«ج.ا»: قانون را تغییر داده و نظر امام را کنار بگذارید!
۹۶۲۰۳۳
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
۷۶۸۴ 
روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره غیررقابتی بودن انتخابات مجلس در 44حوزه واکنش نشان داد.

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره غیررقابتی بودن انتخابات مجلس در 44حوزه واکنش نشان داد.

این روزنامه نوشت: رئیس‌جمهور روحانی، روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سؤالی درباره رقابتی بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: «امروز ظهر من از وزارت کشور پرسیدم وضع آن 70 حوزه‌ای که گفتید رقابتی نیست بهتر شده یا نه؟ براساس آخرین گزارشی که امروز به من داده‌اند فقط 44 حوزه رقابتی نیست و بقیه حوزه‌ها رقابتی است. اینکه انتخابات در اکثر حوزه‌ها رقابتی است و مردم حضور پیدا می‌کنند، برای من خوشحال‌کننده بود.»

لابد آحاد ملت ایران نیز باید از این خوشحالی آقای رئیس‌جمهور، خوشحال باشند و خدا را شکر کنند که در دنیای ارتباطات و در زمانی که هزاران نفر برای رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی داوطلب شده‌اند، 44 حوزه انتخابیه بدون رقیب مانده است. به عبارت روشن‌تر خوشحال باشیم که هم‌وطنانمان برای تعیین تکلیف 44 صندلی نمایندگی مجلس بدون اینکه مجبور باشند درباره افراد متعدد بررسی کنند تا یکی از آنها را به‌عنوان اصلح برگزینند و به او رأی بدهند، بدون معطلی اسم یکنفر را که رقیب ندارد می‌نویسند و به او رأی می‌دهند و خیال خودشان را راحت می‌کنند. ارزش این خوشحالی اینست که تکلیف حدود یک هفتم صندلی‌های مجلس یازدهم از همین حالا روشن است و برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران انتخابات با دردسر کمتری مواجه خواهند بود.

این را باید به حساب شورای نگهبان بگذاریم که توانسته شرایط را طوری فراهم کند که چنین امتیازاتی در این انتخابات داشته باشیم.

درباره کاستن نقش مردم در اداره امور، باید به این نکته کلیدی توجه داشته باشیم که چنین تفکری در نگاه تعدادی از نظریه‌پردازان حکومتی به‌ویژه در حوزه، ریشه دارد.آنها معتقدند اصولاً مردم نباید نقشی در اداره امور کشور داشته باشند و اینکه اکنون در قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش پررنگی به مردم داده شده، درست نیست و باید تصحیح شود. در مقابل، صاحبنظر برجسته‌ای همچون آیت‌الله بهشتی که مدیر مجلس خبرگان قانون اساسی بود، برای مردم نقش اصلی را قائل بود و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز براساس همین نقطه‌نظر شکل گرفت و تدوین و با آراء مردم تأیید شد.

آنچه اکنون در میدان عمل به‌ویژه در عرصه انتخابات دیده می‌شود، پیروی از نظریه اول است که به‌صورت پیمانی نانوشته و ناگفته درحال اجرائی شدن است. قانون اساسی جمهوری اسلامی اکنون با تکیه بر این نظریه تفسیر می‌شود و براساس همین تفسیر به اجرا درمی‌آید. اگر قرار است همین روش استمرار یابد، بهتر است قانون اساسی بازنگری شود و نظریه فقهائی همچون امام خمینی و شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی کنار گذاشته شود و نظریه مقابل، جایگزین آن گردد. تا زمانی که این بازنگری – که البته به مصلحت نظام نیست – اعمال نشده، عمل کردن براساس تفسیری که با محتوای قانون اساسی سازگاری ندارد، اقدامی نارواست.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1398/11/29
واقعا نیازی هست ملت رای بدهد؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
شما که سواد سیاسی نداری اظهار نظر نکنی بهتره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
نه والا..همه سر کاریم
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1398/11/29
یعنی منظورتان اینه که در این 44حوزه فقط یک کاندیدا حضور دا رد؟ یا منظورتان این است که از یک جناح حضور دارند؟
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
یعنی یک نفر
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/11/29
اینو ازشورای نگهبان بپرسید ک چرا44حوزه رقابتی نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
رقابتی شدن به چه قیمتی؟
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1398/11/29
حرف روزنامه جمهوری اسلامی رو کسی توجهی میکنه؟شورای نگهبان رد صلاحیت میکنه و مردم هم رای میدهند.شورای نگهبان راضی ، مردم رای دهنده هم راضی ، چرا ما ناراضی؟الحمد لله
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1398/11/29
حتما باید برای رقابتی شدن اجازه بدن هر آدم مسئله داری وارد بشه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
ببینیم ایندفعه این همه بی مسئله وارد مجلس میشن چه گلی به سرمون میزنن
United Arab Emirates
11:49 - 1398/11/29
دقیقا همین کار رو که اسرائیل با فلسطینی ها کرد رو اینا میخوان با مردم ایران بکنند . خدا رو چه دیدی شاید دوران عوض بشه و امام زمان برای آزادی ملت ایران ظهور بکنه
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1398/11/29
از اول انقلاب هم عده ای حکومت اسلامی می خواستند امام گفت جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد .پس دیدگاه امام اجرایی شد ول امثال جنتی طرفدار دیدگاه اول یعنی حکومت اسلامی هستند به این معنا که حکم کنند و مردم اجرای حکم کنند.
United Arab Emirates
21:04 - 1398/11/29
چه اتفاقی افتاده مسیح مهاجری که نظر مقتدایش هاشمی را ارجح بردیگر نظرات می دانست امروز سنگ امام را به سینه میزند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج