چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟
۹۸۰۰۴۷
۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴
۶۴۸۳ 
بعد از انتشار ویروس کرونا، ارتباطات کشورها دچار اختلالاتی شد که واردات و صادرات را به شدت دچار مشکل کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بعد از انتشار ویروس کرونا، ارتباطات کشورها دچار اختلالاتی شد که واردات و صادرات را به شدت دچار مشکل کرد.

چین از زمان های گذشته یکی از مهم‌ترین شرکاء تجاری ایران به حساب می آید که حجم بالایی از صادرات و واردات ایران به این کشور اختصاص می یابد.

آمارها از تجارت در سال گذشته نشان می‌دهد که چین هم در صادرات و هم واردات رتبه اول را در تجارت با ایران داشته است، اما شیوع ویروس کرونا باعث کاهش واردات و صادرات شد.

در سالیان گذشته نیز آمارهای منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که معمولا ۲ کشور چین و امارات متحده عربی به ترتیب رتبه اول و دوم را در صادرات کالا به ایران دارند.

در سالی که گذشت کالاهای چینی با اختلاف در صدر کالاهای وارداتی به ایران بودند تا اینکه بیماری کرونا شیوع پیدا کرد، اما همچنان برخی از کالاها مانند اقلام بهداشتی که کاری انسان دوستانه به شمار می آید، از چین وارد می شود. در کنار آن کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که بعد از چین کالاهای آن‌ها به ایران وارد می‌شود و در رتبه‌های بعدی جای می‌گیرند.

حجم بالای تجارت با چین باعث شده تا بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی به فکر واردات از این کشور باشند، به نحوی که در سالیان اخیر موضوعاتی مانند واردات لباس از چین یا واردات گوشی از چین به دغدغه بسیاری از تجار تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید: تهدیدها و فرصت‌های مراودات تجاری چین با ایران/موانع بانکی هزینه تجارت را سنگین کرده است

بعد از انتشار ویروس کرونا، ارتباطات کشورها دچار اختلالاتی شد که واردات و صادرات را به شدت دچار مشکل کرد. پس از آن چانگ هوا سفیر چین در ایران با انتشار ویدئویی به زبان فارسی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به ایرانیان و اتباع چینی ساکن در ایران گفت: ملت چین و ایران برای مبارزه با ویروس کرونا کنار یکدیگر می‌جنگند. قوی باش چین! قوی باش ایران!

چین به‌ عنوان شریک تجاری ایران در شرق آسیا از جایگاه مهمی برخوردار است به طوری که بازرگانان قبل از شیوع کرونا نیازهای تجاری خود را از چین تأمین می‌کردند علاوه بر این، در حوزه سیاسی ایران و چین در بسیاری از موارد با یکدیگر نزدیکی مواضع دارند و طبعاً هرگونه کندی یا قطع روابط برای ۲ کشور زیان‌بار است.

با این حال منصور صالح‌فرد، رایزن سابق اقتصادی و امور بین‌الملل سفارت ایران در چین معتقد است اختلالی که در روابط ایران و چین در حوزه اقتصادی به وجود آمده گذری و موقت است و پس از اینکه ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان از جمله چین به کنترل درآمد، بار دیگر روابط ۲ کشور بهتر از گذشته از سر گرفته خواهد شد و در واقع کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک پیام توئیتری نوشت: "... و اما، دولت و ملت ‎ایران قدردان دولت‌ها و ملت‌هایی است که بویژه در این همه گیری جهانی ‎کرونا در کنارشان ایستادند و حافظه تاریخی ایرانیان البته این قسمت ماجرا را هم فراموش نخواهد کرد. حمایت‌های ‎چین از ملت ایران در این روزهای سخت، هکذا فراموش ناشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند. "

مجید حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت تجارت ایران و چین اظهار کرد: اکنون در ۲ تا ۳ ماه گذشته یعنی از اول ۲۰۲۰ که حدود ۲ ماه می‌گذرد، ارتباط ایران با چین و البته تمام کشورهای دیگر دچار اختلال شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین بیان کرد: در سطوحی که کالاهای عمده صادراتی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی نیست میزان آسیب بیشتر بوده است، البته که صادرات این دسته از اقلام مشکلاتی نیز داشته اما شدت آنها در صادرات کالاهای خرد کمتر بوده است.

حریری افزود: خرده فروشی ها بیشترین ضربه را متحمل شدند که اختلالات پیش آمده هم در صادرات و هم در واردات بوده است.هم اکنون نمی توان ارزیابی دقیقی کرد چرا که ارتباطات خیلی مرتب نیست و به ارزیابی و جمع بندی نرسیده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن اینکه گفت: چین کمک‌هایی به ایران برای مقابله با کرونا کرده است. بیشترین کمک برای مقابله کرونا از کشور چین رخ داده است به طوری که ۲۸ پرواز در این ۲ ماه اخیر توسط هواپیمایی ماهان و ۲ پرواز توسط هواپیمایی کشور چین برای ارائه تجهیزات انجام شده است.

حریری گفت: پس از شیوع کرونا در ایران، بیش از نیم میلیون دلار مردم چین برای کمک به کشور در مدت یک روز به حساب سفارت ایران واریز کردند.

او گفت: تا ۱۰ روز پیش سیستم ضد عفونی کننده در کشور مه پاش نبود که اکنون این دستگاه از چین ارسال شده و توسط این دستگاه شهر کار ضدعفونی انجام می‌شود. ۵۰۰ تخت اتاق بیمارستانی پیش ساخته فرستاده اند که به غیر از آن ۲ محموله هم خرید انجام شده که شامل تب سنج و دستکش و ماسک بوده است، علاوه بر این لیست یک میلیون ماسک و برخی اقلام مصرفی دیگر هم بنیانگذار سایت علی بابا اقای جک ما به ارزش کلی ۲ میلیون دلار ارسال کرده است.

چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟

واردات از چین همانند گذشته اتفاق می افتد

مرتضوی عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به وضعیت واردات کالا از چین، گفت: واردات از چین همانند گذشته اتفاق می افتد و مشکلی دراین کار وجود ندارد.

او بیان کرد: حمل مواد اولیه و قطعات مشکلاتی داشت که اکنون موانع رفع شده و کارها روال عادی خود را پشت سر می گذارد. مشکلات محدودی برای مبادلات بانکی رخ داد که اکنون هیچ مشکلی در این خصوص گزارش نشده است.

چین همچنان درگیر کروناست
در ادامه فریال مستوفی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: چین شریک اول تجاری ایران است. در سال ۲۰۱۹ حجم معاملات تجاری در حدود ۲۳ میلیارد دلار بوده و هم اکنون به دلیل انتشار ویروس کرونا و از آنجاییکه ایران هم مبتلا به این ویروس شده، ارتباطات تا حدودی محدود شده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران تشریح کرد: با توجه به کند شدن تقاضا در چین بالطبع تقاضا برای محصولات ایرانی هم کاهش پیدا می کند و بالعکس چین خریدار نفت ایران بوده و حتی با وجود تحریم های اعمال شده از طرف امریکا بیش از ٧ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ از ایران نفت خریداری کرد.

او ادامه داد: چین همواره برای ۹۰ روز نفت دخیره می کرد و اکنون به دلیل پایین آمدن قیمت نفت و اختلاف بین عربستان و روسیه تصمیم به ذخیره سازی برای ۱۸۰ روز کرده است، ولی معلوم نیست که بتواند مقدار بیشتری نفت از ایران خریداری کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران بیان کرد: با وجود اینکه دولت چین اظهار می‌کند بیماری در کشورش افت کرده، اما هنوز به روال عادی خود بازنگشته است. در شهرهای بزرگ چین همچنان مراقبت‌ها ی سختی وجود دارد و تمام افراد ملزم به رعایت کردن هستند.

مستوفی تشریح کرد: کرونا به شدت اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده و باعث افت قیمت سهام در جهان شده.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران تشریح کرد: صادرات به چین به دلیل جو حاکم کم شده است. اکنون وارداتی که از چین وجود دارد اقلام غیر تحریمی است.

گفتنی است، مبادلات ایران با چین به شکل مشخص کالاهای مصرفی نیست و از ایران مواد اولیه و مواد معدنی خام و پتروشیمی به این کشور صادر می‌شود و شاید در کوتاه مدت تقاضای پتروشیمی و مواد اولیه از سوی چین کم شود، اما بر روابط بلند مدت تاثیری نخواهد داشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1399/01/21
تاوقتی باچین وامثال چین رابطه داشته باشیم وضع مملکت همینه
پاسخ ها
راد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
بنظرت اگه با ترامپ و جانسون ‌مکرون رابطه داشته باشبم وضعبت چطوره؟ راستی از خانه سالمندان البانی چه خبر ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
آمریکا کارش چاپیدن .....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
همه دنیا بادچین رابطه دارن خود آمریکا هم از چین ماسک وارد کرد فرانسه و آلمان همینطور
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
دقیقا چین کثیف کل دنیا رو آلوده کرده
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1399/01/21
همین تجارت با چین ووارد کردن کالا از این کشور احتمال خیلی زیاد باعث انتقال ویروس کرونا شود
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1399/01/21
همه کشورها گفتن وسایل چین فاقد استاندارد جز ایران . انشالا تمام وسایلشون نیاز خانواده مسولین بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
آمریکا و اروپا هم دارن از چین تجهیزات میگیرن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
اگه راست میگن پس چرا هنوزم دارن از چین واردات تجهیزات پزشکی میکنن مطمئنی خبرهای فیک کانالهای تلگرامی ضد انقلابی نبودن ؟ یه کم مغزتون و به کار بندازیر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
آن شاءالله.الههی امین
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1399/01/21
البته میتونید جز اقلام وارداتی ویروس کرونا و کیت های غیر استاندارد چینی رو نام ببرید
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1399/01/21
همینه چین وول نمیکردن تا ویروس وانداخت بمون وماسک های آلوده شو میفرسته برا ایران ایرانم باکمال میل ازشون تشکرمیکنه
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1399/01/21
همینه چین وول نمیکردن تا ویروس وانداخت بمون وماسک های آلوده شو میفرسته برا ایران ایرانم باکمال میل ازشون تشکرمیکنه
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1399/01/21
بله میگیرن ولی درجه یک نه بنجول درجه هیچ چیزهایی که میخوان بندازن دور میدنش ایران کفش کهنه و بیابان از این جور چیزها فهمیدی
پاسخ ها
..... ش ...
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
.... اقلام پزشکی . کرونازا .. از چین وارد ایران کردند!
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1399/01/21
همشونو باید ریخت تو چاه فاضلاب و یه آب م روش!
...
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1399/01/21
چین همچنان قدرتمندوخواهد درخشید!ورقبا رابه عقب خواهدکشید!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
جنس فقط ژاپن وامریکا وبرزیل
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1399/01/21
هرچه قدر پول بدی آش میخوری.پول خوب جنس خوب .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
ایران پول خوب میده ولی جشنهای چین خرابن
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1399/01/21
اجازه نوکری توی خونه مون را به چینیها نمیدادیم حالا شدیم وارد کننده از چین کره و ژاپن برای ایرانیها رانندگی میکردند حالاایرانی را راه نمیدن تو کره و ژاپن
Brazil
15:53 - 1399/01/21
از هرچی که اثری از چین توش باشه حالم بهم میخوره؛
برن گم شن تو همون خراب شده ی خودشون جنسای بنجلشونو آب کنن!
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1399/01/23
نفرت،نفرت،نفرت...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج