بیانیه وزارت خارجه در خصوص مواضع اخیر ظریف
۹۵۴۷۳۴
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
۱۸۲۰۷ 
وزارت امور خارجه در خصوص جنجال‌های اخیر پیرامون اعلام مواضع اصولی وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با نشریه آلمانی بیانیه‌ای صادر کرد.

وزارت امور خارجه در خصوص جنجال‌های اخیر پیرامون اعلام مواضع اصولی وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با نشریه آلمانی بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه وزارت امور خارجه به شرح زیر است:

۱. یکی از اهداف ایالات متحده آمریکا در نبرد دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران آن است که تصویری جنگ طلب از ایران به نمایش گذارد؛ تصویری که چند ده سال برای ایجاد آن از طریق نبرد رسانه ای و جنگ روانی تلاش کرده بود. این تصویر نادرست و معارض با ذات نظام اسلامی در پی انجام مذاکرات برجام برهم ریخت و جهان دریافت که امنیتی سازی جمهوری اسلامی ایران یک فرییکاری صهیونیستی است و ایران نه تنها کشوری قانون مدار و دارای منطقی روشن و استوار است بلکه در صف نخست مبارزه با تروریسم و پدید آوری فضای صلح آمیز در جهان قرار دارد. خروج یک جانبه ایالات متحده از مذاکرات برجام و بیان این که برجام به سود ایران بوده و آمریکا از آن متضرر شده است - ضمن نشان دادن توان دیپلماتیک و منطق قوی ایران در دفاع از حقانیت و مطالبات ملت ایران- عملا نشان داد که به واقع این ایالات متحده آمریکاست که به قوانین جهانی و حقوق بین الملل وقعی ننهاده و گریزان از گفتگو و ناقض تعهدات بین المللی است. با ترور شهید سپهبد سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم برای افکار عمومی جهان اثبات شد که این دولت آمریکاست که در راس حامیان تروریسم در سطح جهانی است.

در همین راستا تمامی تلاش آمریکا آن است که موضع برتر ایران یعنی"حمایت از مذاکرات قانونی انجام شده در برجام" را از دست ایران خارج کرده و تصویری "ضد مذاکره" از ایران را به نمایش گذارده و نهایتا میز مذاکره غیر قانونی و تحمیلی را جایگزین برجام نماید. اقدامی که با قدرت از سوی رهبری معظم انقلاب نفی و نهی شده که همواره ملاک عمل وزارت خارجه جمهوری اسلامی می باشد. از اینرو تاکید بر مذاکرات قانونی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در مقابل مذاکرات خارج از برجام — که دولت قانون ستیز آمریکا بدنبال آن است — ضرورت داشته و نباید به هیچ وجه این سنگر که از مشروعیت بین المللی برخوردار است، به دولت مستکبر و قانون گریز آمریکا وانهاده شود.

۲. تاکید بر این که ایالات متحده اگر مایل به مذاکره است باید به سر میز مذاکره کمیسیون مشترک برجام که خود آن را ترک کرده بازگشته و تمامی تحریم ها و اقدامات غیر قانونی انجام شده را لغو و جبران نماید - در صورت انجام - شکست مطلق آمریکا در صحنه بین المللی و دال بر قدرت برتر ایران در صحنه دیپلماتیک خواهد بود. بنابراین چنین رویکردی باید با قدرت پیگیری شده و نباید اجازه دهیم آمریکا از وضعیت موجود که خواهان گریز از آن است خارج شود. برخلاف بعضی سوء برداشت ها، این موضع نماد قدرت ایران بوده و این ایالات متحده است که مایل است به لطایف الحیل میز برجام را که برای خود تله می داند برهم زند.

۳. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی وظیفه دفاع از کیان و حیثیت جمهوری اسلامی با بهره گیری از توانمندی های حقوقی و دیپلماتیک را بر عهده دارد و در عرصه بین المللی نیز با اتکاء به حمایت ها و رهنمودهای راهبردی مقام معظم رهبری توانسته است همدوش با محور مقاومت اقتدار جمهوری اسلامی را در منطقه و جهان علیرغم فشارها و تلاش های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا به نمایش گذارد؛ وظیفه ای که بدون توجه به هر فشاری از هر سو با قدرت به انجام خواهد رسانید.

۴. گاه بدلیل عدم اطلاع از پیچیدگی ها و نیز تصمیمات متخذه از سوی نهادهای فرادستی، برداشت هایی نادرست از عملکرد وزارت امور خارجه ترویج می‌شود که متاسفانه مورد سوء استفاده رسانه ها و نهادهای سیاسی بدخواهان ایران زمین قرار می گیرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از حساسیت های علاقمندان به آرمان های انقلاب و بهره بردن از نقدهای کارشناسی انجام شده، وظیفه خود می داند یک بار دیگر نسبت به استفاده جناحی از موضوعات ملی هشدار دهد. ایجاد دوقطبی "مذاکره - عدم مذاکره" در شرایط فعلی سیاست خارجی و فضای انتخاباتی داخلی، اثرات مخرب بر منافع ملی کشور و اعتماد عمومی جامعه خواهد داشت و کسانی که برای مطامع انتخاباتی زودگذر منافع و سرمایه های ملی را قربانی می کنند مسلما در برابر خدا، مردم و تاریخ باید پاسخگو باشند.

انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1398/11/07
ازماست مالی خجالت نمی کشید ازماست خجالت بکشیدو...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
درود بر شرفت ظریف
قاسم سلیمانی ام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
ماست مالی کردن،بهترازپاچه خواری کردن بیگانگان است
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1398/11/07
درود بر ظریف و همکاران
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
باور کنید با این رفتارها ایران جز ب بدبختی نمی رسد تعصب وجودی شدنها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
بگومرگ بروطن فروشان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
اگر هر توضیحی برای این قوم عجوج و مجوج بیاری ، فایده ای نداره ، این گروه خودشون رو به خواب زدن !
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/11/07
شما که مردم رو بیچاره کردید و چندین سال بخاطر برجام کشور رو معطل نگه داشتید باید جوابگوی کی باشید.؟
پاسخ ها
بدون نام
Denmark
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
مثلا اگر معطل برجام نمیشدی میخواستید چیکار کتید هااااات؟
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
اطلاعات دقیق ببر بالا ،بد نیست واقعیت را پیدا کنی وهمه چی رو طوطی وار تکرار نکنی
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1398/11/07
جناب آقای دکتر ظریف
دمتون گرم و ممنون
واقعاً اگر فقط یکی از مسئولان در سمت خود درست عمل کرده باشه، دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمون ایران عزیزه
این بیانیه واقعاً درست و منطقیه
بازم ممنون از این دیپلماسی و خسته نباشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
متاسفم برای کسانی که هنوز ظریف را مرددیپلماسی میدانند.
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1398/11/07
سلام.افرین به این وطن پرست ظریف دوست داشتنی آنهایی که انتقاد میکنن آنها از خون پاک حاج قاسم استفاده می کنن
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/11/07
واقعا که تنها کسی که لایق پست وزارت امورخارجه از اول انقلاب تا کنون میبینم شخص ظریف هست.احسنت
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1398/11/07
سلام آقای ظریف
تصمیم شما درست است.
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1398/11/07
با سلام به دوستان محترم داریم بد قظاوت نکنیم یادمون باش همه کاره برجام ایران نبود که بخوایم بگیم ما بد بودیم تیم دیپلماسی ما عالی کار کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
تیم دیپلماسی سه تاش جاسوس بود.یادتون رفت
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1398/11/07
اقای ظریف ملت به شما اعتماد دارد و فقط زندگی با عزت میخواهد
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1398/11/07
سلام ودرود بر ظریف وتیم مذاکره کننده اش .ونفرین بر کسانی که تمام زحمتهای ظریف رو زیر سوال میبرن ونادیده میگیرن.
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1398/11/07
آیا بهتر نیست مسولان خیلی واضح حرف بزنند تا بعدا مجبورنباشمد با بیانیه و تایید و تکذیب هایی آنرا توضیح دهند
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1398/11/07
برداشت عاقلانه از بیانیه بنفع کشوراست آقای ظریف موفق باشید
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1398/11/07
جناب ظریف آرزو میکنم شما کماکان وزیر امور خارجه مان باشید. مذاکرات برجامی شما و تیمتان شاهکاری را رقم زد که عملا ایران را از سقوط در دره ای که اصولگرایان آنرا تا لبه اش برده بودند، نجات داد.
ولی پاسخ شما به خبرنگار اشپیگل ناقص بود و باعث سوء استفاده دشمنان مملکت شده است.
میباید میگفتید: اگر منظور این است که ترور سردارمان ما را مرعوب کرده به پای میز مذاکره میکشاند، ابداً!! این اقدام مذبوحانه و جنایتکارانه آمریکا را برای ملت ما منفورتر و ملت ما را برای ستیز و مقاومت مصمم تر کرده است!! و حساب خود را دارد. ولی مذاکره امری دیگر و حساب خود را دارد! و موضع ما همانست که بود. آمریکا مرتکب کار زشت و خلاف عرف و قانون زده و تعهدات برجامیش را زیر پا گذاشته. اگر میخواهد مذاکره کنیم باید اول ثابت کند که به آنچه از مذاکره حاصل میشود متعهد خواهد بود. و اثبات این امر نیز در گرو تعهد به مورد موجود یعنی برجام است!!
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1398/11/08
آقای ظریف نماد حق خواهی ملت ایران است
ایشان با شجاعت و درایت کم نظیر در همه جبهه ها از حقوق ملت ایران دفاع جانانه کرده اند .
ای کاش دلسوزی و میهن پرستی وزیر خارجه به تمامی سیاستمداران کشورم تکثیر می شد
من باحترام او و همه کسانی که دغدغه مردم و ایران اسلامی را دارند تمام قد می ایستم و سعی می کنم به فرزندانم قدر دانی را بیاموزم
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/11/08
آفرین به این وزیر امور خارجه ی کشور عزیزمون ایران .جناب ظریف ، نظراتتون کاملا منطقی و عمیق و دقیقه . امیدوارم خدا بهتون صبر بیشتر بده که با وجود اینهمه تهمت و بی احترامی ای که بهتون میشه ، بتونین به اهدافتون که همون سربلندی ایران عزیزمونه برسین . خود سردار سلیمانی هم ، قطعا همین رو میخوان .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج