سه - هیچ؛ به احترام شعور مردم؛ ول كلاسيكو!
۹۶۵۱۰۴
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
۵۱۱۳ 
آنچه با لغو بازی پرسپولیس و سپاهان در اصفهان اتفاق افتاد، بی‌حرمتی به میلیون‌ها هوادار فوتبال در ایران بود.

آی اسپورت: آنچه با لغو بازی پرسپولیس و سپاهان در اصفهان اتفاق افتاد، بی‌حرمتی به میلیون‌ها هوادار فوتبال در ایران بود. اگرچه نبرد كلاسیك و جذاب این دو تیم تا به حال حواشی ریز و درشت زیادی داشته كه برخی از آنها به هیچ وجه خوشایند نبوده‌اند، اما هرگز كار به این درجه از «دهان‌كجی» آشكار خطاب به مردم نرسیده بود. این بار اما در اصفهان یك ركورد شكست؛ ركورد خودخواهی، ركورد بی‌اعتنایی به درك و شعور افكار عمومی و البته عدم توجه به قانون‌محوری و نظم‌گرایی.

در حال حاضر و مطابق روال، پرونده این بازی برای تعیین تكلیف به كمیته انضباطی ارجاع شده است و چه بسا زمانی كه شما این مطلب را می‌خوانید حكم كمیته صادر هم شده باشد، اما به نظر می‌رسد ركن قضایی فدراسیون باید با صدور یك رای بی‌ملاحظه و قاطعانه، از شأن و حرمت میلیون‌ها مخاطبی كه عصر یكشنبه رسما به استهزا گرفته شدند، صیانت كند. حقیقت آن است كه نتیجه این بازی باید سه بر صفر شود؛ حكمی كه در آن پیروزی پرسپولیس اهمیت چندانی ندارد، بلكه جنبه مهمش شكست سپاهان و تفكری است كه گمان می‌كند می‌تواند با توسل به هر وسیله و ابزاری به هدف خود برسد. به این چند نكته توجه كنید.

یك- مسلما محرومیت از حضور تماشاچی در بازی به این مهمی برای باشگاه سپاهان قابل هضم نبود، اما گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود كه تابع اولویت‌های بالاتر است. لیگ ایران امسال به اندازه كافی تعطیلی و وقفه داشته و با تاخیر و تعلل‌های بیشتر، ممكن است عملا ناقص بماند. دیدار سپاهان و پرسپولیس به دلیل بیم از شیوع ویروس كرونا بدون تماشاگر شد؛ ویروسی كه روشن نیست چه زمان از كشور رخت برخواهد بست.

اگر قرار است منتظر بمانیم این مشكل كاملا از بین برود و همه مسابقات با حضور تماشاگر برگزار شود، شاید مثلا باید یك ماه بازی‌ها را تعطیل كنیم؛ آیا چنین چیزی ممكن است؟ مگر خون سپاهان از استقلال و شهرخودرو رنگین‌تر است كه همان روز در ورزشگاه بدون تماشاگر میزبانی كردند و هر دو هم برنده شدند؟ آیا اگر مقرر كنند بازی پنجشنبه پرسپولیس و شهرخودرو هم بدون تماشاگر باشد، سرخ‌ها حق خواهند داشت به بهانه ازدحام در مقابل هتل و پنچری اتوبوس و ... در زمین حاضر نشوند؟

همین امسال بازی پیكان و استقلال در آخرین ساعات به دلایل امنیتی از ورزشگاه شهرقدس به آزادی منتقل شد، همانطور كه بازی پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان تا صبح روز مسابقه صد بار لغو و تثبیت شد و نهایتا در روزی كه پرسپولیس باخت، تعداد بسیار كمی از هواداران توانستند به ورزشگاه بروند. این مسایل در سال پرماجرای ایران در حوزه فوتبال پیش آمده و ممكن است همچنان هم ادامه داشته باشد. در این میان تنها تیمی هم كه ساز خودش را زده، سپاهان بوده؛ واقعا چرا؟ تافته جدا بافته هستید؟

دو- لابلای توجیهات شلخته و پریشان سپاهانی‌ها اما دو استدلال خاص وجود دارد كه رسما «توهین‌آمیز» است. اولی به مقایسه این بازی با تاخیر دو ساعته رخ داده در فینال جام حذفی فصل پیش مربوط می‌شود. اول اینكه آیا درست است چون یك جا بی‌نظمی شده، جای دیگر هم بی‌نظمی صورت بگیرد؟ آیا یك ناهنجاری، می‌تواند دلیل مشروع برای خلق ناهنجاری جدید باشد؟ نكته دیگر اینكه ماهیت آن اتفاق به طور كامل فرق داشت. پرسپولیس میزبان نبود و تقصیری در به هم خوردن تقسیم‌بندی سكوها نداشت.

بازیكنان هر دو تیم هم در زمین حاضر بودند و صرفا مقاومت مدیران داماش برای صیانت از یك بند قانونی منجر به تاخیر در آغاز بازی شد. چهره سرخ و برافروخته برانكو، قاب ماندگار از آن شب عجیب است كه به وضوح نشان می‌داد تعلل رخ داده خوشایند پرسپولیس نبوده؛ خب اینها چه ربطی به غیبت سپاهان در زمین خودش دارد؟ اگر امروز سپاهان برای ارتكاب به بی‌نظمی به مصداق فینال جام حذفی استناد كند، چه تضمینی هست كه فردا تیمی دیگر برای انجام تخلفی تازه، به رفتار اخیر سپاهان استناد نكند؟

استدلال غلط دوم اما ربط دادن این داستان به منافع ملی است؛ اینكه «اگر در ورزشگاه خالی بازی می‌كردیم، كنفدراسیون برای هوا كردن میزبانی‌های ایران بهانه به دست می‌آورد.» خداوكیلی خودتان از این حرف‌ها خنده‌تان نمی‌گیرد؟ ویروس كرونا نصف دنیا را تعطیل یا معطل كرده و حتی در سری‌آ ایتالیا هم خیلی از مسابقات را به تعویق انداخته است. یعنی AFC شعور ندارد كه فرق بحران گذرای ناشی از یك بیماری با مسایل و موانع امنیتی را تشخیص بدهد؟ بعد شما به خاطر منافع ملی(!) بازی نكردید، شهرخودرو و استقلال كه بازی كردند، منافع ملی را به خطر انداختند؟

سه- یك لحظه تعلقات رنگی‌تان را بگذارید كنار و به آنچه رخ داده، با عینك بی‌طرفی نگاه كنید؛ تیمی كه بهترین مهاجم و ستاره‌اش مصدوم بوده، در شهر و ورزشگاه خودش حاضر به انجام بازی نشده. به ورزشگاه رفته، اما فایل صوتی سرمربی‌اش هست كه به بازیكنان توصیه می‌كند بالا نروند. مدیران این تیم با افتخار ادعا می‌كنند تا آخرین لحظه به جای آماده‌سازی تیم، در حال مذاكره با مقامات كشوری برای لغو دیدار بوده‌اند.

ناظر مسابقه هم به صراحت می‌گوید حتی خواهش‌های او برای به زمین آمدن میزبان افاقه نكرده؛ حالا به نظر شما اگر چنین تیمی تنبیه نشود و قسر در برود، سنگ روی سنگ بند خواهد شد؟ آیا این رفتار، به بدعتی جدید و بسیار خطرناك در فوتبال ایران تبدیل نخواهد شد؟ موضوع به اندازه كافی روشن است، مگر اینكه نخواهیم سر صلات ظهر، خورشید داغ را وسط آسمان ببینیم كه خب این یك بحث دیگر است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 46
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
11:00 - 1398/12/07
مرسی آقای نویسنده چند کلام حرف حساب
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1398/12/07
تو که خودت حرفات با هم منافات داره، از یه طرف میگی ورزشگاه بدون تماشاچی همه جا هست به 7لطر کرونا، از اون طرف نمیگی نصف بازی‌ها هم لغو شده به خاطر کرونا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
برو ظرفتو بساب شما
United Arab Emirates
11:02 - 1398/12/07
مطمئن باشید به نفع سپاهان رای به برگزاری مجدد بازی میدهند و پرسپولیس هم مقصر جلوه داد میشود
پاسخ ها
محمد افخمی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
داداش خدا راهم در نظر داشته باش حق با پرسپولیس است/ _
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1398/12/07
قلعه نویی بیشر.. تابش بیشع..
دلخوشی مردم اصفهان فقط این تیم سپاهانشه که با ندانم کاری شما نابود شد خواهش میکنم خودتان جمع کنید برید
با اعصاب هوادار بازی نکنید
با این ندانم کاریتونقهرمانی رو هم تقدیم کردید رفت
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/12/07
بترسید از مکر آقای ساکت و دار و دسته اش
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/12/07
اگه بازی ۳_۰نشه و برا سپاهان و هواداران وحشیش جریمه ای در نظر گرفته نشه.ازین به بعد هر تیمی که از حریفش میترسه بازی نمیکنه و این بازی رو الگو خودش قرار میده.یکم از استقلال یاد میگرفتید.شما بیشترید یا استقلال
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/12/07
از اول بگین لنگ قهرمانه بقیه برا دومی بجنگند چرا دیگه این بازیا رو سر تیمها در میارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
عه قلعه نوعی تو هم اینجایی؟؟ ای کلک ، چرا بدون نام؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
وقتی زردک بترسه و بازی نکنه قهرمان معلومه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
الان به شعور خودت توهین کردی
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/12/07
وقتی که سپاهان منطق نداره دیگه چی میشه گفت؟
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/12/07
من خودم استقلالی هستم ولی به عظمت و بزرگی پرسپولیس افتخار میکنم و سپاهان باید تنبیه شه
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1398/12/07
خدا وکیلی باید درسی به این اوباش سپاهان داده شود که با با فوتبال جای لختی بازی و بی فرهنگی نیس من از هواداری سپاهان استفا میدم. واقع هم مدیر وهم مربی وطر فداران بی شعور و قلدر داریم متاسفم
پاسخ ها
sep
United Arab Emirates
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
دمتگرم. حالا سپاهان سه روز عزا علام میکند. نکن تو خدا نرو ما دلم میگیرد نکن با دل ما اینجوری بدون تو چکار کنیم. وای خدا چه روز بدی ای خدا جان ما طرفداران سپاهان را بگیر. اگه تو بری همه میمیریم
من دربدر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
همینه شما طرفدار هستید که وجه یک شهر و یک تیم با سابقه را از بین میبرد همه از کار شما نا راحتند
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/12/07
اف سی گاو آهن. هم با مدیرش چندان فرقی با شله زرد ندارد
بی منطق ها!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/12/07
درود ب شرافت نویسنده
تو خود اصفهان هم مردم رای ب سه صفر داده بودن اونا هم با عینک بی طرفی ،حرف حق خریدار داره پرسپولیس هم زود استفاده کرد
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/12/07
خداوکیلی بهترین تحلیلی بود که تا کنون خواندم
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1398/12/07
خب زرنگ شما که دم از قانون میزنی فینال جام حذفی رو هم قانونی میکردید....تابلوی که تیم حکومتی پیروزی به خواسته اش رسیده
.. فینال جام حذفی بعد از سه ساعت برگزار شد..حکومتی
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/12/07
قلعه نویی مربی هست که توی چارچوب کلیشه ای مربیگری بلده و تیمش متکی به یکی دو بازیکنه که نباشن تیم ته جدوله . من بعنوان یه سپاهانی میگم تیم اسیر چند تا نامدیر شده که اون روز کذایی چشم بسته حرف چند تا هوادار لمپن رو گوش کردن.
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/12/07
درود بر شما با این متن درست و دقیق
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1398/12/07
مردم اصفهان نبایدکوتاه ببان بایدبریزن بیرون تاکی تیم حکومتی ..........
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
تا وقتی که چشم شماها از حسادت بترکه!!!
خخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/12/07
ممنون که چنین متن قشنگی رو نوشتید.اما آیا کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران میتواند مستقل تصمیم گیری کند و حق پرسپولیس این وسط ضایع نشود.باید منتظر ماند و دید
-
11:51 - 1398/12/07
قلعه نویی میدونست تو این بازی شکست تاریخی براش رقم میخوره دست به انواع کثافتکاریها زد تا مظلوم نمایی کنه
France
11:51 - 1398/12/07
این سپاهان پول مفت داره و میخواد قلداربازی در بیار باید تنبیه بشه تادرس عبرتی برای همه بشه.ازمصر یاد بگیرد.بازی ۳هیچ کردن ۶امتیاز کسرکردن جریمه مالی وچندبازی بدون تماشاگر.باید قاطع باشید.
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/12/07
من هم به عنوان یک سپاهانی از پلشتی و حماقت قلعه نوعی و تابش ابراز تاسف میکنم و دیگر سپاهانی نیستم. لعنت بر دلالیسم.
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1398/12/07
حالا هر کاری میتونین بکنین ولی چهارمین بار هم به امید خدا قهرمانیم.
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/12/07
خدا وکیلی اگر حکمی قاطع صادر نشود بدعتی در فوتبال بوجود میآید که کسی جلودارش نیست
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1398/12/07
شما که اینقدر خوب تحلیل میکنی لطفا بگو که : وقتی بازی قرار بود ساعت ۴ و ربع انجام بشه و اتوبوس سپاهان ساعت ۴ و نیم وارد ورزشگاه شده ، چرا پرسپولیس فرار کرد و رفت .؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
بچه مریخی داداش برو آیین نامه انضباطی و چهار تا برنامه ورزشی رو دانلود کن ببین فکر کنم داداش امیر قلعه نویی باشی تو مختون نمیره
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1398/12/07
انشاالله اجرای قانون برای اغنا افکار عمومی
بدون ظلم به کسی یا تیمی
هر دوتیم سپاهان و پرسمولیس و بازیکناشون جز سرمایه ایران هستن
اما در زیر پرچم قانون بدون اغماض..
اس اس چهارفینال و دوجام آسیایی ⭐⭐
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/12/07
چرا دم ازقانون میزنید؟ کدوم قانون‌؟ همون قانون وحقی ک بخاطراون تیم خاص زیرپا له شد؟بعدمیایدازقانون میگید؟داریدومیخایدطوری قضیه روپیش ببرید ب سوداون تیم. بابا همه جای دنیا تصمیمات ب این مهمی رو سه روزقبل ب تیمها اعلام میکنن نه شب بازی. سپاهان چهل هزاربلیط فروخت بعدیهوشب بازی گفتن هوادار نبایدبیاد! فقط بزورمیخاستن سپاهان روتهدیدکنن ودرعمل انجام شده قراربدن ک مقابله ب مثل کنه و سه هیچ بدن ب تیم حکومت و وزیر. بازی مهم و تعیین کننده ای بود ک توخونه سپاهان بود اماحقشوخوردن‌ .این بازی توآزادی بود هواداران قرمزرومحروم میکردن؟ ن بخدا نه به والا. آخه تیم حکومت دوتادوتا میخوره و این هفته ها داغونه. دوتا بازی مهم و سرنوشت ساز بادوتاتیم مدعی رو دارن براش درمیارن.پدیده روهم دمه بازی بالنگ نابودش کردن. مافیای رسانه هم تحت اختیارلنگ هست. چاپ کن وجدانی
اس اس چهارفینال و دوجام آسیایی ⭐⭐
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/12/07
چرا دم ازقانون میزنید؟ کدوم قانون‌؟ همون قانون وحقی ک بخاطراون تیم خاص زیرپا له شد؟بعدمیایدازقانون میگید؟داریدومیخایدطوری قضیه روپیش ببرید ب سوداون تیم. بابا همه جای دنیا تصمیمات ب این مهمی رو سه روزقبل ب تیمها اعلام میکنن نه شب بازی. سپاهان چهل هزاربلیط فروخت بعدیهوشب بازی گفتن هوادار نبایدبیاد! فقط بزورمیخاستن سپاهان روتهدیدکنن ودرعمل انجام شده قراربدن ک مقابله ب مثل کنه و سه هیچ بدن ب تیم حکومت و وزیر. بازی مهم و تعیین کننده ای بود ک توخونه سپاهان بود اماحقشوخوردن‌ .این بازی توآزادی بود هواداران قرمزرومحروم میکردن؟ ن بخدا نه به والا. آخه تیم حکومت دوتادوتا میخوره و این هفته ها داغونه. دوتا بازی مهم و سرنوشت ساز بادوتاتیم مدعی رو دارن براش درمیارن.پدیده روهم دمه بازی بالنگ نابودش کردن. مافیای رسانه هم تحت اختیارلنگ هست. چاپ کن وجدانی
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/12/07
من خودم استقلالی ام ولی معتقدم برای مبارزه با بی نظمی و گردن کلفتی نتیجه باید سه صفر به نفع پرسپولیس اعلام بشه.
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1398/12/07
سپاهان پشتش به فدراسیون گرمه، از بس براش لاپوشانی کردن که دیگه خدا را هم بنده نیست. از همه بدتر دروغهای واضح مدیر عامله که همه گندکاریهاشو به دیگران نسبت میده. تهمت میزنند ولی کسی جلودارشون نیست، الان هم ممکنه مافیای فوتبالیست پرسپولیس را محکوم کنه....!!!
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/12/07
من طرفدار تیم خاصی توایران نیستم ولی چیزی که مشخص هست پرسپولیس از بیرون زمین خیلی حمایت میشه مثلاً فدراسیونی وشاید هم که بالاتر
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1398/12/07
اینکه سپاهان حق داره تو زمین خودش و با حضور تماشاگرانش بازی کنه به حق و قانونیه اگر این قضیه برعکس بود آیا پرسپولیسی‌ها همین منطق رو داشتن و اینکه اگه حضرات به فکر سلامتی مردم هستن بازی هارو لغو کنند نه اینک باعث تجمع مردم جلو هتل و شیوع بیماری بشن خلاصه کلام این دولت پرسپولیسی و تمام جریانات به نفع این تیمه شک نکن
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1398/12/07
نویسنده پرسپولیسی خیلی ذوق داری بازی به نفعتون بشه ها حد اقل حرمت فرهنگی بودنتو نگه دار خیر سرت تو باید بی طرف باشی نه همش مطالبی ک باب میل خودته بزنی
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/12/07
وقتی مرد میدان نیستند و هزار بهانه آوروند تا بازی نکنند
قانون واضح است هر تیمی چه میزبان و چه مهمان اگه در زمبن حاضر نشد ۳-۰بازنده است
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/12/07
کاملا منطقیه این استدلال ها با اینکه خودم سپاهانی هستم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج