آیا ناسا فرود انسان روی ماه را صحنه‌سازی کرد؟
۹۸۱۷۸۵
۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
۲۷۶۰
فرود انسان روی ماه برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ اتفاق افتاد، اما از آن زمان تاکنون هنوز برخی معتقدند که سفر بشر به ماه واقعا رخ نداده است. در این مطلب به بررسی صحبت‌های مطرح شده خواهیم پرداخت.

وب‌سایت - کیا علیپور: فرود انسان روی ماه برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ اتفاق افتاد، اما از آن زمان تاکنون هنوز برخی معتقدند که سفر بشر به ماه واقعا رخ نداده است. در این مطلب به بررسی صحبت‌های مطرح شده خواهیم پرداخت.

فرود انسان روی ماه در ۲۰ جولای ۱۹۶۹ برای اولین بار، در جریان ماموریت آپولو ۱۱ ناسا رخ داد. با این وجود از همان ابتدای موفقیت این دستاورد شگفت‌انگیز، بسیاری از طرفداران تئوری‌های توطئه در داخل و خارج آمریکا ادعا کردند که سازمان فضایی ایالات متحده در یک فریب‌کاری بزرگ سفر انسان به ماه را صحنه‌سازی کرده است؛ اما آیا واقعا چنین ادعایی می‌تواند درست باشد؟

آیا ناسا فرود انسان روی ماه را صحنه‌سازی کرد؟

جنجال‌های فرود انسان روی ماه

بیل کایسینگ (Bill Kaysing) در سال ۱۹۷۶، کتابی را با نام «ما هرگز به ماه نرفتیم: کلاه‌برداری ۳۰ میلیارد دلاری آمریکا» منتشر کرد که همانند آنچه از اسم کتاب برداشت می‌کنیم، سفر انسان به قمر سیاره زمین را در اواخر دهه ۶۰ میلادی تکذیب می‌کند. کایسینگ یک افسر سابق نیروی دریایی آمریکا بود و به علاوه، به عنوان نویسنده تخصصی برای یکی از کمپانی‌های سازنده موشک‌های پروژه ارسال انسان به ماه هم کار می‌کرد.

به واسطه دستیابی به اطلاعات موشک‌های مأموریت‌های آپولو و سایر داده‌های سری مربوط به پروژه، کایسینگ ادعا کرد که فرود انسان روی ماه یک دروغ بزرگ بوده و از آن زمان تاکنون، بسیاری بر این باور هستند که ناسا توانایی عملی کردن وعده قرار دادن فضانوردان بر روی ماه تا پایان دهه ۶۰ را نداشت و به همین دلیل، فیلم ثبت شده توسط اعضای ماموریت آپولو ۱۱ روی قمر زمین، در واقع در یک استودیو فیلم‌برداری ضبط شده است.

طرفداران نظریه فریبکاری ناسا به تصاویر ثبت شده روی ماه اشاره می‌کنند و به نکاتی می‌پردازند که نشان دهنده جعلی بودن ویدیوست؛ این نکات به صورت گسترده توسط کارشناسان بررسی شده‌اند و صحت ویدیو بار‌ها و بار‌ها تایید شده است. با این وجود یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان داد که بین ۵ تا ۱۰ درصد مرد نسبت به اطلاعات منتشر شده توسط دولت در این رابطه بی‌اعتماد هستند.

آیا ناسا فرود انسان روی ماه را صحنه‌سازی کرد؟

در سال ۲۰۱۲ نظرسنجی دیگری در بریتانیا مشخص کرد که ۱۲ درصد مردم این کشور معتقدند که فرود انسان روی ماه اتفاق نیفتاده است! میزان طرفداران تئوری توطئه در ایتالیا ۲۰ درصد بوده و در روسیه، رقیب اصلی آمریکا در رقابت‌های فضایی و تلاش برای ارسال انسان به ماه، چیزی در حدود ۵۷ درصد معتقدند که ایالات متحده در این رابطه دروغ گفته و فریبکاری کرده است.

دلایل شروع تئوری‌های توطئه

در زمانی که کتاب کایسینگ منتشر شد، نوعی بحران بی‌اعتمادی بین مردم آمریکا نسبت به دولت به وجود آمده بود؛ در سال ۱۹۷۱ گزارش‌هایی به بیرون درز کرد که از دروغ‌گویی دولت در مورد جنگ ویتنام خبر می‌دادند و از طرف دیگر، ماجرای کار گذاشتن شنود در دفاتر رقیب انتخاباتی نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در هتل واترگیت توجه بسیاری را جلب کرده بود. به علاوه صحبت‌های دیگری در مورد توطئه‌های مربوط به ترور جان اف کندی در داخل دولت مطرح شده بود. به همین دلیل فضای دهه هفتاد میلادی برای انتشار کتابی که یکی از بزرگ‌ترین دستاورد‌های تاریخ بشر را به کلی زیر سوال می‌برد، کاملا مناسب بود.

همان‌طور که اشاره شد، از زمان انتشار کتاب تئوری‌های فریبکاری فرود انسان روی ماه همچنان مورد توجه قرار می‌گیرند و برای بررسی دلایل گوناگون دوام این تئوری‌ها و نظریه‌های توطئه آمیز دیگری که در مورد اتفاقات تاریخی بزرگ دیگر مطرح می‌شوند، باید جنبه‌های گوناگونی از جمله جنبه فرهنگی و روانشناسی را مدنظر داشت.

زیر سوال بردن ماموریت آپولو ۱۱ این فکر را به ذهن بسیاری انداخت که حادثه‌های دیگری مثل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و یا تیراندازی‌هایی که در مدارس آمریکا رخ داده‌اند، توسط دولت صحنه‌سازی شده‌اند و مردمی که در فیلم‌ها و عکس‌های گوناگون به عنوان شاهدان و افراد آسیب دیده نشان داده می‌شوند، بازیگرانی هستند که برای دراماتیک کردن ماجرا استخدام شده‌اند.

در سال ۱۹۷۸ هم فیلمی به نام “Capricorn One” منتشر شد که به نوعی تئوری‌های توطئه کتاب کایسینگ را بازگو می‌کرد و در آن موضوع صحنه‌سازی فرود انسان بر روی سیاره مریخ، مخاطبان را به یاد ایده‌های مطرح شده توسط کایسینگ و دیگران می‌انداخت.

از طرف دیگر بسیاری از کسانی که فرود انسان روی ماه را دروغ می‌دانند، معتقدند که کارگردان فقید آمریکایی، استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) فیلم فضانوردان روی ماه را ساخته و با انتشار فیلم دیگری از کوبریک به نام “۲۰۰۱ A Space Odyssey”، یک سال قبل از ماموریت آپولو ۱۱، این باور به وجود آمده بود که تکنیک‌های جلوه‌های ویژه به حدی پیشرفت کرده‌اند که حتی توهم حضور اشخاص بر روی یک جرم آسمانی دیگر را به وجود آورند.

آیا ناسا فرود انسان روی ماه را صحنه‌سازی کرد؟

به هر حال با وجود صحبت‌های گوناگون مطرح شده و تئوری‌هایی که به اشکال مختلف سفر انسان به ماه و یا واقعیت‌های دیگری مثل گرد بودن زمین را زیر سوال می‌برند، به نظر می‌رسد که گاهی قانع کردن عده‌ای از مخاطبانی که بر روی باوری غلط پافشاری می‌کنند، غیرممکن است. از طرف دیگر با وجود این بحث که هر واقعیتی که ما در قاب تلویزیون و یا از طریق رسانه‌های گوناگون می‌بینیم، می‌خوانیم و می‌شوریم، پتانسیل جعلی و دروغ بودن را دارند، اثبات واقعی بودن فرود انسان روی ماه از آنچه تصور می‌کنیم، سخت‌تر می‌شود.

منبع:livescience

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1399/01/25
قبلا فرود نکردم الان دیگه کردن
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1399/01/25
موارد مشکوک زیادی هست
پاسخ ها
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
شوما موارد مشکوک رو بفرمایید من خودم شخصاً به ناسا اعللم میکنم..
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1399/01/25
یعنی دارین ناسا رو به دروغگویی متهم میکنید؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
دروغگو هست
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1399/01/25
بس کنید این توهم توطئه رو
بخاطر ضدیت سیاسی با آمریکا، علم رو تحقیر نکنید
در اون دوران رقابت سیاسی بین شوروی و آمریکا زیاد بود و اگر این کار دروغ بود، شوروی ها آبروی ایالات متحده رو میبردن ولی سکوت کردن و تا بحال چنین کاری نکردن.
در این پروژه حداقل 400 نفر شرکت داشتن اگه سفر به ماه دروغ بود بالاخره نمی شد دهن همه رو بست
فقط کمونیست های ضد آمریکایی این شایعه رو ساختن و باور میکنن.
ناسا به همه ایراد ها و شایعه ها پاسخ داده.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
ببخشید جناب دانشمند نشناختیم شمارا فکرکنم رئیس ناسا پسرخاله ات است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
دوست عزیز قبل از این ماجرا تمام آزمایشهاشون با شکست مواجه شده بود . اونها نتونستند یه آدم به فضا بفرستند اون موقع منظورمه بعد چطور یهو سر از ماه دراورن؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
خودتو ناراحت نکن این یک فرضیست جهانیه
بدون نام
United States
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
دقیقاً
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1399/01/25
دلایلشون قانع کننده بود در ضمن فیلمهای ساختگیشون از آرشیو ناسا درز کرد ولی یه عده حاضر نیستند قبول کنند که هرگز سفری به ماه انجام نشده
Iran, Islamic Republic of
23:51 - 1399/01/25
چرنده . انگار بعضی ها نمی تونن قدرت بشر رو باور کنن.
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1399/01/26
اگه جعلی بود حتما روسها ساکت نمیموندن چون اینها با هم رقیب هستند
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1399/01/26
چیزی که همیشه ذهن منو در اینباره به خودش مشغول کرده اینه که وقتی برای فرار از جاذبه زمین نیاز به تجهیزات پیچیده و سکوهای پرتاب و . . . هست، با فرض واقعی بودن فرود انسان به روی سطح کره ماه، خروج از جاذبه ماه و برگشت اونها به مدار زمین واقعن چطوری صورت گرفته؟؟؟
پاسخ ها
فرید
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
سوالی ک ذهن منو درگیر میکنه راجب لین موضوع اینه که چرا سال ۱۹۶۹ رفتن و دیگه بعد از اون نه!
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
میدونیییی چرررا...؟؟؟
چون ناسا این مواردی که به ذهن شوما اومده رو اصلا روش فکر نکرده بود..!!! حالا شما بزرگی کنید و پیگیری نکنید..
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1399/01/26
فرود انسان روی ماه دروغ است
اگر با فناوری 50 سال پیش روی ماه قدم گذاشتند پس با پیشرفت امروز باید اونجا حتما یک شهر ساخته بودند!!!
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
برای این پروژه ی25 میلیارد دلار در دوران کندی اختصاص داده شد چیزی که تا الان ندیدیم و جدا از این مورد فناوری هایی که در اون دوران به کار رفته از دور خارج شدن تا بدست روسها و چینی ها نرسه
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1399/01/27
دروغه چرا ازون به بعد دوباره کسی رو نفرستادن روسیه هم احتمالا تا الان داره تلاش میکنه که به ماه سفر کنه بعد هر وقت عملی شد بگه ما تونستیم و اون جزییات و چیزایی که امریکایی ها میگن مغایر واقعیت روسیه هم چون شک داره و به واقعیت دسترسی نداره هنوز پته امریکایی هارو نتونسته بریزه رو اب
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
چون فوق العاده هزینه بردار هست، و توجیه اقتصادی نداره، الان تمرکز ناسا 40 سال هست روی فتح مریخ هست
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1399/01/29
چرا ماه انقدر عجیبه؟ انسان دورتر از ماهو رفته چرا نمیتونن؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج