پلنگ، دو کارگر معادن خواف را زخمی کرد
۹۶۰۳۲۶
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
۱۶۹۹۴
دو نفر از کارگران یک شرکت صنایع معدنی در معادن سنگ آهن سنگان خواف حوالی غروب امروز 23 بهمن 98 در جریان حمله یک قلاده پلنگ زخمی شدند.

ایسنا: دو نفر از کارگران یک شرکت صنایع معدنی در معادن سنگ آهن سنگان خواف حوالی غروب امروز 23 بهمن 98 در جریان حمله یک قلاده پلنگ زخمی شدند.

دین‌محمد موظف یکی از مجروحان عنوان کرد: عصر امروز از نگهبانی شرکت بیسیم زدند که "سگ‌ها در تعقیب یک قلاده پلنگ هستند و بروید جستجو کنید که پلنگ در کدام مسیر است تا کارگران آسیبی نبینند." با همکارم سوار خودرو شدیم و در مسیر حرکت سگ‌ها به دنبال پلنگ بودیم اما حیوان را نیافتیم به همین سبب از ماشین پیاده شدم کمی که پیاده رفتم ناگهان پلنگ را دیدم که در شکاف صخره‌ای پناه گرفته و در همین لحظه پلنگ به سمتم حمله‌ور شد و خود را روی من انداخت.

موظف گفت: همچنان که در جدال با پلنگ بودم همکارم به نام امان‌اله کریمی خود را رساند و با تلاش مرا از چنگ پلنگ نجات داد اما پلنگ به او نیز حمله‌ور شد و بازویش را گاز گرفت، من از ناحیه سر و کمر زخمی شدم و هر دو نفرمان تحت درمان و واکسیناسیون قرار گرفتیم و هم اینک از بیمارستان مرخص شدم تا در منزل استراحت کنم.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف نیز در این باره به ایسنا گفت: به محض اطلاع از موضوع به بیمارستان رفتم و زخمی‌ها را از نزدیک دیدم؛ علی‌رغم مجروحیت این کارگران خوشبختانه خطر رفع شده بود.

سعید توانا افزود: پس از این حادثه، دو نفر از ماموران یگان حفاظت از محیط‌زیست را برای دور کردن پلنگ از محدوده کاری شرکت معدنی به آن منطقه اعزام کردیم و قرار است تا صبح فردا در آنجا کشیک دهند.

وی پیرامون وجود و حضور پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان خواف گفت: ارتفاعات معادن سنگ آهن سنگان خواف زیستگاه اصلی پلنگ‌های این منطقه است.

توانا تصریح کرد: متاسفانه شرکت‌های معدنی فعالیت خود را به ارتفاعات کشانده‌اند و به قلمرو پلنگ‌ها وارد شده‌اند و پلنگ هم از قلمروخود دفاع می‌کند.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف افزود: با این حال وضعیت پیچیده شده هم جان انسان‌ها برای ما مهم است و هم حفظ پلنگ برایمان کار ارزشمندی است.

وی گفت: چندین نوبت جلسه با مدیران معادن سنگ آهن سنگان خواف گذاشتیم و دوره‌های آموزشی متعددی برای کارکنان و کارگران معادن برگزار کردیم و مکاتبات متعددی پیرامون حفظ محیط‌زیست و حیات وحش انجام دادیم.

توانا بیان کرد: برای ارتقای حفاظت فردی شاغلان در معادن سنگ آهن سنگان پیشنهادهای متعددی از قبیل افزایش نورافکن‌ها، کاهش شیفت‌های کاری شبانه در ارتفاعات و نصب کیوسک‌های متعدد در ارتفاعات و نقاط تردد پلنگ به مدیران شرکت‌های صنعتی و معدنی داده‌ایم.

وی گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های معدنی از سگ برای حفاظت از محیط کار استفاده می‌کنند غافل از اینکه سگ، غذای لذیذی برای پلنگ است و پارس سگ‌ها، پلنگ را به سمت خود می‌کشد و بارها اعلام کردیم از سگ به ویژه سگ‌های ولگرد استفاده نشود.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف افزود: جالب است در سال‌هایی که پلنگ در منطقه حضور دارد، گرگ‌ها کم می شوند و تلفات دام دامداران کاهش می‌یابد.

توانا یادآور شد: هم اینک فصل جفت‌گیری وحوش به خصوص پلنگ است و فعالیت هورمونی این حیوان در دوره جفت‌گیری و آبستنی، رفتار او را تغییر می‌دهد و پلنگ را پرخاشگر و خطرناک می‌کند.

وی اظهار کرد: برپایه گفته‌های شاهدان عینی، پیش‌بینی می‌شود حداقل یک قلاده ماده پلنگ، یک قلاده پلنگ نر و سه توله پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان زیست می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف گفت: گونه پلنگ‌های خواف گونه ایرانی و از گونه‌های با ارزش پلنگ است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/11/23
لطفا بیشتر از پلنگ مراقبت کنید
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1398/11/23
'''' شاید پلنگ گرسنه بود''!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
چی بگم. پلنگ یا کارگر.
اذری
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
ازآن منطقه معدن رابردارن ایران به این بزرگی جم حیوان سالمی نمانده واقین متاسفم
Iran, Islamic Republic of
23:22 - 1398/11/23
بهبود فریبا خخخخخخ
United Kingdom
00:23 - 1398/11/24
تو پلنگ منی .منو چنگ میزنی...
ادامه ش رو یادم نیست.
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1398/11/24
لطفا اگه میشه به پلنگها بایه زبانی حالی کنید که ما تحریم هستیم لطفا توی خوردنتون یه کم قناعت کنید
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1398/11/24
چرا معدن بردن نزدیک محل زیست جانوران وحشی؟؟ ..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
معدن که همونجا از اولش بوده
Iran, Islamic Republic of
02:07 - 1398/11/24
امیدوارم پاسداران محیط زیست افزایش یابد و هرانچه در حیاط وحش ایران است پاس بداریم
Iran, Islamic Republic of
05:55 - 1398/11/24
چرا اقدام به زنده گیری و دور کردن از معادن و صنایع نمیکنند
ارغوان خوب این حیون زبان بسته گرسنه ست که بطرف ابادی کشیده میشه
United Arab Emirates
06:33 - 1398/11/24
گرسنه هستن بابا
Iran, Islamic Republic of
06:55 - 1398/11/24
ولی پلنگای منطقه ما در حال زیاد شدنن لطفا یه فکری واسه کاهششون بکنین ...پلنگه چش قشنگه
Iran, Islamic Republic of
07:22 - 1398/11/24
خدا لعنتتون کنه که همه جا رو دارین نابود میکنید صاحاب نداره همه کوهها رو دارین خراب میکنید حیات وحش از بین میبرین چرا کسی نیست جلوی این نابودی و غارت طبیعت رو بگیره
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1398/11/24
حیوان تا گرسنه نباشد به محل انسانها هرگز نزدیک نمیشود آنهم گرسنگی بیش از حد اینها قابل توجه مسئولین زی ربط که در زمستان هوای حیوانها را داشته باشند اونها به کمی غذا هم قانع هستند ولی کو رحم ورسیدگی
United Arab Emirates
08:26 - 1398/11/24
باید کاگرا میگفتن تو پلنگ منی منو چنگ میزنب
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج