اتهام موافقان استیضاح به ترامپ
۹۵۳۰۵۷
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰
۶۶۶۵
سرپرست هیأت مدیران استیضاح دونالد ترامپ در دومین روز محکمه سنا، چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را به تلاش متقلبانه برای انتخابات سال ۲۰۲۰ متهم کرد.

ایرنا: سرپرست هیأت مدیران استیضاح دونالد ترامپ در دومین روز محکمه سنا، چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را به تلاش متقلبانه برای انتخابات سال ۲۰۲۰ متهم کرد.

دومین روز محکمه استیضاح دونالد ترامپ ساعت یک بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی با حضور جان رابرتز رئیس دیوان عالی آمریکا آغاز شد.

این مجلس روز گذشته پس از حدود ۱۱ ساعت بحث، قطعنامه فرایند استیضاح را به صورت کاملاً حزبی یعنی اکثریت ۵۳ جمهوریخواه در مقابل ۴۷ دموکرات و مستقل به تصویب رساندند.

دموکرات‌ها ۱۱ اصلاحیه یا الحاقیه برای این قطعنامه که از سوی میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه تدوین شده بود، ارائه دادند اما هیچ کدام نتوانست اکثریت نسبی ۵۱ رأی را به خود اختصاص دهد.

دموکرات‌ها در تلاش بودند تا شاهدانی همچون جان بولتون مشاور اخراج شده امنیت ملی کاخ سفید، میک مولوینی سرپرست دفتر رئیس جمهوری آمریکا یا دیگر مقامات ارشد مرتبط با رسوایی "اوکراین گیت" را به سنا بکشانند، اما جمهوریخواهان به شدت با آنها مخالفت کردند.

از این رو، آدام شیف سرپرست دادستان های مجلس نمایندگان در این پرونده، با شروع روز دوم محکمه، اظهار کرد: ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، با استفاده از اختیاراتش برای راندن اوکراین به حرکت در مسیر تحقیق پرونده سیاسی علیه بایدن‌ها، تلاش متقلبانه ای انجام داده است.

وی افزود: این یک تاکتیک ننگین علیه یک مخالف سیاسی بود که ظاهرا رئیس جمهوری ترامپ از او واهمه داشت.

سناتور چاک شومر هم که طراح اصلاحیه‌های قطعنامه فرایند استیضاح ترامپ بود، پیش از برگزاری این نشست در صفحه تویئتری خود، نخستین روز محکمه را یک پیروزی برای دموکرات‌ها دانست و گفت: نخستین چیزی که مردم آمریکا دیدند، مخالفت جمهوریخواهان با داشتن یک محکمه منصفانه با حضور شاهدان و مدارک مرتبط بود.

مدیر استیضاح کنندگان مجلس نمایندگان ادامه داد: روز گذشته ما بیان کردیم که چرا این شاهدان مهم هستند ، اسنادی که دولت از این امر محروم کرد و چگونه سناتورها باید بخواهند آن اسناد را ببینند.

شیف در ادامه اظهارات خود گفت معتقدم که "یک قاضی بی طرف" به حذف رئیس جمهوری ترامپ پس از شنیدن موارد علیه وی، رای خواهد داد.

وی از مجلس سنا خواست به وظیفه خود را بی طرفانه انجام دهند و افزود: این وظیفه شماست که به مردم آمریکا و خودتان، اعتقاد هامیلتون و سایر بنیانگذاران قانون اساسی آمریکا را نشان دهید. قانون اساسی شما را موظف ساخته است که به عنوان وکیل بی طرف رفتار کنید، محاکمه ای عادلانه داشته باشید و شواهد را قبل از آن بسنجید.

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: بدون توجه به اینکه حزب شما در انتخابات قبلی یا بعدی چه رایی داشته باشد، وظیفه ما عمل بر اساس قانون اساسی و حاکمیت قانون است.

وی افزود: این برعهده سناتورها است که تصمیم بگیرند که معتقدند چه نوع دموکراسی باید باشد و آنچه که آمریکایی ها حق دارند نسبت به رفتار این رئیس جمهوری چه انتظاری داشته باشند.

شف به نقل از هامیلتون گفت که بنیانگذاران ما فهمیدند که چگونه قدرت می تواند فساد بیاورد و افزود: ما امروز در این صحن مقدس هستیم و برای سومین بار در تاریخ این اقدام را انجام می دهیم زیرا دونالد جی. ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده دقیقا همانگونه که هامیلتون و معاصرانش از آن ترس داشتند، عمل کرده است.

پس از آنکه شف از الکساندر هامیلتون یکی از بنیانگذاران قانون اساسی و کسی که مبحث استیضاح را لازم دانسته بود، نقل قول کرد؛ کاخ سفید هم نکاتی از هامیلتون منتشر ساخت.

کاخ سفید اعلام کرد بنیانگذاران آمریکا از این هم هراسان بودند که از استیضاح به عنوان یک ابزار حزبی مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

مدیر دادستان‌های انتخاب شده از سوی مجلس نمایندگان برای پرونده استیضاح ترامپ ادامه داد: ترامپ به تمام قوه مجریه دستور داد که به طور قاطعانه تحقیقات استیضاح مجلس را رد کنند و مانع از انجام آن شوند. این نمایانگر یکی از آشکارترین تلاش ها برای لاپوشانی در تاریخ است.

شیف اضافه کرد:اگر ترامپ در سنا محکوم نشود و سوء استفاده وی برطرف نگردد، سوء استفاده رئیس جمهوری ترامپ از قدرت اجرایی خود و کارشکنی در کار کنگره به یک رویه دائمی تبدیل خواهد شد که توازن بین قوا را برهم می ریزد و از رئیسان جمهوری دیگر هم دعوت می کند که اینگونه عمل کنند چرا که فراتر از پاسخگویی، نظارت کنگره و قانون هستند.

مدیران دموکرات پرونده استیضاح دونالد ترامپ، ۲ ساعت دیگر فرصت دارند تا به تشریح پرونده خود بپردازند. پس از آن به درخواست میچ مک کانل یک تنفس درخواست می شود که مدت آن متغییر است.

مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان فرصت دارند پرونده استیضاح را برای ۲۴ ساعت در طول سه روز در مجلس سنا، تبیین سازند.

سرپرست مدیران استیضاح منصوب مجلس نمایندگان در ادامه اظهارات خود مدعی شد تئوری دخالت اوکراین در انتخابات ۲۰۱۶ بخشی از ضد روایت روسی است که ترامپ و برخی از متحدانش پذیرفته اند.

شیف ترامپ را متهم کرد که متحدان را برای طرح بیشتر این پروپاگاندای روسی تحت فشار قرار می داد.

وی همچنین بخش هایی از اظهارات دونالد ترامپ را که تایید کرده بود خواستار رسیدگی به تخلفات بایدن در اوکراین شده است و باید این تحقیق در چین هم انجام شود، منتشر کرد و اظهار کرد این اظهار نظر درست زمانی انجام می شود که گزارش بازرس مولر به کنگره ارائه شده بود و مساله سوء استفاده از قدرت در آن وجود داشت.

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه گزارش مولر در ۲۴ ژوئیه ارائه شد و بلافاصله یک روز پس از آن، در ۲۵ ژوئیه ترامپ از زلنسکی خواسته است که در راستای منافع شخصی او، علیه بایدن ها تحقیق کند.

شیف به پیامک کورت ولکر هم اشاره کرد که دیدار زلنسکی با ترامپ به انجام این تحقیق منوط شده بود و افزود تیم ترامپ نمی خواهند شما به این فشار توجه کنید.

وی با بیان اینکه رئیس جمهوری اوکراین آماده این کار شده بود، گفت زلنسکی به روشنی دریافت که یک گروکشی به ازای دیدار در کاخ سفید است.

در حالی که شیف در حال ارائه موارد تخلفی دونالد ترامپ بود، هواداران ترامپ در صفحه رسمی توئیتری خود مدعی شدند که اوکراین بدون اعلام هیچ‌گونه تحقیقی، کمک‌های نظامی را دریافت کرد و توقیف استاندارد و موقتی این کمک‌ها در ماه سپتامبر برداشته شده است.

کاخ سفید هم در اطلاعیه ای اعلام کرد در تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی هیچ گونه درخواستی برای انجام تحقیقات مطرح نشده است. در این پیام توئیتری، لینک متن گفت‌وگوی تلفنی دو طرف قرار داده شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم که در حال بازگشت از سفر سوئیس است در نخستین واکنش به این اظهارات، در پیامک توئیتری نوشت :هیچ فشاری نبوده است.

اتهام موافقان استیضاح به ترامپ

سرپرست مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از ادعای دونالد ترامپ که در دوره ریاست جمهوری نمی توان حتی در مورد وی تحقیق کرد، رئیس جمهوری می گوید شما حتی نمی توانید درباره رئیس جمهوری تحقیق کنید.

شیف افزود رئیس جمهوری در دادگاه هم می گوید ، شما نمی توانید علیه رئیس جمهوری کیفرخواست صادر کنید، حتی نمی توانید از رئیس جمهوری تحقیق کنید. موضع دادستان کل این است که شما حتی نمی توانید از رئیس جمهوری تحقیق کنید.

اشاره این عضو ارشد مجلس نمایندگان به اظهارات وکلای ترامپ و وزیر دادگستری وی است که گفته شده بود حتی اگر ترامپ در خیابان های نیویورک شلیک کند، نمی توان برای قتل از او تحقیق کرد.

اما چندین قاضی فدرال علیه این ادعاها، موضع گیری کردند و مصونیت ریاست جمهوری را مانع از تحقیقات جنایی ندانستند و گفتند حتی می تواند رئیس جمهوری را تحت تاثیر قرار دهد.

در جریان تحقیقات بازرس رابرت مولر هم مطرح شد که بر اساس رویه موجود و نظر وزیر دادگستری، نمی توان از رئیس جمهوری در قدرت تحقیق انجام داد.

شیف با اشاره به این اظهارات گفت: این باید همه ما را نگران کند، این نه تنها تاییدی برای طرح فشار بر اوکراین است بلکه نشانه ای واضح است که رئیس جمهوری معتقد است این اقدامات فاسد، پذیرفتنی است. وظیفه ما است که این رئیس جمهوری بدون بی شرم و بی قانونی و غیر متلزم به قانون اساسی و سوگند را از قدرت برکنار کنیم.

وی تصریح کرد: هیچ کسی نمی تواند به طور جدی مخالفت کند که رئیس جمهوری ترامپ، مفسدانه از یک دیدار رسمی مقام خارجی از کاخ سفید استفاده کرد تا رئیس جمهوری اوکراین را وادار کند برای تقلب در انتخابات بعدی به او کمک کند.

با اتمام اظهارات مقدماتی مدیران استیضاح، میچ مک‌کانل درخواست کرد جلسه به مدت نیم ساعت تنفس داده شود که رئیس دیوان عالی هم موافقت کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1398/11/02
بیاید همه از ته دل واسه نابودی ترامپ دعا کنیم نه واسه تحریم به خاطر شهادت سردار دلها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
هرچه دلم خواست نه آن میشود...هرچه خداخواست همان میشود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج