معامله قرن ترامپ یک اشتباه تاریخی خواهد بود
۹۶۴۰۳۶
۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶
۷۸۴۸ 
یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به طرح موسوم به معامله قرن که اخیراً توسط دولت دونالد ترامپ ارایه شده، آن را اشتباه تاریخی توصیف کرده و نوشت که این طرح برای صلح نیست بلکه برای اسرائیل است.

خبرگزاری تسنیم: یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به طرح موسوم به معامله قرن که اخیراً توسط دولت دونالد ترامپ ارایه شده، آن را اشتباه تاریخی توصیف کرده و نوشت که این طرح برای صلح نیست بلکه برای اسرائیل است.

«دوگ بنداو» از اعضای ارشد اندیشکده کاتو در گزارشی نوشت: در گذشته به فلسطینی‌ها گفته شده است که هرگز فرصتی را از دست ندهند و در واقع این جمله برای آن بود که آنها فرصت از دست بدهند. در این قضیه منظور از فرصت، فرصتی است که در اختیار اسرائیل است و به عبارت بهتر و صریح‌تر فرصتی است که در اختیار بنیامین نتانیاهو است. مکس بوت، از نومحافظه‌کاران آمریکایی این طرح را یک کارزار روابط عمومی خوانده نه یک طرح صلح.

در این گزارش آمده است: باید بلافاصله به هر پیشنهادی که از سوی واشنگتنن ارایه می‌شود شک کرد. اسرائیل میان سیاستمداران دموکرات و جمهوریخواه طرفداران فوق‌العاده‌ای دارد. صرفنظر از لفاظی‌‌ها، روسای جمهوری اخیر آمریکا نیز تلاش کمی برای سیاست متوازن به خرج داده‌اند.

بطور حتم ترامپ هم چنین تلاشی نکرده است. طرح وی مشتمل بر دستاوردهای سرزمینی فوری و الحاق شهرک‌سازی‌ها و پراکنده کردن آنها در سراسر کرانه باختری است. اسرائیل برای همیشه نه تنها بر قدس مسلط خواهد شد و فلسطینی‌ها تنها در برخی از حومه شهرها خواهند بود بلکه اسرائیل بر مرزها و آسمان این مناطق نیز سلطه خواهد یافت. حتی این دو مورد اخیر را به عنوان منفعتی برای فلسطینی‌ها توصیف کرده‌اند چون فلسطینی‌ها نیازی نیست برای تامین امنیت آن نیرو اعزام کند.

از آن سو، یک کشور چندپاره فلسطینی پس از گذشت چندین سال و در شرایطی تشکیل خواهد شد که تشکیلات خودگران معیارهای غیرواقعی تحمیل شده از سوی آمریکا و اسرائیل را رعایت کرده باشد. پس از آن قرار است، طرف‌هایی که نامی از آنها برده نشده و معرفی نشده‌اند و بخشی از این توافق نیستند 50 میلیارد دلار برای توسعه اقتصادی سرزمین‌های فلسطینی اختصاص دهند.

در این گزارش با اشاره به زمانبندی اعلام این معامله به اصطلاح قرن، آمده است: اما این معامله قرن ساختگی کمی پیش از انتخابات آتی اسرائیل منتشر شده که در آن بنیامین نتانیاهو در تکاپوی دستیابی برای اکثریتی است که منجر به انتخاب مجدد وی شود و او را از تعقیب قضایی بخاطر فساد رها کند.

بنا بر این گزارش، تشکیلات فلسطینی که در این طرح پیشنهاد شده به معنی کشوری که همگان تصور می‌کنند، نخواهدبود بلکه یک نهاد خواهد بود که بطور تمام و کمال وابسته به اسرائیل خواهد بود. تشکیلات خودگردان حتی قادر نخواهد بود که بر سرزمین‌های خود نیز کنترل داشته باشد.

در این مقاله با تشبیه شرایطی که برای فلسطینی‌ها طبق این طرح پیش می‌آید با سرزمین‌های سیاهپوستان در حاکمیت آپارتاید آفریقای جنوبی آمده است: این مناطق فلسطینی دقیقاً به مثابه ده منطقه سیاهپوست‌نشین یا همان بنتوستان Bantustans است که در آفریقای جنوبی برای تقویت آپارتاید تشکیل شده بودند ضمن این که ظاهراً یک نوع خودمختاری به آنها می‌دهد.

در این گزارش تصریح شده است: به همین ترتیب، فلسطینی‌ها نیز پراکنده، محروم و تسلیم خواهند بود و کانتون‌های آنها نیز تنها از طریق یک سری پل‌ها، جاده‌ها و تونل‌ها به هم مرتبط خواهند بود.

گذشته از این، تشکیل فلسطین نیز منوط به شرایطی است که بعید است محقق شود. به عنوان مثال، جنبش حماس که تشکیلات خودگردان کنترلی بر آن ندارد می‌بایست خلع سلاح شود و اسرائیل را به رسمیت شمرده و حق بازگشت فلسطینی‌ها را نادیده بگیرد. بعید است که چنین چیزی اعلام شود.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1398/12/04
اسراییل طمع کار است و سیرمونی ندارد ! اسراییل همانیست که هست و حتی اگر یک سانت بزرگتر شود به رسمیت نگی شناسیم ! قدس پایتخت کسی نیست و یک شهر بین المللیست ! فلسطین هرچه زودتر باید کشور مستقل شود با پایتختی بیت الحم و خودش می داند که مهاجر پذیر باشد یا نه ! ما با اسراییل دشمنی نداریم ام حساب حسابه کاکا برادر !
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1398/12/04
معامله قرن را بیخیال بچسبید به کشور خودمون که از همه طرف مورد هجوم قرار گرفته زلزله سیل کرونا تورم گرونی ووووو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج