هریت؛ داغ بر پیشانی انسان
۹۷۶۱۵۵
۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
۱۸۹۷ 
«هریت» از جمله فیلم‌های مطرح سال ۲۰۱۹ بود که در اسکار هم در دو رشته بهترین ترانه و بهترین بازیگر زن با بازی سینتیا اریوو کاندیدا شد. «هریت» در ادامه فیلم‌هایی ساخته شده است که سینمای آمریکا در سال‌های اخیر نشان داده علاقه زیادی به پرداختن به آن‌ها پیدا کرده و به عبارتی انگار مد روز هالیوود هستند.

برترین‌ها: «هریت» از جمله فیلم‌های مطرح سال ۲۰۱۹ بود که در اسکار هم در دو رشته بهترین ترانه و بهترین بازیگر زن با بازی سینتیا اریوو کاندیدا شد. «هریت» در ادامه فیلم‌هایی ساخته شده است که سینمای آمریکا در سال‌های اخیر نشان داده علاقه زیادی به پرداختن به آن‌ها پیدا کرده و به عبارتی انگار مد روز هالیوود هستند: فیلم‌هایی درباره تبعیض‌های نژادی و برخورد نفرت‌انگیز سفیدپوستان در دهه‌های قبل‌تر با سیاهپوستان هم‌نوع خود. «هریت» به نزاع میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان می‌پردازد و خب طبیعتا به روال همه فیلم‌های دیگر و اصلا به روال تاریخ حق را به سیاه‌پوستان می‌دهد.

هریت؛ داغ بر پیشانی انسان

سفیدپوستان آدم‌های ظالم فیلم هستند و سیاه‌پوستان در مقابل آنان مظلوم و محتوم به بردگی. نقطه اوج چنین فیلم‌های ضد نژادپرستانه‌ای در سال‌های اخیر، «دوازده سال بردگی» بود. فیلمی که بسیار مورد توجه قرار گرفت و هم توسط تماشاگران دیده شد و هم در فصل جوایز توانست بسیار موفق عمل کند. استیو مک‌کویین کارگردان فیلم مورد توجه قرار گرفت و خود فیلم که براساس داستانی واقعی ساخته شده بود، جوایز زیادی را از آن خود کرد: این فیلم برندهٔ بهترین فیلم درام از هفتاد و یکمین مراسم گلدن گلوب و همچنین بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ توسط آکادامی اسکار شده‌. جایزهٔ اسکار برای بهترین بازیگر زن در نقش مکمل هم به این فیلم رسید.

قضیه اول

بعد از «دوازده سال بردگی» تقریبا هرسال یک فیلم ضد نژادپرستانه این‌چنینی در رقابت‌های اسکار حضور یافت. از «تولد یک ملت» بگیرید تا «مون لایت» و «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند». «هریت» به کارگردانی کیسی لمونز فیلم این چنینی امسال هالیوود بود. این فیلم هم براساس داستانی واقعی ساخته شده است و روایتی است از رهایی «هریت تومن» از بردگی و تبدیل شدن او به یکی از بزرگ‌ترین قهرمان‌های آمریکا است. شجاعت، هوش و سرسختی او، هزاران برده را از بردگی آزاد کرد و مسیر تاریخ را تغییر داد.

هریت؛ داغ بر پیشانی انسان

به‌شکل کلی در سال‌های اخیر دو مدل فیلم نژادی باب شده و درباره سیاهپوستان ساخته می‌شود: یکی جریانی که رویکردی محافظه‌کارانه نسبت به وقایع ضد نژادپرستی دارد و بیش از آن‌که بر جنایت سفید پوستان دست بگذارد، روی مظلومیت سیاه‌پوستان تاکید می‌کند و البته تنها به‌دنبال برانگیختن احساسات و ترحم تماشاگر است، بدون اینکه دغدغه تاریخی یا نمایش مبارزات ارزشمند آنان را داشته باشد هرچند داستان همه این فیلم‌ها درباره مبارزه سیاه‌پوستان برای حقوقشان است، اما زیر شدت احساس‌گرایی بی‌جا و لحن محافظه‌کارانه گم می‌شود.

قضیه دوم

رویکرد دیگر انتقادی و مبارزاتی است. «ما»، «گمشو بیرون» یا «مالکوم ایکس» و یا حتی «جنگوی از بند گسسته» چنین رویکردی دارند. هم جنبه انتقادی‌شان قوی است و هم سعی دارند در یک فرم سینمایی نامتعارف یا ژانری غیرقابل پیش‌بینی و همراه با نمادپردازی روایت‌گر رنج سیاه‌پوستان باشند. اما «هریت» و فیلمی مانند «دوازده سال بردگی» در دسته اول قرار می‌گیرند.«هریت» فیلمی محافظه‌کارانه است و البته رویکرد مثلا انتقادی‌اش، کهنه است و تاریخ مصرف گذشته. هرچند «دوازد سال بردگی» در میان فیلم‌های این‌چنینی نسبتا قوی‌تر بود اما جالب است که اسکار و فستیوال‌های رسمی اتفاقا به این دسته فیلم‌های محافظه‌کارانه بیشتر تمایل و علاقه نشان می‌دهند تا آن دسته‌ای که فیلم‌های بهتری در چنته دارد.

هریت؛ داغ بر پیشانی انسان

بعد از دیدن چند فیلم محافظه‌کارانه نژادی در سینمای آمریکا، دیگر تماشای فیلم‌های بعدی کسل‌کننده به‌نظر می‌رسد. الگو همان الگوی ثابت است و مسئله همان و انگار تنها اسم و چهره کاراکترها عوض شده است. بزنگاه‌ها و اتفاقات داستانی قابل پیش‌بینی می‌شود و داستان تکراری می‌نماید.

در «هریت» هم داستان آشنا و کلیشه‌ایست. شبیه به دیگر فیلم‌های این‌چنینی قطب شر که سفیدپوستان هستند، زیادی تیپیکال و نمایشی است و به‌راستی عمقی در شخصیت‌پردازی‌شان وجود ندارد. اتفاقاتی هم که برای قهرمان زن روی می‌دهد قابل پیش‌بینی و بارها دیده شده است. همه این‌ها باعث می‌شود درنهایت «هریت» هرچند فاخر اما فیلمی معمولی و کلیشه‌ای باشد. حتی سیر تغییر و تحول قهرمان هم چیز جدیدی و بدیعی برای تماشاگر تدارک نمی‌بیند.

هریت؛ داغ بر پیشانی انسان

در این میان بازی قهرمان بسیار جالب توجه است و ترانه فیلم برخلاف کهنگی کل فیلم، از لحاظ موسیقایی غنی و در کنار این بسیار هم مدرن و امروزی است. اما باتوجه به رنجی که بر سیاه‌پوستان رفته و ظلمی که آمریکایی‌ها در طول تاریخ بر آن‌ها روا داشته‌اند، سینمای هالیوود هرچندتا فیلم ضدنژادپرستانه هم که بسازد کم است و نه تنها کافی نیست که نمی‌تواند عذاب وجدان تاریخی دور و درازش را کمی تسکین دهد.

مدیسا مهراب پور
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1399/01/12
به نظرم فیلم قشنگیه*
پاسخ ها
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
ممنون نظرت امید وارم همینطور باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
فیلمی را ببین که هنرپیشه وکارگردانش خودت باشی زندگی خودت را ببین
آریان
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
دیدمش فیلم قشنگیه
United States
18:21 - 1399/01/12
هریت شخصیت و قهرمان بزرگ و تاریخی است به نظرم بزرگترین اشتباه این بود داستان به صورت سینمایی نوشتند باید یک سریال ۱۰ قسمت در موردش درست میکردند در حال حاضر رو اسکناس هم چاپ میشه جریان فیلم به نظرم خیلی تند بود
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1399/01/12
کلا هالیوود برنامش همینه فیلم های جنگ جهانی که حتما مظلومیت یهود ها را نشون بده یا فیلم هایی که مظلومیت همجنسگرایان نشون میده یا فیلم هایی که مظلومیت برده ها نشون میده البته اون طرف سکه هم قهرمان جدید سیاه پوست یهودی و همجنس باز روز به روز داره بیشتر می کنه
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1399/01/12
یه پروژه بلند مدت هست اینطور فیلم های کلیشه ای و محافظه کارانه رو نمایش میدن مخاطب خسته میشه به طوریه که از چنین فیلم هایی متنفر میشه و دیگه کسی به بلایی که سر سیاه پوستا اومده اهمیت نمیده و بیشتر ازشون متنفر میشن
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1399/01/13
اگه از داستان واقعی باشه که نمیشه داستانو تغییر داد
Iran, Islamic Republic of
01:26 - 1399/01/14
روانش شاد ، شیرزنی بوده
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1399/01/14
خوب که چی اونا الان تا حد امکان نژادپرستی رو کنار گذاشتن نه مثل شما که هنوز نژادهای دیگه رو با انگشت نشون میدین و دین های دیگه رو عذاب میدین نقد پذیر باش برترینها
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1399/01/17
در کل فیلم خوبیه.
قبلا یه فیلم"دوازده سال بردگی:رو دیده بودم و خیلی بهتر بود از این
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج