آقای وزیر شیفته مهمان‌ نوازی ایرانی ها
۹۶۶۱۶
۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۴
۷۶۰۶ 
وزیر خارجه لهستان به مهمان نوازی ایرانیان از اجدادشان اشاره می کند و می گوید که دولت و ملتش با سپاسگزاری این حقیقت را به یاد دارد.
مجله مهر: وزیر خارجه لهستان به مهمان نوازی ایرانیان از اجدادشان اشاره می کند و می گوید که دولت و ملتش با سپاسگزاری این حقیقت را به یاد دارد.

 اشاره او هم به مقطعی از تاریخ در جنگ جهانی دوم است که حدود 120 هزار سرباز لهستانی از دست نیروهای شوروی فرار می کنند و به اصفهان می روند. خیلی از آن ها در ایران می مانند و زندگی می کنند. سیکورسکی در طول سفر خود احترام ویژه ای به همین اجدادش که در اصفهان دفن شده اند می گذارد اما گاهی آن حقیقتی را که به آن اشاره کرده است فراموش می کند.

مجله مهر: واقعیت ماجرا این است که دولت‌های روی کار لهستان نگاه چندان مثبتی به حکومت جمهوری اسلامی نداشته اند و این نگاه در همان سخنان رادسلاو سيکورسکی در نشست خبری اش با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روشن است. یا همین که در طول 10 سال گذشته مقام بلند پایه ای از مقامات این کشور به ایران نیامده است رویکرد این کشور به ایران را نشان می دهد.وزیر خارجه لهستان گفته است حرف های او در نشست خبری اش با ظریف سانسور شده است

سیکورسکی یکی از میهمانان اسفندی ایران بود که نهم اسفند به تهران آمد. او اما  سفر خود به ایران را نیمه تمام گذاشت تا در اجلاس اضطراری وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی بحران اوکراین شرکت کند. بعد از خروجش از ایران اما دو اتفاق افتاد.

وزارت امور خارجه لهستان فيلمی از ديدار وزير امور خارجه اين کشور با محمد جواد ظریف را منتشر کرد و مدعی شد که در کنفرانس خبری دو وزیران خارجه، سيکورسکی از فيلتر اينترنت، وضعيت آزادی بيان، حقوق بشر و افزايش مجازات اعدام‌ در ايران انتقاد کرده است و این سخنان در رسانه های داخل ایران منتشر نشده است.

براساس این فیلم وزیرخارجه لهستان می گوید: «ديروز در اصفهان سعی کردم به وب‌سايت يکی از روزنامه‌های اصلی لهستان وارد شوم، اما متاسفانه نتوانستم. به من پيغام داده شد که اين سايت به دليل سانسور مسدود شده است. برای ما که از کشوری می‌آييم که در راه آزادی بيان مبارزه کرده چنين چيزی شوکه‌کننده است. من همچنين به وزير گفتم که ما بايد درباره حقوق بشر در ايران نيز به گفت‌وگو بپردازيم.»

سیکورسکی در صفحه توئیتر خود هم به این ادعا دامن زد و در واکنش به عدم پخش سخنانش نوشت: ظاهرا بخشی از کنفرانس مطبوعاتی من با آقای جواد ظریف که در آن در مورد سانسور سخن گفتم، سانسور شده است.

آذرماه سال 90 و بهمن ماه 91 موضع دولت لهستان در قبال تحولات داخلی ایران و یک موضوع بین المللی رویکرد لهستانی ها نسبت به ایران را نشان می دهد.لهستان پیشتیبان کارناوالی بود که انگلیسی ها آذرماه سال 90 در تهران به راه انداختند

سابقه بدرفتاری لهستانی‌ها

آذرماه سال 90 پس از آنکه عده ای از دانشجویان در اعتراض به سیاست های مداخله جویانه انگلیس و در سالگرد ترور یکی از دانشمندان هسته ای کشورمان وارد سفارت این کشور شدند؛ چند تن از سفرای کشورهای اروپایی در هماهنگی با انگلیس کارناوالی نمایشی در تهران به راه انداختند و از باغ قلهک و سفارت انگلیس دیدن کردند. لهستان یکی از همراهان دولت انگلیس در ماجرای آن جنگ روانی بود و در کارناول نمایشی این دولت شرکت کرده بود.

همان زمان خبرگزاری های ایران نوشتند سفیر لهستان در کشورمان که کشور متبوعش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد ‌3جلسه اضطراری با حضور سفرای کشورهای اروپایی در تهران، در محل سفارتخانه خود برگزار کرده و این دیپلمات‌ها تصمیم گرفتند تا از سفارت انگلیس و باغ قلهک بازدید کرده و با جمع‌آوری مستندات گزارشی به اتحادیه اروپا ارسال کنند.در ماجرای انفجار اتوبوس یهودیان در بلغارستان، لهستانی ها مواضع غیرواقعی علیه ایران گرفتند

اتفاق دیگر به ماجرای انفجار یک اتوبوس حامل گردشگران رژیم صهیونیستی در بلغارستان برمی گردد که موجب کشته شدن دست کم هفت گردشگر و زخمی شدن 32 نفر دیگر شد. در این انفجار رژیم صهیونیستی نوک اتهامات را متوجه ایران و حزب الله لبنان کرد، بلغارستان دست داشتن ایران در این ماجرا را رد کرد اما دولت لهستان اتهاماتی را متوجه ایران کرد.گورستان لهستانی‌ها در ایران هنوز یادگار مهمان نوازی ایرانی ها از این ملت است
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج