علی پروین و نمایشگاه ماشین معروفش
۹۸۲۰۰۶
۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۲
۳۳۳۷ 
عکسی قدیمی از اسطوره پرسپولیس درمجله کیهان ورزشی بهانه‌ای شد تا به گزارشی در خصوص افتتاحیه اولین نمایشگاه ماشین این فوتبالیست و مربی محبوب بپردازیم.

ورزش سه: عکسی قدیمی از اسطوره پرسپولیس درمجله کیهان ورزشی بهانه‌ای شد تا به گزارشی در خصوص افتتاحیه اولین نمایشگاه ماشین این فوتبالیست و مربی محبوب بپردازیم.

شاید نام نمایشگاه اتومبیل سورتمه را بسیاری از علاقه‌مندان فوتبال به یاد داشته باشند. همان نمایشگاه ماشین معروف علی پروین واقع در میدان هفت‌تیر که محل رفت‌وآمد بسیاری از بازیکنان، مربیان، مسئولان و خلاصه بسیاری از افرادی بود که در فوتبال آن دوران (دهه هفتاد) دستی بر آتش داشتند.

این در حالی است که امروز دیگر خبری از سورتمه نیست و علی آقا پروین آنجا را با تمام خاطراتش واگذار کرده است. بسیاری از افراد معتقدند اگر علی پروین حوصله می‌کرد و اتفاقاتی که در سورتمه افتاد را به کمک ناشران به یک کتاب تبدیل می‌کرد، پاسخ بسیاری از معماهای لاینحل فوتبال ایران خصوصاً در دهه هفتاد داده می‌شد.

پروین برای بستن قرارداد بسیاری از بازیکنان شاخص سعی داشت تا پای آن‌ها را به این نمایشگاه باز کند تا از او بخواهد به تیم فوتبال پرسپولیس بپیوندد.

خلاصه سورتمه در زمان خودش محل بحث بسیاری از افرادی بود که می‌خواستند ادعا کنند که از پشت پرده فوتبال آگاهند.

اما بهانه‌ای که باعث شد بعد حدود 30 سال بازهم به این نمایشگاه بپردازیم دو عکس بسیار قدیمی از مجله کیهان ورزشی است که نشان می‌دهد علاقه سلطان به ماشین تنها به دهه 60 و 70 برنمی‌گردد، بلکه او حتی درزمان اوج دوران فوتبالش وقتی‌که کاپیتان تیم ملی ایران بود هم نمایشگاه ماشینی در جنوب شهر افتتاح کرد و برای افتتاح آن تمام فوتبالیست‌های مطرح آن زمان را هم دعوت کرده بود که البته خودش معتقد بود فوتبالیست‌ها مشتری‌ها پردردسر و بی‌منفعت نمایشگاه هستند.

گزارش قدیمی که در خصوص افتتاحیه این نمایشگاه که امید نام داشت دریکی از مجله‌های پیش از انقلاب منتشرشده است که خواندنش خالی از لطف نمی‌تواند باشد:

"حالا دیگر علی پروین کاپیتان تیم ملی تمام فکر و ذکرش توپ و دروازه نیست. پشت یک میز نشسته و با تلفن سخت سرگرم است. علی آقا که چندی پیش با حضور دوستان فوتبالیست و غیر فوتبالیست نمایشگاه بزرگ و لوکسی را در جنوب شهر افتتاح کرد آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد خیلی زود کارش گرفت و دور و برش شلوغ شد. اول اینکه فوتبالیست‌ها از ریزودرشت به دنبال آن هستند که اتومبیل خود را بفروشند و یا بخرند و این علی آقا است که باید قیمت آن را تعیین کند.

علی پروین و نمایشگاه ماشین معروفش

علی پروین و نمایشگاه ماشین معروفش

البته معاملاتی که پروین برای فوتبالیست‌ها انجام می‌دهد بیشتر افتخاری است و هیچ نوع درآمدی ندارد.

پروین دراین‌ارتباط مثال میزند و می‌گوید: «مثلاً محمدصادقی یک اتومبیل bmw خریده بود که تنها بعد 10 روز برگشت و گفت علی آقا از این ماشین خوشم نیامده یکی دیگر بده"

علی پروین و نمایشگاه ماشین معروفش

یا علی نظری کاپیتان فعلی تاج تلفن زده است و سفارش داده یک شورلت خوب برایم گیر بیاور. تو رو به خدا فقط جادار باشه، مدل‌بالا باشه، خیلی هم تمیز باشه، اما بیشتر از ۴۰ ۵۰ تومان قیمت نداشته باشه، یکی دیگر از فوتبالیست‌ها تلفن زده و گفته علی آقا من یک ژیان مدل‌پایین دارم، بیا جون من از دست این ماشین من را خلاص کن وان را با یک فیات تروتمیز تاخت بزن.

علی آقا که دست بعضی از دوستان کلافه شده بود می‌گفت: البته من سعی می‌کنم تا آنجایی که جا داشته باشد از فروشندگان برای فوتبالیست‌ها تخفیف بگیرم و ماشین‌های عیب دار به بازیکنان نفروشم، اما بعضی از این دوستان خیال می‌کنند من می‌توانم ژیان را با فیات مدل‌بالا تاخت بزنم و یا اینکه ۴۰ ۵۰ هزار تومان قیمت ماشین را بالا پایین بیاورم.

علی پروین و نمایشگاه ماشین معروفش

پروین در ایام جوانی در کنار BMW قرمز رنگش که یک اتومبیل لوکس به شمار می رفت عکسی به یادگار انداخته است.

پروین از کار تازه از کاملاً راضی بوده و در پایان تأکید کرد: «این‌همه دنبال توپ دویدیم و افتخار کسب کردیم، مدتی هم دنبال کار وزندگی می‌دویم تا اندوخته به دست آوریم. الحمدالله کاروکاسبی خوب است و دوستان محبت دارند و ما هم به کمترین سود رضایت می‌دهیم. خلاصه اینکه نمایشگاه روی لوتی‌گری و مردانگی می‌چرخد»."

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
05:00 - 1399/01/26
پرسپولیسی ها همیشه موفق بودن چه در زمین بازی چه در تجارت وکار
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1399/01/26
تمام عشق به دنیا یک طرف عشق به علی سلطان یک طرف...به عشق سلطان پرسپولیسی شدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج