کمیاب‌ترین گروه خونی در ایران
۹۸۱۱۶۸
۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
۱۵۷۲۵
سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تشریح جزییات وضعیت اهدای خون در سال ۱۳۹۸، شرایط اهدای خون در ایران و کمیاب‌ترین گروه خونی در ایران را اعلام کرد و گفت: باید توجه کرد که اهدای خون اقدامی ضروری است؛ چراکه نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی و روزانه است.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تشریح جزییات وضعیت اهدای خون در سال ۱۳۹۸، شرایط اهدای خون در ایران و کمیاب‌ترین گروه خونی در ایران را اعلام کرد و گفت: باید توجه کرد که اهدای خون اقدامی ضروری است؛ چراکه نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی و روزانه است.

دکتر بشیر حاجی‌بیگی درباره وضعیت انتقال خون در سال گذشته، گفت: در سال ۱۳۹۸ از مجموع دو میلیون و ۴۰۶ واحد خون اهدایی در کل کشور، ۳۰۵ هزار واحد در استان تهران اهدا شده است که این میزان ۱۵.۳ درصد کل خون های اهدایی کشور را شامل می‌شود. بنابراین استان تهران از نظر اهدای خون در سال ۹۸ رتبه اول را دارا بوده است.

وی افزود: همچنین استان فارس با ۱۵۲ هزار واحد خون اهدایی یا ۷.۶ درصد کل خون‌های اهدایی کشور رتبه دوم و استان خراسان رضوی با ۱۴۱ هزار واحد خون اهدایی و هفت درصد کل خون‌های اهدایی در رتبه سوم اهدای خون در سال گذشته قرار دارند. همچنین استان‌های مازندران، اصفهان و خوزستان رتبه‌های چهارم تا ششم را از نظر میزان اهدای خون در سال ۹۸ به خود اختصاص داده‌اند.

شاخص اهدای خون در کشور درسال ۱۳۹۸

حاجی‌بیگی ادامه داد: شاخص اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت در سال ۹۸ نزدیک به ۲۴.۲ در کشور بوده است. باید توجه کرد که استان‌های سمنان با ۴۱ نفر، در مازندران با ۳۸ نفر، یزد با ۳۲ نفر و گیلان با ۳۱ نفر بالاترین میزان شاخص اهدای خون را به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت داشته‌اند. یعنی به عنوان مثال در سمنان از هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۴۱ نفر خون اهدا کردند و اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون وجود داشته است.

۳ استان، پیشتاز رشد اهدای خون در کشور

حاجی بیگی همچنین گفت: بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ مربوط به استان‌های خراسان شمالی با ۱۲ درصد رشد، چهارمحال بختیاری با هفت درصد رشد و گلستان با دو درصد رشد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رشد در شاخص اهدای خون بانوان در سال ۹۸ مربوط به استان‌های خراسان شمالی با ۱.۵ درصد رشد، چهارمحال بختیاری با ۱.۴ درصد رشد، البرز با ۰.۷ درصد رشد و فارس با ۰.۵ درصد رشد بوده است.

مشارکت کمرنگ بانوان در اهدای خون

سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸ از ۱۰۰ درصد خون‌های اهدایی کشور، ۴.۳ درصد سهم بانوان بوده و ۹۵.۷ درصد خون‌های اهدایی در کل کشور مربوط به آقایان بوده است. بنابراین در حالی که ۲۰ میلیون نفر از بانوان ایرانی دارای شرایط اهدای خون هستند، اما شاهد مشارکت کمرنگ بانوان در امر اهدای خون هستیم.

مصرف ۲۰ درصد خون‌های اهدایی کشور برای بیماران خاص
حاجی‌بیگی با بیان اینکه در برخی استان‌های کشور نیاز به خون و فرآورده‌های آن برای بیماران خاص مانند تالاسمی ها و ... بیشتر است، گفت: استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، بندرعباس و بوشهر از جمله این استان‌ها هستند. باید توجه کرد که نزدیک به ۲۰ درصد کل خون‌های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص و بیماران تالاسمی می‌رسد.

شاخص اهدای خون مستمر در کشور

حاجی‌بیگی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸، دو میلیون و ۵۵۳ هزار نفر جهت اهدای خون در سراسر کشور به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند که از این تعداد مراجعه دو میلیون و ۴۰۶ هزار واحد خون اهدا شده است. در عین حال شاخص اهدای خون مستمر در کشور در سال ۹۸ نزدیک به ۶۰ درصد بوده است. شاخص اهدای خون مستمر در هر کشور نشان دهنده شاخص ارتقاء بوده و اهداکننده مستمر شخصی است که در سال حداقل دو بار موفق به اهدای خون می‌شود. گفته می‌شود که ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر، بسیار بیشتر از اهداکنندگان بار اول است. استان سمنان با دارا بودن ۷۹ درصد اهدای مستمر رتبه اول را در این حوزه در کشور به خود اختصاص داده و خراسان جنوبی و بوشهر رتبه دوم و سوم را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.

اهدای خون؛ اقدامی ضروری است

حاجی بیگی تاکید کرد: توصیه ما به مردم این است که در حال حاضر به دلیل شرایط موجود و بیماری کووید-۱۹ برای کارهای غیرضروری از منزل خارج نشوند، اما باید توجه کرد که اهدای خون اقدامی ضروری است که با اهداف انسان‌دوستانه، ایثارگرانه و بدون چشمداشت انجام می‌شود. در عین حال نیاز به خون و فرآورده‌های آن یک نیاز همیشگی و روزانه است.

حاجی بیگی با بیان اینکه در سال ۹۸، نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۰۰ نفر برای بار اول در کشور اقدام به اهدای خون کرده‌اند، گفت: همچنین شاخص اهدای خون بانوان در کشور در سال ۱۳۹۸، ۴.۳ درصد بوده و استان لرستان با ۸ درصد، مرکزی با ۷.۱ درصد، کردستان با ۶.۹ درصد و سیستان و بلوچستان با ۶.۹ درصد رتبه های اول تا چهارم را در این زمینه دارا هستند.

تهران؛ پرمصرف‌ترین شهر کشور از نظر مصرف خون و فرآورده‌های آن

وی همچنین گفت: در سال ۱۳۹۸، سه میلیون و ۴۹۴ هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز، پلاسما و پلاکت در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است. بیشترین مصرف خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان‌های تهران با ۷۹۰ هزار واحد خون بوده است و سپس فارس با ۲۸۸ هزار واحد خون و خراسان رضوی با ۲۶۳ هزار واحد خون در رده‌های بعدی قرار دارند. باید توجه کرد که کلان شهر تهران با داشتن ۱۶۰ بیمارستان و مرکز درمانی پرمصرف ترین شهر کشور از نظر مصرف خون و فرآورده های آن محسوب می شود.

شرایط اهدای خون در ایران

حاجی‌بیگی تاکید کرد: در حال حاضر از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن در اورژانس و بیمارستان‌های تهران هیچ مشکلی نداریم. البته باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه و همیشگی بوده و بنابراین به صورت روزانه به حضور اهدا کنندگان خون نیاز داریم. باید توجه کرد که ۲۵ درصد خون اهدایی در کشور در تهران مصرف می شود. در حالی که تنها ۱۶ درصد خون های اهدایی در تهران اهدا می‌شوند. در حال حاضر میزان ذخایر خون در کشور در حد قابل قبول است و اهداکنندگان جوان و مستمر خون می‌توانند در تهران حتی در روزهای تعطیل به مراکز انتقال خون که نشانی آن‌ها در سایت سازمان انتقال خون ایران و همچنین اداره کل انتقال خون استان تهران درج شده، مراجعه کنند. اهدا کنندگان خون توجه داشته باشند که هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون برای بار اول حتما کارت ملی به همراه داشته باشند. از افرادی که اهداکنندگان مستمر خون هستند، کارت شناسایی معتبر هم پذیرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه شروع سن اهدای خون در ایران ۱۸ سالگی بوده و افراد می‌توانند تا ۶۰ سال هم این اقدام را انجام دهند، گفت: اهداکنندگان مستمر خون تا ۶۵ سالگی نیز می‌توانند اهدای خون داشته باشند. وزن اهدا کنندگان خون باید بالای ۵۰ کیلوگرم باشد. همچنین آقایان در سال چهار بار و بانوان در سال سه بار می توانند اهدای خون کنند.

کمیاب ترین و فراوان‌ترین گروه‌های خونی در کشور

وی همچنین گفت: ۹۰ درصد اهدا کنندگان خون در کشور دارای گروه خونی مثبت هستند و ۱۰ درصد از اهداکنندگان خون کشور دارنده گروه های خون منفی اند. همچنین ۳۳ تا ۳۴ درصد از اهدا کنندگان خون در کشور دارای گروه خونی o مثبت بوده و این گروه فراوان‌ترین گروه خونی در کشور محسوب می‌شود. همچنین یک درصد از اهدا کنندگان خون در کشور دارای گروه خونی AB منفی بوده که نایاب‌ترین گروه خونی در کشور محسوب می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/01/24
چی به مردم دادین که خون هم‌میخواهید
پاسخ ها
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
بخاطر هموطنت برو اين به سياست و ... ربطي نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
چه ربطی داشت !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
چه ربطی داشت؟ خودتم ممکنه یک روز به خون نیاز داشته باشی .
س ج
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
عزیزم خون رو نمیخورن تزریق میکنن و یا فراورده هاشو میگیرن میدن به بیماران نیازمند خداروشکر اونقدر هم ماندگار نیست که نگه دارن واسه روز مبادای خودشون
پس عین مدعی العموم گارد نگیر لطفا
هر سخن جایی و هر .....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
هموطن عزیز اهدای خون ربطی به سیاست و اینها ندارد به شکرانه سلامتی که خدا به من و تو داده چه اشکال دارد سالی دو بار هم خون اهدا کنیم ضمن در این مملکت افراد زیادی هستند که نیاز ضرور به خون دارند از جمله تصادفی ها آیا کسی دوست دارد تصادف کند قطعا نه وقتی خون زیادی از بدنش می رود هنگام مراجعه به پزشک اولین چیزی که نیاز دارد خون است
ایرانم سرافراز
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
کشورهای اروپایی هزینه ای پرداخت میکنن برای اهدا کننده اینم خوب میشه چون بیمارستانهای ما مجانی تزریق نمیکنن چند میلیون میگیرن عزیز برادر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
خوب تو خون نده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
معرفی میکنم نمونه کامل یک بی تربیت ۱۰:۳۴
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
کمک کردن به هموطنانت نیاز به بهانه و مشکل داشتن نیست پس فرق شما با آنهایی که انتقاد می‌کنی چیه کسی که ارق ملی داشته باشه این حرف‌ها رو نمیزنه، راستی از این مملکت به ما هم چیزی نرسیده سعی کنیم ایرانی اصیل باشیم
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1399/01/24
پراید هفتاد میلیون تومان از خون گرانتر است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
پس چرا هی میگفتن مرگ دست خداست پراید وسیلست ؟!
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/01/24
من o منفي هستم و باوجود لاغري سعي ميکنم سالي دوبار اهدا کنم چون خودم در کودکي کم خوني شديد پيدا کردم و يه جمعيت بزرگ سعي کردن با اهداي خون نجاتم بدن کمک کردن به ديگران خوبه من مديونشونم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
ولی تو تلویزیون میای چاق و سرزنده ای آقای ترامپ خخخخ
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1399/01/24
خون مردم رو به حد کافی تو شیشه کردین
پاسخ ها
@@@@## ش
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
... کمیاب ترین گروه خونی مردم. گروه خونی .. نادر .. است!!
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1399/01/24
اهداء خون به نظر من شش ماه یکبار برای بدن لازم است.
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1399/01/24
هرچهارماه خون میدهم وخداراشاکرم که میتوانم نجات بخش زندگی دیگران باشم وازسال ۶۳وتازنده ام به این حرکت خداپسندانه ادامه میدهم ،شایدمورد امرزش پروردگارم قرار گیرم،
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1399/01/24
آقا من گروه خونیم AB منفی هستش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
خوش بحالت ما چکار کنیم بورو خونتو اهدا کن
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/01/24
خدمت ب مردم عبادته بشرطی که دست دولت مفت خور توش نباشه که هیچ کمکی ب ملت نمیکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج