چانه زنی درباره «صلح هرمز»
۹۵۴۷۰۶
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
۵۶۵۷
روز گذشته ناگهان خبر رسید که آقای یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در راه بازگشت از اجلاس داووس سوئیس در توقفی کوتاه در تهران با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو می‌کند.

خراسان: روز گذشته ناگهان خبر رسید که آقای یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در راه بازگشت از اجلاس داووس سوئیس در توقفی کوتاه در تهران با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو می کند.
این هفتمین دیدار ظریف و بن علوی در دو ماه اخیر است. خبر اگرچه ظاهرش جذاب است اما رفت و آمدهای خارج از معمول بن علوی به تهران در ماه های اخیر دیگر از حالت جذاب و عجیب اش خارج شده و گویا یک موضوع تکراری شده است . یوسف بن علوی وزیرخارجه عمان آخرین بار پنج روز قبل در تهران با محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در خصوص موضوعات دوجانبه و منطقه ای به ویژه همکاری های دو‌کشور در تنگه هرمز تبادل نظر داشته است. پیش از آن، بن علوی ۱۷ دی ماه برای شرکت در نشست مجمع گفت و گوی تهران به ایران آمد و قبل از آن نیز ظریف ۱۱ آذر ماه میزبان همتای عمانی خود در تهران بود . یوسف بن علوی 5 مرداد و ۳۰ اردیبهشت نیز به تهران سفر کرده بود. از سوی دیگر وزیر خارجه ایران دوم دی ماه سفری دو روزه به مسقط داشت. پس از آن محمدجواد ظریف ۲۲ دی ماه برای شرکت در مراسم بزرگداشت سلطان پیشین عمان و تبریک به «هیثم بن طارق» سلطان جدید سفری چند ساعته به مسقط داشت و روز جمعه ۲۷ دی ماه نیز در مسیر بازگشت از هند و در توقفی کوتاه در مسقط با همتای کانادایی خود و یوسف بن علوی دیدار و گفت وگو داشت.

رفت و آمد برای چکش کاری یک طرح صلح

پس از درگذشت سلطان قابوس و روی کار آمدن هیثم بن طارق در عمان، این سومین باری است که بن علوی به تهران می آید و در همین مدت کوتاه هم ظریف دو بار راهی مسقط شده؛ رفت و آمدهایی که می تواند حاوی پیام ها، پیشنهادها ودرخواست های متنوعی باشد در حالی که برخی تحلیل گران این سفرها را به بالا گرفتن تنش ها در منطقه و نیز طرح خیانت قرن ترامپ مرتبط می دانند اما گویا در همه رفت و آمدهای چند ماهه اخیر بن علوی و ظریف به تهران و مسقط یک موضوع مشترک بوده و آن هم پیشبرد طرح صلح هرمز با مشارکت ایران ، عراق ، عمان ، عربستان، بحرین، امارات ، قطر و کویت است، طرحی که رئیس جمهور در مجمع عمومی امسال از آن رونمایی کرد و حالا به دستور کار اصلی وزارت خارجه ایران بدل شده است . در این میان طبیعی و معقول است که با وجود روابط خوب و صمیمانه میان تهران و مسقط، عمان بهترین گزینه برای چکش کاری این طرح با هدف راضی کردن کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس باشد. شنیده های خراسان نیز تایید می کند که محور اصلی این گفت وگوهای پرتعداد رسیدن به یک طرح مرضی الطرفین درباره صلح هرمز و به ویژه تلاش برای سرخط آوردن کشورهایی است که به ایران و اهدافش مشکوک بودند و البته تحت تاثیر کشورهای فرامنطقه ای ممکن است به سختی راضی شوند درطرح امنیت دسته جمعی هرمز که ابتکارش با جمهوری اسلامی ایران بوده، مشارکت داشته باشند . عمان تلاش دارد با هدف سیاست اصولی خود که ایجاد ثبات و آرامش در منطقه پر تلاطم خلیج فارس است در این حوزه گامی بردارد تا هم دوستان ایرانی اش راضی شوند و هم برادران عربش قبول کنند .

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:00 - 1398/11/07
هرمز بیدار شو ببین برباددهندگان خاکت به نام تو صلحی را بازار دلالان آورده اند که ننگین تر از آن را کسی ندیده
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/11/08
ای مردم ..آکاه باشید که اینا تنگه هرمز را نیز به باد دادند ..افساد طلبان ..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج