عبدی: عوارض اقتصادی قرنطینه کامل را می‌پذیرید؟
۹۷۷۹۱۱
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵
۸۸۳۵ 
روزنامه شهروند در باره نقد سیاست‌های رسمی و اظهارنظرهای کارشناسان پیرامون شیوع بیماری کرونا یادداشتی به قلم عباس عبدی منتشر کرد.

روزنامه شهروند در باره نقد سیاست‌های رسمی و اظهارنظرهای کارشناسان پیرامون شیوع بیماری کرونا یادداشتی به قلم عباس عبدی منتشر کرد.

عبدی: عوارض اقتصادی قرنطینه کامل را می‌پذیرید؟

در این یادداشت آمده است:

1ـ نخستین و مهم‌ترین مسأله ضرورت نقد سیاست‌های رسمی است. هیچ مدیری نمی‌تواند مدعی شود که سیاست‌هایش بی‌عیب و نقص و بی‌نیاز از نقد است، حتی بهترین سیاست‌ها نیز نیازمند نقد هستند، زیرا بهترین‌بودن آنها صرفا از طریق به محک نقد درآمدن است که ثابت می‌شود. در نتیجه هر کس و هر دولتی که به درستیِ سیاست‌های خود اطمینان بیشتری دارد، از نقد استقبال می‌کند، بنابراین نقد را باید نعمت دانست.

2ـ منتقد باید ملاحظات اخلاقی جامعه را بنماید و براساس مسئولیت مدنی و قانونی حرف بزند. فرقی نمی‌کند که این فرد در چه جایگاهی است. اگر یک دارو برای درمان یا تخفیف کرونا خوب است، به‌طور طبیعی باید سیر قانونی و مراحل رسمی آن طی شود. اینکه یک پزشک معتقد است این دارو خوب است، مجوز اعلام رسمی آن نیست. خوب‌بودن یک دارو در پزشکی معنای علمی دارد، باید به تعداد مناسب آزمون شود و گزارش‌های بالینی آن در هیأت علمی آن بیمارستان تهیه و تعریف شود و در نهایت در فرآیندی علمی تأیید شود. پیش از طی این مراحل هیچ فردی حق ندارد که در این‌باره اظهارنظر عمومی کند، در غیر این صورت سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و ذهنیت جامعه مخدوش و مردم نیز نگران می‌شوند. مسأله دارو و درمان ظرافت‌های خاص خود را دارند و بسیار حساس هستند و پزشکان عزیز بیش از دیگران باید این ملاحظات را رعایت کنند.

3ـ نکته سوم شاید مهم‌تر است. تردیدی نیست که فاصله‌گذاری اجتماعی یا حتی قرنطینه کامل بهترین شیوه برای قطع زنجیره انتقال این ویروس است، ولی سیاستگذار در مقام اجرا نمی‌تواند به راحتی از این گزاره نتیجه عملی بگیرد، زیرا فاصله‌گذاری اجتماعی سطوح گوناگونی دارد و در مدت زمان کم یا زیاد قابل اجراست. به راحتی می‌توانیم توصیه کنیم که دولت شدیدترین فاصله‌گذاری یا همان قرنطینه را به مدت طولانی تا رسیدن به نقطه صفر یا نزدیک به آن اجرا کند، ولی باید توجه کنیم هر کدام از این سطوح با زمان‌بندی آنها عوارض اجتماعی و اقتصادی خاص خود را دارد که پس از پایان ماجرای کرونا سیاستگذار باید پاسخگوی آنها باشد. آیا کسی مسئولیت این عوارض را از الان می‌پذیرد؟ درواقع منظور این است که نقد هر سیاستی باید همراه با پذیرش تبعات بعدی آن باشد. هر سیاستی دارای منافع و هزینه‌هایی است. اگر از منافع آن سخن می‌گوییم، هزینه‌هایش را نباید فراموش کنیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1399/01/16
ضرر اقتصادی بهتر است یا یک قتل عام دست جمعی؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1399/01/16
جناب عبدی مثل اینکه نفسش ازجای گرم میاد بیرون
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1399/01/16
کدوم سیاست گذار؟ همون که تو بهش میگی چکار کن چکار نکن؟
United Arab Emirates
09:11 - 1399/01/16
درسته منم بارها همین حرفها رو زدم . اما اگه کسی اینجوری حرف بزنه حرفش مورد توجه مخاطبین قرار نمیگیره چون جامعه ما عادت کرده نظرات عجیب و غریب همراه با حمله به اشخاص و مسئولین کشور بشنوه .
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1399/01/16
به طور خلاصه باید بگویم دو گزینه شما برای ما یک جواب دارد: ۱- کرونا را مدیریت کنیم و قید اقتصاد را بزنیم چون به امثال بیچاره هایی مثل ما توجه و کمک مالی نمی شود بنابراین از هم می پاشیم و از گرسنگی می میریم . ۲- اقتصاد را اصل قرار دهیم و کرونا را مهار نکنیم یا بیماری کرونا از نوع حادش رو می گیریم و یا چون به امثال بیچاره هایی مثل ما آن امکانات قوی بیمارستانی و دارو درمان تعلق نمی گیرد باز هم می میریم .. پس هر دو شق اش برای ما توفیری نداره ...
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1399/01/16
اگه از همون دوم اسفند کل کشور قرنطینه میشد تا آخر اسفند بیماری ریشه کن شده بود ؛ با این وضعیت نه بطور کامل قرنطینه شدیم و نه وضعیت کار و کاسبی مشخصه ؛ طی دو ماه دیگه در حالی که تا خرخره تو بیماری دست و پا میزنیم ، اقتصاد نیم بندمون هم از دست میدیم
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1399/01/16
دولت چون نمیخواهدیارانه کرونای ایرانیاروبده میگه بریدسرکاروجون مردم وبازیچه قرارداده چطورمیتونی خرج حدود۲۰ملیون افغانی بده ومیش۲۰۰سال بودجه مملکت ومردم ودرسال ولی باس ملت خودشون که حقشون میگن بودجه نداریم
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1399/01/16
قربان شوم خدا ا یک بام ودو هوار ا همین جناب عبدی نبود که داد و بیداد میکرد چرا قم قرنطینه کامل نشده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج