و سپرده و سپرده در گردش داشت مرض داشت منت شما را برای وام بکشه یا دیوونه بود از شما نزول کنه در قالب وام!!!قوانین بانکی نمایندگانی تصحیح نمایند که شعار ۳میلیون دلاری می دهند
Iran, Islamic Republic of
04:26 - 1398/11/02
چرا ما ک وام نمیگیریم ونمیدن
Iran, Islamic Republic of
06:15 - 1398/11/02
نه پدر من گرفته
خداخیرتون نده که برای وام ده میلیون باید ی ضامن ببری.پول بخابونی بعد ۳ماه بهت وامو میدن
ولی آقایون میلیارد میلیارد بدون ضامن میگیرن وام هارو .انشا الله خیر نبینید
Iran, Islamic Republic of
06:43 - 1398/11/02
بعضی وام ها را دانه ریزها هم گرفته اند
Iran, Islamic Republic of
07:10 - 1398/11/02
اقای همتی چرا ارز رو گرون کردی تو این شرایط سخت ملت به تدابیر تو دلگرم بودن .به هرحال از دست پاکی ودلسوزی تو شکی نیست اما انتظارات از تو بیشتر از اینهابود .
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1398/11/02
ریس کاربلد خدا حفظت کنه.ای کاش دورانی که تحریم نبودیم شما ریس بانک مرکزی بودید . البته خداشما رابرای روزهای سخت درست کرده خدایش الان بهترین مدیر کشور اقای همتی هستش
پاسخ ها
محمدرضا بختیار
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
واقعا از ایجاد رمز پویا و شکست آن در عرض چند روز و بالا بردن هزینه های تراکنش و پولی کردن خدمات بانکی و قطع حساب های شخصی بدون کارکرد و هزارتا دیگه خطا از فضائل و کرامات مدیریتی ایشان هستش!!!!
Iran, Islamic Republic of
07:22 - 1398/11/02
دیگه پر روییشون از حد واندازه گذشته
بانک رفاه تو بوق وکرنا کرد که وام بدون ضامن میده،رفتم 20میلیون بگیرم،بهم میگه باید20میلیون بیاری تو بانک بمونه،به عنوان ضمانت ،تابهت 20میلیون بدیم اگه من 20میلیون داشتم دیگه وام نمیخواستم که
Iraq
07:49 - 1398/11/02
خیلی بیخود کردی من رفتم یه وام سی ملیونی بسونم. میگه 20 شامیدیم بقیه شا وقتی تموم شد قسطاش میدم ها ضامنم کا دیگه نگودووو
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1398/11/02
وام قرض الحسنه ، به نام مردم ، به کام مسئولین !
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1398/11/02
جناب همتی من گرفتمشون الان میخوام یه خودرو لوکس مدل ۲۰۰۲ به اسم پراید بگیرم نترس قسطاش میام پس میدم
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1398/11/02
راست میگه دانه ریزها نفری ده میلیون دانه درشتها نفری صدها میلیارد گوشت با استخوان بوده
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1398/11/02
ی وام 30 تومنی از قوامین گرفتم با سه تا ضامن رسمی با کسر از حقوق هفت و نیم از پولمو نگه داشت ماهی 882000 تومن چهار سال یعنی نزدیک به سیزده میلیون روش میاد خدا ازتون نگذره
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/11/02
درسته ولی توجه کنید به مردم عادی وام ده میلیونی با ۵تا ضامن دادید به آقازاده ها وام ده میلیاردی بدون ضامن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج