پاسخ منفی روحانی به پیشنهاد دیدار با ترامپ
۹۷۵۷۸۱
۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
۲۳۴۹۲ 
هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در هفته اول مهرماه برگزار شد. رقبای روحانی در داخل کشور نگران بودند که روحانی در سازمان ملل با ترامپ دیدار کند و بنابراین هشدارهای خود را به روحانی دادند.

ایسنا نوشت: هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در هفته اول مهرماه برگزار شد. رقبای روحانی در داخل کشور نگران بودند که روحانی در سازمان ملل با ترامپ دیدار کند و بنابراین هشدارهای خود را به روحانی دادند.

دولت ترامپ برای صدور ویزا برای تیم ایرانی کارشکنی کرد و چون ویزای روحانی و ظریف آماده نشده بود، احتمال لغو سفر رئیس جمهور به مقر سازمان ملل وجود داشت با این حال ویزاها در آخرین لحظات فقط برای حسن روحانی، محمدجواد ظریف، محمود واعظی و حسام‌الدین آشنا رسید.

دولت آمریکا محدوده مشخصی برای تردد روحانی و ظریف در نیویورک مشخص کرده بود و آنها بین هتل محل اقامت و دفتر سازمان ملل حق تردد داشتند البته با توجه به تراکم دیدارها و مصاحبه‌های روحانی، عملا فرصت تردد در خارج از محدوده مدنظر دولت ترامپ فراهم نبود. در جریان این سفر، مجید تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل به دلیل بیماری سرطان در بیمارستانی در نیویورک بستری شده بود و دولت ترامپ به ظریف اجازه نداد به ملاقات او برود.

در سازمان ملل مذاکرات ایران با فرانسه به نمایندگی از اروپا ادامه داشت. مکرون تلاش زیادی داشت تا ایران و آمریکا را به یک توافق برساند و حتی طرح چهارماده ای نیز آماده کرده بود. ایران می‌گفت که به تغییرات جزئی در برجام راضی است یعنی تصویب زودتر پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی از سوی جمهوری اسلامی ایران است که در برجام سال ۲۰۲۳ برای این کار تعیین شده بود به شرط آنکه آمریکا هم برجام را به همراه لغو کلیه تحریم‌ها در کنگره به تصویب برساند.

اصرار جانسون و مکرون برای دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا با پاسخ منفی روحانی مواجه شد

ما ترامپ می‌گفت اول باید با روحانی دیدار مستقل داشته باشد یا او در جلسه ۱+۴ شرکت کند تا تحریم‌ها را بردارد و ایران می‌گفت که اول ترامپ باید تحریم‌ها را بردارد تا راه مذاکره باز شود. جانسون نخست وزیر انگلیس و مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در سازمان ملل به روحانی اصرار کردند تا با ترامپ دیدار کند که روحانی پیشنهاد آنها را رد کرد. مکرون حتی تلاش کرد که گفت وگوی تلفنی میان ترامپ و روحانی برقرار کند که روحانی زیر بار نرفت در حالیکه روحانی در مهر ۹۲ و در جریان مذاکرات هسته‌ای، یک بار با اوباما تلفنی صحبت کرده بود. مقامات تهران معتقد بودند که ترامپ دنبال عکس‌گرفتن با روحانی است تا از آن برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ استفاده کند و دنبال لغو تحریم‌ها نیست.

مرغ ایران و آمریکا یک پا داشت وبعد از اینکه ترامپ از دیدار با روحانی ناامید شد، در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت قصد ندارد تحریم‌ها را لغو کند. روحانی هم در نطق خود گفت که عکس یادگاری آخرین ایستگاه مذاکره است، نه اولین ایستگاه آن. روزنامه کیهان از سخت‌ترین رقبای روحانی، در واکنش به نطق رئیس‌جمهور به او دست مریزاد گفت.

عمران خان؛ میانجی تهران و ریاض

در همین روزها ایران، کشتی انگلیسی توقیف‌شده را آزاد کرد. ریاض هم به پیشنهاد آتش‌بس انصارالله و حل و فصل مشکلات خود با ایران از طریق دیپلماسی چراغ سبز نشان داده بود که با استقبال تهران مواجه شد. حسن روحانی همچنین در جریان سر خود به سازمان ملل طرح ابتکار صلح هرمز را مطرح کرد.

از سویی عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان قرار بود روز بیستم مهر برای میانجیگری میان ایران و عربستان، به تهران سفر کند اما ۱۹ مهر نفتکش ایرانی SABITI متعلق به شرکت ملی نفتکش بر اثر اصابت دو موشک در ۶۰ مایلی بندر جده در دریای سرخ دچار انفجار در بخش بدنه شد. ایران یک رژیم و یک دولت منطقه را مقصر دانست. مشخص بود که منظور ایران از رژیم، رژیم صهیونیستی بود اما ایران نامی از دولت منطقه نبرد. مقامات ایران کشورهای حمله کننده به نفتکش ایران را تهدید کردند اما واقعیت این بود که تهران با خویشتن داری از کنار این حادثه گذشت.

بیستم مهر عمران خان وارد تهران شد. سیاست پاکستان در سال‌های تنش میان ایران و عربستان، حفظ روابط با هر دو کشور بود بنابراین عمران‌خان گزینه مناسبی برای میانجیگیری محسوب می‌شد. عمران‌خان همچنین پس از سفر به تهران گفت که پیشنهاد دونالد ترامپ مبنی بر میانجیگری پاکستان در روابط ایران و آمریکا را به حسن روحانی رسانده است.

۲۹ مهر محمدجواد ظریف در گفت وگو با شبکه المسیره یمن اظهار کرد:«تماس‌های مداومی با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در رابطه با مساله یمن داریم. تهران از هر ابتکار عملی برای کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کند و برای پایان جنگ یمن همکاری خواهد کرد. اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.»

اما در این بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب «توافقنامه ریاض» را امضا کردند. محمد بن سلمان این توافق‌نامه را مرحله‌ای جدید در راستای ثبات یمن خواند و ترامپ از آن دفاع کرد اما ایران و انصارالله یمن مخالفت خود را اعلام کردند. براساس این توافق،‌ دولت مستعفی یمن فعالیت‌های خود را در عدن به عنوان پایتخت موقت خود از سر می‌گیرد و تمام بخش‌های سیاسی و امنیتی از جمله شورای انتقالی جنوب در قالب وزارت دفاع و کشور در دولت مستعفی ادغام می‌شوند و دولت منصفانه‌ای بین شمال و جنوب با حضور ۲۴ وزیر تشکیل می‌شود اما انصارلله یمن توافق بین دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب را به نمایندگی از ملت یمن ندانست. وزارت خارجه ایران هم با اشاره با اینکه این توافقنامه موجب تثبیت اشغالگری عربستان در جنوب یمن می‌شود اعلام کرد که گام اول حل بحران یمن توقف جنگ و خونریزی و رفع محاصره یمن و گام بعدی انجام گفتگوهای یمنی – یمنی است.

در همین روزها جزئیات ابتکار صلح هرمز طرح توسط تهران برای کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ارسال شد. این نامه با امضای حسن روحانی از طریق وزارت خارجه کویت به عربستان و بحرین تحویل داده شد. نامه خطاب به سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان نوشته شده بود که با استقبال عربستان و بحرین هم مواجه شد. بن سلمان ولیعهد عربستان (پس از حملات به آرامکو و اتخاذ رویکرد منفعلانه و دور از انتظار عربستان از دولت آمریکا نسبت به این حوادث) گفته بود که دنبال راه‌حل دیپلماتیک با تهران است نه راه حل نظامی. او دو سال پیش در اظهارنظری جنجالی گفته بود که جنگ و ناآرامی‌های منطقه را به داخل ایران می کشاند.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی

با اعلام حسن روحانی، ایران گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خود را از نیمه آبان آغاز کرد.آغاز گازدهی به ۱۴۰۴سانتریفیوژ فعال در سایت فردو و همچنین تولید مجدد اورانیوم غنی‌شده در فردو(ادامه گام سوم) با واکنش اروپا مواجه شد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که در ماه‌های گذشته تلاش زیاد اما ناکامی برای یافتن راه‌حل احیای برجام انجام داده بود، واکنش تندتری در بین رهبران اروپایی داشت.

مکرون۱۵ آبان و پس از اعلام اجرای گام چهارم ایران، اعلام کرد که فشار بیشتری به ایران وارد می شود. آیت الله خامنه‌ای در روز ۱۲ آبان در دیدار با دانشجویان و دانش‌آموزان درباره مکرون گفته بود «حالا یک دولت هم فرض کنید دولت فرانسه می‌آیند واسطه می‌شوند اصرار می‌کنند، نامه، تلفن، بیا برو، ملاقات‌های متعدّد در نیویورک و مانند اینها که باید ملاقات کنید. رئیس‌جمهور فرانسه گفته بود اگر یک ملاقات بکنید همه‌ مشکلات حل می‌شود؛ آدم واقعاً تعجّب میکند. یا باید بگوییم ایشان خیلی ساده است یا باید بگوییم همدستند با هم؛ یکی از این دو تا است. هیچ مشکلی با ملاقات و با مذاکره حل نخواهد شد؛ هیچ مشکلی.»روحانی نیز گفت که اگرهمه تحریم‌ها برداشته شد، ما هم به شرایط گذشته بازمی‌گردیم.

مقامات تهران اعلام کردند که فعالیت‌های هسته‌ای جدید ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:35
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1399/01/08
...بسه بابادیگه شورشو درآوردید چی میخواین ازجونمون چی میخواینییییین.گرفتید دیگه جونمون و.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
داداش اینها تا کل ملت را نابود نکنند ول کن نیستن خودشان راحت زندگی میکنند به فکر مردم نیستن
سس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
آقای عزیز برو ببین امریکا با لیبی عراق و کره شمالی چه توافقی کرد در زمینه هسته ای بعد بگو بسه دیگه تو فکر میکنی الان به ترامپ بگی غلط کردم اون میگه بیا بغلم تحریم ها بیخیال ترامپ برجامو کنسل کرد خودش یه بحران درس کرد بعد خواست حلشم به نام خودش باشه تا حداقل دست بالارو داشته باشه در انتخابات و دیگه اینکه امریکا چشم دیدن کشور مستقل رو نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
نه هنوز یه نیمچه جونی برامون مونده بزار اونم بگیرن که دیگه خیالشون راحت بشه
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1399/01/08
درود بر دکتر روحانی نباید با این شیطان دیدار کند ما خواهان
ادامه تحریم هستیم تازان زدن درمقابل شیطان
پاسخ ها
حمید هاشمی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
یوووووووووواش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
مذاکره با ترامپ حقه باز شارلاتان معنی نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
اگه اینها بدند چرا کلا فرزندان مسئولین از رده پایین تا بالا همگی در این کشورها زندگی راحت وبا آرامش دارند وزندگی میکنند نه ملت که مردگی میکنه ودر اسارت هم خواهد مرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
نفست از جای گرم بلند میشه که اینجوری شعار میدی
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1399/01/08
تاوقتی این شکم سیرهای تندروها هستن همچنان مردم ایران بدبخترازگذشته میشویم
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
رفع تحریم ها هیچ سودی برای مردم ایران ندارد .
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1399/01/08
که چی بشه این موضوع به تاریخ پیوسته و پوسیده رو دوباره مطرح میکنید اونم تازه صبح جمعه
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1399/01/08
چرا یک رفراندوم نمیگذارن...از چی میترسن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
باید مذاکره کنند ،اگر بفکر مردم هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
قذافی هم با آمریکا مذاکره کرد و به تعهداتش عمل کرد ولی چی شد؟!
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1399/01/08
انشالله کرونا وشر آمریکا به خود آمریکا برگرده
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1399/01/08
راست میگه؟! من تازه صبح جمعه فهمیدم مذاکره نکردن...خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1399/01/08
اول لغو تحریم بعد مذاکره! اولین باره که از روحانی حمایت می کنم
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1399/01/08
هیچ وقت ازروحانی طرفداری نکردم. ولی اگه کسی پیدا بشه واسه همیشه مشکل دوکشوربزرگ وقدرتمند ایران وامربکا راحل گنه خیلی خوبه بخصوص که الان نفت ارزان شده وامریکا به نفت ایران نیاز داره.
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1399/01/08
خودتان را مچل کردید با دست پس میزنید با پا پیش میکشید
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1399/01/08
اینقدر دروغ نگین کی میاد با شماها مذاکره کنه شما دنبال مذاکره اید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
کار آمریکا دوشیدن نه مذاکره !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
بعد دوشیدن هم ذبح میکنه
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1399/01/08
ای کاش همیشه اقتدارمون رو حفظ می کردیم
احمدی نژاد هرگز فراموش شدنی نیست
سخرانی در سازمان ملل
.والله که امریکاییها خیر خواه هیچ کس نیستند
نگاهی به کشورهایی که حضور دارند
بیاندازید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج