آمار عجیب از افزایش سوتغذیه در میان ایرانی‌ها
۹۶۱۹۸۰
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
۵۱۴۰ 
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: آمارها نشان دهنده این است که 38 درصد سوء تغذیه متوسط تا شدید در بیمارستان‌های کشور مشاهده می‌شود.

ایسنا: رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: آمارها نشان دهنده این است که 38 درصد سوء تغذیه متوسط تا شدید در بیمارستان‌های کشور مشاهده می‌شود.

مهدی شادنوش امروز 28 بهمن در همایش تغذیه بالینی ایران که در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در کنار پیشرفت‌های چشم‌گیری که امروز در حوزه سلامت رخ داده، بحث تغذیه به درجه‌ای از بلوغ رسیده که درحال وارد شدن به سیر درمانی کشور است.

وی افزود: سوءتغذیه بیمارستانی موضوع ناشناخته و مختص کشورهایی مانند ما یا سایر کشورهای جهان سوم نیست و درهمه بیمارستان‌های جهان چنین موضوعی از جمله مسائل به روز و قابل توجه است و تمام کشورها در حال تلاش هستند که این مشکل تا حد امکان کاهش پیدا کند و سیر درمان با موفقیت بیشتری دنبال شود. آمارها نشان دهنده این است که 38 درصد سوء تغذیه متوسط تا شدید در بیمارستان‌های کشور مشاهده می‌شود. سوء تغذیه در بخش مراقبت‌های ویژه شدت بیشتری می‌گیرد و آمارهای ما به چیزی حدود 53 درصد در بخش‌ مراقبت‌های ویژه اشاره می‌کند.

آمار عجیب از افزایش سوتغذیه در میان ایرانی‌ها

این پزشک و متخصص تغذیه بالینی ضمن اشاره به اینکه «چنین اعداد و ارقامی به خصوص در بخش‌هایی مانند پی‌آی‌سی‌یوها از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود و باید با عنایت بیشتری مورد توجه قرار بگیرد» بیان کرد: این اعداد نشان دهنده این است که همکاران ما باید به چه میزان توجه خود را معطوف کنند به بخش‌هایی که در گذشته مغفول مانده بودند. همچنین مدیریت سلامت کشور می‌بایست توجه خود را جلب کند تا بداند که با جدی‌تر گرفته شدن مسئله تغذیه در حوزه درمان چه میزان می‌تواند از طول زمان بستری بیماران در بیمارستان بکاهد، چه میزان می‌تواند در بحث اقتصاد سلامت خود پیشرفت کند و اینکه چه میزان می‌تواند کیفیت درمان را افزایش دهد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: بسیاری از مسائل در حوزه درمان از جهت نگاه به تغذیه مغفول مانده یا فرصتی برای پرداختن به آن‌ها نبوده است. این اعداد و ارقام که در بحث تغذیه بیان کردم، زمانی که به مبحث سالمندان، اطفال و نوجوانان می‌رسد و می‌خواهد آن‌ها را مورد بررسی قرار بگیرد اعداد و ارقام بسیار تکان دهنده‌تر هستند. برای کشوری که ما در آن به سرعت به سوی سالمندی می‌رویم اگر نتوانیم پیشگیری‌های لازم را انجام دهیم و نقش تغذیه را در حفظ سلامت جامعه در نظر بگیریم، یقینا در آینده با بحران‌هایی مواجه خواهیم شد.

سرطان؛ از مسئله‌دارترین حوزه‌ها در بحث سوءتغذیه

وی افزود: لازم است به صورت تخصصی‌تر در بحث درمان حوزه‌هایی مانند سرطان که یکی از مسئله‌دارترین حوزه‌های ما در بحث سوءتغذیه است توجه کافی را داشته باشیم. در بحث سرطان تغذیه یکی از اصلی‌ترین ارکان نگهداری و درمان بیماران است. اما یکی از مسئله‌دارترین حوزه‌های درمان کشور بحث بیماران سرطانی و تغذیه آن‌ها است. نقش تغذیه امروزه در مسائلی مانند سوختگی بسیار محدود است و همچنین در سایر حوزه‌های تخصصی‌تر می‌بایست همکاران ما به آن توجه بیشتری کنند.

نوروزی با بیان اینکه «در وزارت بهداشت فعالیت‌های خوبی در سال‌های اخیر انجام شده است» اظهار کرد: سنجه‌ها و اعتبار بخشی‌هایی که پیش از این می‌بایست در حوزه درمان اتفاق می‌افتاد امروز در حوزه وزارت درمان نهادینه شده است. در حوزه معاونت درمان و اعتباربخشی‌های بیمارستان‌ها به نقش تغذیه بیش از پیش توجه می‌شود. ثبت اطلاعات تغذیه ما در بیمارستان‌ها امروز بهتر از گذشته انجام می‌شود و جا دارد که کارهای بیشتری انجام شود. رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اشاره به اینکه «در حوزه درمان هنوز هم کارهای انجام نشده بسیار زیادی داریم» ادامه داد: می‌بایست همه عزیزان به این مهم در حوزه تحقیقات، کارهای تخصصی و پژوهش ورود پیدا کنند. اگر ما امروز افرادی را از بخش‌های مختلف پزشکی داریم که در کنار ما هستند اهمیت بالایی دارد. امروزه در سیر کار درمانی تک بعد نگری و نگاه کردن به یک بعد درمان کارساز نخواهد بود و باید کار تغذیه را در یک گروه و به صورت جمعی پیش برد. در حوزه وزارت بهداشت هم بحث تغذیه بالینی در کنار درمان بیماری‌ها، در حوزه اهداف مدیریت قرار گرفته است.

وجود کج سلیقه‌ای‌هایی در بحث تغذیه بیماران

وی گفت: اگرچه بعضا کج سلیقه‌ای‌هایی به چشم می‌آیند که برخی متاسفانه در بین همکاران ما است که احساس می‌کنند تغذیه در حوزه درمانی اهمیت بسیاری ندارد و باید برود در حوزه امور تعالی بیمارستانی. این اتفاق به دلیل کم آگاهی یا مسائل دیگر است که موجب مغفول ماندن نقش تغذیه در درمان بیماران است و اینکه بیماران تا چه حد می‌توانند از این حوزه برای درمان، افزایش کیفیت زندگی استفاده کنند. امیدوارم این همایش بتواند نقش خوبی را ایفا کند و مسئولین وزارت بهداشت خوشبختانه دقت کافی را به این حوزه دارند و آینده‌ای مناسب و همکاری‌های زیادی را برای کشور خواهیم داشت.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1398/11/28
بسوزد مادرفقر
پاسخ ها
بیخبر
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
دوست عزیز شما متن رو خوندی ؟ چه ربطی به فقر داره ؟ درباره انواع روش تغذیه و رژیم های غذایی در بیماران مختلف صحبت شده. مثلا اگه کسی سرطان معده گرفت و مجبور شدن معده رو بردارن بندازن دور، بعدش به چه روشی و چه غذایی بدن بخوره که هم خوب بشه هم کمترین عوارض بدون معده ایجاد بشه.
پژمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
آقای بیخبر ،خیلی هم ربط داره. چند درصد مردم در ایران پروتئین کافی و مطابق هرم غذایی استاندارد مصرف میکنند؟
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1398/11/28
با تورم بالا و دستمزد پایین سوتغذیه پیش میاد.
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1398/11/29
اینهمه سوع تغذیه تومملکت داریم اونوقت آقایان میخواهند به لبنانبهای لخت و عریان کمک کنندواونهاباپول مادرخیابانهابکوبندوبرقصندوبه ریش ماایرانبها بخندند
United Arab Emirates
00:05 - 1398/11/29
چقدر غم انگیزه من فکر کنم برای تمام بچه های دبیرستانی و دانشگاهی کتابی تحت عنوان تغذیه سالم وارد واحد درسی شود تا این معضل به مرور حل شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
جنایتهای امریکا که قراره در کتابها بیاید از سوء تغذیه مهمتر است!!!!!چرا؟چون برای بعضی ها برای حیاتشان نان دارد!!! اره عزیز
Iran, Islamic Republic of
00:06 - 1398/11/29
خوب میخواستی بااین شرایط اقتصادی سوتغذیه هم نباشد.قراره فقط ژن خوبها تو کشور زنده بمانند.بقیه یابرن یا بمیرن
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1398/11/29
این سوتغذیه هم اثر تکرار رآی به روحانی عزیزه. جناب خاتمی تحویل بگیر
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1398/11/29
95درصدایران سوء تغذیه دارن اون 5درصدکه ندارن ازمسولین ومتصلین هستن
-
00:27 - 1398/11/29
انوقت اقای ریس مجلس ما از کمک به لبنان حرف میزنه
Iran, Islamic Republic of
01:13 - 1398/11/29
مثلا ما ثروتمند هستیم ! نفت داریم ، گاز داریم ، مس داریم ، اورانیوم داریم صادرات داریم ، واردات داریم ، کشتی رانی داریم ، آری همه چی داریم فقط،افسوس که . . . نداریم ، آری نداریم !
Iran, Islamic Republic of
01:17 - 1398/11/29
برنج هندی مرغ تریاکی گوجه و خیار شیمیایی سبیزیجات کودانسانی روغن تراریخته همه چیز اتااشغال چی رو میخواهی بدونی برادر
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1398/11/29
شصت میلیون ایران زیرخط فقرهستند یعنی گوشت وووولبنیات میوه جات را ازسفره حذف کردن بخاطر اجاره خونه پول آب وبرق جدا،،پول مدرسه جداووو
Iran, Islamic Republic of
02:11 - 1398/11/29
به هول قوه مسولین ناکار امد داربم میریم به سوی سومالی
Iran, Islamic Republic of
03:24 - 1398/11/29
البته به این نکته اشاره کنم که منظور این مقاله از ایرانیان
دولت
مجلس
و سردمداران‌
هستن نه مردم عام یک‌وقت اشتباه برداشت نشود.
متشکرم
Iran, Islamic Republic of
07:08 - 1398/11/29
با این گرانی و تورم در دولت چند چهره ای اصلاحطلبان غربگرا ، می خواهید سوء تغذیه پایین باشد ؟!!؟؟؟؟!!!؟؟؟!!!؟؟؟؟؟؟!
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1398/11/29
80درصد مردم ایران شکم خودرابا برنج ویانان پرمیکنندکه کمترین ویتامین‌ها رادارند یااصلا ندارند، بدون گوشت، میوه و سبزیجات
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1398/11/29
خوشبحال دولتمردان که سوء تغذیه ندارن
Iran, Islamic Republic of
07:54 - 1398/11/29
آینده از آن ماست...
شما دیگه آینده ای ندارین که بخاین مردم رو از سوء تغذیه نجات بدین
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1398/11/29
گردن.اونهائی.که.بابی.تدبیری.نمگذارند
کشورسروسامان.بگیرد.
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/11/29
چشم دولت تدبیرو امید روشن
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1398/11/29
این فقط یکی از برکات‌انقلاب اسلامیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج